Τα δικά ΜΟΥ,δικά ΜΟΥ και τα δικά σου,δικά ΜΟΥ...

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αφορμή τα ταξιδιωτικά που μας παρουσιάζουν κατα καιρούς τα παιδιά απο τις "οπισθοδρομικές" κι ανέραστες Ευρωπαϊκές χώρες που επισκέπτονται..

Εισαγωγή.
Ολοι στο τέλος παίρνουν χωράφι 1 Χ 2...

Περιοχή:Ελληνική επικράτεια..
Σενάριο:Επιστημονικής φαντασίας...

Είμαι Ελληναρας και σκέφτομαι να αγοράσω ενα οικόπεδο.
Να αγοράσω ή να βάλω τίποτα ζωα σε ανεκμετάλλευτη έκταση με σκοπό να την καρπωθώ αργότερα;
Ας αγοράσω.

Δεν ειναι οικοδομήσιμο αλλα.. στα τέτοια μου.Θα το χτιςω σιγά σιγά.Ποιος ελέγχει;;;
Ενα αλλο νόμιμο το έχτισα αλλα έβγαλα υπόγειο και παραπανω τετραγωνικά.Ενταξει μωρέ... Δεν σκότωσα..
Να παω τη μάντρα λιγο παραπέρα;;
Εννοείται οτι απ'εξω παρκάρω μόνο εγώ και βάζω και κάμποσα παρτέρια στον δρόμο.Δε μασάω..

Το ίδιο εκανα και στο μαγαζι που εχω.Παρκάρω εγώ κι όταν φεύγω κατεβάζω τελάρα κλπ για να κρατάω θέσεις. Αν ερθει και κανένας του λέω να παει παραπέρα γιατι ειναι μαγαζι.Ακους να θέλει ο ανάγωγος να παρκάρει στην ιδιοκτησία μου;;
Ενίοτε διπλό παρκάρω για λιγο.Γιατι να μπαίνω βγαίνω;Ας μανουβράρουν οι άλλοι..
Εκθέτω την πραμάτεια μου και στο πεζοδρόμιο.Ποιος πεζός και ποια δικαιώματα;ΕΓΩ εχω δικαίωμα να πουλήσω κι εςεις να κάνετε την πάπια...

Όταν βγαίνω βόλτα και θελω να ψωνίσω το παρκάρω όπου να'ναι.Χαος ρε φίλε... Δε σώζεται η χώρα απο ενα όχημα.Θα κορνάρει λιγο ο αλλος,σιγά μη γυρίσει αμέσως.Την δουλειά μου να κάνω..

Όταν παω σε υπηρεςια συνήθως εχω γνωστό.Μακακας ειμαι να περιμενω στη σειρά σαν τους άλλους;ΚΟΡΟΙΔΑΑΑΑ...

Αν τύχει κι ελεγχθώ για οτιδήποτε το οποίο εχω παρανομήσει φέρομαι ανάλογα του ΜΕΣΟΥ που εχω.
Κάνω τον Κινεζο.. Κάνω τον καμπόσο... Βρίζω... Απειλώ.. Εξαρτάται...
Κάποιον θα βρω να παρω να πω οτι "αδικηθηκα"..


Αν συνεχίσω να γράφω θα εχω γεραςει και δεν θα εχω τελειώσει.Τοςα εχω δει και τοσα εχω να πω..

Ααα μην ξεχάσω.

Στο τέλος ολοι 1 Χ 2 θα πάρουμε και τσέπες δεν υπάρχουν...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ελληναρας στο χωριό,στην πόλη,στο σπιτι,στη δουλειά...

Το θεμα ειναι οτι αν εχει και παιδια περνάει μηνύματα,δινει παράδειγμα.Το παίρνει χαμπαρι;;
Ειναι η λεγόμενη παιδεία που δεν έχουμε..
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Τι σε βρήκε? cdefghigi

Γιατί οι φιλοσοφικές αναζητήσεις? abcd

Στο τέλος όπως είπες: Ολοι θα πάρουμε 1Χ2!! cdefghi (εγώ μάλλον λίγο παραπάνω ... όχι σε ύψος, το 2 μου φτάνει .... σε πλάτος!! Εκτός και εάν με βάλουν στο πλάϊ) abcdefgh
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.158
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ειναι μεγαλο το θεμα και δεν θελω να τ ανοιξω....οποτε παρακολουθώ
γιατ ευκολα επισης μπορει να ξεφύγει....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγραψα,
Έσβησα,
Ξανάγραψα,
Το ίδιο..

