Προβλημα με αμορτισέρ..

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Το 2017 έγινε στο CROSSRUNNER και του το πήγε στο χέρι.
Ποιο παλιά πρέπει να τόκανες μάλλον.
Όχι βρε 16/5/2018 με το αρχείο που κρατάω
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Εγώ πριν 3 χρόνια και το έβγαλα και το έστειλα.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Όχι βρε 16/5/2018 με το αρχείο που κρατάω
Καλό αυτό Κώστα το να το βγάζει εννοώ γιατί κάποιοι μπορεί να μην έχουν τη δυνατότητα.
Προσωπικά δεν τόχα υπόψη οπότε νάσαι καλά φίλε ! Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο ένας σωστός μάστορας να μην αναλαμβάνει να στο βγάλει και να στο επανατοποθετήσει με εσένα στη σέλα .
Θα πληρωθεί στο φινάλε δεν το ζητάς να το κάνει τζαμπα
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εγώ πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο ένας σωστός μάστορας να μην αναλαμβάνει να στο βγάλει και να στο επανατοποθετήσει με εσένα στη σέλα .
Θα πληρωθεί στο φινάλε δεν το ζητάς να το κάνει τζαμπα


Ασε, την εχουν δει επιστήμονες και Dr Spock ολοι, για να χρεωνουν 50€αρες την ωρα....

Πλην ελαχίστων μετρημένων στα δάκτυλα του ενός χεριού οι περισσότεροι βαριουνται Η δεν ξέρουν....Η δεν θελουν....

Κανω το 90% μονος οχι για λογους οικονομικους, αλλα διοτι εδινα 400-500€ σερβις κ δεν εκαναν ουτε τα βασικα!!

Δυστυχώς.....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο ένας σωστός μάστορας να μην αναλαμβάνει να στο βγάλει και να στο επανατοποθετήσει με εσένα στη σέλα .
Θα πληρωθεί στο φινάλε δεν το ζητάς να το κάνει τζαμπα
1.πρεπει να έχει χώρο και μέσα και έξω αν θέλει να κραταει μηχανάκια..
Και ράμπα.
Θες δηλ συνεργείο.. Τραβα το ένα τσούλα το άλλο.. Οπότε βάλε και ταμπέλα σέρβις λάδια μπουζί τακάκια να πάρεις κι από κει

2.ειναι πολύ πιο ξεκουραστο να λύσει κ να δέσει ένα αμορτισέρ ... Απ το να σκύβει να βγάζει βάζει αμορτισέρ..

3 παραδίδοντας τη μηχανή, θα πρέπει να το σεταρει.. Ο αναβατης μετά θα του πει όχι έτσι γιουβέτσι, και μπαίνουμε σ ένα φαύλο κύκλο... Ειδικά με αναβάτες που δεν ξέρουν τι θέλουν.. Και ο χρόνος είναι χρήμα, και η ηρεμία επίσης ανεκτιμητη

4.και γω αν ημουν αμορτισερας, μόνο σκέτα αμορτισέρ θα δούλευα.
Αυτό που λες θα μπορούσε να γίνει αν ένα συνεργείο ασχολιόταν και με σέρβις αμορτισερ.
Όμως δεν ασχολουνται.. Τα στέλνουν στους αμορτισεραδες
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... παω και γω αμεριμνος ενα πρωι με το μηχανακι .....
- Καλημερα , σερβις σε μαρτζοκι κανετε?
- Βεβαιως , βγαλτα και φερτα μας ,μου απαντησαν.
- Αμα ειναι να τα βγαλω εγω , για εσας τι μενει να κανετε ?.... να τα βαλετε στην μεγγενη και να τα λυσετε υποθετω ? ....! Tooth

Εκεινη την εποχη βεβαια ευδοκιμουσαν οι οικοι βελτιωσεων , καθε σπεσιαλ μαστρο-συνεργειο και .... οικος ....!Banging head
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έτσι είναι τα πράγματα σύντροχοι δυστυχώς ή ευτυχώς οπότε επαναφέρεται το ρητορικό ερώτημα :
<<Αφού την δουλειά θα την κάνεις εσύ ή το συνεργείο για όσους δεν μπορούν μήπως ένα καινούργιο αμορτισέρ σεταρισμένο στα κιλάκια - επιθυμίες σου είναι η λύση για άλλα τόοοοοσα απροβλημάτιστα χλμ από την όλη ταλαιπωρία ?>>

