Τα φώτα σας (On-Off)

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
15
Ηλικία
30
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Καλημέρα ομάδα! Νέος στο φόρουμ. Ονομάζομαι Κώστας, είμαι από Αθήνα και είμαι κάτοχος Honda CB500X μοντέλο 2019.
Πρόσφατα η γυναίκα μου μου έκανε δώρο ένα μάθημα Enduro στο Riding school του Θανάση Χούντρα. Η αλήθεια είναι ότι το σκεφτόμουν καιρό να δοκιμάσω λίγο χώμα (δεν υπάρχει η παρέα για να το ξεκινούσα πιο συχνά) και αυτό το μάθημα ξύπνησε ένα ωραίο συναίσθημα.
Είμαι σε σκέψεις να αλλάξω το μηχανάκι που έχω για να μπορώ να μπαίνω ελαφρά στο χώμα και μου έχουν προτείνει τα παρακάτω:

  1. Yamaha Tenere 700 (όνειρο μιας και θα προστεθεί νέο μέλος στην οικογένεια σύντομα)
  2. Cfmoto 450MT
  3. Royal Enfield 450
  4. KTM Adventure 390

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως μέσα στην Αθήνα και πολύ σπάνια κοντινή εκδρομή (εντός 1,5 ώρας) με λογική ταχύτητα. Θέλω να εντάξω λίγο το χωμάτινο τερέν τα ΣΚ χωρίς να μιλάμε για enduro φάση. Είμαι 1,88 και 86kg.
*Συγγνώμη για το πρωινιάτικο κατεβατό.*
Τι θα μου προτείνατε;;;
 

alexandros71

new member
Δημοσιεύσεις
51
Ηλικία
52
Περιοχή
Αττικη
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Αλεξανδρος
Για λίγο χώμα δεν χρειάζεται να αλλάξεις μηχανή. Αν σώνει και καλά θες να το κανεις αγόρασε το ποιο ελαφρυ.

Εγώ έχω cbx. Αν πήγαινα σε χώμα με σκοπό την διασκέδαση και την άθληση και όχι τον ρομαντικό καταναλωτισμό θα πήγαινα σε σε crf250 -300, vogue rally 300, klx 250 ...δηλαδή μονοκύλινδρο .
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
400
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Δεν θεωρώ πως χρειάζεται να αλλάξεις μηχανή, με ένα άλλο λαστιχακι ξεκινάς άνετα.
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
15
Ηλικία
30
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Για λίγο χώμα δεν χρειάζεται να αλλάξεις μηχανή. Αν σώνει και καλά θες να το κανεις αγόρασε το ποιο ελαφρυ.

Εγώ έχω cbx. Αν πήγαινα σε χώμα με σκοπό την διασκέδαση και την άθληση και όχι τον ρομαντικό καταναλωτισμό θα πήγαινα σε σε crf250 -300, vogue rally 300, klx 250 ...δηλαδή μονοκύλινδρο .
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ευχαριστημένος τρία χρόνια τώρα από το Honda. Όσο για τη διασκέδαση και την άθληση δε μπορεί να γίνει solo καθώς το enduro χρειάζεται και παρέα σε περίπτωση που κάτι συμβεί, η οποία δεν υπάρχει. Γ αυτό άνοιξα το ποστ για να ακούσω γνώμες καθώς 'ψαχνω' ένα όχημα που εν ολίγοις θα με ικανοποιεί και σε ένα θέμα παραπάνω, σε σχέση με τα προαναφερθέντα μονοκυλινδρα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κρατάς το cb ,αλλά θες άλλο λάστιχο.
Ιδανικά πάρε ένα τριακοσαρακι ψευτοεντουρο για να ξεδινεις .
 

alexandros71

new member
Δημοσιεύσεις
51
Ηλικία
52
Περιοχή
Αττικη
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Αλεξανδρος
Το cbx είναι πολύ καλό για να κάνεις διελεύσεις στο χώμα . Φτιάχτηκε για αυτο.Δεν είναι όμως διασκεδαστικο. Δηλαδή για να παίξεις στο χώμα .Εγώ οπότε πηγαίνω βλαστημαω την ώρα και την στιγμή που το αποφάσισα .Βέβαια υπάρχει κόσμος που πηγαίνει με μοτοσυκλέτες 240 κιλων στο χώμα και στην λάσπη (...) και σου λέει ότι διασκεδάζει...

Αν εννοείς οτι θες να πηγαίνεις με παρέα στο χώμα και εννοείς δικαβαλος(...) μιλάς πάντοτε για διελεύσεις στο χώμα οπότε μενεις με το cbx με άλλα λάστιχα ή αλλάζεις μηχανη γιατί μπορεί να βαρέθηκες με το honda...
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.438
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Δεν θα σου προτεινα ποτε να μπεις με το cbx στο χωμα...

μια πτωση θα κοστισει περισσοτερο απο ενα παλιο ον/οφφ (εκτος του τραυματισμου)

δωσε 1500 και παρε ενα xl, xr, dt, dr.......και ασε τα λοιπα χρηματα για βολτες και για το νεο μελος.

