Περι *****α το Αναγνωσμα

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Πάντα με εντυπωσίαζε επί του θέματος - που είναι πιο επίκαιρο από ποτέ - πόση κριτική ασκείται για τους τρίτους (που είναι μαλάκες) αλλά όχι και αυτοκριτική ......
Ευλογώντας και τα δικά μου γένια, στα 52 πλέον παραμένω active μαλέας (είμαι και Μανιάτης γαρ), κυριολεκτικώς και λεκτικώς, διανοητικώς, ορθογραφικώς, νοοτροπικώς και πολλά ακόμα σε -ως που η *****ία μου αποτρέπει την ενθύμηση τους !

Καλό τόπικ, αδιαλείπτως στο επίκεντρο των ελληνικών κοινωνικών δρώμενων και όχι μόνο !
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάντα με εντυπωσίαζε επί του θέματος - που είναι πιο επίκαιρο από ποτέ - πόση κριτική ασκείται για τους τρίτους (που είναι μαλάκες) αλλά όχι και αυτοκριτική ......
Ευλογώντας και τα δικά μου γένια, στα 52 πλέον παραμένω active μαλέας (είμαι και Μανιάτης γαρ), κυριολεκτικώς και λεκτικώς, διανοητικώς, ορθογραφικώς, νοοτροπικώς και πολλά ακόμα σε -ως που η *****ία μου αποτρέπει την ενθύμηση τους !

Καλό τόπικ, αδιαλείπτως στο επίκεντρο των ελληνικών κοινωνικών δρώμενων και όχι μόνο !
Ο κάθε ένας μας είναι μαλάκας, τουλάχιστον για έναν ή και περισσότερους ανθρώπους. Δεν χρειάζεται και μεγάλη ενδοσκόπηση το πράγμα. eye
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κανονικά όμως έπρεπε να έχει διαβάθμιση όπως στο στρατό .
Βλέπεις ξερωγω έναν μλκ στο δρόμο ,ε ,δεν είναι πιο ωραίο να λες ότι αυτός είναι
ταΚσιαρχος πχ.;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κανονικά όμως έπρεπε να έχει διαβάθμιση όπως στο στρατό .
Βλέπεις ξερωγω έναν μλκ στο δρόμο ,ε ,δεν είναι πιο ωραίο να λες ότι αυτός είναι
ταΚσιαρχος πχ.;
Έχει διαβάθμιση, δεν λέμε πόσα κιλά μαλάκας είσαι; Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ο κάθε ένας μας είναι μαλάκας, τουλάχιστον για έναν ή και περισσότερους ανθρώπους. Δεν χρειάζεται και μεγάλη ενδοσκόπηση το πράγμα. eye
Σαφέστατα, άλλωστε ως είδος έχουμε και αρκετή ποικιλία, απλά αναφέρομαι στην γενικότερη αυτογνωσία μας και προπαντός στον αυτοσαρκασμό μας που δίνει συχνά και ευρύτερη (και ενίοτε πιο ελαστική) προοπτική !
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Έχει διαβάθμιση, δεν λέμε πόσα κιλά μαλάκας είσαι; Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Εκτός της μάζας / βάρους έχεις και άλλα μεγέθη στη διάθεσή σου, π.χ. :

Είσαι ίσα με 6 στρέμματα μαλάκας (χωρικό)
Μαλάκας του αιώνα (χρονικό)
Μαλάκας 500ων candela (φωτεινός μαλάκας)
*****ία 1000 ampere (μικρή αντίσταση στη *****ία, μεγάλο ρεύμα)

και η *****ία πάει λέγοντας .........
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

10 πολύ σοβαρές ενδείξεις ότι κάποιος είναι μαλάκας​

Δεν το λέμε εμείς παιδιά, τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.​


Ας είμαστε ειλικρινείς, μεταξύ μας είμαστε. Όλοι είμαστε λίγο μαλάκες. Όσο κι αν το παίζουμε γαμάτοι, σίγουρα κάποιος έχει πει για εμάς τουλάχιστον μία φορά “καλά, αυτός είναι μεγάλος μαλάκας”. Και το πιθανότερο είναι πως για να το είπε, θα είχε και δίκιο.


