Συντήρηση μπαταρίας

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Παιδιά στο GS1200 είχε υποδοχή συντήρηση μπαταρίας που είχα, σκέφτομαι να κάνω κάτι ανάλογο στο Fazer μου,για να μην σηκώνω τεποζιτο κάθε φορά.Το έχει κάνει κάποιος? Υπάρχει μήπως θέμα να γίνει βραχυκύκλωμα γιατί είμαι κάτω από το τεποζιτο και πάρουμε φωτιά? Επίσης θα ήθελα γνώμες για συντήρητη μπαταρίας, είχα έναν της NoCo αλλά τον έδωσα μαζί με τη μηχανή στον άνθρωπο που την αγόρασε Δώρο,τι προτεινετε εσείς για συντηρητή?Θα ήθελα τις γνώμες σας.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Σε όλα μου τα μηχανάκια βγάζω αναμονή από την μπαταρία ένα διπλό καλώδιο που οι άκρες του καταλήγουν σε μονωμένο ακροδέκτη/βύσμα,συνήθως το θηλυκό και στον συντηρητή έχω προσαρμόσει τα αντίστοιχα αρσενικά οπότε με ένα κούμπωμα κάνεις τη δουλειά σου.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
fazer είναι καμιά 10ριά μοτοσυκλέτες, διαφορετικές μεταξύ τους; Ποιό έχεις εσύ, το 600 με το αλουμινένιο πλαίσιο;

Γιατί να πάρεις φωτιά; Ενα καλώδιο με καλούτσικη μόνωση θα τραβήξεις από τον + πόλο, σε κάποιο σημείο που να βολεύει και να είναι προστατευμένο. Σε αυτό το άκρο θα μαγκώνεις τον κοκκινο κροκόδειλο, και κάπου σε άβαφο μέταλο τον μαύρο. Αμα τόσο πολύ το φοβάσαι, βάζεις και μια ασφάλεια στο καλώδιο όσο πιο κοντά στον πόλο γίνεται.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.837
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Εγώ είχα φτιάξει μια φισα και και είχα βγάλει αναμονή κάτω από το σελακι του συνοδηγού.
Είχα πάρει έναν συντηρητή από το Lidl και του είχα φτιάξει τα άκρα με την αντίστοιχη φίσα.

Τώρα για τον συντηρητή που λες καλύτερα να επιλέξεις με βάση την μπαταρία που έχεις ή θα βάλεις.
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Fazer 600 2007 μοντέλο φίλε μου
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Fazer 600 2007
 

Attachments

  • Screenshot_20231119-130707-867.png
    Screenshot_20231119-130707-867.png
    967,9 KB · Προβολές: 7

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Αυτόν Άλεξ:
Τα κάτω αριστερά στην μπαταρία μια και καλή και δεν θα χρειαστεί να ξανασηκωσείς τεποζιτο .
Τον είχα εγώ
Τέλεια δίνει και δικό του ανταπτορα μια φορά να μπει στη μπαταρία, σευχαριστω πολύ το πήρα ήδη.
 
Top Bottom