Συμβαίνει τώρα....

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Είναι το μόνο ευρωπαϊκό που έχω φίλε. Rolling
Αχά....πάντα υπάρχει μια αμαρτία ακόμα και στους Άγιους ! Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.618
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Εχω φάει τόση πολύ ζέστη από την περασμένη Πέμπτη μέχρι σήμερα που σήμερα το πρωι κατεβαίνοντας στο γκαράζ δεν κατάφερα να καβαλήσω την μηχανή. Μπήκα στο αυτοκίνητο, έβαλα το clima στο low και ξανανέβηκα σπιτι να φτιάξω ένα καφέ. Κατέβηκα 06:30 στο Κερατσίνι, το θερμόμετρο εξωτερικής θερμοκρασίας ήδη έδειχνε 27 βαθμούς Κελσίου. Ανετος με το clima να δουλεύει υπερωρίες ήπια μια τζούρα από τον καφέ ενώ από τα ηχεία μου ακουγόταν ο Gil Scott-Heron να λέει "The Revolution will not be televised". Σας έχει τύχει οχι μόνο να μην μπορείτε να καβαλήσετε αλλά να μην σκέφτεστε μοτοσυκλετιστικά καν;

Τετάρτη σήμερα και ένας Αθηναϊκός Καφές θα ήταν ιδανικός, αλλά όχι στο κέντρο της Αθήνα. Αν αντέξω, και δω ότι η κατάσταση καλυτερεύει από άποψη θερμοκρασίας ίσως το απόγευμα να προτείνω καφεδάκι στο Κιοσκι του Βαρνάβα (ελπίζοντας σε στιγμές δροσιάς)
Καφεδάκι σήμερα με το NC club στον Αγ. Πέτρο στον Διόνυσο με θέα τη Ν. Μάκρη. Αναχώρηση από το σπίτι 17:30 κι ακόμα είχε καλή ζέστη. Κι όμως καβαλησα τη cbf και μπουφάν γάντια και μέσω Γερακα και Πεντέλη κατάφερα να πάω. Στα μισά του δρόμου ένοιωσα δροσούλα. Η αλήθεια είναι ότι το σκεφτόμουν να βγω με τέτοια ζέστη, αλλά η θέληση νίκησε!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καινούργια κρανουμπα για την καλοκαιρούμπα εντός των τειχών….






Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Καινούργια κρανουμπα για την καλοκαιρούμπα εντός των τειχών….






Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλοριζικο !!! Έχω και εγώ ένα MT τέτοιο ανοιχτό το φοράω στο παπί μες την πόλη Greeting
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλοριζικο !!! Έχω και εγώ ένα MT τέτοιο ανοιχτό το φοράω στο παπί μες την πόλη Greeting
Φαίνεται αρκετά ποιοτικό για τα λεφτά του.
Σε σχεση με αυτό που είχα ως τωρα για την πόλη, αυτό είναι επίπεδο ARAI λέμε! Tooth
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Φαίνεται αρκετά ποιοτικό για τα λεφτά του.
Σε σχεση με αυτό που είχα ως τωρα για την πόλη, αυτό είναι επίπεδο ARAI λέμε! Tooth
Εγώ κάπου 70-80€ το είχα πάρει , αλλά το έχω 3 χρόνια , θέλει αλλαγή σιγά σιγά γιατί του έχω πιει το αίμα . Πρέπει να μου έχει πέσει ίσα με 300 φορές ToothTooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
60 ευρώ το πήρα απο τον τοπικό εδώ.
Στο ίντερνετ το έχει 49,90 ευρώ

Θυμήθηκα τις σχετικές συζητήσεις με τον @apache στην φάση που μου είπε τιμή, να δοκιμάζω στα τοπικά "προβαριστήρια" και να ψωνίζω απο το ίντερνετ...και έδωσα το έξτρα 10ευρώ με ακόμη μεγαλύτερη χαρά στον τοπικό μου, για να είναι εδώ και αύριο. Yes
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
60 ευρώ το πήρα απο τον τοπικό εδώ.
Στο ίντερνετ το έχει 49,90 ευρώ