Κάτσε φρόνιμα Σπύρο, όλοι είμαστε λίγο μαλάκες είπαμε. Και όχι, δεν το λέω με την κυριολεκτική έννοια, αυτή για την οποία έγραψε ο Κρεκούκιας. Μ’ αυτή την έννοια, όσοι είναι πάνω από 12 χρονών έχουν πάρει το πτυχίο του μαλάκα.
Μιλάω για την μεταφορική έννοια, τον κλασικό τον μαλάκα τον Έλληνα που έλεγε κι ο Γεωργίου. Φυσικά, δεν είναι όλοι το ίδιο μαλάκες. Υπάρχει ο πολύ μαλάκας, υπάρχει κι ο λίγο μαλάκας. Για να καταλάβεις τη διαφορά, πρέπει να γνωρίσεις κάποιον αρκετά καλά.
Υπάρχει όμως και μια παράκαμψη για να κερδίζεις χρόνο. Μερικοί τρόποι να διαβάσεις τον μαλάκα με σχετική ασφάλεια, ακολουθώντας απλά κάποιες πολύ χαρακτηριστικές ενδείξεις. Ενδείξεις που δεν καθιστούν από μόνες τους τον άλλο μαλάκα, σου δίνουν όμως πολύτιμα στοιχεία για να τον εντοπίσεις.
Προσοχή, δεν σημαίνει ότι όποιος κάνει τα παρακάτω θα είναι μαλάκας, μιλάμε για ενδείξεις, όχι για αποδείξεις. Αλλά μεταξύ μας, πιθανότατα θα είναι.

Φοράει κοστούμι και από κάτω παπούτσι All-Star​

Μόδα των τελευταίων ετών, όταν θες να δείξεις ότι ξέρεις να ντύνεσαι καλά αλλά παραμένεις κουλ και μέσα στα πράγματα και δεν είσαι κανένας χαρτογιακάς. Αχρείαστο, παράταιρο, σε προϊδεάζει ότι ο άλλος σκέφτεται την εμφάνισή του πολύ περισσότερο απ’ όσο πρέπει.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Έλα μωρέ, είναι το στιλ μου αυτό, μ’ αρέσει να τα συνδυάζω όλα”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 85%

Φοράει στρατιωτική ταυτότητα ενώ έχει απολυθεί​




Αλήθεια, γιατί; Γιατί, γιατί, γιατί; Ούτε στον στρατό δεν πρέπει να τη φοράς κανονικά, πόσω μάλλον όταν έχεις πια ξεμπερδέψει. Τι φοβάσαι δηλαδή; Ότι εκεί που περπατάς στο Σύνταγμα ξαφνικά θα μας την πέσουν οι Τούρκοι και θα χρειαστείς το νεκροτάμπελο; Αν μάλιστα την φοράει έξω απ’ τη μπλούζα του δεν μιλάμε για ένδειξη αλλά για τρανή απόδειξη.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Μ’ αρέσει σαν αξεσουάρ, δεν τη φοράω επειδή είναι στρατιωτική”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 95%

Χρησιμοποιεί χωρίς λόγο αγγλικές λέξεις στα status του​

Να γράψεις αγγλικά, κανένα πρόβλημα, δεν έχουμε τίποτα με τη γλώσσα, τα μιλάμε κι εμείς, ορκιζόμαστε. Να τα γράψεις όταν χρειάζονται πραγματικά όμως, όχι να πετάς άκυρες αγγλικές λέξεις δίχως κανέναν λόγο και ειρμό. Ατάκες τύπου “εδώ με τα boys, αράζουμε together! Yeah Baby!“, δικαιολογούνται μόνο αν λέγεσαι Νικ Παπαδόπουλος και μεγάλωσες στην Αστόρια.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Chill ρε man, πώς κάνεις έτσι;