Το αυτονόητο,εξεζητημένο.Το λογικό μη εφαρμόσιμο και γραφικό..
Τρέλα... Αδιαφορία....
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Ο μεγαλύτερος καημός που έχω για την Ελλαδιτσα μας είναι πως πλέον δεν υπάρχει σε καμιά έκφανση της καθημερινότητάς μας η αίσθηση της δικαιοσυνης.
Κάπου εκεί έρχεται και η έλλειψη παιδείας και αποτελειώνει την κατάσταση.

ΙΣΩΣ οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι να μη διαφέρουν και τοοοσο πολυ στο θέμα παιδείας. Απλά ξέρουν (έχει μπεί για τα καλά στο μυαλό τους) πως κανοντας κάτι στραβό θα πληρώσουν. Εδώ πληρώνουν μονάχα τα κορόιδα!
 

chrisf

member
Δημοσιεύσεις
1.063
Ηλικία
44
Περιοχή
Petroupolis Athens
Μοτοσυκλέτα
suzuki bandit 650 s 2009
Όνομα
Χρήστος
ΙΣΩΣ οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι να μη διαφέρουν και τοοοσο πολυ στο θέμα παιδείας. Απλά ξέρουν (έχει μπεί για τα καλά στο μυαλό τους) πως κανοντας κάτι στραβό θα πληρώσουν. Εδώ πληρώνουν μονάχα τα κορόιδα![/QUOTE]

Αυτό το πράγμα κατ εμε ονομάζεται πειθαρχία και κοινωνικοποιηση . Η πειθαρχία βέβαια περνάει στην συμπεριφορά του καθενός μέσω της τιμωρίας στα πρώτα στάδια τουλάχιστον.
Άρα εμείς ούτε μάθαμε,ούτε θα μάθουμε να λειτουργουμε οργανωμένα ....

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αυτό το πράγμα κατ εμε ονομάζεται πειθαρχία και κοινωνικοποιηση . Η πειθαρχία βέβαια περνάει στην συμπεριφορά του καθενός μέσω της τιμωρίας στα πρώτα στάδια τουλάχιστον.
Άρα εμείς ούτε μάθαμε,ούτε θα μάθουμε να λειτουργουμε οργανωμένα ....
Προσεξε να δεις πως αρχίζει η αντίδραση.Η λέξη πειθαρχία για πολλούς παει αντάμα με την τάξη,η οποια τάξη κάπου στο βάθος του μυαλού θυμίζει στέρηση ελευθεριών,εξαναγκασμό.

Θελω να πω δηλαδή οτι σύμφωνα με τα βιώματα του καθενός,η ιδια κουβέντα εισπράτεται διαφορετικά.

Θυμάμαι τη Μάνα μου καθε χρόνια του δημοτικού που ξεκίναγε να αναφέρει στη δασκάλα.
Εχετε το ελεύθερο να τον τιμωρήσετε αν σφάλλει οπως εςεις νομίζετε.Εγω υπεύθυνη στο σπιτι,εςεις στο σχολείο.Να βγει Άνθρωπος...

Ακραίο;Θυμάμαι ντρεπόμουν αλλα δεν λειτουργούσε εκφοβιστικά.Δεν ήθελα να εκθέσω τον εαυτό μου ή την οικογένεια μου.Ειχα επιλέξει να ειμαι μετρημένος γιατι μου άρεσε.Με ακολούθησε στη ζωή..

