ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Χτες έβαλα λάστιχα bridgestone με γωνιακές βαλβιδες.
Σήμερα έγινε σέρβις στα φρένα στο TDM καθάρισμα και λίπανση εμβόλων 0υρων και φουσκων.
Έγιναν σα καινούρια αφού δε νομίζω κανένα συνεργείο να κάθεται να κάνει τέτοια.
Έφυγε ένα 3ωρο για μπρος πισω
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.432
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Προφητ'ηλιας Παλιός Παντελεήμονας


 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Beast Αυτές οι χαζομάρες μωρέ σαν μικρά καρφάκια που είναι και βγαίνουν απο φυτά.

Edit:

Πήγαμε και την βόλτα μας σήμερα μέχρι Αγριά. Τώρα που καλοκαιριάζει και τα κοράσια κάνουν παρέλαση, αυτό το μέρος θα το κάνουμε νέο στέκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.432
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Αλλαγή σαμπρέλας μιας και με άφησε στον δρόμο και έμαθα και το εξής σήμερα.

Το πίσω λάστιχο μου είπε ο μάστορας είναι φαγωμένο (θα το αλλάξω αρχές του Ιούνιου) και πρέπει να κοιτάω τακτικά να έχει σωστή πίεση μέχρι να αλλαχθεί με καινούρια. Αυτό που δεν ήξερα είναι οτι και η θερμοκρασία των ελαστικών (μιλάω για tube type λάστιχα) παίζει ρόλο και στην σαμπρέλα. Δεν είχες μου λέει πατήσει πρόκα ή τριγόλι ή το οτιδήποτε, αλλά απο την θερμοκρασία κλάταρε η σαμπρέλα, να κοιτάς μου λέει να έχει σωστή πίεση μέχρι να αλλαχθεί.

Αυτό για την θερμοκρασία ομολογώ οτι δεν το ήξερα. Όσο ζεις μαθαίνεις...

αυτο λες τριγολι ;;





το λαστιχο σκαει ( μπαμ ) οταν απο τρυπα χασει αερα η δεν εχει την σωστη πιεση ετσι παταει περισσοτερο πελμα στον δρομο με αποτελεσμα να ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια ....και μπαμ
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αλλαγή λαδιών χτες

xlarge_20160205151745_shell_advance_ax7_4t_15w_50_1lt.jpeg


8,30 με μεταφορικά στα χέρια μου στο νησί.
Τοπικό. συνεργείο μου ζήτησε τα τετραπλάσια ,μαζί με εργατικά !!!
Wtf
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.548
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Αλλαγή λαδιών χτες

View attachment 17362


8,30 με μεταφορικά στα χέρια μου στο νησί.
Τοπικό. συνεργείο μου ζήτησε τα τετραπλάσια ,μαζί με εργατικά !!!
Wtf
Τέτοια διαφορά..?

Ωραίος!
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.548
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  1. Κως / πανάκριβο νησί διαμονή φαγητό κοκ cdefghi
Ναι, Σωστός!
Αλλά σε συσκευασμένο τέτοια διαφορά...

Βέβαια.. και η τιμή, Σπέσιαλ!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ναι, Σωστός!
Αλλά σε συσκευασμένο τέτοια διαφορά...

Βέβαια.. και η τιμή, Σπέσιαλ!


8,30 κόστισε το λάδι με μεταφορικά.
Το μαγαζί ήθελε 30 μαζι με εργατικά.
Ενα τσιγάρο υπόθεση και μια βίδα.
Ξεβιδωσα τάπα πλήρωσης, ξεβιδωαα κάτω τάπα, εβγαλα λάδια ,το εγυρα να στραγγισει λόγω ψυγείου λαδιού.
Βιδωσα κάτω τάπα.
Έβαλα καινούργιο λάδι 1 λίτρο ολόκληρο, βιδωσα πανω τάπα ,και ακόμα δεν είχα τελειώσει το τσιγάρο...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αλλαγή λαδιών χτες

View attachment 17362


8,30 με μεταφορικά στα χέρια μου στο νησί.
Τοπικό. συνεργείο μου ζήτησε τα τετραπλάσια ,μαζί με εργατικά !!!
Wtf

Έτσι είναι στα νησιά. Περιορισμένο πελατολόγιο από την μία, αυξημένα πάγια επιχειρήσεων επειδή οι τουριστικές επιχειρήσεις ανεβάζουν τις τιμές των ακινήτων από την άλλη, κάπως πρέπει να βγει και ο μάστορας.
Κι επειδή έχει να κάνει κυρίως με ελεύθερους επαγγελματίες του τουρισμού που συνήθως βγάζουν πολύ καλά λεφτά και δεν τους νοιάζει, διαμόρφωσε τις τιμές ανάλογα.