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 77%

Μιλάει για την ομάδα του σε πρώτο ενικό​




Όταν εγώ έπαιρνα πρωτάθλημα μέσα στην Τούμπα και σε ξεφτίλιζα, εσύ τι έκανες; Έχω τα τριπλάσια πρωταθλήματα από σένα και μιλάς ακόμα;” Όχι φίλε μου, εσύ δεν έχεις ούτε ένα πρωτάθλημα, δεν σε θυμάμαι να παίζεις και να βοηθάς, ούτε σου αξίζει credit. Τα πρωταθλήματα τα έχει η ομάδα που επέλεξες να υποστηρίζεις και θα τα είχε κερδίσει ακόμη κι αν δεν είχες δει ούτε μερικά δευτερόλεπτα ποδοσφαίρου στη ζωή σου.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Φέτος έχω ομαδάρα, δεν ξέρω τι είναι αυτά που μου λες”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 98%

Έχει μούσι με γραμμές​

Δεν είναι σωστό να στοχοποιούμε ανθρώπους για σε βοηθήσουμε να καταλάβεις, αλλά ένας Ιταλός προπονητής που πέρασε πολύ πρόσφατα απ’ τον πάγκο του Παναθηναϊκού ίσως και να ήταν ένα εύστοχο παράδειγμα. Λέμε τώρα, ίσως.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Δεν μπαίνει καν στον κόπο.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 83%

Ασχολείται συνέχεια με το αμάξι του​




Το έχει background στο κινητό του, στην οθόνη του υπολογιστή, cover φωτογραφία στο Facebook και το ανεβάζει συνεχώς στο Instagram. Μιλάει για το αμάξι του ακόμα και σε ανθρώπους που δεν οδηγούν και ασχολείται μ’ αυτό περισσότερο απ’ όσο ασχολείται με την κοπέλα του. Ορισμένοι του έχουν βρει μέχρι και όνομα. Παιδιά, όχημα είναι, σε πάει απ’ το μέρος Α στο μέρος Β, τελεία.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Εμένα τα αυτοκίνητα είναι το πάθος μου”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 70%

Μιλάει συνέχεια​

Αλήθεια, συνέχεια. Μονοπωλεί την κουβέντα σε μια παρέα, σχεδόν αγορεύει και δεν ψάχνει για φίλους αλλά για ακροατήριο. Έχει άποψη για όλα, δεν θεωρεί ποτέ ότι έχει άδικο και φυσικά έχει μια ιστορία για τα πάντα, απ’ την πολιτική μέχρι τα στοιχειωμένα σπίτια. Κλείνει το στόμα του μόνο για να κοιμηθεί και προκαλεί σε όλους πονοκέφαλο.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Γιατί να μην μιλάω δηλαδή, δημοκρατία έχουμε”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 90%

Το ποτό του είναι η τεκίλα​




Δεν εννοώ να πίνει σφηνάκια τεκίλα, ούτε στο τέλος της βραδιάς να παίρνει κι ένα ποτήρι τεκίλα για το σβήσιμο ή για να κάνει κεφάλι πριν πάει για ύπνο. Εννοώ με το που μπαίνει στο μπαρ, να ζητάει με ύφος ένα ποτήρι τεκίλα, την ώρα που οι υπόλοιποι άνθρωποι γύρω του ζητάνε μπύρα, τζιν, ρούμι, ουίσκι (μπορείς να συμπληρώσεις εδώ κυριολεκτικά ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ποτό εκτός της τεκίλα).
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Πίνω αυστηρά τεκίλα, είναι το ποτό μου, δεν πίνω κάτι άλλο”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 75%

Φοράει φόρμα, περίεργο αθλητικό φούτερ και μπανάνα​

Προσοχή, όχι μόνο ένα εξ αυτών, αλλά τον συνδυασμό τους. Και τη φόρμα και το κάπως εναλλακτικό αθλητικό φούτερ και την μπανάνα. Στιλιστική επιλογή που συνήθως τη βλέπεις σε οργανωμένους οπαδούς, φανατικούς του γυμναστηρίου ή χρυσαυγίτες.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Μόνο αυτά έχω στη ντουλάπα μου, τι θες τώρα;