Αυτή η τοποθέτηση της Μανούλας μου τότε,σημερα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί οπισθοδρομική.Ακομα και τότε υπήρχαν κουβεντουλες στον οικογενειακό περίγυρο για τον "Κερβερο" που λεγόταν Σταυρουλα.
Δεν χρειάστηκα ψυχολόγο τότε.
Σημερα με αυτά που βλεπω νομιζω χρειάζομαι αγωγή αμεςα.abcdefghgk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.158
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
δεν θα μιλησω δεν θα μιλησω δεν θα μιλησω
απλά παρακολουθώ .....ειπαμε
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
λοιπον,επειδη οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος και ειδικα ο ευρωπαικος εχει πολυ μαυριλα που ομορφα τον περιτυλιξαν οι μεταγενεστεροι να μην βλεπουν και να ξεχνιουνται τι καθικια υπηρξαν και εξακολουθουν να υπαρχουν.παμε....
ST4S ducati σε εκδρομη για motogp καπου το 2006....
εχει διανυκτερευσει η παρεα στο γκρατς και το βραδυ βγαινουν τα παιδια..
στο γυρισμο κανει ενα λαθος το ντουκ και χανει μια εξοδο...το παιρνει χαμπαρι λιγο πιο κατω,οι αλλοι περιμενουν στην εξοδο,υπαρχει οπτικη επαφη...
το γυριζει αναποδα,μπαινει εκει που ειναι τα νερα και με αναμενα τα αλαρμ πηγαινει προς τα πισω....
μερσεντα τον βλεπει και τον κεντραρει....τον ξυριζει και το παιδι κανει ενα αεροπλανικο και πηδαει πισω απο τις μπαριερες χωρις να παθει τιποτα,η μηχανη εχει παθει ζημιες απο τη μια μερια,αλλα λειτουργικη....
το πρωι πανε σε ενα μαγαζι να το συμαζεψουν και λενε τη φαση στο μαγαζατορα...
αυτος τους λεει....οτι ηταν παρανομος και ουσιαστικα καλα εκανε η μερσεντα.......
υπαρχει περιπτωση να το εκανε ελληνας αυτο?οχι ρωταω?
πηγαινουμε εξωτερικο και εκθειαζουμε.....και εγω το εχω κανει αυτο,αλλα μολις παει το μαχαιρι στο λαιμο θα μετακομισουμε...πριν δεν το σκεφτεται κανενας....κατι λεει αυτο....
η λυση ειναι να αγαπησουμε τη χωρα μας,μονο τοτε θα γινει καλυτερη......
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
δεν θα μιλησω δεν θα μιλησω δεν θα μιλησω
απλά παρακολουθώ .....ειπαμε
Εσυ εισαι μόνος σου.Δυςκολο.
Εγω ειμαι μόνος μου.Δυςκολο.
Ο αλλος ειναι μόνος του.Δυσκολο.

Εγώ με εςενα και τον αλλο ειμαστε ομάδα και η προσπάθεια μας για το κοινο καλο εχει άλλη δυναμική..

Δεν ξέρω αν θέλει περιςςοτερο κόπο ή τρόπο.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Πυξίδα μου δεν θα υιοθετήσω απο τον Ευρωπαίο οτι να'ναι.
Μυαλό εχω ή μηπως όχι; cdefghig
Θα παρω εκείνο που αποδεδειγμένα λειτουργεί για να βάλω σειρά στο οτι να'ναι που ζω.Μηπως κι ο Ευρωπαιως το ίδιο δεν εκανε με εμάς;Δεν πηρε;
Δεν θα γίνω απάνθρωπος..

Εντέλει δεν χρειάζεται να παρω αν το επεκτείνω.Ιστορια εχω. Αν την δω ζεστά μπορω να εντοπίσω τα λαθη μου και να τα διορθώσω.
Πόσοι θελουν πραγματικά και ειναι πρόθυμοι να το κάνουν;

Εδω για απλά πράγματα γινεται χαμός κι ακούς:
Θα μου πεις εςυ & ξέρω εγώ κι ετσι γουστάρω.. κλπ κλπ..
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
συμφωνω ρε φιλε...
εδω χτες σε μια <πολεμικη> συζητηση για την κυπρο..
ειπωθηκε,{τι να παμε ρε?εδω οι μισοι θα παμε και οι αλλοι μισοι θα διαδηλωνουν υπερ των τουρκων!!!}αβυσσος λεμε...
εξακολουθω και το πιστευω,αν αγαπησουμε τη χωρα μας θα παει μπροστα,,,
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Την χώρα την αγαπάμε ο καθενας με τον τροπο του.
Το διπλανό μας δεν αγαπάμε γιατι δεν συνεννοούμαστε.. abcdefghgk
Δυςκολη η επικοινωνία.

