Επίσημη συνάντηση Πωγώνι vol.2 25-28 Οκτώβρη 2024

1726010026780.jpeg
Πέρυσι λοιπόν στο vol.1 δόθηκε η υπόσχεση ότι δεν είναι δυνατόν μια ωραία και κεφάτη μάζωξη να μην επαναληφθεί!!!

Έτσι λοιπόν αφού το ημερολόγιο μας έκανε την χάρη να μπορέσουμε να την επαναλάβουμε στις ίδιες ημερομηνίες 25-28/10/2024 ο κύβος ερρίφθη…!

και όπως λοιπόν και πέρσι έτσι και φέτος υπάρχει άπλετος χώρος για σκηνάκια και κάποια κρεβάτια για τις "ευαίσθητες πλατούλες".

Μόνο 17 κρεβατάκια σε 2 τοπικούς δημοτικούς ξενώνες.

1726010201893.jpeg
Το φετινό λοιπόν "event" θα περιλαμβάνει καζάνι για τσίπουρα (ναι φέτος θα το καταφέρουμε!) και φυσικά δεν θα λείψουν και οι διαδρομές όπως το κάστρο στο Αργυρόκαστρο (Μνημείο UNESCO), η Μολυβδοσκέπαστη κ.α.
Οπότε καλό θα ήταν να έχουμε όλοι μας μια πράσινη κάρτα για τις καφετιέρες μας εεεεε, για τις μηχανές μας!


1726010236424.jpeg

Κάντε λοιπόν τα κουμάντα σας και δηλώστε συμμετοχή και τρόπο διαμονής διότι ο καιρός γαρ εγγύς και θα πρέπει να ξέρουμε πόσους θα περιμένουμε για να γίνουν οι ανάλογες ετοιμασίες αλλά και για να αποφασίσουμε στο πως θα φτιαχτούν και τα δρομολόγια...

1726010047308.jpeg

1726010071286.jpeg

1726010088498.jpeg

Οικονομικά δεδομένα

Ξενώνας Κάτω Μερόπης:
2 δίκλινα + 1 τρίκλινο, Σύνολο 7 κρεβάτια με 15€ ανά άτομο και ανά διανυκτέρευση.

Ξενώνας Μερόπης (4 χλμ. από Κάτω Μερόπη):
10 κουκέτες με 10€ ανά άτομο και ανά διανυκτέρευση και 1 δίκλινο με δική του τουαλέτα με 35€ ανά διανυκτέρευση.

Με την δήλωση συμμετοχής στους ξενώνες θα πρέπει να προκαταβάλλεται και το αντίτιμο των καταλυμάτων.

Σε κάθε έναν που θα δηλώνει για τους ξενώνες θα γίνεται προσωπική επικοινωνία για την επιβεβαίωση της κράτησης και την πληρωμή.

Σημείωση:
Προτεραιότητα στα κρεβάτια θα έχουν αυτοί που θα δηλώνουν για όλες τις ημέρες της εκδήλωσης.


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή

Αφίξεις στην Κάτω Μερόπη, τακτοποίηση και συνάντηση στο καφενείο για τα καλοσωρίσματα.

Σάββατο
Κοντινές βολτούλες σε διπλανά χωριά για καφέ ή ότι άλλο θελήσει ο καθένας.
Απόγευμα κατά τις 17:00 ξεκινάμε το καζάνι.
Όσοι δεν έχουν ξαναβρεθεί σε καζάνεμα θα τους δοθεί η ευκαιρία να δούνε βήμα-βήμα την διαδικασία της απόσταξης του ηπειρώτικου τσίπουρου.
Παράλληλα θα μπορέσουν να συμμετάσχουν στην διαδικασία αλλά και να πάρουν μια μικρή γεύση από το φρέσκο τσίπουρο και αυτό γιατί το φρέσκο τσίπουρο καλό είναι να πίνεται ένα μήνα μετά την απόσταξη.

Διαδρομή Ελλάδα - Κάτω Πωγώνι

Κυριακή
Βόλτα κατ’ επιλογή του καθενός στα χωριά της Β. Ηπείρου ή στη Νότια Αλβανία ή σε άλλες διαδρομές που θα επιλέξετε.