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 65%

Κυκλοφορεί στην πόλη με τεράστιο τζιπ​




Το ζει στα στενά του κέντρου, στην Κηφισιά και τη Γλυφάδα με αυτοκίνητο επιπέδου Hummer χωρίς φυσικά να το χρειάζεται, αφού δεν έχει ανέβει ούτε μια φορά στο βουνό. Αντίθετα, ταλαιπωρείται και ταλαιπωρεί όλους τους άλλους οδηγούς, μιας και το ξέρει ακόμα κι ο ίδιος ότι δεν μπορεί να το κουμαντάρει.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Είναι άνετο στην οδήγηση, άλλη εμπειρία, δεν μασάει καθόλου”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 80%

Πηγη www.oneman.gr
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737

10 πολύ σοβαρές ενδείξεις ότι κάποιος είναι μαλάκας​

Φοράει κοστούμι και από κάτω παπούτσι All-Star​

Φοράει στρατιωτική ταυτότητα ενώ έχει απολυθεί​

Χρησιμοποιεί χωρίς λόγο αγγλικές λέξεις στα status του​

Μιλάει για την ομάδα του σε πρώτο ενικό​

Έχει μούσι με γραμμές​

Ασχολείται συνέχεια με το αμάξι του​

Μιλάει συνέχεια​

Το ποτό του είναι η τεκίλα​

Φοράει φόρμα, περίεργο αθλητικό φούτερ και μπανάνα​

Κυκλοφορεί στην πόλη με τεράστιο τζιπ​

OK εχω 5 στα 10....ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ *****ΑΣ
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

10 πολύ σοβαρές ενδείξεις ότι κάποιος είναι μαλάκας​

Δεν το λέμε εμείς παιδιά, τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.​


Ας είμαστε ειλικρινείς, μεταξύ μας είμαστε. Όλοι είμαστε λίγο μαλάκες. Όσο κι αν το παίζουμε γαμάτοι, σίγουρα κάποιος έχει πει για εμάς τουλάχιστον μία φορά “καλά, αυτός είναι μεγάλος μαλάκας”. Και το πιθανότερο είναι πως για να το είπε, θα είχε και δίκιο.


Κάτσε φρόνιμα Σπύρο, όλοι είμαστε λίγο μαλάκες είπαμε. Και όχι, δεν το λέω με την κυριολεκτική έννοια, αυτή για την οποία έγραψε ο Κρεκούκιας. Μ’ αυτή την έννοια, όσοι είναι πάνω από 12 χρονών έχουν πάρει το πτυχίο του μαλάκα.
Μιλάω για την μεταφορική έννοια, τον κλασικό τον μαλάκα τον Έλληνα που έλεγε κι ο Γεωργίου. Φυσικά, δεν είναι όλοι το ίδιο μαλάκες. Υπάρχει ο πολύ μαλάκας, υπάρχει κι ο λίγο μαλάκας. Για να καταλάβεις τη διαφορά, πρέπει να γνωρίσεις κάποιον αρκετά καλά.
Υπάρχει όμως και μια παράκαμψη για να κερδίζεις χρόνο. Μερικοί τρόποι να διαβάσεις τον μαλάκα με σχετική ασφάλεια, ακολουθώντας απλά κάποιες πολύ χαρακτηριστικές ενδείξεις. Ενδείξεις που δεν καθιστούν από μόνες τους τον άλλο μαλάκα, σου δίνουν όμως πολύτιμα στοιχεία για να τον εντοπίσεις.
Προσοχή, δεν σημαίνει ότι όποιος κάνει τα παρακάτω θα είναι μαλάκας, μιλάμε για ενδείξεις, όχι για αποδείξεις. Αλλά μεταξύ μας, πιθανότατα θα είναι.

