ΤΑΚΑΚΙΑ...

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Στα ferodo να βάζεις τα sinter είναι ακριβότερα από τα eco friction αλλά δεν έχουν καμμιά σχέση σαν τακάκια. Μεγαλύτερη διάρκεια και πιο καλό φρένο. Ενναλακτική τα platinum για μεσαία λύση και αυτά αντέχουν.
Αυτά τα ferrodo που έβαλα μου είπε το συνεργείο είναι τα ιδανικά χααχαχ τι να πω και εγώ με βρήκαν μικρό και με έπαιξαν. Θα μάθω πιστεύω αλλά χωρίς πλάκα είστε καταπληκτική εδώ με βοηθήσατε αμέσως και πάλι ευχαριστώ.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω θα τα αλλαζα στην Ηonda παντως για να πιστοποιηθει οτι εγινε αλλαγη για να μπορω να το χρησιμοποιησω αν προεκυπτε κατι αργοτερα.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Εγω θα τα αλλαζα στην Ηonda παντως για να πιστοποιηθει οτι εγινε αλλαγη για να μπορω να το χρησιμοποιησω αν προεκυπτε κατι αργοτερα.
Τον άλλο μήνα θα είναι εκτός εγγύησης τώρα τι να πω ελπίζω να βρω άκρη γιατί σαν μηχανή και οικονομική είναι και καλοταξιδι και λάδια είναι φτηνά μια και το είπες λάδια και φιλτρο του λαδιού και σασμαν 65 όλα σε αντιπρόσωπο χωρίς απόδειξη έτσι αλλά οκ η τιμή και στο βιβλίο περασμένα όλα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αυτά τα ferrodo που έβαλα μου είπε το συνεργείο είναι τα ιδανικά χααχαχ τι να πω και εγώ με βρήκαν μικρό και με έπαιξαν. Θα μάθω πιστεύω αλλά χωρίς πλάκα είστε καταπληκτική εδώ με βοηθήσατε αμέσως και πάλι ευχαριστώ.
Ηρακλή δεν ξέρω τι φοράει η Άφρικα από τη μάνα της αλλά υποθέτω ότι φοράει HH SINTERED.
Αν έβαλες άλλη πάστα δεν θα κρατήσει αλλά και σε ζόρικες καταστάσεις όπως καταβάσεις με έντονη κλίση και ζωηρές ταχύτητες ή δικάβαλος - φορτωμένος μπορεί και να υπερθερμανθούν και να χάσουν την απόδοσή τους. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε μοτοβόλτες.
Στο μαγαζί που σούπαμε πούναι εξειδικευμένο στα φρένα θα δει σε κατάλογο το μοντέλο σου και θα σου δώσει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που πρέπει.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ηρακλή δεν ξέρω τι φοράει η Άφρικα από τη μάνα της αλλά υποθέτω ότι φοράει HH SINTERED.
Αν έβαλες άλλη πάστα δεν θα κρατήσει αλλά και σε ζόρικες καταστάσεις όπως καταβάσεις με έντονη κλίση και ζωηρές ταχύτητες ή δικάβαλος - φορτωμένος μπορεί και να υπερθερμανθούν και να χάσουν την απόδοσή τους. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε μοτοβόλτες.
Στο μαγαζί που σούπαμε πούναι εξειδικευμένο στα φρένα θα δει σε κατάλογο το μοντέλο σου και θα σου δώσει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που πρέπει.
Τα πρωτα 5000 χλμ τα έκανα 2καβαλος 3βαλιτσος και επαρχιακό οποτε έιπα οκ το ταλαιπωρησα .Τα επόμενα 7000 ηταν μονος μου χωρις βαλίτσες αλλα τα περισσότερα πόλης. Καταλαβαινω αυτο που λες για την κόπωση στα φρένα το ειδα και με προβλημάτισε η σληθεια ειναι λογου απουσιας και ισως ικανότητάς οχι αυτης που έπρεπε δικη μου να φταιω εγω που τα έφαγα. Θυμαμαι πάντως τα παλια χρόνια τα τακάκια ηραν Καλύτερα χαχαχα καπου στο 1987 που ειχα ενα gsxr 750 αλλα ειπα γερασα η μεγαλωσα καλυτερα να πω να παω σε πιο λάιτ κατασκευές.