Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Nοτη δεν έχω άποψη για το καλό ή όχι μιας και δεν υπήρξα πελάτης.
Πριν το 14' δικός μου πήγαινε ένα GSXR 1000 K7 στο Μπουρνάζι.Από τότε έχω να περάσω.Δεν ξέρω αν συνεχίζει να υπάρχει το κατάστημα...
Μπαίνοντας από πλατεία Μπουρναζίου στην Κωνσταντινουπόλεως,στο δεξί σου χέρι δίπλα στο βενζινάδικο.

Ίσως παιδιά της περιοχής έχουν πιο φρέσκα νέα.
Αυτό που λες Μήτσε ήταν ο αντιπρόσωπος της Σουτζουκι!
Έχει φύγει από εκεί!!

Νοτη, κέντρο προς νότια ξέρω και εξουσιοδοτημενο και μη!!
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Βρήκα στη Θηβών αγόρια.
Απέναντι από το tyreshop.
Να είστε καλά.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είναι για εκείνον το φίλο σου που πούλησε το GS; cdefghigi
 
Τελευταία επεξεργασία:

dacapo

new member
Δημοσιεύσεις
410
Ηλικία
47
Περιοχή
Αθήνα Λαμπρινή
Όνομα
Γιαννης
Ξέρουμε καλό συνεργείο για Suzuki στα δυτικά της Αθήνας παίδες?
Σκουρτας Γρ.Λαμπρακη Κορυδαλλός πάρα πολύ καλός πήγαινα το στρώμα πριν χρόνια στον πατέρα τώρα το δουλεύουν τα παιδιά από ότι έμαθα.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Άγγελε αυτό είναι το 3ο μπεκ που βγήκε με βλάβη. Ένα το εργοστασιακο, μετά 2ο μεταχειρισμένο που χάλασε σε 4 μήνες και τώρα αυτό που στον 1μιση χρόνο φαίνεται να τα έκλασε...την απόφαση την πήρα, δεν θέλω να ασχοληθώ ξανά με ψεκασμό...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μάλλον από κάπου που βάζεις βενζινα δεν είναι καλή....

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μάλλον από κάπου που βάζεις βενζινα δεν είναι καλή....
Άλεξ, βάζω από 2 συγκεκριμένα πρατήρια πάντα, εδώ και χρόνια.

Από εκεί βάζουμε και στο αυτοκίνητο, και στην μηχανή και στο σκούτερ που είχαμε κάποτε. Ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα με τα καύσιμα από αυτά τα δυο, τα οποία είναι εταιρικά κιόλας...απλά το συγκεκριμένο μηχανάκι φαίνεται να πονάει σε αυτό το σημείο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τάσο, η προτροπή μου είναι η ίδια που έδωσα και στον Στέλιο για το Ducati του.
Κάποια στιγμή είναι ασύμφορο να συντηρείς ένα όχημα που όλο ζητάει. Βάλε ένα μεταχειρισμένο ανταλλακτικό πάνω και δώστο. Ακόμη και βραχυπρόθεσμα (ούτε καν στο απώτερο μέλλον) η αλλαγή θα σου βγει φτηνότερα, ακόμη και αν είναι απλά αλλαγή με άλλο παπί.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ρε παιδιά....αν σας το πω τώρα αυτό, θα με πιστέψετε;

Έλεγα με τον πατέρα μου για το μηχανάκι, μου λέει "κοίταξες την μπαταρία;". Γιατί και στο Kymco κάποτε, έκανε κάτι παρόμοια, και έφταιγε η μπαταρία του...

Πάω κάτω στην πιλοτή, ανοίγω σέλα, βγάζω καπάκι..... ο ένας πόλος είχε ξελασκάρει!

Από ότι φαίνεται, αυτό το μικρό ξελασκάρισμα, ήτανε αρκετό για να κάνει διακοπές το μηχανάκι. Το βίδωσα γερά, έβαλα μπρος, έδωσα κάμποσο γκάζι, όλα κανονικά πάλι!

Το λες και η λεπίδα του Οκάμ....μερικές φορές η καλύτερη λύση, είναι η πιο απλή....νομίζω μου γλίτωσα ένα 80αρικο από το μηνιάτικο μου. Ας πάω τώρα στην εκκλησία, να ανάψω μια λαμπάδα λόγο της κωλοφαρδίας μου...and the show goes on.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
η αλλαγή θα σου βγει φτηνότερα, ακόμη και αν είναι απλά αλλαγή με άλλο παπί.
Just for the record, αν ήτανε να άλλαζα με ίδια κυβικά, τότε θα κοιτούσα σε μοτοσυκλετάκι 125....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρε παιδιά....αν σας το πω τώρα αυτό, θα με πιστέψετε;

Έλεγα με τον πατέρα μου για το μηχανάκι, μου λέει "κοίταξες την μπαταρία;". Γιατί και στο Kymco κάποτε, έκανε κάτι παρόμοια, και έφταιγε η μπαταρία του...