Θυμήθηκα τις σχετικές συζητήσεις με τον @apache στην φάση που μου είπε τιμή, να δοκιμάζω στα τοπικά "προβαριστήρια" και να ψωνίζω απο το ίντερνετ...και έδωσα το έξτρα 10ευρώ με ακόμη μεγαλύτερη χαρά στον τοπικό μου, για να είναι εδώ και αύριο. Yes
Και εγώ έτσι κάνω Αχαχαχα .
Να πω τώρα για αυτά τα κράνη , δεν ξέρω ποσό ασφάλεια μπορεί να σου προσφέρει , πάντως γνωρίζουμε έναν κύριο με ένα gs που έχει ταξιδέψει και εξωτερικό έχει διαφορά κράνη αλλά προτιμάει λέει να φοράει ένα τέτοιο ανοιχτού τύπου που έχει τις ARAI ακόμα και στα ταξίδια του έξω. Των βολεύει παρα πολύ !!
Φαντάζομαι κράνος επιπέδου ΑRAI ακόμα και σε ανοιχτού τύπου θα είναι άλλο επίπεδο ;;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλοφόρετο Αστοπόλη.
Ταιριάζει χρωματικά και με την καρμπονάρα!
Για άσπρο πήγαινα βασικά. Τα κράνη μου τα προτιμώ σε ανοικτά χρώματα αλλά το jet του παπιού είχε διαλυθεί απο την "καλομεταχείριση" οπότε συμβιβάστηκα με ότι πιο ανοικτόχρωμο υπήρχε σε στοκ και σε νούμερο.

Αλλιώς θα έπρεπε να φοράω το full face μέσα στην πόλη με το παπί, πράγμα...ΑΠΑΛΕΥΤΟ! eye
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και εγώ έτσι κάνω Αχαχαχα .
Να πω τώρα για αυτά τα κράνη , δεν ξέρω ποσό ασφάλεια μπορεί να σου προσφέρει , πάντως γνωρίζουμε έναν κύριο με ένα gs που έχει ταξιδέψει και εξωτερικό έχει διαφορά κράνη αλλά προτιμάει λέει να φοράει ένα τέτοιο ανοιχτού τύπου που έχει τις ARAI ακόμα και στα ταξίδια του έξω. Των βολεύει παρα πολύ !!
Φαντάζομαι κράνος επιπέδου ΑRAI ακόμα και σε ανοιχτού τύπου θα είναι άλλο επίπεδο ;;
Θάνο, αν έχεις καλή ανεμοκάλυψη και ηχομόνωση απο την ζελατίνα, ακόμη και με ανοικτό ταξιδεύεις σε ταχύτητες έως 130.

ΑΛΛΑ

δεν σε προστατεύει σε πτώση στο σημείο του σαγονιού και γενικά μπροστά στη γνάθο ένα jet κράνος.
Επίσης το καλοκαίρι κυκλοφορούν ιπτάμενοι δολοφόνοι. Απο μυγάκια και κουνουπάκια μέχρι σκούρκους και Ιαπωνικές σφήκες (πλέον και στην Ελλάδα). Το Jet τα αφήνει όλα να περάσουν!
Προχτές τον Θύμιο (με full face) του μπήκε μέλισσα απο το άνοιγμα στον λαιμό και του την κάρφωσε στο στήθος την ώρα που πηγαίναμε με 100. Ψυχραιμοτατος έβγαλε αλάρμ αφου περίμενε να βγουμε σε ανοικτό δρόμο και να μην είμαστε σε τυφλή στροφή και αφου κατέβηκε αρχισε να κοπανιέται για να την σκοτώσει πάνω του.

Γενικά η προφύλαξη δεν είναι μόνο στην πτώση. Εχει πολλές βαθμίδες.