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έλα μου ντε!! Τι να πω η Honda που το πήρα μου είπε να μου τα αλλάξει δωρεάν μόνο και μονο γιατί δεν το πίστευαν. Φυσικά και αρνήθηκα και είπα να το κοιτάξω πήγα σε ένα συνεργείο έβαλα αυτά που έγραψα και προς θεού δεν πάω τάπα ούτε τρέχω. Νορμάλ πάω τι να πω είμαι κουλος!! Η φταίει η μηχανή ειλικρινά δεν ξέρω πάντως με χάλασε αυτό αν και είναι το μόνο γιατί κατά τα άλλα είναι απόλαυση στο ταξίδι της βασίλισσα
Κάνε ένα τεστακι.. Με τον τροχό στον αέρα ριξτου μια δυνατή... Να δεις αν κολαει η δαγκάνα.
Αν σου φαίνεται ότι σκαλώνει, βγάλε τη δαγκάνα και ξαναγύρνα το
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Κάνε ένα τεστακι.. Με τον τροχό στον αέρα ριξτου μια δυνατή... Να δεις αν γυρίζει ελεύθερα η ψιλλοκολαει η δαγκάνα.
Αν σου φαίνεται ότι σκαλώνει, βγάλε τη δαγκάνα και ξαναγύρνα το
Οταν λες στον αέρα? Υποθέτω στο πλαι να την γύρω και να δω αν υπάρχει ζόρι σωστα? Να ξέρεις ότι η μηχανή είναι φάλαινα 250 κιλά χωρίς διπλό σταντ και εγώ 83 κιλά χαχα με βλέπω στον γύψο χαχαχ πάντως πέρα από την πλάκα αυτό που λες το έκαναν στο συνεργείο γιατί ο μηχανικός εκεί είχε καλή διάθεση και ασχολήθηκε με την περίπτωση μου.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τα χιλιόμετρα είναι υπερβολικά πολύ λίγα
Λες και είναι πατημένο συνέχεια το φρένο
Brake shop ,θα βρεθει η λυση.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Τα χιλιόμετρα είναι υπερβολικά πολύ λίγα
Λες και είναι πατημένο συνέχεια το φρένο
Brake shop ,θα βρεθει η λυση.
Θα το κοιτάξω άμεσα φίλος ευχαριστώ πολύ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Οταν λες στον αέρα? Υποθέτω στο πλαι να την γύρω και να δω αν υπάρχει ζόρι σωστα? Να ξέρεις ότι η μηχανή είναι φάλαινα 250 κιλά χωρίς διπλό σταντ και εγώ 83 κιλά χαχα με βλέπω στον γύψο χαχαχ πάντως πέρα από την πλάκα αυτό που λες το έκαναν στο συνεργείο γιατί ο μηχανικός εκεί είχε καλή διάθεση και ασχολήθηκε με την περίπτωση μου.
Νόμιζα ότι είχε διπλό σταντ... Άμα δεν έχει... Αστο
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τα πρωτα 5000 χλμ τα έκανα 2καβαλος 3βαλιτσος και επαρχιακό οποτε έιπα οκ το ταλαιπωρησα .Τα επόμενα 7000 ηταν μονος μου χωρις βαλίτσες αλλα τα περισσότερα πόλης. Καταλαβαινω αυτο που λες για την κόπωση στα φρένα το ειδα και με προβλημάτισε η σληθεια ειναι λογου απουσιας και ισως ικανότητάς οχι αυτης που έπρεπε δικη μου να φταιω εγω που τα έφαγα. Θυμαμαι πάντως τα παλια χρόνια τα τακάκια ηραν Καλύτερα χαχαχα καπου στο 1987 που ειχα ενα gsxr 750 αλλα ειπα γερασα η μεγαλωσα καλυτερα να πω να παω σε πιο λάιτ κατασκευές.
Τα παλιά τα χρόνια οι πάστες κράταγαν περισσότερο όπως και τα χρώματα και πολλά άλλα γιατί δεν είχαν οικολογικούς περιορισμούς Ηρακλή. Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά δυστυχώς για την τσέπη μας αλλά ευτυχώς για το περιβάλλον που ζούμε.
Δικάβαλο-φορτίο - πόλη όσο νάναι <<τρώνε>> παραπάνω τακάκι ιδιαίτερα αν δεν χρησιμοποιείς μηχανόφρενο - κατεβάσματα.