Πάω κάτω στην πιλοτή, ανοίγω σέλα, βγάζω καπάκι..... ο ένας πόλος είχε ξελασκάρει!

Από ότι φαίνεται, αυτό το μικρό ξελασκάρισμα, ήτανε αρκετό για να κάνει διακοπές το μηχανάκι. Το βίδωσα γερά, έβαλα μπρος, έδωσα κάμποσο γκάζι, όλα κανονικά πάλι!

Το λες και η λεπίδα του Οκάμ....μερικές φορές η καλύτερη λύση, είναι η πιο απλή....νομίζω μου γλίτωσα ένα 80αρικο από το μηνιάτικο μου. Ας πάω τώρα στην εκκλησία, να ανάψω μια λαμπάδα λόγο της κωλοφαρδίας μου...and the show goes on.
Κοιτά να δεις πόσο διαφορετικά βλέπουμε και μεταφράζουμε καμία φορά τα πράγματα.cdefghigi

Εσύ λες πως είχες την κωλοφαρδία να μην έχει τελικά βλάβη, ευχαρίστησες μέσω εκκλησίας και λαμπάδας τον θεό και συνεχίζεις με το μηχανάκι όπως και πριν.

Εγώ θα τα έβαζα κάτω και θα σκεφτόμουν σε πόσο δύσκολη θέση θα βρισκόμουν πραγματικά αν για 3η φορά χαλούσε το ανταλλακτικό σε ένα μηχανάκι που πέρασε τα 100.000 χλμ. και είναι γνωστό για αυτές τις βλάβες, και θα το έβλεπα σαν σημάδι πως πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε αντικατάσταση του όσο ακόμη είναι λειτουργικό και πριν βγάλει στα αλήθεια αυτή την βλάβη και με ακινητοποιήσει απο θέμα δουλειάς αλλά και με αναγκάσει να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη για ένα μηχανάκι που έφαγε τα ψωμιά του.

Τελικά η οπτική του καθενός είναι πολύ διαφορετική.Yes
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Έχω απορίες αρκετές όμως...

Έχει ξεπεράσει τα 100.000χλμ...ποιος θα το πάρει σε τέτοια χιλιόμετρα; Να πιάσει πόσο; 700; 800 ευρώ στην καλύτερη; Ενώ, ο κινητήρας είναι πρακτικά καινούριος (πιστόνι, μπιέλα κλπ), και εξωτερικά το έχετε δει...είναι χαρτί εξωτερικά.

Άντε πες βάζω και κάποια λεφτά παραπάνω....μηχανή δεν παίζει ακόμα. Κοιτάμε λοιπόν σε ένα φρέσκο Α1.

Να κοιτάξω τι; Στα λεφτά που θα το έδινα + κάποια ακόμα, βρίσκω κυρίως Innova...το οποίο είναι επίσης ζημιάρικο.

SYM 125 καινούριο με δόσεις; Μεταχειρισμένο μοτοσυκλετάκι 125; Τύπου CBF, XR, XT? Το δίπλωμα με καλύπτει, δεν χρειάζεται να δώσω άλλο.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ξέχασα να συμπληρώσω και το εξής...

Το Suzuki, ξέρω τι έχει περάσει και γενικά το γνωρίζω σαν μηχανάκι. Ο ψεκασμός που φοράει πάνω τώρα, ήτανε καινούριος για μοντέλα 2ης γενιάς (2011-2012), τα οποία δεν βγάζανε ποτέ θέματα με ψεκασμό...το σασμάν, που ήτανε μια ακόμα "παιδική ασθένεια" του, το πέρασε εδώ και χρόνια.

Αξίζει πραγματικά να το δώσω;

