Συμβαίνει τώρα....

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Η Αθηνα για εμένα είναι ένα μπάχαλο και άθλια για να ζεις.
Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά, ειδικά στα μέλη της ομάδας που σέβομαι. Απλά οι συνθήκες ζωής είναι τραγικές.
Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη που δεν είναι χωριό ούτε καμία επαρχιακή μικρή πόλη, αλλά οι συνθήκες ζωής και οι ρυθμοί είναι μέρα με την νύχτα καλύτεροι σε σχέση με αυτά της πρωτεύουσας.
Δεν θα επέλεγα να ζήσω για κανένα μα κανένα λόγω εκεί.
Ρισπεκτ σε όσους ζείτε εκεί.
Έχεις απόλυτο δίκιο Γιάννη! Η Αθήνα είναι ένα μπ@@@λο ή ζωή σε αυτήν...

Μπορεί να έχει περισσότερες επιλογές για να βγεις κάπου αλλά λες και βγαίνουμε κάθε μέρα....Banging head
Καλώς ή κακώς όσοι μένουν στην Αθήνα (μαζί και εγώ) δεν είναι πάντα από επιλογή απλώς έτσι ήρθαν τα πράγματα και αν δεν έχεις σύνδεση με κάποιο άλλο μέρος είναι πολύ μα πολύ δύσκολο κάποιες φορές να τα μαζέψεις και να φύγεις...
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Η Αθηνα για εμένα είναι ένα μπάχαλο και άθλια για να ζεις.
Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά, ειδικά στα μέλη της ομάδας που σέβομαι. Απλά οι συνθήκες ζωής είναι τραγικές.
Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη που δεν είναι χωριό ούτε καμία επαρχιακή μικρή πόλη, αλλά οι συνθήκες ζωής και οι ρυθμοί είναι μέρα με την νύχτα καλύτεροι σε σχέση με αυτά της πρωτεύουσας.
Δεν θα επέλεγα να ζήσω για κανένα μα κανένα λόγω εκεί.
Ρισπεκτ σε όσους ζείτε εκεί.
Οπως ειπε και ο @giamar τα πρωτα 100 δυσκολα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Η Αθηνα για εμένα είναι ένα μπάχαλο και άθλια για να ζεις.
Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά, ειδικά στα μέλη της ομάδας που σέβομαι. Απλά οι συνθήκες ζωής είναι τραγικές.
Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη που δεν είναι χωριό ούτε καμία επαρχιακή μικρή πόλη, αλλά οι συνθήκες ζωής και οι ρυθμοί είναι μέρα με την νύχτα καλύτεροι σε σχέση με αυτά της πρωτεύουσας.
Δεν θα επέλεγα να ζήσω για κανένα μα κανένα λόγω εκεί.
Ρισπεκτ σε όσους ζείτε εκεί.
Πάντως από αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις και η Θεσσαλονίκη δεν πάει πίσω....
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Πάντως από αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις και η Θεσσαλονίκη δεν πάει πίσω....
Μπορεί Μάνο να είναι λίγο πιο χαλαροί οι ρυθμοί η νοοτροπία του "Χαλαραααά" που λέμε για αστείο ή του φραπέ στο χέρι...

Κατα τα άλλα κατα την γνώμη μου είναι πάλι μια μεγάλη πόλη με την κίνηση στους δρόμους και όπου υπάρχουν δρόμοι υπάρχουν και μαλ@@κες οδηγοί. Απλώς στην Αθήνα έχουν μαζευτεί περισσότεροι επειδή εχει μαζευτεί η μισή Ελλάδα....
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μπορεί Μάνο να είναι λίγο πιο χαλαροί οι ρυθμοί η νοοτροπία του "Χαλαραααά" που λέμε για αστείο ή του φραπέ στο χέρι...