Φοράει κοστούμι και από κάτω παπούτσι All-Star​

Μόδα των τελευταίων ετών, όταν θες να δείξεις ότι ξέρεις να ντύνεσαι καλά αλλά παραμένεις κουλ και μέσα στα πράγματα και δεν είσαι κανένας χαρτογιακάς. Αχρείαστο, παράταιρο, σε προϊδεάζει ότι ο άλλος σκέφτεται την εμφάνισή του πολύ περισσότερο απ’ όσο πρέπει.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Έλα μωρέ, είναι το στιλ μου αυτό, μ’ αρέσει να τα συνδυάζω όλα”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 85%

Φοράει στρατιωτική ταυτότητα ενώ έχει απολυθεί​




Αλήθεια, γιατί; Γιατί, γιατί, γιατί; Ούτε στον στρατό δεν πρέπει να τη φοράς κανονικά, πόσω μάλλον όταν έχεις πια ξεμπερδέψει. Τι φοβάσαι δηλαδή; Ότι εκεί που περπατάς στο Σύνταγμα ξαφνικά θα μας την πέσουν οι Τούρκοι και θα χρειαστείς το νεκροτάμπελο; Αν μάλιστα την φοράει έξω απ’ τη μπλούζα του δεν μιλάμε για ένδειξη αλλά για τρανή απόδειξη.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Μ’ αρέσει σαν αξεσουάρ, δεν τη φοράω επειδή είναι στρατιωτική”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 95%

Χρησιμοποιεί χωρίς λόγο αγγλικές λέξεις στα status του​

Να γράψεις αγγλικά, κανένα πρόβλημα, δεν έχουμε τίποτα με τη γλώσσα, τα μιλάμε κι εμείς, ορκιζόμαστε. Να τα γράψεις όταν χρειάζονται πραγματικά όμως, όχι να πετάς άκυρες αγγλικές λέξεις δίχως κανέναν λόγο και ειρμό. Ατάκες τύπου “εδώ με τα boys, αράζουμε together! Yeah Baby!“, δικαιολογούνται μόνο αν λέγεσαι Νικ Παπαδόπουλος και μεγάλωσες στην Αστόρια.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Chill ρε man, πώς κάνεις έτσι;

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 77%

Μιλάει για την ομάδα του σε πρώτο ενικό​




Όταν εγώ έπαιρνα πρωτάθλημα μέσα στην Τούμπα και σε ξεφτίλιζα, εσύ τι έκανες; Έχω τα τριπλάσια πρωταθλήματα από σένα και μιλάς ακόμα;” Όχι φίλε μου, εσύ δεν έχεις ούτε ένα πρωτάθλημα, δεν σε θυμάμαι να παίζεις και να βοηθάς, ούτε σου αξίζει credit. Τα πρωταθλήματα τα έχει η ομάδα που επέλεξες να υποστηρίζεις και θα τα είχε κερδίσει ακόμη κι αν δεν είχες δει ούτε μερικά δευτερόλεπτα ποδοσφαίρου στη ζωή σου.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Φέτος έχω ομαδάρα, δεν ξέρω τι είναι αυτά που μου λες”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 98%

Έχει μούσι με γραμμές​

Δεν είναι σωστό να στοχοποιούμε ανθρώπους για σε βοηθήσουμε να καταλάβεις, αλλά ένας Ιταλός προπονητής που πέρασε πολύ πρόσφατα απ’ τον πάγκο του Παναθηναϊκού ίσως και να ήταν ένα εύστοχο παράδειγμα. Λέμε τώρα, ίσως.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Δεν μπαίνει καν στον κόπο.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 83%