Να προσθέσω και για όσους δεν ασχολούνται μόνοι τους ότι το συνεργείο που θα βγάλει - βάλει το επισκευασμένο θάναι ο μ@λάκας της υπόθεσης που θα εναποθηκεύει και λυμένη την μηχανή για όσο διαρκεί η επισκευή του αμορτισέρ και θα δεσμεύει την μια ράμπα του?
Αυτός ο άνθρωπος δεν θάναι δίκαιο να πληρωθεί?
Οπότε μια 150άρα για την επισκευή άλλη μια 100-150άρα το συνεργείο για βγάλσιμο - βάλσιμο - σετάρισμα - σέρβις μπροστινού μιας και θα πας που θα πας και κανά γρασάρισμα μοχλικού αν δεν έχει κάτσει και κανά ρουλεμάν βεβαίως βεβαίως στο ενδιάμεσο να σχεδόν η 500άρα του καινούργιου πίσω και αν θέλετε +120 περίπου και μπροστά ελατήρια = 620-700. Τίναι ο κάβουρας τι το ζουμί του.
Δεν νομίζω να έχει κανείς την αντίληψη ότι η μοτό είναι φτηνό πραματάκι στην συντήρησή της ε ?

Συμπερασματικά αν δεν την βγάζουν - βάζουν - σετάρουν οι <<αμορτισεράδες>> την ανάρτηση και αν δεν εγγυώνται την επισκευή - σετάρισμά της για τουλάχιστον 5 χρόνια ή 70.000 χλμ έχουν βρει τον μήνα που θρέφει τους 12 μου φαίνεται.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εκεινη την εποχη βεβαια ευδοκιμουσαν οι οικοι βελτιωσεων , καθε σπεσιαλ μαστρο-συνεργειο και .... οικος ....!Banging head


Φιλε, ειρωνευεσαι τον Μπαμπη τον κουταλα απο το Περαμα, που κανει 7ο σταδιο εκκεντροφορους σε παπι με το ενα χερι την ωρα που δαγκωνει την τυροπιτα εχοντας το φραπε στο χερι και το τσιγαρο στο στομα ή κανω λαθος;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σάββα μη μπερδευεσαι..
Η επισκευή ξεκινάει από 80 έως όσο θέλει..
Ενα καινούριο αμορτισέρ από 400..
Τα υπόλοιπα κόστη βάλε βγάλε μοχλικα ρουλεμάν κλπ είναι τα ίδια και στις 2 περιπτωσεις.
Σαφώς το καινούριο αμορτισέρ είναι καλύτερο, και έχω βάλει ουκ ολίγες φορές... Αλλα θα πληρωσεις
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έτσι είναι τα πράγματα σύντροχοι δυστυχώς ή ευτυχώς οπότε επαναφέρεται το ρητορικό ερώτημα :
<<Αφού την δουλειά θα την κάνεις εσύ ή το συνεργείο για όσους δεν μπορούν μήπως ένα καινούργιο αμορτισέρ σεταρισμένο στα κιλάκια - επιθυμίες σου είναι η λύση για άλλα τόοοοοσα απροβλημάτιστα χλμ από την όλη ταλαιπωρία ?>>

Να προσθέσω και για όσους δεν ασχολούνται μόνοι τους ότι το συνεργείο που θα βγάλει - βάλει το επισκευασμένο θάναι ο μ@λάκας της υπόθεσης που θα εναποθηκεύει και λυμένη την μηχανή για όσο διαρκεί η επισκευή του αμορτισέρ και θα δεσμεύει την μια ράμπα του?
Αυτός ο άνθρωπος δεν θάναι δίκαιο να πληρωθεί?
Οπότε μια 150άρα για την επισκευή άλλη μια 100-150άρα το συνεργείο για βγάλσιμο - βάλσιμο - σετάρισμα - σέρβις μπροστινού μιας και θα πας που θα πας και κανά γρασάρισμα μοχλικού αν δεν έχει κάτσει και κανά ρουλεμάν βεβαίως βεβαίως στο ενδιάμεσο να σχεδόν η 500άρα του καινούργιου πίσω και αν θέλετε +120 περίπου και μπροστά ελατήρια = 620-700. Τίναι ο κάβουρας τι το ζουμί του.
Δεν νομίζω να έχει κανείς την αντίληψη ότι η μοτό είναι φτηνό πραματάκι στην συντήρησή της ε ?