Όσον αφορά το SYM 125...καθημερινός πελάτης στο πρατήριο, έρχεται με τέτοιο. Πολύ καλές εντυπώσεις, δυνατό αρκετά για τα κυβικά του, φιμωμένο μεν (εύκολη υπόθεση) και πολύ οικονομικό...είναι ίσως το μόνο παπί που θα έπαιρνα για αντικαταστάτη.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Όταν λέμε ότι το κοντέρ κλέβει πχ 10 χλμ σύμφωνα με το GPS . Για πιο λόγο δεν μπορεί να κλέβει το gps ? Το όπιο αν είναι και από κινητό δε που είναι με δεδομένα όλο αυτό δεν θα έχει κάποια απόκλιση λόγο σήματος κτλ ;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όταν λέμε ότι το κοντέρ κλέβει πχ 10 χλμ σύμφωνα με το GPS . Για πιο λόγο δεν μπορεί να κλέβει το gps ? Το όπιο αν είναι και από κινητό δε που είναι με δεδομένα όλο αυτό δεν θα έχει κάποια απόκλιση λόγο σήματος κτλ ;
Το GPS δεν παίρνει σήμα απο έναν δορυφόρο. Συνηθως συνδέεται με 4-5 δορυφόρους την φορά. Η απόκλιση του είναι μηδαμινή σε σχέση με το κοντέρ του κατασκευαστή της μοτο.
Αν η μοτο έχει 10 χλμ/ώρα απόκλιση, ακόμη και το πιο φτηνό GPS δεν ξεπερνά το μισο με ένα χλμ/ώρα απόκλιση. Κι όσο πιο ακριβό, τόσο πιο ακριβές.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Το GPS δεν παίρνει σήμα απο έναν δορυφόρο. Συνηθως συνδέεται με 4-5 δορυφόρους την φορά. Η απόκλιση του είναι μηδαμινή σε σχέση με το κοντέρ του κατασκευαστή της μοτο.
Αν η μοτο έχει 10 χλμ/ώρα απόκλιση, ακόμη και το πιο φτηνό GPS δεν ξεπερνά το μισο με ένα χλμ/ώρα απόκλιση. Κι όσο πιο ακριβό, τόσο πιο ακριβές.
Μια χαρά , σε ευχαριστώ πολύ Smileys drinking beer Emoticon
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Επιπροσθέτως τα gps χρησιμοποιούν αλγόριθμους για να διορθώνουν τις χρονικές αποκλίσεις που δημιουργούνται από την ταχύτητα του δορυφόρου,μέχρι και η Γενική Θεωρία της Σχετικότητος λαμβάνεται υπόψιν!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Τι γνωριζουμε για εισαγωγή μεταχειρισμένου αυτοκινήτου απο Γερμανία; (τελωνεία, μεταφορές κλπ)


Κάπου υπάρχει σχετικό θέμα.. χοντρικά όσο ποιο παλιό τόσο ποιο ασύμφορο.
Η μεταφορά ποικίλει σε τιμές.
Από 500€ ως 2000€.
Εγώ το είχα φέρει με 500€ το 2008.
Κοίταξε το μήπως σε συμφέρει να το φέρεις οδηγώντας
Επίσης
Μπορείς να το εκτελωνισεις όπου θέλεις και όχι απαραίτητα στον τόπο κατοικίας σού.
Όπου σου κάνουν καλύτερη τιμή .


Αν είναι για το ποδήλατο που είπες .
Βρες έναν γνωστό νταλικερη που βγαίνει έξω.
Θα σου πει
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάπου υπάρχει σχετικό θέμα.. χοντρικά όσο ποιο παλιό τόσο ποιο ασύμφορο.
Η μεταφορά ποικίλει σε τιμές.
Από 500€ ως 2000€.
Εγώ το είχα φέρει με 500€ το 2008.
Κοίταξε το μήπως σε συμφέρει να το φέρεις οδηγώντας
Επίσης
Μπορείς να το εκτελωνισεις όπου θέλεις και όχι απαραίτητα στον τόπο κατοικίας σού.
Όπου σου κάνουν καλύτερη τιμή .


Αν είναι για το ποδήλατο που είπες .
Βρες έναν γνωστό νταλικερη που βγαίνει έξω.
Θα σου πει
Δεν είναι για ποδήλατο. Το ποδήλατο δεν θέλει εκτελωνισμό και τα μεταφορικά του είναι σαν ένα δέμα. Αυτό το έχω ψαγμένο.

Για αυτοκίνητο ρωτάω. Μικρό σε κυβικά (1000-1300 κυβικα). Μικρό σε μέγεθος, κατηγορία mini (Aygo, i10, C1, 108, Picanτο, smart κάτι τέτοιο στυλ). Μοντέλο γύρω στο 2010 με 2014 (ανάλογα τι θα βρεθεί).

Ξέρουμε πάνω κάτω την διαδικασία;
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Δεν είναι για ποδήλατο. Το ποδήλατο δεν θέλει εκτελωνισμό και τα μεταφορικά του είναι σαν ένα δέμα. Αυτό το έχω ψαγμένο.

Για αυτοκίνητο ρωτάω. Μικρό σε κυβικά (1000-1300 κυβικα). Μικρό σε μέγεθος, κατηγορία mini (Aygo, i10, C1, 108, Picanτο, smart κάτι τέτοιο στυλ). Μοντέλο γύρω στο 2010 με 2014 (ανάλογα τι θα βρεθεί).

Ξέρουμε πάνω κάτω την διαδικασία;


Η μπορεί να βρεις έναν που ασχολείται με αυτά που φέρνει οχήματα απ' έξω.
Τσεκαρεις στο modile.de τα οχήματα που θέλεις.
Τα κοιτάει αυτός η ο συνεργάτης του για την κατάσταση τούς ( αν και οι Γερμανοί είναι γκαραντι)
Και σου λέει πριν το πάρεις.
Μεταφορά τόσο
Εκτελωνισμος τόσο
Πινακίδες τόσο
Αμοιβή δική του τόσο
 
Top Bottom