Κατα τα άλλα κατα την γνώμη μου είναι πάλι μια μεγάλη πόλη με την κίνηση στους δρόμους και όπου υπάρχουν δρόμοι υπάρχουν και μαλ@@κες οδηγοί. Απλώς στην Αθήνα έχουν μαζευτεί περισσότεροι επειδή εχει μαζευτεί η μισή Ελλάδα....
Στην Αθηνα είναι αδιαχώρητο. Όταν για παράδειγμα θέλεις με αυτοκίνητο να διασχίσεις μια διαδρομή 10 χλμ και χρειάζεσαι πολύ πάνω από 1 ωρα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πάντως από αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις και η Θεσσαλονίκη δεν πάει πίσω....
Δεν μπορείς να τις συγκρίνεις.
Για να φύγω από ΚΤΕΛ παράδειγμα που είναι τέρμα δυτικά και να φτάσω Καλαμαριά που είναι τέρμα ανατολικά διασχίζοντας την πόλη θέλεις το πολύ (πολλά λέω) 30-35 λεπτά. Αν επιλέξεις τον περιφερειακό σε 25 λεπτά είσαι εκεί.
απο κέντρο 11 χλμ και από περιφερειακό κοντά στα 30.

Επίσης η ποιότητα του κόσμου είναι πολύ καλύτερη από την Αθήνα, αναφέρομαι στους ντόπιους Έλληνες και όχι στην αλλοδαπή κατάσταση.
Όπως και να έχει δεν υπάρχει νόημα να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Στην Αθηνα δεν γνωρίζεις ποιος μένει απέναντι σου, ειδικά στους κεντρικούς δήμους. Επίσης έχω φίλους ο ένας μένει Μαρούσι και ο άλλος Πειραιά και βρίσκονται 1-2 φορές τον χρόνο. Το θεωρώ λογικό όταν δουλεύεις 8ωρο και χρειάζεσαι επιπλέον 2 ώρες καθημερινά στο δρόμο, να μην αποφασίζεις να ξαναβγείς από το σπίτι πέρα από το να αγοράσεις τα απαραίτητα ή να πιεις ένα καφεδάκι κοντά στο σπίτι σου.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Οπως ειπε και ο @giamar τα πρωτα 100 δυσκολα
Αυτό για εμένα είναι μιζέρια( δεν θέλω να θίξω κανέναν που το σκέφτεται έτσι).

Καλύτερα να πεθάνεις ζωντανός παρά να ζεις πεθαμένος. Αυτό εννοώ.

Για εμένα ναι ξαναλέω είναι θέμα επιλογών, όπως και το να αφήσεις μια βολεμένη ζωή για ένα καλύτερο αύριο. Το έχω κάνει 2 φορές στην ζωή μου και αν κρίνω ότι το θέλω, το ξανακάνω άνετα.

Προτιμώ να ζω ουσιαστικά, παρά να βολεύομαι σε καταστάσεις. Εξάλλου η ζωή θέλει ρίσκα, το μοναδικό ρίσκο είναι να παίρνεις δυνατές - ανατρεπτικές αποφάσεις.
Τέτοιους ανθρώπους θαυμάζω.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Στην Αθηνα είναι αδιαχώρητο. Όταν για παράδειγμα θέλεις με αυτοκίνητο να διασχίσεις μια διαδρομή 10 χλμ και χρειάζεσαι πολύ πάνω από 1 ωρα.
Διαδρομη 12 χλμ σε 30 λεπτά. ΟΚ, τα πραγματα είναι τραγικα, αλλά μην υπερβαλλουμε σε μερικά. Εχει τυχει να κανω 27 χλμ σε 5 ώρες, έχει τύχει ομως να κανω 30 χιλιομετρα σε 20 λεπτά. Θα μου πεις κεντρο τι γινεται; Κεντρο εχω να οδηγησω αυτοκινητο ή μοτοσυκλέτα από το 1990. Υπάρχουν τα ΜΜΜ. Και ναι υπαρχουν λεωφορεία κάθε 20 λεπτά, μετρό καθέ 3 λεπτά και ηλεκτρικός κάθε 5 λέπτα. Εχω κολλησει επισης στην Θεσσαλονική με το αυτοκίνητο και εκανα διαδρομη 7 χλμ σε 45 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως η Θεσσαλονική είναι κάθε μέρα έτσι;