Συμπερασματικά αν δεν την βγάζουν - βάζουν - σετάρουν οι <<αμορτισεράδες>> την ανάρτηση και αν δεν εγγυώνται την επισκευή - σετάρισμά της για τουλάχιστον 5 χρόνια ή 70.000 χλμ έχουν βρει τον μήνα που θρέφει τους 12 μου φαίνεται.
Είμαι ακριβώς της ίδιας λογικής Bcdefghg
Το φτηνό αν είναι να σου βγει ακριβό, γάμα το, πάρε το ακριβό εξαρχής ρυθμισμένο απο το εργοστάσιο, στα κιλά σου, και να είναι και καινούριο, και τοποθέτησε το μόνος σου αν θες να κάνεις οικονομία eye
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ θεωρώ ότι τα μαμά είναι και πιο ποιοτικά και περισσότερες ρυθμίσεις έχουν από τα οικονομικά after yss και Σία!! Μια επισκευή στο μαμά μου στοίχισε 150 ευρώ και το σεταραμε το αμορτισέρ ανάλογα με τις ανάγκες μου!
Το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό, σαφώς καλύτερο από τις φθηνές λύσεις after και φυσικά όπως είπαμε και με τον αμορτισερα δεν πρόκειται να γίνει ούτε ohlins ούτε wilbers!!
Επίσης ρόλο στην απόφαση αυτή της επισκευής του μαμά έπαιξε ότι μετά το σεταρισμα τη μοναδικη ρύθμιση που θα χρειάζεται να πειράζεις είναι αυτή της προσφορτισης του ελατηρίου, αν θα είσαι δικαβαλος αν θα έχεις μπαγκάζια αν και τα δύο μαζί, όπου το μαμά έχει ρυθμιστή και το κάνεις επιτόπου ενώ στα περισσότερα πρέπει να βγάζεις εργαλεία!
Εκτός και αν πας σε 1,5 χιλιάρικο αμορτισέρ Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ θεωρώ ότι τα μαμά είναι και πιο ποιοτικά και περισσότερες ρυθμίσεις έχουν από τα οικονομικά after yss και Σία!! Μια επισκευή στο μαμά μου στοίχισε 150 ευρώ και το σεταραμε το αμορτισέρ ανάλογα με τις ανάγκες μου!
Το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό, σαφώς καλύτερο από τις φθηνές λύσεις after και φυσικά όπως είπαμε και με τον αμορτισερα δεν πρόκειται να γίνει ούτε ohlins ούτε wilbers!!
Επίσης ρόλο στην απόφαση αυτή της επισκευής του μαμά έπαιξε ότι μετά το σεταρισμα τη μοναδικη ρύθμιση που θα χρειάζεται να πειράζεις είναι αυτή της προσφορτισης του ελατηρίου, αν θα είσαι δικαβαλος αν θα έχεις μπαγκάζια αν και τα δύο μαζί, όπου το μαμά έχει ρυθμιστή και το κάνεις επιτόπου ενώ στα περισσότερα πρέπει να βγάζεις εργαλεία!
Εκτός και αν πας σε 1,5 χιλιάρικο αμορτισέρ Tooth
Στην Αθηνα είναι και λίγο ευκολότερα τα πράγματα.
Εμεις στην επαρχία πρεπει να το πάμε σε συνεργείο, να το βγάλει, να μείνει εκεί, να το στείλει ο συνεργειάς (ή εμείς) κάτω Αθήνα, να φτιαχτεί, και μετά όλα απο την ανάποδη. Αλλα επειδή θα έχει την ευθύνη ο συνεργειάς, θα μας πάρει και αυτός άλλα τόσα.
Είναι λίγο πιο ζόρικα στην επαρχία να πας σε αποφάσεις που εμπλέκονται πολλοί και που συνήθως δεν θα έχεις άμεση επαφή. Επειδή ο συνεργειάς μπορεί να σου πει (και μου έχει τύχει στο αυτοκίνητο) πως αυτός κάνει την διαδικασία και μπορεί να εγγυηθεί μόνο αν το επισκευάσει "ο δικός του".

Μύλος...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ θεωρώ ότι τα μαμά είναι και πιο ποιοτικά και περισσότερες ρυθμίσεις έχουν από τα οικονομικά after yss και Σία!! Μια επισκευή στο μαμά μου στοίχισε 150 ευρώ και το σεταραμε το αμορτισέρ ανάλογα με τις ανάγκες μου!
Το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό, σαφώς καλύτερο από τις φθηνές λύσεις after και φυσικά όπως είπαμε και με τον αμορτισερα δεν πρόκειται να γίνει ούτε ohlins ούτε wilbers!!
Επίσης ρόλο στην απόφαση αυτή της επισκευής του μαμά έπαιξε ότι μετά το σεταρισμα τη μοναδικη ρύθμιση που θα χρειάζεται να πειράζεις είναι αυτή της προσφορτισης του ελατηρίου, αν θα είσαι δικαβαλος αν θα έχεις μπαγκάζια αν και τα δύο μαζί, όπου το μαμά έχει ρυθμιστή και το κάνεις επιτόπου ενώ στα περισσότερα πρέπει να βγάζεις εργαλεία!
Εκτός και αν πας σε 1,5 χιλιάρικο αμορτισέρ Tooth
Εξαρτάται ποιο είναι το μαμά.. Υπάρχουν γνήσια αμορτισέρ πολύ χαμηλής ποιότητας..
Επίσης μπορείς να τη φας και από καινούριο, όπως εγώ που αγόρασα εν έτη 2000 Wp αμορτισέρ για το rt.. Και κοπαναγε..
Θα στρώσει μου είπαν είναι καινούριο..
Παπαρια..
Η πλάκα είναι ότι αλλά k100 με Wp δεν κοπανουσαν σαν το δικό μου.. Ελατήριο ίδιο..
Αμα είσαι γκαντέμης....
Και τα yss είπαμε, δεν είναι αυτά που ήξερες στα παπια.. Είναι επιπέδου hagon . (και τιμής εννοείτε)
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Η πλάκα ήταν με το klx όπου παίρνω να ρωτήσω πόσο έχει μια γνήσια φούσκα για το δοχείο αζώτου 68 ευρά..... Ψιλοσοκ..... και λέω ας ρωτήσω και για την τάπα της με την βαλβίδα μιας και δεν έβλεπα στο σχέδιο να δίνει κωδικό
Αα μου λένε αν δεν γράφει κωδικό ή τάπα (πορτοκαλί κύκλος) θα το δίνει μαζί με το υπόλοιπο φυσιγγι, το επάνω μέρος του αμορτισέρ (κόκκινος κύκλος) κάτσε να σου πω τιμή.......... 580 ευρώ