το χωμα ειναι υπεροχο, μαθαινεις και διασκεδαζεις πολυ....αλλα αν εχεις το λαθος μηχανακι ειναι δυσκολο, ταλαιπώρια και κινδυνος...
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
15
Ηλικία
30
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Το cbx είναι πολύ καλό για να κάνεις διελεύσεις στο χώμα . Φτιάχτηκε για αυτο.Δεν είναι όμως διασκεδαστικο. Δηλαδή για να παίξεις στο χώμα .Εγώ οπότε πηγαίνω βλαστημαω την ώρα και την στιγμή που το αποφάσισα .Βέβαια υπάρχει κόσμος που πηγαίνει με μοτοσυκλέτες 240 κιλων στο χώμα και στην λάσπη (...) και σου λέει ότι διασκεδάζει...

Αν εννοείς οτι θες να πηγαίνεις με παρέα στο χώμα και εννοείς δικαβαλος(...) μιλάς πάντοτε για διελεύσεις στο χώμα οπότε μενεις με το cbx με άλλα λάστιχα ή αλλάζεις μηχανη γιατί μπορεί να βαρέθηκες με το honda...
Δικό μου το λάθος. Όχι δεν εννοώ δικαβαλος, εννοώ να υπάρχουν και άλλα μηχανάκια μαζί μου. Σίγουρα ένα πιο ελαφρύ μηχανάκι θα είναι πιο διασκεδαστικό. Αλλά επειδή δεν το έχω δοκιμάσει και δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο για μεγαλύτερη διασκέδαση γ αυτό ρωτάω εδώ μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει καλύτερα. Αν ποτέ αποφασίσω να αλλάξω, προτού το κάνω, θα γίνει πρώτα test ride της υποψήφιας.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δεν θα σου προτεινα ποτε να μπεις με το cbx στο χωμα...

μια πτωση θα κοστισει περισσοτερο απο ενα παλιο ον/οφφ (εκτος του τραυματισμου)

δωσε 1500 και παρε ενα xl, xr, dt, dr.......και ασε τα λοιπα χρηματα για βολτες και για το νεο μελος.

το χωμα ειναι υπεροχο, μαθαινεις και διασκεδαζεις πολυ....αλλα αν εχεις το λαθος μηχανακι ειναι δυσκολο, ταλαιπώρια και κινδυνος...
Άμα βρει κανένα σωστό ,γιατί στο ψσρ όλα τελειωμένα είναι(σε αυτά τα λ7)
Άμα είναι να δίνει κάνα 1500αρι ακόμα για να τα κάνει μηχανάκια ....
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
15
Ηλικία
30
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Άμα βρει κανένα σωστό ,γιατί στο ψσρ όλα τελειωμένα είναι(σε αυτά τα λ7)
Άμα είναι να δίνει κάνα 1500αρι ακόμα για να τα κάνει μηχανάκια .
Βασικό.
Δεν θα σου προτεινα ποτε να μπεις με το cbx στο χωμα...

μια πτωση θα κοστισει περισσοτερο απο ενα παλιο ον/οφφ (εκτος του τραυματισμου)

δωσε 1500 και παρε ενα xl, xr, dt, dr.......και ασε τα λοιπα χρηματα για βολτες και για το νεο μελος.

το χωμα ειναι υπεροχο, μαθαινεις και διασκεδαζεις πολυ....αλλα αν εχεις το λαθος μηχανακι ειναι δυσκολο, ταλαιπώρια και κινδυνος...
Συμφωνώ αλλά δε μπορώ να έχω δύο οχήματα για διαφορετική χρήση γ αυτό και θα ήθελα να δω αν υπάρχει ένα που να ανταποκρίνεται σε όλες τις ανάγκες μου.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.438
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
δωστο τοτε και παρε ενα voge 300 Η το νεο enfield himalayan 450

θα σου λειψει το γκαζι αλλα κανoυν και για καθημερινα και για χωμα...
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.702
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Τενερε αφού είναι το όνειρο σου και μπορείς να το φτάσεις οικονομικά
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
  1. Cfmoto 450MT
  2. KTM Adventure 390
Ενα απο τα δυο θα προτεινα ελαφρια και για χωμα και για ασφαλτο και μικρα ταξιδια.

Και οικονομικα στην αγορα τους
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
15
Ηλικία
30
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
δωστο τοτε και παρε ενα voge 300 Η το νεο enfield himalayan 450

θα σου λειψει το γκαζι αλλα κανoυν και για καθημερινα και για χωμα...
Αυτό με το γκάζι ισχύει έτσι κ αλλιώς για οποιαδήποτε μοντέλο στην Α2 κατηγορία όπως έχω το δίπλωμα. Το γνωρίζω αλλά δε με πειράζει.
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
15
Ηλικία
30
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Τενερε αφού είναι το όνειρο σου και μπορείς να το φτάσεις οικονομικά
Όνειρο θα παραμείνει γιατί έρχεται κ άλλο μέλος στην οικογένεια αλλιώς θα το είχα ήδη στα χέρια μου
 
Top Bottom