ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Αλλαγή μπίλιες στο liberty
Βλέπω μεγάλη προσοχή σε λεπτομέρειες, π.χ. ο χώρος του ιμάντα, είναι λαμπίκο όλα πριν το κλεισιμο, την καμπάνα την ετριψες, γράσσο στο καρέ κ.ο.κ.

Μπράβο από εμένα, η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, ανάμεσα στο ''τα φτιάχνω'' και στο ''τα κάνω ωραία, όπως πρέπει''
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Να μοιραστώ και εγώ την χαρά μου έβαλα ηλεκτρονικό κοντέρ koso στο ΧΤ μιας και το δικό του στροφόμετρο είχε παραδώσει εδώ και χρόνια και είχα το ιμιτασιον από τα stelpet και είχε πάρει δρομο και αυτό η απόφαση πάρθηκε και μπήκε μετά από ψάξιμο το koso db-03r έφτιαξα βάση αλουμινίου η οποία πιάνει πανω στην μαμά βάση και βάφτηκε carbon για να δέσει με το σύνολο..Ελπίζω να σας αρέσ
ει η δουλειά εγώ το χαζεύω πάντως και γίνεται ευχαρίστηση η Βραδυνή βόλτα.
Ομορφιές !
Λάηκ !
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Να μοιραστώ και εγώ την χαρά μου έβαλα ηλεκτρονικό κοντέρ koso στο ΧΤ μιας και το δικό του στροφόμετρο είχε παραδώσει εδώ και χρόνια και είχα το ιμιτασιον από τα stelpet και είχε πάρει δρομο και αυτό η απόφαση πάρθηκε και μπήκε μετά από ψάξιμο το koso db-03r έφτιαξα βάση αλουμινίου η οποία πιάνει πανω στην μαμά βάση και βάφτηκε carbon για να δέσει με το σύνολο..Ελπίζω να σας αρέσ
ει η δουλειά εγώ το χαζεύω πάντως και γίνεται ευχαρίστηση η Βραδυνή βόλτα.
Τούμπανο το όργανο, μετράει τα πάντα, καθόμουν και διάβαζα το pdf από το manual εδώ https://kosonorthamerica.com/wp-content/uploads/2021/05/BA038000_comp.pdf , και ωραία δουλειά η εγκατάσταση. Φαίνεται σαν να είναι εργοστασιακό εξάρτημα, και όχι πρόσθετο aftermarket.

Αν επιτρέπεται, πόσο το πήρες (ειναι πολύ ωραία αλλά πανάκριβα τα ρημάδια τα koso) και που;
 

SotirisXT

new member
Δημοσιεύσεις
73
Ηλικία
45
Περιοχή
Λιβαδειά
Όνομα
Σωτήρης Οικονομου
Τούμπανο το όργανο, μετράει τα πάντα, καθόμουν και διάβαζα το pdf από το manual εδώ https://kosonorthamerica.com/wp-content/uploads/2021/05/BA038000_comp.pdf , και ωραία δουλειά η εγκατάσταση. Φαίνεται σαν να είναι εργοστασιακό εξάρτημα, και όχι πρόσθετο aftermarket.

Αν επιτρέπεται, πόσο το πήρες (ειναι πολύ ωραία αλλά πανάκριβα τα ρημάδια τα koso) και που;
Είναι τσουχτερό το πήρα 250e από τον Λύρη στην Πάτρα αλλά σε όσα κατάσταστηματα το βρήκα ίδια τιμή το είχαν..Όντως έχει πάρα πολλά το Koso,oσο για την εγκατάσταση ότι φτιάχνεις μόνος σου και με μεράκι αποκλείεται να μην βγει ωραίο..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Χθες το απόγευμα ,λάδι φρέσκο παραγωγής μας