Το απόγευμα της Κυριακής 27η Οκτώβρη στις 18:00, συνήθως στο Καλπάκι γίνεται η αναπαράσταση της μάχης του 1940.
Όσοι το επιθυμούν μπορούν να παρευρεθούν είτε οργανωμένα είτε μεμονωμένα.

Διαδρομή Αλβανία - Αργυρόκαστρο

Διαδρομή Ελλάδα - Μαστοροχώρια

Δευτέρα
Ημέρα επιστροφών.
Εάν υπάρχει χρόνος και διάθεση βλέπουμε την επιστροφή μέσω κάποια διαδρομής.
 
Last edited by a moderator:

Emmanouel

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
50
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Μανώλης
Σε συνέχεια του post του Γιάννη για την διαδρομή έχω μια σκέψη αν τα καταφερω και ανέβω να έρθω από εναλλακτική διαδρομή για να δω λίγο τα μέρη εκτός εθνικής οδού. Yes

Σε περίπτωση επιλογής αυτού του σεναρίου θα ξεκινήσω από Πέμπτη με μια διανυκτέρευση κάπου στην μέση της διαδρομής και θα συνεχίσω την Παρασκευή για Κάτω Μερόπη.

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την διαδρομή αν την έχετε κάνει ή αν έχετε να μου προτείνετε κάποια διαδρομή κοντά σε αυτή που θα άξιζε να περάσω.μπαικ

Έχω δύο εναλλακτικές :
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1gLn7n52W7cb9cUQht2MNvzP-99A-GZU&usp=sharing
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.505
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Νομιζω οτι ο @stathis ειναι ο αρμοδιοτερος να σου γραψει για την ευρυτερη περιοχή του....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stathis

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
214
Ηλικία
50
Περιοχή
Λαμία
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki Versys 650
Όνομα
Stathis
Σε συνέχεια του post του Γιάννη για την διαδρομή έχω μια σκέψη αν τα καταφερω και ανέβω να έρθω από εναλλακτική διαδρομή για να δω λίγο τα μέρη εκτός εθνικής οδού. Yes

Σε περίπτωση επιλογής αυτού του σεναρίου θα ξεκινήσω από Πέμπτη με μια διανυκτέρευση κάπου στην μέση της διαδρομής και θα συνεχίσω την Παρασκευή για Κάτω Μερόπη.

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την διαδρομή αν την έχετε κάνει ή αν έχετε να μου προτείνετε κάποια διαδρομή κοντά σε αυτή που θα άξιζε να περάσω.μπαικ

Έχω δύο εναλλακτικές :
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1gLn7n52W7cb9cUQht2MNvzP-99A-GZU&usp=sharing
Μιας και έχεις χρόνο , πήγαινε από Ελάτη-Χαλίκι-Ανήλιο.....είναι διαδρομάρα.........και η δεύτερη εναλλακτική καλή, πολύ πιο σφιχτή, αρκετά πιο αργή και κουραστική........και νομίζω ότι έχει και χώμα σε κάποιο σημείο!
.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.953
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Emmanouel

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
50
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Μανώλης
Μιας και έχεις χρόνο , πήγαινε από Ελάτη-Χαλίκι-Ανήλιο.....είναι διαδρομάρα.........και η δεύτερη εναλλακτική καλή, πολύ πιο σφιχτή, αρκετά πιο αργή και κουραστική........και νομίζω ότι έχει και χώμα σε κάποιο σημείο!
.
Ευχαριστώ Στάθη για τις πληροφορίες.
Χαλίκι και Ανήλιο περνάω και από τις δύο εναλλακτικές αλλά Ελάτη μόνο από αυτή που περνάει από Καρπενήσι.
Αυτή λες ότι έχει χωματόδρομο;
 

stathis

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
214
Ηλικία
50
Περιοχή
Λαμία
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki Versys 650
Όνομα
Stathis
Ευχαριστώ Στάθη για τις πληροφορίες.
Χαλίκι και Ανήλιο περνάω και από τις δύο εναλλακτικές αλλά Ελάτη μόνο από αυτή που περνάει από Καρπενήσι.
Αυτή λες ότι έχει χωματόδρομο;
Από Καρπενήσι , Ελάτη δεν υπάρχει άσφαλτος......
 