Τώρα σε καινούργιο εργαλείο να δεις αν κολλάνε δαγκάνες που λέει ο Μπάμπης το θεωρώ απίθανο να συμβαίνει.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τα παλιά τα χρόνια οι πάστες κράταγαν περισσότερο όπως και τα χρώματα και πολλά άλλα γιατί δεν είχαν οικολογικούς περιορισμούς Ηρακλή. Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά δυστυχώς για την τσέπη μας αλλά ευτυχώς για το περιβάλλον που ζούμε.
Δικάβαλο-φορτίο - πόλη όσο νάναι <<τρώνε>> παραπάνω τακάκι ιδιαίτερα αν δεν χρησιμοποιείς μηχανόφρενο - κατεβάσματα.

Τώρα σε καινούργιο εργαλείο να δεις αν κολλάνε δαγκάνες που λέει ο Μπάμπης το θεωρώ απίθανο να συμβαίνει.
Ποτέ μη λες ποτέ Σάββα.
Έχουμε δει πολλά (ανεξάρτητου μάρκας ).
Προσωπικά κρατώ μικρό καλαθι
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ποτέ μη λες ποτέ Σάββα.
Έχουμε δει πολλά (ανεξάρτητου μάρκας ).
Προσωπικά κρατώ μικρό καλαθι
Όρκο δεν παίρνω για τίποτα αλλά τόσα χρόνια με Χόντα και NISSIN αυτά έχω δει και γιαυτό τα λέω Γιάννο.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Τα παλιά τα χρόνια οι πάστες κράταγαν περισσότερο όπως και τα χρώματα και πολλά άλλα γιατί δεν είχαν οικολογικούς περιορισμούς Ηρακλή. Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά δυστυχώς για την τσέπη μας αλλά ευτυχώς για το περιβάλλον που ζούμε.
Δικάβαλο-φορτίο - πόλη όσο νάναι <<τρώνε>> παραπάνω τακάκι ιδιαίτερα αν δεν χρησιμοποιείς μηχανόφρενο - κατεβάσματα.

