Τελικά γίναμε αναβάτες !

Skatharozoumis

new member
Δημοσιεύσεις
26
Ηλικία
29
Περιοχή
Athens
Όνομα
Pericles
Περιοχή
Athens
Καλησπέρα στην ομάδα , ελπίζω να είστε όλοι καλά , όσοι δεν έχετε έρθει ακόμη στον πυρήνα η οπουδήποτε αλλού εύχομαι να απολαύσετε τις διακοπές σας (εγώ τρώω ακόμη σφαλιάρες απο 15Αυγούστο που τελειώσε η άδεια και αρνούμαι να προσαρμοστώ).
Τελικά πήρα μηχανάκι πρώτη φορά ''μεγάλου κυβισμού'' κατέληξα σε ενα Honda SH300i 13' με ABS , το πήρα καλή τιμή παζαρεύοντας και σχετικά καλά χλμ(αν και αυτό σχετικό είναι αλλά για την ιστορία 32.000).
Ρε παιδιά ανοίγω το θέμα το συγκεκριμένο να μου πείτε την γνώμη σας,αρχικά εννοείται το πρώτο πράγμα που έκανα πήρα ένα πολύ καλό κρανάκι της Airoh και μαζεύω κανα φράγκο για το μπουφάν. Πήγα σήμερα να πάρω την άδεια κυκλοφορίας στον Χολαργό και είχε απίστευτη κίνηση για τα τωρινά δεδομένα (που σχετικά δεν έχει γυρίσει ακόμη το 100% της πρωτευούσας) , και να σας πω την αλήθεια ψιλό ένιωσα άβολα στον δρόμο , εννοώ σφήνες από παντού δεξιά ,αριστερά αν μπορούσαν θα με περνούσαν και από πάνω , ακόμη και αυτοκίνητα αναστροφές , αλλαγή λωρίδας απότομη χωρίς προειδοποιήση , τρελάθηκα! Έκατσα από πίσω από ένα παλικάρι με ένα Integra και τσούκου - τσούκου , μόνο όταν ήμουν σίγουρος χωνόμουν στοχευμένα , το ξέρω οτί είναι μέχρι να αποκτήσω εμπειρία , αλλά θα ήθελα και τις γνώμες των πιο έμπειρων τι να προσέχω ,που να εστιάσω και τέλος πως πραγματικά στρίβεις! (γιατί άλλο να χειρίζεσαι ένα μηχανάκι -σκούτερ-παπί και άλλο να το οδηγάς! )

Ευχαριστώ!
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Καλώς τον σύντροχο (και maiden fan από ότι βλέπω). Καταρχάς και βασικότερο όλων, χαλλλλαρά όπως λένε και τα αγαπητά μας καρντάσια. Δεν κάνεις τπτ βεβιασμένα ή προσπαθώντας να επισπεύσεις τη διαδικασία απόκτησης εμπειρίας οδήγησης.
Η Αθήνα και δη αυτή την εποχή - και ακόμα χειρότερα όταν ξεκινήσουν και τα σχολεία - είναι το χειρότερο περιβάλλον για οδήγηση ....
Βέβαια σύμφωνα και με κάποιες φιλοσοφικές προσεγγίσεις, ότι δε σε σκοτώνει ..... κλπ κλπ
Στη θέση σου θα έβρισκα ώρες και περιοχές με χαμηλότερο κυκλοφοριακό φόρτο για να γράψω αρκετά χιλιόμετρα έτσι ώστε να αποκτήσω την απαιτούμενη εξοικείωση με το μηχανάκι που θα μου προσφέρει μεγαλύτερη άνεση και αίσθημα ασφάλειας. Τα άλλα όλα θα έρθουν σγα σγα μόνα τους πιστεύω .....
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλοταξιδος & καλως μας ηρθες cdefgh

Περα απο κρανος και μπουφαν πρεπει να παρεις γαντια και στη πρωτη ευκαιρεια μποτες η μποτακια.
Εγω θα ξεκινουσα με κοντινες βολτες εκτος πολης και αν εχει και στροφες η διαδρομη ακομα καλυτερα απλα πιστευω στην Αθηνα πρεπει να εχεις ματια και στη πλατη οπλισου με υπομονη και μη παρασυρεσε απο αλλους που κανουν σφηνες ολα στην ωρα τους

 