Τουτ..... Τουτ..... Τουτ.....
Ούτε γειά δεν είπα
Χαχαχα
Screenshot_20210409_140038.jpg
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η πλάκα ήταν με το klx όπου παίρνω να ρωτήσω πόσο έχει μια γνήσια φούσκα για το δοχείο αζώτου 68 ευρά..... Ψιλοσοκ..... και λέω ας ρωτήσω και για την τάπα της με την βαλβίδα μιας και δεν έβλεπα στο σχέδιο να δίνει κωδικό
Αα μου λένε αν δεν γράφει κωδικό ή τάπα (πορτοκαλί κύκλος) θα το δίνει μαζί με το υπόλοιπο φυσιγγι, το επάνω μέρος του αμορτισέρ (κόκκινος κύκλος) κάτσε να σου πω τιμή.......... 580 ευρώ

Τουτ..... Τουτ..... Τουτ.....
Ούτε γειά δεν είπα
Χαχαχα
View attachment 30253
Ρε συ ειμαστε κοροιδα μλκες κεραταδες βουρλα...βαλε εσυ τα υπολοιπα..
Εφαγα φλας εγω και ειπα τερμα τα μηχανακια...θα μεινω με το παπι
Αλλα μετα απο μια βδομαδα πηρα παλι ενα
Μας τον ακουμπανε απ ολες τις πλευρες και μας αρεσει....βιτσιοζοι ειμεθα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ψέμματα Μπάμπη? Γιαυτό έγραψα ότι όποιος θεωρεί <<φτηνά>> τα μοτό πλανάται πλάνην οικτρά.
Δεν μπερδεύομαι φίλε ξέρω καλά για τι μιλάω.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ρε συ ειμαστε κοροιδα μλκες κεραταδες βουρλα...βαλε εσυ τα υπολοιπα..
Εφαγα φλας εγω και ειπα τερμα τα μηχανακια...θα μεινω με το παπι
Αλλα μετα απο μια βδομαδα πηρα παλι ενα
Μας τον ακουμπανε απ ολες τις πλευρες και μας αρεσει....βιτσιοζοι ειμεθα
Αντε πάρε ένα on off να κάνεις καμιά βόλτα και θα σου φύγουν αυτά!!! Χαχαχα!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ψέμματα Μπάμπη? Γιαυτό έγραψα ότι όποιος θεωρεί <<φτηνά>> τα μοτό πλανάται πλάνην οικτρά.
Δεν μπερδεύομαι φίλε ξέρω καλά για τι μιλάω.
ενα 1300ari αμαξι να μην βγαζει ζημιες και με φθηνα αναλωσιμα πχ σαν το accent που εχω...πιο φθηνα ερχεται.
Σε συνολο ετησια εξοδα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για να πει κάποιος "παίρνω μηχανάκι για λόγους οικονομίας" μονο μέχρι 250-300 κυβικά και αποφασισμένος να έχει μονο αυτό και να κάνει τα πάντα με αυτό. Εκει ναι, γλυτώνει πολλά.
Αλλά εμείς είμαστε πελούσιες πτωχάτζες. Θέλουμε και το παπι/σκούτερ, αλλά θέλουμε και το μεγάλο για δικάβαλα, και αν περισσεύουν θέλουμε και κανα ονοφάκι ή εντουράκι να κάνουμ την πλάκα μας.

Καλά μας κάνουν!
Με ένα τρανσαλπ θα είχαμε λύσει τα προβλήματα μας βεβαια....αν δεν κατέβαζε την μπετζίνα σαν κοακόλα! Tooth
 
Top Bottom