Τώρα σε καινούργιο εργαλείο να δεις αν κολλάνε δαγκάνες που λέει ο Μπάμπης το θεωρώ απίθανο να συμβαίνει.
Πάντως τα φρένα δεν είναι αυτά που πρέπει στην πολύ ταλαιπωρία που τα είδα οκ ήμουν φορτωμένος πολύ ψαρωμενος πολύ είδα σαν να μην είχα φρένα. Το φοβήθηκα το πήγα αντιπροσωπεία μου είπαν είναι αναμενόμενο αλλά λέω και εγώ μόνο εγώ είμαι άσχετος η συμβαίνει και αλλού σε άλλες μηχανές. Ότι και να σας πω παιδιά ειλικρινά εμένα τα φρένα δεν με ικανοποιούν στα δύσκολα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όρκο δεν παίρνω για τίποτα αλλά τόσα χρόνια με Χόντα και NISSIN αυτά έχω δει και γιαυτό τα λέω Γιάννο.
Κάθε χρόνο και χειρότερα παντού ,πολλές οι αστοχίες .
Ευτυχώς μαθαίνουμε αρκετά πράγματα ,ακόμα και αυτά που τα κάνουν γάργαρα .
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πάντως τα φρένα δεν είναι αυτά που πρέπει στην πολύ ταλαιπωρία που τα είδα οκ ήμουν φορτωμένος πολύ ψαρωμενος πολύ είδα σαν να μην είχα φρένα. Το φοβήθηκα το πήγα αντιπροσωπεία μου είπαν είναι αναμενόμενο αλλά λέω και εγώ μόνο εγώ είμαι άσχετος η συμβαίνει και αλλού σε άλλες μηχανές. Ότι και να σας πω παιδιά ειλικρινά εμένα τα φρένα δεν με ικανοποιούν στα δύσκολα
Κανονικά θα έπρεπε.
Το gen 1 crf1000L που το είχα για μια ολόκληρη μέρα ,δεν είχα παρατηρήσει κάτι μεμπτό.
Το abs μπαίνει αμέσως ;
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πάντως τα φρένα δεν είναι αυτά που πρέπει στην πολύ ταλαιπωρία που τα είδα οκ ήμουν φορτωμένος πολύ ψαρωμενος πολύ είδα σαν να μην είχα φρένα. Το φοβήθηκα το πήγα αντιπροσωπεία μου είπαν είναι αναμενόμενο αλλά λέω και εγώ μόνο εγώ είμαι άσχετος η συμβαίνει και αλλού σε άλλες μηχανές. Ότι και να σας πω παιδιά ειλικρινά εμένα τα φρένα δεν με ικανοποιούν στα δύσκολα
Αυτό είναι πρωτάκουστο Ηρακλή.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Κάθε χρόνο και χειρότερα παντού ,πολλές οι αστοχίες .
Ευτυχώς μαθαίνουμε αρκετά πράγματα ,ακόμα και αυτά που τα κάνουν γάργαρα .
Χμμμ δεν ξέρω δεν απαντώ, όπως έγραψα και παραπάνω αυτό που διαβάζω είναι απλά πρωτάκουστο αλλά όπως είπα και πάλι δεν παίρνω όρκο για τίποτα. Θα περιμένω να δω τι συμβαίνει αφού το δουν ειδικοί και προσωπικά αν υπήρχε τέτοιο θέμα εντός εγγυήσεως θα κλαίγανε μανούλες.

Ηρακλή να πας και στο BRAKE SHOP αλλά και σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο να το εξετάσουν γιατί αυτά που διαβάζω δεν μου αρέσουν καθόλου και είναι πρωτάκουστα.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Αυτό είναι πρωτάκουστο Ηρακλή.
Έχω μια παρέα 2 φιλαράκια πολύ έμπειροι οδηγοί και ψαγμένοι Yamaha έχουν αλλά με κάνουν παρέα χαχαχ. Λοιπόν κάνουμε πολύ παρέα και αυτοί οι ίδιοι έχουν εκπλαγεί με αυτά που σας λέω γιατί τα είδαν με τα μάτια τους. Μάλιστα συνεργείο που πήγα με έστειλαν τα παιδιά να με προσέξουν. Όταν τα άλλαξα λοιπόν και ξανά πήγα για αλλαγή πάλι μου είπε ο μηχανικός κάνεις πλάκα δεν γίνετε!!! Οπότε το μόνο που μου μένει είναι να πάω Σαρακακη και να το δούνε αυτοί μπας και είναι πιο ικανοί.
Το.μονο που άλλαξα είναι οι χαρτογράφηση για να βοηθήσω την μηχανή να φρενάρει πιο εύκολα με το μοτέρ αυτό τίποτε άλλο.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Χμμμ δεν ξέρω δεν απαντώ, όπως έγραψα και παραπάνω αυτό που διαβάζω είναι απλά πρωτάκουστο αλλά όπως είπα και πάλι δεν παίρνω όρκο για τίποτα. Θα περιμένω να δω τι συμβαίνει αφού το δουν ειδικοί και προσωπικά αν υπήρχε τέτοιο θέμα εντός εγγυήσεως θα κλαίγανε μανούλες.

Ηρακλή να πας και στο BRAKE SHOP αλλά και σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο να το εξετάσουν γιατί αυτά που διαβάζω δεν μου αρέσουν καθόλου και είναι πρωτάκουστα.
Δίκιο έχεις φίλος θα το δω άμεσα παντως
 
Top Bottom