Ολες οι μεγαλουπολείς αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα σε συγκεκριμένες ώρες και συγκεκριμένες διαδρομές. Στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε, οδηγώντας τις μοτοσυκλέτες μας, παίρνοντας τα ΜΜΜ για να βρεθεί η λυσή αντί απλά να λέμε ότι ειναι τραγικα

@jliordos δεν απευθυνομαι προσωπικά σε εσένα απλά μου έδωσες καλή πάσα
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Διαδρομη 12 χλμ σε 30 λεπτά. ΟΚ, τα πραγματα είναι τραγικα, αλλά μην υπερβαλλουμε σε μερικά. Εχει τυχει να κανω 27 χλμ σε 5 ώρες, έχει τύχει ομως να κανω 30 χιλιομετρα σε 20 λεπτά. Θα μου πεις κεντρο τι γινεται; Κεντρο εχω να οδηγησω αυτοκινητο ή μοτοσυκλέτα από το 1990. Υπάρχουν τα ΜΜΜ. Και ναι υπαρχουν λεωφορεία κάθε 20 λεπτά, μετρό καθέ 3 λεπτά και ηλεκτρικός κάθε 5 λέπτα. Εχω κολλησει επισης στην Θεσσαλονική με το αυτοκίνητο και εκανα διαδρομη 7 χλμ σε 45 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως η Θεσσαλονική είναι κάθε μέρα έτσι;

Ολες οι μεγαλουπολείς αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα σε συγκεκριμένες ώρες και συγκεκριμένες διαδρομές. Στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε, οδηγώντας τις μοτοσυκλέτες μας, παίρνοντας τα ΜΜΜ για να βρεθεί η λυσή αντί απλά να λέμε ότι ειναι τραγικα

@jliordos δεν απευθυνομαι προσωπικά σε εσένα απλά μου έδωσες καλή πάσα
Τώρα που είπες Σοφιανέ για τα ΜΜΜ το πρώτο που σκέφτηκα είναι ότι έχουμε και Μετρό...RollingRollingRolling

Πέρα από την πλάκα η ζωή στην Αθήνα είναι ψιλοχάλια τί να λέμε... με τα θετικά της και τα αρνητικά της...

Η αλήθεια είναι ότι στην καθημερινότητα μας έρχόμαστε αντιμέτωποι πιο συχνά με τα αρνητικά της παρά με τα θετικά της που μπορεί να μας χρησιμεύουν δυο φορές το χρόνο...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μια χαρά είμαστε στην Αθήνα, δεν την αλλάζω με τίποτα,δεν θα μπορούσα να ζήσω αλλού,τι να λέμε τώρα...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η Αθηνα για εμένα είναι ένα μπάχαλο και άθλια για να ζεις.
Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά, ειδικά στα μέλη της ομάδας που σέβομαι. Απλά οι συνθήκες ζωής είναι τραγικές.
Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη που δεν είναι χωριό ούτε καμία επαρχιακή μικρή πόλη, αλλά οι συνθήκες ζωής και οι ρυθμοί είναι μέρα με την νύχτα καλύτεροι σε σχέση με αυτά της πρωτεύουσας.
Δεν θα επέλεγα να ζήσω για κανένα μα κανένα λόγω εκεί.
Ρισπεκτ σε όσους ζείτε εκεί.

Καλυτερη αν δεν ζεις κεντρο...γιατι αν ζεις κεντρο την εκατσες την βαρκα.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Αυτό για εμένα είναι μιζέρια( δεν θέλω να θίξω κανέναν που το σκέφτεται έτσι).

Καλύτερα να πεθάνεις ζωντανός παρά να ζεις πεθαμένος. Αυτό εννοώ.