stathis

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
214
Ηλικία
50
Περιοχή
Λαμία
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki Versys 650
Όνομα
Stathis
Τρίκαλα -πύλη-ελάτη-περτούλι-χαλίκι -ανήλιο........
 

takisninja

member
Δημοσιεύσεις
578
Ηλικία
59
Περιοχή
Μελίσσια
Όνομα
Παναγιώτης
Παιδιά έτσι θα το κάνω θα ανέβω Παρασκευή και Κυριακή πρωί φεύγω

Σάββατο απόγευμα έχει καζανισμα καντο Κυριακή απόγευμα την επιστροφή...ζάντα θα είσαι μόνο από την μυρωδιά.. ooops
 

Emmanouel

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
50
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Μανώλης
Από Καρπενήσι , Ελάτη δεν υπάρχει άσφαλτος......
Προφανώς γράφω κουταμάρες ooops.
Η Ελάτη είναι στην πρώτη διαδρομή οπότε σωστά δεν χρειάζεται να πάω από Καρπενήσι για να περάσω από Ελάτη. Καλύτερα γιατί με τους χωματόδρομους δεν τα πάμε καλά ...
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Χαίρετε κι από μένα.
Καθώς είχα μια ακύρωση στη δουλειά, φαίνεται ότι τελικά θα μπορέσω να έρθω στην εκδρομή.
Υπάρχει κάτι σε ξενώνα (ενδεχομένως δίκλινο) ή μένουμε στα σκηνάκια;

Ευχαριστώ πολύ
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
4.191
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Χαίρετε κι από μένα.
Καθώς είχα μια ακύρωση στη δουλειά, φαίνεται ότι τελικά θα μπορέσω να έρθω στην εκδρομή.
Υπάρχει κάτι σε ξενώνα (ενδεχομένως δίκλινο) ή μένουμε στα σκηνάκια;

Ευχαριστώ πολύ
Ναι Βαγγελη υπαρχει κρεβατι στον ξενωνα της Μεροπης 5-10 λεπτα (4 χιλιομετρα) απο την Κατω Μεροπη.
Για τους διαμενοντες στον ξενωνα δες αυτο το ποστ εκει που λεει δευτερος ξενωνας

Δες το και ενημερωσε με...
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Ναι Βαγγελη υπαρχει κρεβατι στον ξενωνα της Μεροπης 5-10 λεπτα (4 χιλιομετρα) απο την Κατω Μεροπη.
Για τους διαμενοντες στον ξενωνα δες αυτο το ποστ εκει που λεει δευτερος ξενωνας

Δες το και ενημερωσε με...
Ευχαριστώ Γιάννη, αλλά αν έρθω μόνος μου, μάλλον θα έρθω με σκηνή.
Τον ξενώνα τον σκέφτομαι σε περίπτωση που έρθω με το έτερον ήμισυ.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
4.191
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ευχαριστώ Γιάννη, αλλά αν έρθω μόνος μου, μάλλον θα έρθω με σκηνή.
Τον ξενώνα τον σκέφτομαι σε περίπτωση που έρθω με το έτερον ήμισυ.
Δες το και ενημέρωσε έγκαιρα γιατί μπορεί να χρειαστεί να κοιτάξεις σε άλλα καταλύματα.
 

g.b.spyropoulos

new member
Δημοσιεύσεις
41
Ηλικία
44
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Παιδιά δυστυχώς δεν θα μπορέσω να είμαι παρόν και φέτος σε αυτή την συνάντηση ..
Οπότε παρακαλώ ενημερώστε την λίστα ώστε να δοθεί ο χώρος σε κάποιον που θα έρθει με σκηνή ..
Είμαι σίγουρος ότι η επιτυχία θα είναι το λιγότερο ίδια με την περσυνή …
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
734
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Σάββατο απόγευμα έχει καζανισμα καντο Κυριακή απόγευμα την επιστροφή...ζάντα θα είσαι μόνο από την μυρωδιά.. ooops
Νομίζω όταν μιλάμε για τον @apache δεν πρέπει να λέμε να έχει το νου του στο καζάνι αλλά το καζάνι να έχει το νου του στον @apache
 
Top Bottom