Πάντως τα jet για μέσα στην πόλη δεν τα αλλάζω. Με ταχύτητες 30-40-50 όλα είναι ευκολότερα αντιμετωπίσιμα. Ακόμη και μια (φτου φτου) πτώση.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλοφόρετο Αστοπόλη.
Ταιριάζει χρωματικά και με την καρμπονάρα!
Ευχαριστώ Νίκο!
Ναι, ταιριάζει, αν και με το Κάπο δεν βάζω σχεδόν ποτέ jet. Επειδή το βγάζω κυρίως για να κόψω χλμ και όχι για την καθημερινότητα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και εγώ έτσι κάνω Αχαχαχα .
Να πω τώρα για αυτά τα κράνη , δεν ξέρω ποσό ασφάλεια μπορεί να σου προσφέρει , πάντως γνωρίζουμε έναν κύριο με ένα gs που έχει ταξιδέψει και εξωτερικό έχει διαφορά κράνη αλλά προτιμάει λέει να φοράει ένα τέτοιο ανοιχτού τύπου που έχει τις ARAI ακόμα και στα ταξίδια του έξω. Των βολεύει παρα πολύ !!
Φαντάζομαι κράνος επιπέδου ΑRAI ακόμα και σε ανοιχτού τύπου θα είναι άλλο επίπεδο ;
Για ταξιδι full face με ζελατινα κατεβασμενη..
Αν σου πω οτι στο Ρτ με την μεγαλη ζελατινα, περνανε καποια εντομα?
Ενω ο αερας φευγει απανω...

στο εξωτερικο δεν εχει τοσα εντομα...εδω γινεται...οργασμος
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Θάνο, αν έχεις καλή ανεμοκάλυψη και ηχομόνωση απο την ζελατίνα, ακόμη και με ανοικτό ταξιδεύεις σε ταχύτητες έως 130.

ΑΛΛΑ

δεν σε προστατεύει σε πτώση στο σημείο του σαγονιού και γενικά μπροστά στη γνάθο ένα jet κράνος.
Επίσης το καλοκαίρι κυκλοφορούν ιπτάμενοι δολοφόνοι. Απο μυγάκια και κουνουπάκια μέχρι σκούρκους και Ιαπωνικές σφήκες (πλέον και στην Ελλάδα). Το Jet τα αφήνει όλα να περάσουν!
Προχτές τον Θύμιο (με full face) του μπήκε μέλισσα απο το άνοιγμα στον λαιμό και του την κάρφωσε στο στήθος την ώρα που πηγαίναμε με 100. Ψυχραιμοτατος έβγαλε αλάρμ αφου περίμενε να βγουμε σε ανοικτό δρόμο και να μην είμαστε σε τυφλή στροφή και αφου κατέβηκε αρχισε να κοπανιέται για να την σκοτώσει πάνω του.

Γενικά η προφύλαξη δεν είναι μόνο στην πτώση. Εχει πολλές βαθμίδες.

Πάντως τα jet για μέσα στην πόλη δεν τα αλλάζω. Με ταχύτητες 30-40-50 όλα είναι ευκολότερα αντιμετωπίσιμα. Ακόμη και μια (φτου φτου) πτώση.
Για ταξιδι full face με ζελατινα κατεβασμενη..
Αν σου πω οτι στο Ρτ με την μεγαλη ζελατινα, περνανε καποια εντομα?
Ενω ο αερας φευγει απανω...

στο εξωτερικο δεν εχει τοσα εντομα...εδω γινεται...οργασμος
Συμφωνώ παιδιά μαζί σας και το γνωρίζω , βλέπω και το κράνος μου έπειτα από καμία καλή βόλτα που έχει τα πάντα επάνω . Ίσως αυτός ο κύριος αναφαίρετε στην άνεση που έχει το τζετ σε σχέση με τ φουλ φεις
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ψηλά φαίνεται, και τώρα ακούγονται πυροσβεστικά. Δεν έχω ιδέα τι παίζει να είναι...


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Τώρα σταμάτησε.

Κάνα κλιματιστικό μήπως;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πήγα είδα απο κοντά. Πυροσβεστική, ΔΙΑΣ και η μισή γειτονιά έξω.

Το διαμέρισμα απο εκεί που ερχόταν ο καπνός, το μπαλκόνι όλο κατράμι, καμένο ρε εντελώς ακόμα ρίχνανε νερά. Δεν ξέρω απο τι έγινε, αλλά λαμπάδιασε εντελώς. Ευτυχώς δεν υπάρχουν θύματα απο οτι μου είπανε άτομα εκεί. Επίσης δεν είδα ΕΚΑΒ άρα λογικά δεν έπαθε κακό κανένας.
 
Top Bottom