Ποια είναι η χειρότερη μοτοσυκλέτα;

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Όλοι, ή έστω οι περισσότεροι, έχουμε καβαλήσει διάφορες μοτοσυκλετες στην ζωή μας. Όλες μας άφησαν αναμνήσεις. Άλλες καλές άλλες κακές.

Ποια είναι η χειρότερη μοτοσυκλέτα που έχετε καβαλήσει και γιατί;

Μια μοτοσυκλέτα δεν με κάλυψε στα θέλω μου με αποτέλεσμα να την δώσω ακριβώς μια εβδομάδα από την μέρα που την πήρα. Η Super Tenere του 1996. Αυτό που με ενόχλησε ήταν η θέση οδήγησης. Εντελως αντίθετη από αυτό που ήθελα. Οι αναμνήσεις μου από αυτήν εβδομάδα είναι μόνο βρισιές για τα λεφτά που έδωσα.

Εσείς;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Κατά ένα παράξενο λόγο η ίδια και για μένα...βέβαια εγώ με δαυτην είχα και ένα σοβαρότατο ατύχημα που μ έκανε να αφήσω την μοτοσυκλετα για αρκετά χρόνια...οπότε μου φαίνεται λογικό να την θεωρώ κάκιστη....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Το KLR το 600Α το πρώτο.
Παραξενο μοτέρ, για να αποδώσει έπρεπε να το δουλεύεις ψηλά, στα χαμηλά κρεμαγε πολύ,καμμια σχέση δηλ. με ΧΤ ή XLR ή DR (τα είχα όλα),χώρια που είχε μακριά δευτέρα και στην πόλη δε βόλευε καθόλου, πολύ σκορτσαρισμα.
Αναρτήσεις καλές αλλά φρενα χάλια, ταμπούρο πίσω ανύπαρκτο.

Δεν είχε μίζα και ούτε η μανιβέλα έριχνε ανάποδες αλλά άμα πεισμωνε δεν έπαιρνε μπρος που να χτυπιεσαι(που χτυπιόσουν όντως) Tooth

Είχε όμως τη μεγαλύτερη τελική απ όλα και η υδροψυξη (το μοναδικό από όλο τον ανταγωνισμο που διέθετε τέτοια) δούλευε τέλεια.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
kawasaki samurai 500 του 69.

Την λεγαν samurai αλλα το πραγματικο της ονομα ηταν mach 500.Ειχε γινει γνωστη και σαν Φονισσα γιατι αν επεφτε σε λαθος χερια το αποτελεσμα ηταν γνωστο.Ειχε τρομερα δυνατο κινητηρα,διχρονη και με φρενα απο ποδηλατο.

Την κρατησα 4 μηνες και την εδωσα γιατι ειχα βαρεθει να κατεβαζω ταχυτητα και αντι να κοβει σηκωνοταν στην μια ροδα. Rolling
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
kawasaki samurai 500 του 69.

Την λεγαν samurai αλλα το πραγματικο της ονομα ηταν mach 500.Ειχε γινει γνωστη και σαν Φονισσα γιατι αν επεφτε σε λαθος χερια το αποτελεσμα ηταν γνωστο.Ειχε τρομερα δυνατο κινητηρα,διχρονη και με φρενα απο ποδηλατο.

Την κρατησα 4 μηνες και την εδωσα γιατι ειχα βαρεθει να κατεβαζω ταχυτητα και αντι να κοβει σηκωνοταν στην μια ροδα. Rolling
Καλά εσύ ήσουν γεννημένος για να αγοράσεις BMW μια μέρα. Δεν μου φαίνεται παράξενο

Rolling
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Το KLR το 600Α το πρώτο.
Παραξενο μοτέρ, για να αποδώσει έπρεπε να το δουλεύεις ψηλά, στα χαμηλά κρεμαγε πολύ,καμμια σχέση δηλ. με ΧΤ ή XLR ή DR (τα είχα όλα),χώρια που είχε μακριά δευτέρα και στην πόλη δε βόλευε καθόλου, πολύ σκορτσαρισμα.
Αναρτήσεις καλές αλλά φρενα χάλια, ταμπούρο πίσω ανύπαρκτο.

Δεν είχε μίζα και ούτε η μανιβέλα έριχνε ανάποδες αλλά άμα πεισμωνε δεν έπαιρνε μπρος που να χτυπιεσαι(που χτυπιόσουν όντως) Tooth

Είχε όμως τη μεγαλύτερη τελική απ όλα και η υδροψυξη (το μοναδικό από όλο τον ανταγωνισμο που διέθετε τέτοια) δούλευε τέλεια.
Δεν το είχα ποτέ όποτε δεν έχω άποψη, αλλά μακρυά δευτέρα είναι σαν να σου λέει ΟΧΙ ΠΟΛΗ, πάρε με στο βουνο
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Κατά ένα παράξενο λόγο η ίδια και για μένα...βέβαια εγώ με δαυτην είχα και ένα σοβαρότατο ατύχημα που μ έκανε να αφήσω την μοτοσυκλετα για αρκετά χρόνια...οπότε μου φαίνεται λογικό να την θεωρώ κάκιστη....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φοβάμαι πως αν την κράταγα θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Η θέση οδήγησης με έβαζε μέσα στην μοτοσυκλέτα με αποτέλεσμα σε ένα ατύχημα να μην φεύγεις εύκολα από αυτή. Είχε γκάζι όμως (σε σχέση με το Africa που είχα πριν)
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
RD 350
Δεν το αγόρασα ,αλλά το έκανα βόλτες .
Κατεβάζες από 3η σε Δευτέρα και αυτό έμπαινε στη ροπή του αντί να κόβει .
Φρένα τσιγαροχαρτα ,λαδιλα φουλ .
Παρολα αυτά ,Θα το αγόραζα αν το έβρισκα τώρα γιατί πλέον καβαλάω με μυαλό ,μόνο και μόνο να το καβαλάω όταν είμαι down .
Τρομερή γεννήτρια αδρεναλίνης .
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
RD 350
Δεν το αγόρασα ,αλλά το έκανα βόλτες .
Κατεβάζες από 3η σε Δευτέρα και αυτό έμπαινε στη ροπή του αντί να κόβει .
Φρένα τσιγαροχαρτα ,λαδιλα φουλ .
Παρολα αυτά ,Θα το αγόραζα αν το έβρισκα τώρα γιατί πλέον καβαλάω με μυαλό ,μόνο και μόνο να το καβαλάω όταν είμαι down .
Τρομερή γεννήτρια αδρεναλίνης .
To είχα 18 χρονών. Μου το χάρισε ένας ξάδερφος που πήρε το 500.... Στα 18 αυτό ακριβώς ζητούσα...(άγνοια κινδύνου)
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
RD 350
Δεν το αγόρασα ,αλλά το έκανα βόλτες .
Κατεβάζες από 3η σε Δευτέρα και αυτό έμπαινε στη ροπή του αντί να κόβει .
Φρένα τσιγαροχαρτα ,λαδιλα φουλ .
Παρολα αυτά ,Θα το αγόραζα αν το έβρισκα τώρα γιατί πλέον καβαλάω με μυαλό ,μόνο και μόνο να το καβαλάω όταν είμαι down .
Τρομερή γεννήτρια αδρεναλίνης .

Κατά σύμπτωση, για το RD 350 ήθελα να γράψω κι εγώ.
Το είχε για κανα δυο χρόνια ένας φίλος. Το πήγαινε σφεντόνα!
Βασικά ποτέ δεν χώνευα τα δίχρονα (ήταν κι αυτη η μυρωδιά) αλλά κάποια στιγμή, την πήρα να τη δοκιμάσω για καμιά ώρα.
Στις πρώτες 3 στροφές αποφάσισα πως τα δίχρονα δεν είναι για μένα (και δεν ήταν καν το 500!).

ΥΓ: Δεν έχω ξανακαβαλήσει δίχρονο πέραν της βεσπας που εδωσα εξετάσεις. ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ!
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
RD 350
Δεν το αγόρασα ,αλλά το έκανα βόλτες .
Κατεβάζες από 3η σε Δευτέρα και αυτό έμπαινε στη ροπή του αντί να κόβει .
Φρένα τσιγαροχαρτα ,λαδιλα φουλ .
Παρολα αυτά ,Θα το αγόραζα αν το έβρισκα τώρα γιατί πλέον καβαλάω με μυαλό ,μόνο και μόνο να το καβαλάω όταν είμαι down .
Τρομερή γεννήτρια αδρεναλίνης .
Είχε ένας Επισμηνίας στην Ανδραβίδα και αλλάξαμε για μια βδομάδα,εγώ του έδωσα το DT.
Τι Πάτρες,τι Κουρούτες κάθε απόγευμα,ξεπεντάρησα στις βενζίνες.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κατά σύμπτωση, για το RD 350 ήθελα να γράψω κι εγώ.
Το είχε για κανα δυο χρόνια ένας φίλος. Το πήγαινε σφεντόνα!
Βασικά ποτέ δεν χώνευα τα δίχρονα (ήταν κι αυτη η μυρωδιά) αλλά κάποια στιγμή, την πήρα να τη δοκιμάσω για καμιά ώρα.
Στις πρώτες 3 στροφές αποφάσισα πως τα δίχρονα δεν είναι για μένα (και δεν ήταν καν το 500!).

