ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.652
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Επιτέλους το πήρα!




Το λοιπόν, βρήκαμε ποια ήτανε η "χαριστική βολή" στο μοτέρ...



Αυτό είναι ένα ρουλεμάν σασμάν, ή μάλλον ότι έμεινε από το ρουλεμάν. Τα Address, ανέκαθεν είχανε θέματα με τα σασμάν τους...αυτό άρχιζε να το τρώει σιγά σιγά και με τον καιρό δεν έμεινε τίποτα. Ήτανε που ήτανε το υπόλοιπο μοτέρ στην κατάσταση που ήτανε, άρχισαν να κολυμπάνε και γρέζια (και άλλα ωραία μεταλλικά κομματάκια) μέσα, το αποτελείωσε. Μπιέλα και κύλινδρος για σκραπ φυσικά.

Ο δε κύλινδρος που τον είδα, δεν ήτανε απλά καμμένος, τον "ΕΣΚΑΨΕ". Στην μια πλευρά ήτανε σαγρέ η επιφάνεια του, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Εννοείται πως όλα αυτά αλλάχθηκαν. Για κύλινδρο, πήγα τον παλιό που είχα, που ήτανε σε σαφώς σε αρκετά καλύτερη μοίρα.

Περασμένος με νέο χιτώνιο νικασίλ αυτή τη φορά (σχεδόν το ίδιο με SCEM). Για μπιέλα και πιστόνι μπήκανε Ιαπωνικά (TKRJ), καδένα, τεντωτήρας, γλύστρες επίσης καινούρια όπως και το ρουλεμάν σασμάν φυσικά. Συν το διακοπτάκι On-off που είχα βάλει στα φώτα και κόπηκαν τα καλώδια του. Τα ένωσε όπως ήτανε απο το εργοστάσιο και τώρα ανάβουν αυτόματα, απλά ο διακόπτης δεν κάνει τίποτα.

Έχω 500χλμ στρώσιμο να του κάνω, ευλαβική οδήγηση, βουνά όχι ακόμα. Στα 500, πάω για αλλαγή λάδιών-φίλτρου και έλεγχος στις φλάνζτες. Μετά ανά 1500χλμ σέρβις και σε κάθε αλλαγή μου λέει να αλλάζω και το φίλτρο λαδιού, όχι ανα 3 αλλαγές όπως λέει το manual.

Συνολικό κόστος επισκευής για όλα-όλα αυτά: 300€. Θαρρώς πως για (σχεδόν) rebuild είναι μια καλή τιμή. Σίγουρα, θα τον προτείνω τον άνθρωπο και σε άλλους γνωστούς-φίλους με μηχανάκια, έκανε άριστη δουλειά. Το μηχανάκι δουλεύει ραπτομηχανή κυριολεκτικά...έτοιμο για άλλα 100.000χλμ! Καλόστρωτο μου λοιπόν! Smileys drinking beer EmoticonYes
Θεωρητικά έγινε καινούριο .
Καλά νέα χιλιόμετρα Τασούλη
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.795
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θεωρητικά έγινε καινούριο .
Πως το πήρε ο πατέρας μου το 2008 από την βιτρίνα, έτσι δουλεύει και τώρα. Αθόρυβο εντελώς.

Συν ότι ήδη από το λίγο που το οδήγησα μέσα στην πόλη, πήρε αρκετή παραπάνω δύναμη σε σχέση με πριν. Πράμα λογικό, είχε κλάσει εντελώς το μοτέρ προηγουμένως.

Καλά νέα χιλιόμετρα Τασούλη
Να σαι καλά Γιάννη!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.795
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θα του ρίξω και εγώ ένα αργότερα, γιατί είναι τίγκα στις λάσπες, σκόνες και γράσα από το συνεργείο.

Στο μεταξύ, ήρθανε σήμερα και καινούριο παρμπρίζ και καθρέπτες για το V-Strom.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
"Σούζα" τη βλέπω στη φωτό.. Tooth

Κούκλα βέβαια.Άντε και Γαμπρός!! abc
Σούζα μπανει λόγο μεγέθους γαμωτο αχαχαχα δεν μπορώ να την βάλω αυτούσια !

ευχαριστώ Δημήτρη GivingBikeGreeting
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Τι έγινε ρε παιδιά, θέλετε να τις ρίξετε αυτή την Κυριακή στην λίμνη καθαρές;;;



Tooth Tooth Tooth Tooth
ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω..........................τι σας ειπεεεεεεεεεεεε!!!!
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Είπα και εγώ να το πλύνω, αλλά έχει παρκάρει η Σαχάρα από πάνω μας, οπότε λέω άσε , ας μείνει έτσι :



Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επιτέλους το πήρα!