Ασχολείται συνέχεια με το αμάξι του​




Το έχει background στο κινητό του, στην οθόνη του υπολογιστή, cover φωτογραφία στο Facebook και το ανεβάζει συνεχώς στο Instagram. Μιλάει για το αμάξι του ακόμα και σε ανθρώπους που δεν οδηγούν και ασχολείται μ’ αυτό περισσότερο απ’ όσο ασχολείται με την κοπέλα του. Ορισμένοι του έχουν βρει μέχρι και όνομα. Παιδιά, όχημα είναι, σε πάει απ’ το μέρος Α στο μέρος Β, τελεία.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Εμένα τα αυτοκίνητα είναι το πάθος μου”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 70%

Μιλάει συνέχεια​

Αλήθεια, συνέχεια. Μονοπωλεί την κουβέντα σε μια παρέα, σχεδόν αγορεύει και δεν ψάχνει για φίλους αλλά για ακροατήριο. Έχει άποψη για όλα, δεν θεωρεί ποτέ ότι έχει άδικο και φυσικά έχει μια ιστορία για τα πάντα, απ’ την πολιτική μέχρι τα στοιχειωμένα σπίτια. Κλείνει το στόμα του μόνο για να κοιμηθεί και προκαλεί σε όλους πονοκέφαλο.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Γιατί να μην μιλάω δηλαδή, δημοκρατία έχουμε”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 90%

Το ποτό του είναι η τεκίλα​




Δεν εννοώ να πίνει σφηνάκια τεκίλα, ούτε στο τέλος της βραδιάς να παίρνει κι ένα ποτήρι τεκίλα για το σβήσιμο ή για να κάνει κεφάλι πριν πάει για ύπνο. Εννοώ με το που μπαίνει στο μπαρ, να ζητάει με ύφος ένα ποτήρι τεκίλα, την ώρα που οι υπόλοιποι άνθρωποι γύρω του ζητάνε μπύρα, τζιν, ρούμι, ουίσκι (μπορείς να συμπληρώσεις εδώ κυριολεκτικά ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ποτό εκτός της τεκίλα).
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Πίνω αυστηρά τεκίλα, είναι το ποτό μου, δεν πίνω κάτι άλλο”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 75%

Φοράει φόρμα, περίεργο αθλητικό φούτερ και μπανάνα​

Προσοχή, όχι μόνο ένα εξ αυτών, αλλά τον συνδυασμό τους. Και τη φόρμα και το κάπως εναλλακτικό αθλητικό φούτερ και την μπανάνα. Στιλιστική επιλογή που συνήθως τη βλέπεις σε οργανωμένους οπαδούς, φανατικούς του γυμναστηρίου ή χρυσαυγίτες.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος: Μόνο αυτά έχω στη ντουλάπα μου, τι θες τώρα;

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 65%

Κυκλοφορεί στην πόλη με τεράστιο τζιπ​




Το ζει στα στενά του κέντρου, στην Κηφισιά και τη Γλυφάδα με αυτοκίνητο επιπέδου Hummer χωρίς φυσικά να το χρειάζεται, αφού δεν έχει ανέβει ούτε μια φορά στο βουνό. Αντίθετα, ταλαιπωρείται και ταλαιπωρεί όλους τους άλλους οδηγούς, μιας και το ξέρει ακόμα κι ο ίδιος ότι δεν μπορεί να το κουμαντάρει.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Είναι άνετο στην οδήγηση, άλλη εμπειρία, δεν μασάει καθόλου”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 80%

Πηγη www.oneman.gr
Ζουν ανάμεσα μας Rolling
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

''Θεός σχωρέστον, αλλά κι αυτός οδηγεί μοτοσυκλέτα''!!!!​

57835e06a08b16ba0c492959bbd54a53_XL.jpg
Λίγες ώρες μετά το θανατηφόρο τροχαίο στην Θεσσαλονίκη μεταξύ αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας, με θύμα ένα 47χρονο πατέρα δύο παιδιών, ο οποίος εργαζόταν σε εταιρία διανομής φαγητού, και πριν ακόμη γίνει η κηδεία, μένουμε έκπληκτοι ακούγοντας τον δημοσιογράφο Άρη Πορτοσάλτε να χαρακτηρίζει τον νεκρό: ''Θεός σχωρέστον, αλλά κι αυτός οδηγεί μοτοσυκλέτα''!!!!
Σε εκπομπή του τηλεοπτικού σταθμού ΣΚΑΙ, σε συζήτηση σχετικά με τα περιστατικά ατυχημάτων που συμβαίνουν στους διανομείς φαγητού που εργάζονται οδηγώντας δίκυκλα, ο δημοσιογράφος κρίνει και κατακρίνει τον αναβάτη και εργαζόμενο που πέθανε.