Skatharozoumis

new member
Δημοσιεύσεις
26
Ηλικία
29
Περιοχή
Athens
Όνομα
Pericles
Περιοχή
Athens
Καλώς τον σύντροχο (και maiden fan από ότι βλέπω). Καταρχάς και βασικότερο όλων, χαλλλλαρά όπως λένε και τα αγαπητά μας καρντάσια. Δεν κάνεις τπτ βεβιασμένα ή προσπαθώντας να επισπεύσεις τη διαδικασία απόκτησης εμπειρίας οδήγησης.
Η Αθήνα και δη αυτή την εποχή - και ακόμα χειρότερα όταν ξεκινήσουν και τα σχολεία - είναι το χειρότερο περιβάλλον για οδήγηση ....
Βέβαια σύμφωνα και με κάποιες φιλοσοφικές προσεγγίσεις, ότι δε σε σκοτώνει ..... κλπ κλπ
Στη θέση σου θα έβρισκα ώρες και περιοχές με χαμηλότερο κυκλοφοριακό φόρτο για να γράψω αρκετά χιλιόμετρα έτσι ώστε να αποκτήσω την απαιτούμενη εξοικείωση με το μηχανάκι που θα μου προσφέρει μεγαλύτερη άνεση και αίσθημα ασφάλειας. Τα άλλα όλα θα έρθουν σγα σγα μόνα τους πιστεύω .....
Να ναι καλά ο φάδερ με τις κασέτες τότε , κόλλημα .. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτο που λες με τα σχολεία , γίνεται ένας πανζουρλισμός μέχρι να μπουν πάλι σε «τροχιά συνήθειας» , πέρα από την δουλειά πρωί - απόγευμα βγαίνω τα βραδιά που είναι ακόμη χαλαρά και κάνω τις βολτούλες μου , κάνα σκ σκέφτομαι μπας και πεταχτώ κάπου κοντά για μπάνιο max μια ώρα , πιο πολύ για την εμπειρία . Είδωμεν ! Ευχαριστώ πάντως
 

Skatharozoumis

new member
Δημοσιεύσεις
26
Ηλικία
29
Περιοχή
Athens
Όνομα
Pericles
Περιοχή
Athens
Καλοταξιδος & καλως μας ηρθες cdefgh

Περα απο κρανος και μπουφαν πρεπει να παρεις γαντια και στη πρωτη ευκαιρεια μποτες η μποτακια.
Εγω θα ξεκινουσα με κοντινες βολτες εκτος πολης και αν εχει και στροφες η διαδρομη ακομα καλυτερα απλα πιστευω στην Αθηνα πρεπει να εχεις ματια και στη πλατη οπλισου με υπομονη και μη παρασυρεσε απο αλλους που κανουν σφηνες ολα στην ωρα τους

Ευχαριστώ για την απάντηση , η καλύτερη περίοδος για να τα αγοράσεις πότε είναι ; Κοιτάω τώρα να πάρω ένα μπουφανάκι με δόσεις () και τα αλλά σιγά σιγά
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.815
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ευχαριστώ για την απάντηση , η καλύτερη περίοδος για να τα αγοράσεις πότε είναι ; Κοιτάω τώρα να πάρω ένα μπουφανάκι με δόσεις () και τα αλλά σιγά σιγά
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά υπάρχουν πολύ καλά πράγματα για οδηγό και αξεσουάρ στο Facebook marketplace. Ναι είναι μεταχειρισμένα αλλά σε πολύ μικρό μπάτζετ.
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Καλημερα

Αν εχεις λεφτα η καλυτερη περιοδος ειναι Χτες! Υπαρχουν κι ατοκες δοσεις με πιστωτικη.
Αν παλι δυσκολευεσαι, οπως ειπε κι ο Ηρακλης, υπαρχει το marketplace αλλα και το car.gr. Εγω βρηκα μπουφανακι nordcode με επενδυση κ προστασιες μ ενα 50ρικο. Εχει πολλες ευκαιριες κι ακομα κι αν αργοτερα παρεις καποιο καινουργιο θα το χεις για "δευτερο" (εγω με το ιδιο ειμαι ακομα!).

Καλες βολτες κ γραφε χιλιομετρα!
Χρειαζεται να μαζεψεις αρκετα οπως οι πιλοτοι μαζευουν ωρες πτησης!
 

Skatharozoumis

new member
Δημοσιεύσεις
26
Ηλικία
29
Περιοχή
Athens
Όνομα
Pericles
Περιοχή
Athens
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά υπάρχουν πολύ καλά πράγματα για οδηγό και αξεσουάρ στο Facebook marketplace. Ναι είναι μεταχειρισμένα αλλά σε πολύ μικρό μπάτζετ.
Καλημέρα ! Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Καλώς ήρθες λοιπόν και οπλισου με υπομονή και σύνεση και όλα θα τα αποκτήσεις μ αυτά τα δύο για οδηγό στην δίκυκλη ζωή σου στας Αθήνας

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μην ακούσεις καμία συμβουλή για το πως στρίβεις, γιατί πρέπει να το βρεις μόνος σου.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.392
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ως τότε ,καλά είναι να καβαλάς κομπωμενα και επιφυλακτικά .
Εύχομαι να πάνε όλα καλά ,καλή αρχή !
 
Top Bottom