Η εταιρία είναι σοβαρή ,μέχρι και τις ροπές στρέψης έχομεν Happy

 

ivan85

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
39
Περιοχή
μεσολογγι
Όνομα
κωνσταντινος
Επιτέλους, μετά απο 1 μήνα ήρθαν τα κινέζικα πηνία για το ΚΤΜ duke 200. Η αντικατάσταση ήτο πανεύκολη και επειδή δεν είχα αλλη φλάντζα για το πλαινό καπάκι καθάρισα καλά και έβαλα τη γνωστή κόκκινη φλαντζόκολα θερμοκρασίας permatex. Με λύπη μου διαπίστωσα οτι το κινέζικο ανταλλακτικό είναι πολύ καλύτερο και συμμαζεμένο απο το ΚΤΜ, με κοντύτερο καλώδιο εντός του μοτέρ και ΠΟΛΥ καλύτερη μόνωση των καλωδίων. Υπ΄οψιν, τα κινέζικα κόστισαν καινούργια 40 ευρώ, ενώ το γνήσιο ΚΤΜ κοστίζει 150.

Το γνήσιο ΚΤΜ μας άφησε μάλλον λόγω κακής μόνωσης. Με τη σταδιακή συστολή/διαστολή έκανε τελικά σώμα στα καπάκια, όπου και κάηκαν τα πηνία όπου ακούμπαγε το καλώδιο που έφερνε 1 άσκοπη γύρα πρίν βγεί έξω απο το μοτέρ. Η κλινική εικόνα του παλιού ανταλλακτικού ήταν κατά τόπους έντονη οσμή καμένου και βρήκα μαυρίλες και στην κόλα απο όπου ήταν καμένα τα πηνία).

Το ρεύμα πλέον 14V σταθερά, ανεξαρτητως στροφών.
Φιλε μου ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι και μενα τα πηνια του duke 200 με χαιρετανε σιγα σιγα.. Εχω 1,1 ωμ σε ολες τις φασεις και 12-14-16 volts σε idle. Οταν δινω γκαζι ανεβαινουν στα 24 (νομιζω δεν το συγκρατισα). Η μπαταρια φορτιζει κανονικα οταν ειναι 2500 στροφες (14,1 V). Πριν κανα 1 μηνα φορτιζε και στις 1600-1700. Πλεον σε idle το πολυμετρο γραφει οσο εχει η μπαταρια και πεφτει σιγα σιγα και απο τις 2500 και ανω γραφει 14.1V.
Το κινεζικο το πηνιο δουλευει ακομα? Αν εισαι ευχαριστιμενος μπορεις να μου στειλεις λινκ ?
Ευχαριστω προκαταβολικα
Κωστας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Αν έχει στο ρελαντί πάνω από 13.5 είσαι οκ ακομα. Όταν και άμα θα χαλάσει θα αρχίσει να σου βγάζει "battery low"

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

ivan85

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
39
Περιοχή
μεσολογγι
Όνομα
κωνσταντινος
Στο ρελαντι εχει οσο εχει η μπαταρια και πεφτει. δλδ 12.9 και δε ξερω και γω που σταματαει.. Πριν ενα μηνα μου εβγαλε Low battery οπου μολις το ειδα πηγα μια βολτα 10 λεπτα και τη φορτισε. Πλεον εκει που το εβαζα να ξεσταθει πριν ξεκινησω τωρα φευγω κατευθειαν γιατι θα μεινω... Εχω 1 μηνα + σε αυτη τη κατασταση και ειμαι σιγουρος οτι χειροτερευει διοτι πριν 1 μηνα φορτιζε και οταν ηταν κρυο στο ρελαντι . Τωρα δε το κανει. μονο με γκαζι και οσο περνανε οι μερες θελει και περισσοτερες στροφες.Τελικα το πηνιο το εχεις ακομα? εισαι ευχαριστημενος?
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος

τέλος ταξιδιού Ουυυφ . Σήμερα φτάσαμε σπίτι μας . Κοντεύουμε τα 4.000 χλμ με τα 1,800 συνολικά του ταξιδιού .
Η μέση κατανάλωση μου έπαιζε από 4,7 μέχρι 5,1 λ / 100 χλμ .
Επιτέλους σπίτι μας . Είχε περιπέτειες το ταξίδι . Ελπίζω από αύριο να είμαστε καλύτερα
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Μετά από 28,500 km στο οδόμετρο ήρθε η ώρα για αλλαγή σε αλυσιδογραναζα για πρώτη φορά.
Η αλυσίδα ήταν φθαρμένη ήδη από τις 20.000 km.
Έβαλα το σετ της D.I.D, χρυσή σειρά με τα x-ring.
Κόστος στα 150€ στο συνεργείο του κ.Κατσίγιαννη στον Γέρακα, το οποίο ανακάλυψα τυχαία κ έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Μετά από μία βόλτα στο δεσποτικό Ιωαννίνων το Σάββατο τώρα ξεκουράζεται και ετοιμάζεται για την επόμενη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Μετά από 28,500 km στο οδόμετρο ήρθε η ώρα για αλλαγή σε αλυσιδογραναζα για πρώτη φορά.
Η αλυσίδα ήταν φθαρμένη ήδη από τις 20.000 km.
Έβαλα το σετ της D.I.D, χρυσή σειρά με τα x-ring.
Κόστος στα 150€ στο συνεργείο του κ.Κατσίγιαννη στον Γέρακα, το οποίο ανακάλυψα τυχαία κ έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Πάνο πιο λαμπερή κι από τη φαλάκρα μου είναι!!!! Tooth
Καλοδούλευτη.. Bcdefghg

Όταν αλλάξεις λάστιχα,τσεκαρε μήπως βρεις πλαϊνές βαλβίδες για να μην παιδεύεσαι στον έλεγχό τους..

Smileys drinking beer Emoticon
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Πάνο πιο λαμπερή κι από τη φαλάκρα μου είναι!!!! Tooth
Καλοδούλευτη.. Bcdefghg

Όταν αλλάξεις λάστιχα,τσεκαρε μήπως βρεις πλαϊνές βαλβίδες για να μην παιδεύεσαι στον έλεγχό τους..

Smileys drinking beer Emoticon
Φίλε, ευχαριστώ πολύ!
Αυτό έχω σκοπό να κάνω..
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μετά από 28,500 km στο οδόμετρο ήρθε η ώρα για αλλαγή σε αλυσιδογραναζα για πρώτη φορά.
Η αλυσίδα ήταν φθαρμένη ήδη από τις 20.000 km.
Έβαλα το σετ της D.I.D, χρυσή σειρά με τα x-ring.
Κόστος στα 150€ στο συνεργείο του κ.Κατσίγιαννη στον Γέρακα, το οποίο ανακάλυψα τυχαία κ έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Μεγειές Πάνο!
Δες λιγάκι τον τζόγο στη μέση μεταξύ μπροστινού - πίσω γραναζιού.
Μου φαίνεται πολύ τεντωμένη.
 

noodles

new member
Δημοσιεύσεις
82
Ηλικία
34
Περιοχή
εξοριστος στην 8η λεωφορο
Μοτοσυκλέτα
Gsxr 1000 L9
Όνομα
Βαγγελης
@Σάββας συμφωνω! φενεται πολυ τεντωμενη, και υπαρχει πιθανοτητα να στην κοψει.
μηχανικος ειπαμε την εβαλε ετσι? cdefghigi

@Panos76 καλοφορετη. ποια ειναι η vx3 με jt γραναζια?
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.820
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης

τέλος ταξιδιού Ουυυφ . Σήμερα φτάσαμε σπίτι μας . Κοντεύουμε τα 4.000 χλμ με τα 1,800 συνολικά του ταξιδιού .
Η μέση κατανάλωση μου έπαιζε από 4,7 μέχρι 5,1 λ / 100 χλμ .
Επιτέλους σπίτι μας . Είχε περιπέτειες το ταξίδι . Ελπίζω από αύριο να είμαστε καλύτερα
Μπράβο ρε φιλαράκι να το χαίρεσαι το μοτορο σου να περνάς καλά.
 
Top Bottom