Ρούχα που δείχνουν τις συνέπειες μιας πτώσης

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ο σκοπός του είναι να δούμε και να καταλάβουμε όλοι ότι ο εξοπλισμός σώζει.
Προσωπικά αν δεν τα φορούσα όλα αυτά δηλώνω ότι δεν θα συζητούσαμε σήμερα.
Αν το καταλάβει έστω και ένας και σωθεί, το ότι εκτίθεμαι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Το λέω γιατί συνήθως οι πτώσεις αποκρύπτονται μην τυχόν και μας πουν διάφορα κλπ που ξέρουμε όλοι.
"Αρχοντα...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σαββα δεν πρεπει να τις κρυβουμε απ αυτές μαθαινουμε παρα πολλά....
μια γερη εφαγα πριν απο χρονια στην Μεσογειων με λαδια ενα φαναρι(τετραγωνο) πριν το Πεντάγωνο.... εφτασα Πενταγωνο για κατάταξη.....ευτυχως ηταν 01.00 τα μεσανυχτα και δεν επεσα σε κανεναν επάνω-κατω-διπλα....
αν δεν ημουν πλήρως αρματωμένος και μονο απο το σκασιμο-φρεναρισμα στο πεζοδρομιο κατω απ την σκοπια δεν θα πηγαινα αλλα ταξιδάκια......
Συμφωνώ απολύτως πλην όμως υπάρχει και αυτή η νοοτροπία να το κρύψουμε μην τυχόν και χαρακτηριστούμε ξέρετε πως.
Ατυχής αλλά υπάρχει και μεταξύ μας ξέρουμε καλά τι, πως ποιος, πότε αλλά σεβόμαστε τις επιθυμίες και δεν μιλάμε.
Κακώς διότι οι νεότεροι θα μπορούσαν να διδαχθούν από εμάς και από αυτές τις εμπειρίες αλλά είπαμε, δυστυχώς ....

Και εγώ σήμερα στα 56 και με πρώτο δίπλωμα από τα 15 έχω άπειρες τούμπες και καλά τις δεκαετίες του 70 - 80 πούμασταν ινδιάνοι και απλά από τύχη ζήσαμε γιατί δεν υπήρχε τίποτα ή ελάχιστα από πλευράς εξοπλισμού, σήμερα όμως που υπάρχει τέτοια πληθώρα επιλογών δεν δικαιολογούμαστε.

Με τεράστια λύπη παρατηρώ στην καθημερινή μου κίνηση, μιας και προσωπικά κινούμαι με δίκυκλο παντού και πάντα και το τετράκυκλο είναι μεταφορικό μέσο οικογενείας, ότι πολλοί εξ ημών και υμών και μάλιστα με μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού μη εξαιρουμένων μικρών παπιών, σκούτερ (που και εγώ εδώ μέσα με ένα 125άρι σκούτερ κυκολοφορώ) δεν φοράνε ούτε καν κράνος.
Τι να πώ ?
Δεν ξέρω αλλά ξέρω πως οτιδήποτε άλλο φτιάχνει σχετικά, έστω και με κουσούρια...το κεφάλι και οι κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις όμως όχι.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Με τεράστια λύπη παρατηρώ στην καθημερινή μου κίνηση, μιας και προσωπικά κινούμαι με δίκυκλο παντού και πάντα και το τετράκυκλο είναι μεταφορικό μέσο οικογενείας, ότι πολλοί εξ ημών και υμών και μάλιστα με μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού μη εξαιρουμένων μικρών παπιών, σκούτερ (που και εγώ εδώ μέσα με ένα 125άρι σκούτερ κυκολοφορώ) δεν φοράνε ούτε καν κράνος.
Τι να πώ ?
Δεν ξέρω αλλά ξέρω πως οτιδήποτε άλλο φτιάχνει σχετικά, έστω και με κουσούρια...το κεφάλι και οι κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις όμως όχι.


ετσι απλά για να γραφει μια σειρά παραπάνω...σημεριή εικόνα 7.15 το πρωί Αθηνα Λεωφόρος Αλεξάνδρας φανάρι Ιπποκρατους....μηχανη μεγαλου κυβισμού μεσήλιξ ευτραφης (πιο πολυ απ εμε) ξεκράνωτος....σκουτερ 1 καραφλας(ξυρισμενος) ξεκρανωτος ...σκουτερ2 ξεκτανωτος βερμούδα σαγιοναρα( ναι ναι σαγιονάρα) Θεόυληας ετσι ;;;; το κλου ;;; ακριβως δίπλα 2 μοτοσυκλετες (4 ατομα) της ΔΙΑΣ ...λεω απο μεσα μου ετσι και κανουν πως μοιραζουν κλήσεις θα κατεβω να δινα συγχαρητήρια επωνυμα και φωναχτά ...απο μεσα μου ελεγα σκιστε τους σκιστε τους *&%$&*&88***
Αποτέλεσμα : τιποτις...αναψε πρασινο και φυγαμε ολοι στις δουλειές μας ..παμε για αλλα
Βαρούτε....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
ετσι απλά για να γραφει μια σειρά παραπάνω...σημεριή εικόνα 7.15 το πρωί Αθηνα Λεωφόρος Αλεξάνδρας φανάρι Ιπποκρατους....μηχανη μεγαλου κυβισμού μεσήλιξ ευτραφης (πιο πολυ απ εμε) ξεκράνωτος....σκουτερ 1 καραφλας(ξυρισμενος) ξεκρανωτος ...σκουτερ2 ξεκτανωτος βερμούδα σαγιοναρα( ναι ναι σαγιονάρα) Θεόυληας ετσι ;;;; το κλου ;;; ακριβως δίπλα 2 μοτοσυκλετες (4 ατομα) της ΔΙΑΣ ...λεω απο μεσα μου ετσι και κανουν πως μοιραζουν κλήσεις θα κατεβω να δινα συγχαρητήρια επωνυμα και φωναχτά ...απο μεσα μου ελεγα σκιστε τους σκιστε τους *&%$&*&88***
Αποτέλεσμα : τιποτις...αναψε πρασινο και φυγαμε ολοι στις δουλειές μας ..παμε για αλλα
Βαρούτε....
Κρίμα.....:(
Πολλές φορές έχω σκεφτεί να πω <<Γιατί δεν το φοράς βρε σύντροχε? Δεν λυπάσαι τον εαυτό σου να γίνεις φυτό στην καλύτερη?>>
Μετά σκέφτομαι τα <<ευχολόγια>> που θα πάρω και απλά μιας και είμαι πολύ γέρος για να κάτσω να τσακώνομαι σαν παιδάκι...φεύγω απογοητευμένος..

Το χειρότερο όλων είναι όταν προστατεύει τον <<αγκώνα>> ή άλλα μέρη ...

Τέλος η θρυλική απάντηση όταν έγινε ερώτηση σε τροχαίο από σύντροχο (ναι έγινε και τέτοιο ..) προφορικά αφηγούμενο <<γιατί δεν τους γράφεις να βάλουνε μυαλό?>> η απάντηση του συντρόχου τροχαίου ήταν πως με τον νέο Νόμο με την δεύτερη φορά που θα τον γράψει για κράνος πάει ξανά σχολή οδηγών για δίπλωμα με τρομερά έξοδα ύψους 350+ ευρώ. Από την μία καλό ότι ο σύντροχος σκέφτεται την οικτρή οικονομική κατάσταση των περισσότερων εξ ημών πλην όμως τίθεται το ρητορικό ερώτημα <<τους κάνει καλό ή κακό?>>.
 
Top Bottom