ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Επιτέλους ένας γνώστης Γιαμάχα !
Γειά σου ρε Πάνο ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Συνήθης ύποπτος λοιπόν στη Γιαμάχα το TPS και οι ενδείξεις, ειδικά αυτή του γκαζιού στο ρελαντί εκεί οδηγούσαν τη σκέψη μου αλλά είπα να συγκρατηθώ και να πάω από τα απλούστερα στα περισσότερο πολύπλοκα.

Βγάλσιμο του εγχειριδίου και μελέτη λοιπόν.
Αφήνω τα πλέον πολύπλοκα και πάω εδώ :


Το πλέον απλό πριν ανοίξω ιστορία με ελέγχους αισθητήρων κλπ Κωδικός 46 και α/α 2 ....βγάζω μπαταρία και φορτίζω.

Περίεργα πράματα...προχθές φόρτισα φίλου μεγάλης μοτοσυκλέτας με τον C TEK και από το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα ήταν έτοιμη. Τούτη η πιτσιρίκα από το μεσημέρι μέχρι την άλλη μέρα το πρωί αλλά αν και ηλικίας πλέον των τεσσάρων ετών ο C TEK την ανέστησε :



Την πετάω ξανά πάνω και τέλος CHECK ENGINE !



Παρόλο ότι έπαιρνε κανονικά μπρος η μπαταρία ήθελε την αναζωογόνησή της. Μας έφαγε ο κορονοϊός και η ακινησία.

Τέλος καλό όλα καλά ! Greeting
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Πρόλαβα και έκανα σέρβις το ένα μπροστινό, έβαλα 10αρι λάδι και άφησα την σταθμη δοκιμαστικά στα 105χιλ ullage. Αύριο θα κάνω και το άλλο, θα λιπανω ρουλεμάν λαιμού και τροχών (ευκαιρία είναι), θα ρυθμίσω Sag και θα βάλω τις αποσβέσεις στο standard σύμφωνα με το manual και θα βγω στον δρόμο για δοκιμές και ρυθμίσεις.

Θελω να φτιάξω ένα ασφαλτινο setup, ούτως ή άλλως το 990 δε θα το βάζω για σκληρό χώμα πλέον, παρά μόνο για διαδικαστικά περάσματα ή περιήγηση.

Εβαλα και κάτι περτικαλια επαναφοράκια, μου έβγαλαν τη μπίστην τα μαμημενα.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
N

notakos600

Guest
Επιτέλους ένας γνώστης Γιαμάχα !
Γειά σου ρε Πάνο ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Συνήθης ύποπτος λοιπόν στη Γιαμάχα το TPS και οι ενδείξεις, ειδικά αυτή του γκαζιού στο ρελαντί εκεί οδηγούσαν τη σκέψη μου αλλά είπα να συγκρατηθώ και να πάω από τα απλούστερα στα περισσότερο πολύπλοκα.

Βγάλσιμο του εγχειριδίου και μελέτη λοιπόν.
Αφήνω τα πλέον πολύπλοκα και πάω εδώ :


Το πλέον απλό πριν ανοίξω ιστορία με ελέγχους αισθητήρων κλπ Κωδικός 46 και α/α 2 ....βγάζω μπαταρία και φορτίζω.

Περίεργα πράματα...προχθές φόρτισα φίλου μεγάλης μοτοσυκλέτας με τον C TEK και από το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα ήταν έτοιμη. Τούτη η πιτσιρίκα από το μεσημέρι μέχρι την άλλη μέρα το πρωί αλλά αν και ηλικίας πλέον των τεσσάρων ετών ο C TEK την ανέστησε :



Την πετάω ξανά πάνω και τέλος CHECK ENGINE !



Παρόλο ότι έπαιρνε κανονικά μπρος η μπαταρία ήθελε την αναζωογόνησή της. Μας έφαγε ο κορονοϊός και η ακινησία.

Τέλος καλό όλα καλά ! Greeting
Respect Σάββα.
Είσαι πολύ βαθύς γνωστης φίλε Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Ήμουν να πάω ΚΤΕΟ, μιζαρω, γυρίζει το μοτέρ αλλά δεν. Η μπαταρία φουλ φορτισμένη όλο το βράδυ με Ctek.
Τελικά χαμηλό αμπεραζ λόγω πολυκαιριας.
Κούμπωμα καινούρια μπαταρία και δρόμο.
 