ΥΓ: Δεν έχω ξανακαβαλήσει δίχρονο πέραν της βεσπας που εδωσα εξετάσεις. ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ!
Ποτέ μη λες ποτέ .
Για τη λαδιλα υπάρχει λύση πάντως .
Λαδακι με άρωμα φράουλα καιγαμώμπαικ
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.445
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Ηonda Ft500

Δεν πήγαινε
Δεν έστριβε
Δεν φρέναρε
Συχνά δεν έπαιρνε μπρος
Και πάντα έτρεχε λάδι από παντού...

3bourdelo

Υ.Γ.
Στο εντούρο που ειναι 2τ βάζω λαδακι φράουλα κ είναι ευχάριστο για όσους ακολουθούν αλλά και ακαπνο....
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
408
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Χειρότερη δεν έχω, η πιο άβολη για εμένα ήταν η tiger 800.. Την κράτησα δύο χρόνια με το ζόρι, δεν μπόρεσα να βολευτώ πάνω της... Σε κάθε βόλτα όλο και κάτι μου έφταιγε και γυρνούσα με τα νεύρα χάλια. Θόρυβος, αέρας, στάση σώματος, θέση οδήγησης...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Χειρότερη δεν έχω, η πιο άβολη για εμένα ήταν η tiger 800.. Την κράτησα δύο χρόνια με το ζόρι, δεν μπόρεσα να βολευτώ πάνω της... Σε κάθε βόλτα όλο και κάτι μου έφταιγε και γυρνούσα με τα νεύρα χάλια. Θόρυβος, αέρας, στάση σώματος, θέση οδήγησης...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στον Γιαννιωτη @Pan-dvs πες τα
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Πφφφφφφφ Ιταλικη ηταν, Ducati Multistrada ds 1000. Aγορα καπου το 2010 με 20.000 κμ περιπου στο κοντερ.
Προς αποφυγη παρεξηγησεων που χρονια τωρα αποφευγω, δεν εκανε για μενα πιθανον.( τουριστας γαρ)
Αβολη σελα, ειχα διαβασει οτι τις βελτιωναν με τζελ, δεν ασχοληθηκα καθολου.
Καλυψη απο αερα και βροχη ανυπαρκτη, στην πρωτη ψιχαλα που εφαγα καπου στο Μεσολογγι, τα ειδα ολα.
Στα υπερ καλο πιστολι για πιτσιρικα, για ορεινες και σφιχτες διαδρομες.
Must το γκαγκαν-γκουν-γκαγκαγκαν στα φαναρια! Tooth
Φροντισα την λαστιχωσα,τσι αλλαξα λαδια ξυδια , και πηγε στο καλο της, μετα απο 5-6 μηνες!
Δεν με βολεψε βρε παιδι μου ποτε αυτη η μοτοσυκλετα!
@stelios62 για πες που την ειχες αρκετα χιλ εσυ.abc
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πφφφφφφφ Ιταλικη ηταν, Ducati Multistrada ds 1000. Aγορα καπου το 2010 με 20.000 κμ περιπου στο κοντερ.
Προς αποφυγη παρεξηγησεων που χρονια τωρα αποφευγω, δεν εκανε για μενα πιθανον.( τουριστας γαρ)
Αβολη σελα, ειχα διαβασει οτι τις βελτιωναν με τζελ, δεν ασχοληθηκα καθολου.
Καλυψη απο αερα και βροχη ανυπαρκτη, στην πρωτη ψιχαλα που εφαγα καπου στο Μεσολογγι, τα ειδα ολα.
Στα υπερ καλο πιστολι για πιτσιρικα, για ορεινες και σφιχτες διαδρομες.
Must το γκαγκαν-γκουν-γκαγκαγκαν στα φαναρια! Tooth
Φροντισα την λαστιχωσα,τσι αλλαξα, λαδια ξυδια , και πηγε στο καλο της, μετα απο 5-6 μηνες!
@stelios62 για πες που την ειχες αρκετα χιλ εσυ.abc
Μου την είχε δώσει ένας φίλος να πάω σε μια διυλεια. Σταματώ στο φανάρι και βάζω νεκρά. Τρομαξα κΣι ξανά έβαλα ταχύτητα.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Μου την είχε δώσει ένας φίλος να πάω σε μια διυλεια. Σταματώ στο φανάρι και βάζω νεκρά. Τρομαξα κΣι ξανά έβαλα ταχύτητα.
Θα σου δωκω βρε το ST4 να θυμηθεις πως εκαμε.....θελεις?? funny
 
Top Bottom