Υποκλίνομαι σε αυτο που έγραψες και παραπανω.Εχουμε δει τη δυναμη της.Η Αγαπη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι λύση.-
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Ξέρετε ποιο είναι το ωραίο?

ΟΛΟΙ οι Ελληνες όταν βγαίνουν στο εξωτερικό για διασκέδαση, βόλτα κλπ είναι ΚΥΡΙΟΙ!! Οι παρανομίες έχουν ελαχιστοποιηθεί, το κάπνισμα γίνεται ΜΟΝΟ σε σημεία που επιτρέπεται και όχι μέσα στο μαγαζί, περιμένουν στις διαβάσεις να περάσουν απέναντι, σταματάνε το όχημα στις διαβάσεις να περάσουν οι πεζοί, φοράνε πάντα κράνος και ζώνη κλ κλπ. Μόνο στην χώρα μας είμαστε μ@λ@κες! Αυτό εμένα μου δείχνει ότι προσαρμοζόμαστε εύκολα, απλά ΔΕΝ θέλουμε!!

Επίσης, οι περισσότεροι Ελληνές στο εξωτερικό έχουν διαπρέψει, είτε επιχειρηματικά είτε ακαδημαϊκά είτε ... είτε... και αυτό γιατί βρήκαν οργανωμένο περιβάλλον!! Και πάλι ... εδώ στην χώρα μας έχουμε πρόβλημα.

Να σημειώσω ότι πολλοί ξένοι όταν έρχονται στην Ελλάδα καπνίζουν όπου θέλουν, δεν σταματάνε στις διαβάσεις και γενικά συμπεριφέρονται ως "Ελληνες"! (Προφανώς μας ζηλεύουν!)


Απόψη μου, ούτε πρέπει να θεοποιούμε τους Ευρωπαίους κλπ ούτε να δαιμονοποιούμε εμάς! Πρέπει να σκεφτούμε και να παραδειγματιστούμε ΠΡΟΣΑΡΜΌΖΟΝΤΑΣ τα καλά στο δικό μας περιβάλλον και κουλτούρα!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.502
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Kαθε φορα που εχω τετοιου ειδους ανησυχιες,βαζω λιγη βενζινουλα και κανω μια κοντινη.Οταν επιστρεφω εχουνε ξεκαθαρισει τα παντα στο κεφαλι μου.

Μην το κουραζετε με παιδειες,οικογενεις,χωρες και αλλες καταστασεις.
Ο Ευρωπαιος στην Ελλαδα γινεται Ελληνας και ο Ελληνας στην Ευρωπη γινεται Ευρωπαιος.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@Pan-dvs θα συμφωνήσω απόλυτα με τις τελευταίες σου κουβέντες. Περίτρανο παράδειγμα τα νησιά μας και τα μέρη όπως ο Λαγανάς, τα Μάλια κτλ ή ακόμη και στο εξωτερικό η Ίμπιζα και η Μαγιόρκα. Κι εκεί Ευρωπαίοι ξεσαλωνουν ελλείψη επαρκής αστυνόμευσης και χαλαρών ηθών ... Και πηγαίνουν με σκοπό να ξεφτιλιστουν.
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Ο άνθρωπος (ο σωστός..) είναι παντού άνθρωπος (σωστός..........)

Το λαμόγιο,είναι παντού λαμόγιο, κι' ο ξεφτίλας είναι παντού ξεφτίλας........

Δεν υπάρχει διαχωρισμός σε φυλές, χρώματα ή ράτσες
 
Top Bottom