Προσφορά, ζήτηση και τοπικές οικονομικές συνθήκες πάντα θα διαμορφώνουν τις τιμές, ειδικά σε προϊόντα που έχουν μέσα και κόστος εργατικών.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.548
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
8,30 κόστισε το λάδι με μεταφορικά.
Το μαγαζί ήθελε 30 μαζι με εργατικά.
Ενα τσιγάρο υπόθεση και μια βίδα.
Ξεβιδωσα τάπα πλήρωσης, ξεβιδωαα κάτω τάπα, εβγαλα λάδια ,το εγυρα να στραγγισει λόγω ψυγείου λαδιού.
Βιδωσα κάτω τάπα.
Έβαλα καινούργιο λάδι 1 λίτρο ολόκληρο, βιδωσα πανω τάπα ,και ακόμα δεν είχα τελειώσει το τσιγάρο...
Χα χα..
Giving
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.548
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Έτσι είναι στα νησιά. Περιορισμένο πελατολόγιο από την μία, αυξημένα πάγια επιχειρήσεων επειδή οι τουριστικές επιχειρήσεις ανεβάζουν τις τιμές των ακινήτων από την άλλη, κάπως πρέπει να βγει και ο μάστορας.
Κι επειδή έχει να κάνει κυρίως με ελεύθερους επαγγελματίες του τουρισμού που συνήθως βγάζουν πολύ καλά λεφτά και δεν τους νοιάζει, διαμόρφωσε τις τιμές ανάλογα.

Προσφορά, ζήτηση και τοπικές οικονομικές συνθήκες πάντα θα διαμορφώνουν τις τιμές, ειδικά σε προϊόντα που έχουν μέσα και κόστος εργατικών.
Σωστός,
Απλοί κανόνες της Αγοράς.

Προσφορά & Ζήτηση..
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα


Διαροή από τις τσιμούχες των καλαμιών.
Φτιάχνουμε καφέ και έχουμε λάδια πιρουνιών τσιμούχες και ξύστρες, ξέχασα να τις βάλω στο πλάνο.




Τακάρουμε την αγελάδα, έχω φτιάξει μια βάση που σφηνώνω τον τροχό και σηκώνω με παντοκ σταντ.

Ακολουθεί όλη η διαδικασία της ανύψωσης

















Δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλες φωτογραφίες, ξεκίνησα να βγάζω τις τσιμούχες και ξεχάστηκα.... Όλη η δουλειά έγινε με ροπόκλειδα, καθαρίστηκαν οι μπότες και οι δαγκάνες.
Ήθελα να ανοίξω νήμα με αναλυτικές οδηγίες αλλά ξεχάστηκα και το ανεβάζω εδώ. Όσο για το αποτέλεσμα φανταστείτε το

Συνολικό κόστος 36€ τσιμούχες ξύστρες λάδια.

Τάσο καλησπέρα πολύ καλή δουλειά
πολύ καλά κάνεις και ασχολείσαι με την μότο σου αλλά θα σε παρακαλούσα αν θέλεις να ανοίξεις ένα θέμα στα τεχνικά για να μην χαθεί η δουλειά σου και οι σύντροχοι να έχουμε ένα μπούσουλα.;)
Ευχαριστώ
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Τάσο καλησπέρα πολύ καλή δουλειά
πολύ καλά κάνεις και ασχολείσαι με την μότο σου αλλά θα σε παρακαλούσα αν θέλεις να ανοίξεις ένα θέμα στα τεχνικά για να μην χαθεί η δουλειά σου και οι σύντροχοι να έχουμε ένα μπούσουλα.;)
Ευχαριστώ
Αυτό ήθελα να κάνω Κώστα αλλά ξεχάστηκα ..... την επόμενη που θα κάνω δουλειά θα προσπαθήσω να κρατήσω ένα οδηγό. Αν θες αποκλειστικά για βαραντέρο και καλάμια έχει ένα σετ βίνδεο στο γιουτούμπ 6 στο σύνολο επεισόδια που δείχνει με λεπτομέρεια στην αλλαγή, Έλληνες το έχουν φτιάξει.