Last edited by a moderator:

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Ωραία, η αλλαγή τσιμουχών συνεχίστηκε με up side down. :) Τώρα θέλουμε έναν να βάλει τις μπουκάλες στο μηχανάκι και να το κατεβάσει. abcdefghgk

Ωραία, η αλλαγή τσιμουχών συνεχίστηκε με up side down. :) Τώρα θέλουμε έναν να βάλει τις μπουκάλες στο μηχανάκι και να το κατεβάσει. abcdefghgk
Αυτά είναι τα καλύτερα Τάσο!

Αυτά είναι τα καλύτερα Τάσο!

Παναγιώτη πρέπει να πάρω δεύτερο μηχανάκι ή αυτοκίνητο, με πήρε μέχρι το βράδυ για να το έχω έτοιμο για να έχω μέσο μετακίνησης. Μάλλον με βλέπω για κανένα KLX250 να κάνουμε και γούστα!

Παναγιώτη πρέπει να πάρω δεύτερο μηχανάκι ή αυτοκίνητο, με πήρε μέχρι το βράδυ για να το έχω έτοιμο για να έχω μέσο μετακίνησης. Μάλλον με βλέπω για κανένα KLX250 να κάνουμε και γούστα!
Ένα εντουράκι είναι must Τάσο.
 
Last edited by a moderator:

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Λόγω απλετου ελεύθερου χρόνου εδώ στο νησί, ασχολήθηκα κάπως με τον καλλωπισμό του εργάτη.
Έβαλα τα πλαϊνά καπάκια στα καλάμια και καινούργια ποδια γιατί την εσπασα σε ενα χωματόδρομο...
Αντικατάσταση μπροστινών τακακιων ,των αθλιων brenda με newfren .
Και ενα πρόβλημα στο κούμπωμα της κλειδαριάς της βαλίτσας( σπασμένο ελατήριο) λύθηκε προς ώρας με ενα λαστιχακι σούπερ μάρκετ.


Τακάκια
IMG_20200512_125954_copy_585x1040.jpg

Πλαστικά καλαμιών
IMG_20200512_130015_copy_585x1040.jpg



IMG_20200512_130021_copy_585x1040.jpg


Ποδιά

IMG_20200512_130006_copy_585x1040.jpg

Και καπάκι ποδιάς

IMG_20200512_130946_copy_585x1040.jpg

Έχω πάρει και το στρογγυλό για το μπουζί, αλλά δεν κουμπωνει γιατί φοραω μακριά πίπα.

Το μικρο οβάλ πλαστικό που φοράει στην ποδιά απο την αριστερή πλευρά, δεν το έχω βρει ,όλοι έχουν το μεγαλο της δεξιάς πλευράς και το στρογγυλό του μπουζί.



Και η ψιλοπατεντα με το λαστιχακι στην βαλίτσα


IMG_20200512_210702_copy_585x1040.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.561
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεύτερη και τελευταία ευκαιρία για παιχνίδι (καθόλου FAKE NEWS αλλά BREAKING NEWS ...κολοκύθια ήδη έχει φτιαχτεί από χθες αλλά είπαμε..παιχνίδι)...
Άλλη ένδειξη : Στο διπλό σταντ και στο ρελαντί χωρίς να ακουμπήσω το γκάζι γκάζωνε μόνο του.....:eek:

Ψάξιμο συνήθεις ύποπτους, ασφαλειούλες, ρελεδάκια, ενώσεις καλωδίων, φύσες, πόλους μπαταρίας, μπουζόπιπα...τίποτα...ενδείξεις.....στο άναμμα διακόπτη 5 αργά σβησίματα και 5 γρήγορα στο CHECK ENGINE ....τι είναι οέο ?cdefghigi


Υ.Γ. Τάσο, είσαι ωραίος ! Giving
''Συμπέρασμα'' - Βαλτός Είσαι!! abcdefghgkabcdefghgk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.354
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι

.....τι στο καλο? ..... οταν ακουγα Yamaha πριν 20 χρονια ελεγα ωχ! ηλεκτρονικη ... πριν 10 χρονια ητανε το Τps ( εκεινα τα 600ρια ειδικα ) ..... τελικα δεν θα παρω Υamaha ...!Stoned Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
''Συμπέρασμα'' - Βαλτός Είσαι!! abcdefghgkabcdefghgk
Σε
μεταμορφώθηκε το Γιαμαχάκι, κόντεψε να με φάει.....Γιώργη λες νάτανε δάκτυλος της γηραιάς Ηπείρου? RollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.494
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε
μεταμορφώθηκε το Γιαμαχάκι, κόντεψε να με φάει.....Γιώργη λες νάτανε δάκτυλος της γηραιάς Ηπείρου? RollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling
Εργαρα φίλε
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
.....τι στο καλο? ..... οταν ακουγα Yamaha πριν 20 χρονια ελεγα ωχ! ηλεκτρονικη ... πριν 10 χρονια ητανε το Τps ( εκεινα τα 600ρια ειδικα ) ..... τελικα δεν θα παρω Υamaha ...!Stoned Emoticon
Τι έλεγες; Και έπαιρνες Ducati για να είσαι σίγουρος ε; Αλήθεια θέλω και εγώ από αυτά που πίνεις.....
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Τι έλεγες; Και έπαιρνες Ducati για να είσαι σίγουρος ε; Αλήθεια θέλω και εγώ από αυτά που πίνεις.....
Αχαχαχαχχχχχααα

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αχαχαχαχχχχχααα

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατρέ μας μη γελάς και συνταγογράφησέ μας κάτι..πώς τα λένε ?cdefghigi
Αυτά τα Χόνταξ?
Γιαμάχαξ?
Τριούμφαξ?
Ντούκαξ?
Ζάχς ? DancingDancingDancing
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Γιατρέ μας μη γελάς και συνταγογράφησέ μας κάτι..πώς τα λένε ?cdefghigi
Αυτά τα Χόνταξ?
Γιαμάχαξ?
Τριούμφαξ?
Ντούκαξ?
Ζάχς ? DancingDancingDancing
Τα περισσότερα φέρνουν υπνηλία και αδύναμη στύση. Μόνο με triumphax ,dukax έχεις εγγυημένο χαμόγελο και τρύπας και το τζιν της (μεγάλο)κοπέλας αν βιάζεσαι πολύ!


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Τα περισσότερα φέρνουν υπνηλία και αδύναμη στύση. Μόνο με triumphax ,dukax έχεις εγγυημένο χαμόγελο και τρύπας και το τζιν της (μεγάλο)κοπέλας αν βιάζεσαι πολύ!


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτά τι είναι, βιάγκρα άλλης εταιρίας;
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αυτά τι είναι, βιάγκρα άλλης εταιρίας;
Ηρεμιστικά...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Γιαμαχάκι, πρώην Κριστίν, κεντάει λέμε ! Greeting
C TEK δεύτερη φορά απόσβεση !

Σειρά σήμερα, άλλος για SPA :




Δεν μου λες παλιοζουλιάρη έβαλες το ροπόκλειδο στην φώτο να το βλέπουμε επειδή είπαμε ότι κάναμε όλες τις δουλειές με ροπόκλειδο;
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν μου λες παλιοζουλιάρη έβαλες το ροπόκλειδο στην φώτο να το βλέπουμε επειδή είπαμε ότι κάναμε όλες τις δουλειές με ροπόκλειδο;
RollingRollingRollingRollingRollingΧθες είχα άλλο ειδικό εργαλείο, δεν το πρόΣΕΞες...το πλαστικό καρεκλάκι, σήμερα όμως?abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
RollingRollingRollingRollingRollingΧθες είχα άλλο ειδικό εργαλείο, δεν το πρόΣΕΞες...το πλαστικό καρεκλάκι, σήμερα όμως?abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Α..... μη με ζορίζεις και ανεβάσω τα όργανα για τον συγχρονισμό της τετράδας καλπυρατέρ.
 
Top Bottom