Για εμένα ναι ξαναλέω είναι θέμα επιλογών, όπως και το να αφήσεις μια βολεμένη ζωή για ένα καλύτερο αύριο. Το έχω κάνει 2 φορές στην ζωή μου και αν κρίνω ότι το θέλω, το ξανακάνω άνετα.

Προτιμώ να ζω ουσιαστικά, παρά να βολεύομαι σε καταστάσεις. Εξάλλου η ζωή θέλει ρίσκα, το μοναδικό ρίσκο είναι να παίρνεις δυνατές - ανατρεπτικές αποφάσεις.
Τέτοιους ανθρώπους θαυμάζω.
Δεν ειναι καθολου μιζερια φιλε. Ειναι η σκληρη πραγματικοτητα που την ζω εκ γενετης. οσο περισσοτερος κοσμος, τοσο μεγαλυτεροι και περισσοτεροι κινδυνοι ειτε απο αυτοκινητα ειτε απο δικυκλα.Και πιστεψε με εχω δει παρα πολλα στο δρομο απο Σπατα προς Πειραια τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα που κατεβαινω. Ο κοσμος εχει καψει γενικα ειτε οδηγει αυτοκινητο ειτε μοτοσυκλετα. Ειναι παρα πολλα τα ζωα (και το λεω με καθε επιγνωση της λεξης) εκει εξω στο δρομο κι αυτο δεν ειναι μονο στην Αθηνα αλλα παντου στην επικρατεια ειτε Θεσσαλονικη, ειτε στην "Κολοπετινιτσα". Θελει απιστευτη προσοχη.
Αν και εγω ειμαι απ αυτους που ειχαν στη ζωη τους τροχαιο με 5 πα'ι'δια σπασμενα, την Αθηνα δεν θα την αλλαζα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Στην Αθηνα είναι αδιαχώρητο. Όταν για παράδειγμα θέλεις με αυτοκίνητο να διασχίσεις μια διαδρομή 10 χλμ και χρειάζεσαι πολύ πάνω από 1 ωρα.
Γιατι απορεις; τοσα αυτοκινητα με τοσα φαναρια κεντρο κιολας; Ο μισος πληθυσμος της Ελλαδας ειναι στην Αθηνα. Παρε Ατιικη οδο που και παλι καποιες ωρες και δη πρωινες μεχρι την εξοδο για Μαρουσι πηγαινου σημειωτων. (Αν δεν θες να χρησιμοποιησεις ΜΜΜ). Οι δρομοι δεν ειναι ανοικτοι ουτε για σενα ουτε για μενα. Δεν ζουμε μονοι μας!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Γιατι απορεις; τοσα αυτοκινητα με τοσα φαναρια κεντρο κιολας; Ο μισος πληθυσμος της Ελλαδας ειναι στην Αθηνα. Παρε Ατιικη οδο που και παλι καποιες ωρες και δη πρωινες μεχρι την εξοδο για Μαρουσι πηγαινου σημειωτων. (Αν δεν θες να χρησιμοποιησεις ΜΜΜ). Οι δρομοι δεν ειναι ανοικτοι ουτε για σενα ουτε για μενα. Δεν ζουμε μονοι μας!
Μα δεν απορώ. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά δεν θα το επέλεγα με τίποτε. Επειδή ακριβώς όπως το λες: ο μίσος πληθυσμός της Ελλάδας βρίσκεται εκεί. Απόλυτος συνωστισμός. Όλες οι μεγάλες πόλεις έχουν αντίστοιχα μικρότερα θέματα, απλά στην Αθήνα έχει πάει σε άλλο άκρο.