Χρόνια πολλά με υγεία
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σήμερα πειραμματίστηκα λίγο με γρανάζωμα. Το 13-35 είναι κοντό σε σημείο που το μηχανάκι σπάει εύκολα. Με 4η και 85 στο κοντέρ οι στροφές είναι ήδη αρκετά ανεβασμένες. Στα 110 κοφτάρει δεν δίνει άλλο το μοτέρ. Κάθησα και σκέφτηκα οτι τώρα με νέα δισκάκια, σκληρά ελατήρια καμπάνας (γνήσια όλα απο την Suzuki) καινούριο ψεκασμό το μηχανάκι έχει σαφώς καλύτερη απόδοση στον δρόμο, άρα θα έχει και την ικανότητα να σηκώσει και μακρύ γρανάζωμα.

Εφώσον το μηχανάκι δεν έχω σκοπό να το έχω για κόντρες, το τέρμα κοντό γρανάζωμα μου είναι αχρείαστο. Μιας και πηγαίνω βότλες επίσης το κοντό γρανάζωμα με ανεβασμένες στροφές σημαίνει και μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου. Το 14Τ γρανάζι μπροστά για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να το βρω. Έβαλα όμως το 15Τ μπροστά στην αλυσίδα. Έσφηξα και την αλυσίδα όσο πρέπει αφήνωντας και τον σωστό "τζόγο" να μην είναι τέρμα τσιτωμένη. Το πίσω γρανάζι είναι 35Τ.

Το πήρα μια βόλτα το μηχανάκι και μπορώ να πω οτι έμεινα ευχαριστήμενος. Η πρώτη αρκετά κοντή απο το σασμάν, βγάζει 50. Η δεύτερα βγάζει πολύ ωραίο άνοιγμα όπως και η 3η, η οποία πλέον φτάνει τα 100 km/h. Περίμενα η 4η να κρεμάσει άσχημα αλλά ανέβαζε μέχρι τα 110 και μετά αργά αλλά σταθερά μέχρι τα 120 με τις στροφές να είναι πιο πεσμένες σε σχέση με το 13Τ μπροστά. Με 100 στο κοντέρ και 4η το μοτέρ λειτουργεί χαλαρά και δεν ουρλιάζει όπως πριν.

Δυο συμπεράσματα έβγαλα. 1) Οτι το μηχανάκι πλέον άπλωσε, λειτουργεί πιο ξεκούραστα, καταναλώνει λιγότερο καύσιμο πλέον και προστατεύεις και το μοτέρ έτσι. Δεν είναι καλό να το δουλεύεις μόνιμα στα ψηλά. Και 2) είδα την διαφορά στο δούλεμα μεταξύ κινέζικων ανταλλακτικών και γνήσιων. Με τα προηγούμενα δισκάκια το μηχανάκι με το ίδιο ακριβώς γρανάζωμα πάνω απο 105 δεν ανέβαζε γιατί κρεμούσε άσχημα. Με τα γνήσια δισκάκια, ελατήρια, φρέσκο κυλινδροπίστονο (πριν 1 χρόνο το άλλαξα) και με καινούρια αντλία το μηχανάκι δουλεύει όπως πρέπει.

Μερικά μηχανάκια ίσως θέλουν απλά τα γνήσια για να αποδίδουνε σωστά...λοιπόν καλές μου και άνετες βόλτες πλέον! :D

@LAndreas δεν φορτώνει η εικόνα φίλε. Αλλά νομίζω κατάλαβες τι εννοώ είναι αυτά τα μυτερά που βγαίνουν απο φυτά, τριγόλια ξέρω οτι λέγονται.

Τα λάστιχα έτσι κι αλλιώς θα τα αλλάξω απο αρχές του επόμενου μήνα. Επίσης μια ερώτηση: αυτή η κιτρινίλα που βγάζουν τα λάστιχα στα πλαινά τους τι είναι; Όχι πάνω στο πέλμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το άφησα στον μάστορα, γιατί ο κεντρικός διακόπτης μετά απο 12 χρόνια λειτουργείας αποφάσισε να με αφήσει. Ήμουνα στην Πορταριά είχα ανέβει βόλτα πάνω σε ευθεία έσβησε. Κατεβαίνω, τσέκαρα καλώδιο το κούνησα λίγο να δω μήπως και γίνει τίποτα, έκανα γυμναστική με τις άπειρες μανιβελιές που έριχνα τίποτα. Το τσούλησα μέχρι το συνεργείο.

Για καλή μου τύχη έχει ένα Address για ανταλλακτικά εκεί πέρα θα μου βάλει απο αυτό τον διακόπτη του. Ή μπορεί να θέλει και απλά καλώδιο, δεν ξέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom