Ποια είναι η γνώμη σας για κινεζικές μηχανες; (τυπου Voge,benelli,cf moto)

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Καλησπερα σε όλους. Ποια είναι η γνώμη σας για μηχανές από αυτές τις εταιρίες;Η ιδέα μιας καινουριες μηχανής με 4000 ευρώ ειδικά σαν πρωτη μηχανη ώστε να μην ανησυχώ και για την καταστσση της μηχανης είναι ιδιαίτερα δελεαστική ειδικά βλέποντας κάποια πολυ όμορφα μοντέλα αλλά θα κλαίω τα λεφτά μου λετε;
Ευχαριστώ!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω θα μιλησω μονο για την cf.Πολυ καλη για τα λεφτα τις σε ολα τα επιπεδα.

Για την benelli θα πω μονο οτι ειναι πολυ φλυαρη η σχεδιαση της για τα γουστα μου.Στειλε πμ στον Γιωργο (https://motoparea.gr/index.php?members/ΜΟΥΡΙΚΗΣ.114/) για περισσοτερες πληροφοριες.Τα παιδια εχουν και μια ομαδα στο fb αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ιδανικές για πρώτες μηχανές, για πολλούς λόγους.
Το παίρνεις, το ευχαριστιέσαι, μαθαίνεις με με μια σύγχρονη ασφαλή μοτοσυκλέτα και το δίνεις όταν πας για κάτι πιο μεγάλο.
 

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Ιδανικές για πρώτες μηχανές, για πολλούς λόγους.
Το παίρνεις, το ευχαριστιέσαι, μαθαίνεις με με μια σύγχρονη ασφαλή μοτοσυκλέτα και το δίνεις όταν πας για κάτι πιο μεγάλο.
H το κρατάω για αρκετό καιρό γιατί δεν θέλω να αλλάξω, ε;Ε;
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Είμαι στην σελίδα της voge. Είχα και το 300ac. Ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο?

Προσωπικά θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα μικρά ον οφφ. Στο τέλος τέλος πας και μια εκδρομή , ένα σούπερ μάρκετ ....κάτι.
Είναι μικρά και οι φωτογραφίες βίντεο ξεγελούν. Δηλαδή στο ac ανέβαινε δικαβαλο άνετα μόνο συνεπιβάτης κατηγορίας φτερού...όχι ότι το ds είναι goldwing αλλά και μόνο η ασφάλεια της βαλίτσας πίσω κάνει τα πράγματα πολύ πιο άνετα για τον δεύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Είμαι στην σελίδα της voge. Είχα και το 300ac. Ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο?
Το Adventure 300DS μου αρέσει αρκετά απλά δεν την είχα ακουστα σαν μάρκα και λέω 4000 ευρώ καινουριο, τι γίνεται...
 

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Είμαι στην σελίδα της voge. Είχα και το 300ac. Ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο?

Προσωπικά θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα μικρά ον οφφ. Στο τέλος τέλος πας και μια εκδρομή , ένα σούπερ μάρκετ ....κάτι.
Είναι μικρά και οι φωτογραφίες βίντεο ξεγελούν. Δηλαδή στο ac ανέβαινε δικαβαλο άνετα μόνο συνεπιβάτης κατηγορίας φτερού...όχι ότι το ds είναι goldwing αλλά και μόνο η ασφάλεια της βαλίτσας πίσω κάνει τα πράγματα πολύ πιο άνετα για τον δεύτερο.
Ναι μου άρεσε το AC αλλάμου φάνηκε πολυ μικρό ενώ το DS μου φάνηκε μεγαλυτερο και λίγο πιο ανετο.

Είναι κομπλέ από θέματα αξιοπιστίας;Προφανώς δεν περιμενω αξιόπιστα ιαπωνικών σκυλων που ζουν 30 χρόνια αλλά φυσιολογικά πραγματα , να μην μου μείνει στο χέρι δηλαδή...
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Πουλάνε σαν φρέσκο ψωμί. Όλα τα μικροπροβλήματα που ίσως τύχουν λυνοντε άμεσα. Τα παιδιά στην σελίδα είναι ικανοποιημένα πλήρως. Προσωπικά το θεωρώ καλη επιλογή για αυτό που είναι...αλλά να ξέρεις για τι μιλάμε. Τέλεια πρώτη και δεύτερη. Εννοώ πως είναι φανταστική να ξεκινήσεις σε αυτή μέχρι να έρθει το πλήρωμα του χρόνου και να θες κάτι πιο δυνατό...σαν καθημερινή λύση για μικροαποστασεις δουλειά κλπ άψογη επίσης καίει ψίχουλα ανεβαίνεις και ένα κράσπεδο πας και για έναν καφέ , εύχρηστη κλπ και με μεταπολιση πανευκολη. Τώρα για ταξίδι δικαβαλα επιταχύνσεις και τελικές προφανώς θα πρέπει να κάνεις εκπτώσεις στις απαιτήσεις σου.


Από τα 2 χιλιάρικα πας στα 4 ομως. Ανοίγεις μεγάλο μέρος της αγοράς μεταχειρισμένου. Να δούμε τι θα πουν και οι σύντροχοι εδώ
 

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Πουλάνε σαν φρέσκο ψωμί. Όλα τα μικροπροβλήματα που ίσως τύχουν λυνοντε άμεσα. Τα παιδιά στην σελίδα είναι ικανοποιημένα πλήρως. Προσωπικά το θεωρώ καλη επιλογή για αυτό που είναι...αλλά να ξέρεις για τι μιλάμε. Τέλεια πρώτη και δεύτερη. Εννοώ πως είναι φανταστική να ξεκινήσεις σε αυτή μέχρι να έρθει το πλήρωμα του χρόνου και να θες κάτι πιο δυνατό...σαν καθημερινή λύση για μικροαποστασεις δουλειά κλπ άψογη επίσης καίει ψίχουλα ανεβαίνεις και ένα κράσπεδο πας και για έναν καφέ , εύχρηστη κλπ και με μεταπολιση πανευκολη. Τώρα για ταξίδι δικαβαλα επιταχύνσεις και τελικές προφανώς θα πρέπει να κάνεις εκπτώσεις στις απαιτήσεις σου.


Από τα 2 χιλιάρικα πας στα 4 ομως. Ανοίγεις μεγάλο μέρος της αγοράς μεταχειρισμένου. Να δούμε τι θα πουν και οι σύντροχοι εδώ
Προσπαθώ να γλυτωσω λίγο το μεταχειρισμένο γιατί με αγχώνει σαν πρωρο όχημα μην την πατησω. Προτιμώ να έχω παρει κάτι καινουριο ειδικά αφου θέλω να το κρατησω καιρό και ας είναι μικρο
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Έτσι ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ σου λέω. 4000χιλιομετρα με το ζόρι άντεξα. Δεν κρίνω την λογική σου γιατί είναι ξεκάθαρα λογική.
Θύμησες μου σε παρακαλώ πάλι τι χρήση θες να κάνεις.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Το Adventure 300DS μου αρέσει αρκετά απλά δεν την είχα ακουστα σαν μάρκα και λέω 4000 ευρώ καινουριο, τι γίνεται...
Για διαβασε και νομιζω εχει κατεβει η τιμη κατω απο 4000€ :cool:
 

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Έτσι ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ σου λέω. 4000χιλιομετρα με το ζόρι άντεξα. Δεν κρίνω την λογική σου γιατί είναι ξεκάθαρα λογική.
Θύμησες μου σε παρακαλώ πάλι τι χρήση θες να κάνεις.
Θελω χρήση στην πολη και όχι συνέχεια καθώς είμαι και κοντά στο κέντρο οπότε βολεύουν και τα μέσα και καμια κοντινή βόλτα/ ταξίδι για λίγο καιρό μόνος και μετά βλέπουμε για δικαβαλο και τετοια
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
H το κρατάω για αρκετό καιρό γιατί δεν θέλω να αλλάξω, ε;Ε;
Θα ήθελα πολύ να σου πω ναι, αλλά όχι.
Αργά ή γρήγορα θα θελήσεις να ανέβεις κατηγορία και μάλιστα θα πείσεις και τον εαυτό σου πως πρέπει να το κάνεις επειδή δεν θα σου καλύπτει ανάγκες που θα δημιουργηθούν αφού την αγοράσεις και την οδηγήσεις για κάποιον καιρό.
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Προσωπικά θα σου έλεγα να πας σε κάτι μεγαλύτερο. Φίλος πήρε στην Δράμα ένα xt τα καινούργια με το μπάτζετ που μπορείς να δώσεις και είναι ενθουσιασμένος. Στα κυβικά σου και οδηγούσε ποδήλατα....ούτε καν αμάξι καλά καλά. Το θεωρώ πολύ καλό. Σου λέω με αυτά τα λεφτά έχεις λυσεις.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Καλησπερα σε όλους. Ποια είναι η γνώμη σας για μηχανές από αυτές τις εταιρίες;Η ιδέα μιας καινουριες μηχανής με 4000 ευρώ ειδικά σαν πρωτη μηχανη ώστε να μην ανησυχώ και για την καταστσση της μηχανης είναι ιδιαίτερα δελεαστική ειδικά βλέποντας κάποια πολυ όμορφα μοντέλα αλλά θα κλαίω τα λεφτά μου λετε;
Ευχαριστώ!
Εγώ θα σου έλεγα, να μην τα βάζεις στο ίδιο. Έχουν διάταξη οι κινεζοεταιρίες.