Πραγματικά όμως μου κάνει εντύπωση και σε αυτό ναι απορώ: πως μπορεί κάποιος με αυτές τις συνθήκες να λέει ότι δεν το αλλάζει με τίποτε. Στα δικά μου αυτιά είναι κάπως. Βέβαια για εμάς ο καθένας ξέρει καλύτερα τι θέλει (έτσι νομίζω δλδ)
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Βγαίνω από Κηφισσίας στα σίδερα Χαλανδρίου για να μπω αριστερά στην Καποδιστρίου. Το συγκεκριμένο φανάρι πάντα το φοβαμαι γιατί βρίσκεται κάθε μα κάθε φορά ο μαλάκας που ερχεται από Χαλάνδρι που σκέφτεται «προλαβαινω» και περνάει με κόκκινο. Ετσι λοιπόν μόλις άναψε πράσινο για εμένα, καθυστερώ λίγο, κοιτάζω άλλη μια φορά αριστερά δεξιά και ξεκινώ. Φανταστείτε λοιπόν πόση ώρα είναι αναμμένο κόκκινο το άλλο φανάρι. Ξεκινώ και βλέπω σκούτερ να κατεβαίνει με όσα, να πατάει πίσω φρένο και να συνεχίζει με κλειδωμένο τον πίσω τροχό, αναβάτης 40-50 ετών ξεκράνωτος, καταφέρνει και σταματάει όρθιος, στην μέση της διασταύρωσης, ακριβως μπροστά μου, που έχω σταματήσει για να σταματήσει και το αυτοκίνητο δίπλα μου και να μην σκοτώσουμε τον μαλάκα. Γυρνάει με κοιτάζει, σκέφτομαι θα ζητήσει συγνώμη και φωνάζει «μα καλά ξεκινάτε αμέσως, να μας σκοτώσετε θέλετε εσείς με τις μεγάλες μοτοσυκλετες;»

Σκέφτηκα ότι βάσει του ποινικού κώδικα έχει φυλακή αν τον δείρω, και ποιος θα μου φέρνει υγρό για το ηλεκτρονικό τσιγάρο στην φυλακή, με γεύση λαχανοντολμάδες/τζατζίκι/πράσο και συνέχισα τον δρόμο μου.

Εσείς τι αλλά; Σπίτι όλα καλά!
Ενας τετοιος Σοφιανε αλλα με αυτοκινητο μου κοστισε τα 5 πα'ι'δια που ανεφερα πιο πανω. Ιδια περιπτωση σε διαφορετικη τοποθεσια!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλυτερη αν δεν ζεις κεντρο...γιατι αν ζεις κεντρο την εκατσες την βαρκα.
Εννοείτε πως δεν ζω κέντρο, στρατηγικά μένω στο πιο καλό σημείο της Θεσσαλονίκης. Βορειοδυτικά, 2 λεπτά έξοδος σε Εγνατία και 2 λεπτά έξοδος σε περιφερειακό. Νορμαλ πληθυσμός και κόσμος και όλα καλά.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δεν ειναι καθολου μιζερια φιλε. Ειναι η σκληρη πραγματικοτητα που την ζω εκ γενετης.
Δεν διαφωνώ. Απλά αυτό λέω, θα μπορούσες να επιλέξεις μια πιο *****ή πραγματικότητα αν ήθελες. Να νομίζω να σε υποχρέωσε κανένας να ζεις εκεί.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Πραγματικά όμως μου κάνει εντύπωση και σε αυτό ναι απορώ: πως μπορεί κάποιος με αυτές τις συνθήκες να λέει ότι δεν το αλλάζει με τίποτε. Στα δικά μου αυτιά είναι κάπως. Βέβαια για εμάς ο καθένας ξέρει καλύτερα τι θέλει (έτσι νομίζω δλδ)
Ουτε σε αυτο να απορεις.Εκτος του βασικου που λεγεται Συνηθεια, η ζωη του καθε ενος ειναι διαμορφωμενη 'η την εχει διαμορφωσει ετσι που να μην μπορει η και να μην θελει να αλλαξει μερος διαβιωσης. Πες το και μαζοχισμο ρε φιλε στο φιναλε Banging head
 
Top Bottom