Το λοιπόν, βρήκαμε ποια ήτανε η "χαριστική βολή" στο μοτέρ...



Αυτό είναι ένα ρουλεμάν σασμάν, ή μάλλον ότι έμεινε από το ρουλεμάν. Τα Address, ανέκαθεν είχανε θέματα με τα σασμάν τους...αυτό άρχιζε να το τρώει σιγά σιγά και με τον καιρό δεν έμεινε τίποτα. Ήτανε που ήτανε το υπόλοιπο μοτέρ στην κατάσταση που ήτανε, άρχισαν να κολυμπάνε και γρέζια (και άλλα ωραία μεταλλικά κομματάκια) μέσα, το αποτελείωσε. Μπιέλα και κύλινδρος για σκραπ φυσικά.

Ο δε κύλινδρος που τον είδα, δεν ήτανε απλά καμμένος, τον "ΕΣΚΑΨΕ". Στην μια πλευρά ήτανε σαγρέ η επιφάνεια του, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Εννοείται πως όλα αυτά αλλάχθηκαν. Για κύλινδρο, πήγα τον παλιό που είχα, που ήτανε σε σαφώς σε αρκετά καλύτερη μοίρα.

Περασμένος με νέο χιτώνιο νικασίλ αυτή τη φορά (σχεδόν το ίδιο με SCEM). Για μπιέλα και πιστόνι μπήκανε Ιαπωνικά, καδένα, τεντωτήρας, γλύστρες επίσης καινούρια όπως και το ρουλεμάν σασμάν φυσικά. Συν το διακοπτάκι On-off που είχα βάλει στα φώτα και κόπηκαν τα καλώδια του. Τα ένωσε όπως ήτανε απο το εργοστάσιο και τώρα ανάβουν αυτόματα, απλά ο διακόπτης δεν κάνει τίποτα.

Έχω 500χλμ στρώσιμο να του κάνω, ευλαβική οδήγηση, βουνά όχι ακόμα. Στα 500, πάω για αλλαγή λάδιών-φίλτρου και έλεγχος στις φλάνζτες. Μετά ανά 1500χλμ σέρβις και σε κάθε αλλαγή μου λέει να αλλάζω και το φίλτρο λαδιού, όχι ανα 3 αλλαγές όπως λέει το manual.

Συνολικό κόστος επισκευής για όλα-όλα αυτά: 300€. Θαρρώς πως για (σχεδόν) rebuild είναι μια καλή τιμή. Σίγουρα, θα τον προτείνω τον άνθρωπο και σε άλλους γνωστούς-φίλους με μηχανάκια, έκανε άριστη δουλειά. Το μηχανάκι δουλεύει ραπτομηχανή κυριολεκτικά...έτοιμο για άλλα 100.000χλμ! Καλόστρωτο μου λοιπόν! Smileys drinking beer EmoticonYes
Ωραιος τασουλη πολυ το χαρηκα
με 300 ευρω γενικη επισκευη,,

Θα βγουνε οι σκουτεραδες με τους ιμαντες κ τα βαριατορ...να μας πουνε τι?
Το παπι ηταν και θα ειναι ΤΗΕ ΚΙΝG OF ECONOMY
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Είπα και εγώ να το πλύνω, αλλά έχει παρκάρει η Σαχάρα από πάνω μας, οπότε λέω άσε , ας μείνει έτσι :



Tooth
Και εδώ έτσι είναι , την έκλεισα στο γκαράζ ξανά Tooth Tooth
Αλλά σήμερα είχα χρόνο
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.691
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Είπα και εγώ να το πλύνω, αλλά έχει παρκάρει η Σαχάρα από πάνω μας, οπότε λέω άσε , ας μείνει έτσι :



Tooth
Αστο ετσι,του δινει στυλ.Bcdefghg
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ωραιος τασουλη πολυ το χαρηκα
με 300 ευρω γενικη επισκευη,,

Θα βγουνε οι σκουτεραδες με τους ιμαντες κ τα βαριατορ...να μας πουνε τι?
Το παπι ηταν και θα ειναι ΤΗΕ ΚΙΝG OF ECONOMY
Όταν καβαλήσεις σκούτερ της προκοπής θα θα κάνει reset o εγκέφαλος σου Μπαμπημ...
 
Top Bottom