Voge θα έπαιρνα πολύ ευχαρίστως το 300RR, δυστυχώς δεν θα εισαχθεί. Τα βλέπω από κοντά όταν πάω στην mototrend για ανταλλακτικά Kymco και μπορώ να πω, ότι βλέπω πολύ καλή ποιότητα.

CF Moto τα έχω δει επίσης τυχαία στον δρόμο, και τα έχω περιεργαστεί. Σαν πρώτη ματιά, καλά φαίνονται επίσης. Θα έπαιρνα.

Benelli είναι για ΓΕΛΙΑ. Και καλά ιταλικός σχεδιασμός, μια υπερβολή σε κάθε σημείο, φλυαρία και ακούω και παράπονα ποιότητας. Δεν θα έπαιρνα.

Κάτι εισαγωγές Γοργόλη, τύπου Zontes, Daytona κ.ο.κ. ούτε απέξω.
 

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Εγώ θα σου έλεγα, να μην τα βάζεις στο ίδιο. Έχουν διάταξη οι κινεζοεταιρίες.

Voge θα έπαιρνα πολύ ευχαρίστως το 300RR, δυστυχώς δεν θα εισαχθεί. Τα βλέπω από κοντά όταν πάω στην mototrend για ανταλλακτικά Kymco και μπορώ να πω, ότι βλέπω πολύ καλή ποιότητα.

CF Moto τα έχω δει επίσης τυχαία στον δρόμο, και τα έχω περιεργαστεί. Σαν πρώτη ματιά, καλά φαίνονται επίσης. Θα έπαιρνα.

Benelli είναι για ΓΕΛΙΑ. Και καλά ιταλικός σχεδιασμός, μια υπερβολή σε κάθε σημείο, φλυαρία και ακούω και παράπονα ποιότητας. Δεν θα έπαιρνα.

Κάτι εισαγωγές Γοργόλη, τύπου Zontes, Daytona κ.ο.κ. ούτε απέξω.
Της Voge σκέφτομαι το adventure 300ds. Αν τα βλέπεις καλά θα το τσεκάρω
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Το τσέκαρες το έκανες δοκιμή και αν ναι τι εντυπώσεις αποκόμισες από αυτό γιατί και εγώ το γλυκοκοιτάω το voge ds
Για δεύτερο να φανταστώ? Τσεκαρε και το 350ac. ΑΝ βγαίνει με το μεγαλύτερο σκάφος από το 500ρι βέβαια θεωρώ θα μοσχοπουλησει. Τα 300ρια είναι τίμια αλλά επιμένω να λέω πως είναι λιλιπούτεια.
 

Magelanos

member
Δημοσιεύσεις
833
Ηλικία
49
Όνομα
ΠΑΝΟΣ
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Εγώ έχω στην κατοχή μου άλλη μια κινέζικη μηχανή, εκτός τις τρεις που αναφέρεις. Έχω το G155 SR της ZONTES. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ποιότητα του και για αυτό που είναι. Οικονομικότατο με 1000χιλ αυτονομία μιας και έχει 20λ ρεζερβουάρ. Έχω κάνει χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα, αλλά και ταξίδι μέχρι Θεσσαλονίκη. Με ταβάνι 110 πας παντού και το επαρχιακό δίκτυο το ευχαριστιέσαι δεόντως θα έλεγα. Με μόνο 3.000 ευρώ δεν το μετάνιωσα καθόλου και εννοείτε ξανά πάω άνετα σε αγορά κινεζικής μηχανής εάν χρειαστεί.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγώ έχω στην κατοχή μου άλλη μια κινέζικη μηχανή, εκτός τις τρεις που αναφέρεις. Έχω το G155 SR της ZONTES. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ποιότητα του και για αυτό που είναι. Οικονομικότατο με 1000χιλ αυτονομία μιας και έχει 20λ ρεζερβουάρ. Έχω κάνει χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα, αλλά και ταξίδι μέχρι Θεσσαλονίκη. Με ταβάνι 110 πας παντού και το επαρχιακό δίκτυο το ευχαριστιέσαι δεόντως θα έλεγα. Με μόνο 3.000 ευρώ δεν το μετάνιωσα καθόλου και εννοείτε ξανά πάω άνετα σε αγορά κινεζικής μηχανής εάν χρειαστεί.
Ρε φωτιά που μας άναψες βραδιάτικα!!! abcde
 
Top Bottom