Χαρακτηριστικά, αναφέρει, ''τώρα βέβαια, για να τα λέμε, υπάρχει και μία συμπεριφορά των διανομέων, για να τα λέμε, Θεός σχωρέστον, δεν θα κάνω σύγκριση τώρα, αλλά κι αυτός οδηγεί μοτοσυκλέτα (!!!!). Αυτός που οδηγεί το αυτοκίνητο έχει την ευθύνη για όλους, αλλά θα πρέπει και οι φίλοι που οδηγούν μοτοσυκλέτα να αποφασίσουν. Θα κοιτάμε δεξιά, θα κοιτάμε αριστερά;
Η δημοσιογράφος της εκπομπής τον διορθώνει λέγοντας πως ''δεν προκύπτει πως υπάρχει κάποιο λάθος από την άλλη πλευρά πάντως'', και αυτός συνεχίζει πως ''υπάρχουν φορές που πέφτουν πάνω σου''.

Από που να το πιάσεις!
Καταρχάς, ''αυτός οδηγεί μοτοσυκλέτα''. Αυτόματα, μπαίνει σε μία κατηγορία ανθρώπων που είναι παράνομοι, κάνουν κάτι κακό, είναι επικίνδυνοι, είναι ενοχλητικοί, και ότι άλλο μπορεί να βρει κανείς για τέτοιο χαρακτηρισμό. Γυρίσαμε δηλαδή στην εποχή του ''τεντυμπόη'';
Μετά, ''υπάρχει μία συμπεριφορά των διανομέων''. Ποια είναι αυτή η συμπεριφορά κύριε Πορτοσάλτε που την ξέρετε αλλά δεν μας την λέτε; Και αν υπάρχει, υπάρχει σε όλους και μπαίνουν όλοι στον "κουβά" σας;

Αυτός που έχει το αυτοκίνητο έχει την ευθύνη για όλους; Οι νόμοι που είναι; Ο ΚΟΚ; Τον ξεχάσαμε και ταυτόχρονα επειδή οδηγεί αυτοκίνητο, μπορεί να περνάει 3 φανάρια κόκκινα σερί με ιλιγγιώδη ταχύτητα σκοτώνοντας κάποιον επειδή και ''αυτός οδηγεί μοτοσυκλέτα'';
Σίγουρα, υπάρχουν νόμοι και κώδικας οδικής κυκλοφορίας, για το ''οι φίλοι που οδηγούν μοτοσυκλέτα να αποφασίσουν, θα κοιτάνε δεξιά, θα κοιτάνε αριστερά;'' Διπλωματάκι πήραμε ή μας το φέρανε στο σπίτι;
Και τελικά, αυτοί που ''υπάρχουν φορές που πέφτουν πάνω σου'', έπεσαν πάνω σας και δεν τους τιμώρησαν; Κακώς.

Όταν ο ''δημοσιογράφος'' δεν ξέρει ούτε τα βασικά, και στάζει δηλητήριο για κάτι που - προφανώς - αντιπαθεί. Τα δίκυκλα.
Ωστόσο, οι διανομείς είναι πάνω απ' όλα άνθρωποι, εργαζόμενοι, σε δύσκολες συνθήκες, και οφείλουμε να σεβόμαστε τους νόμους, και φυσικά, τους ανθρώπους που χάνουν τη ζωή τους με τέτοιο άδικο τρόπο, ότι επάγγελμα και αν κάνουν, ότι και αν οδηγούν.


Πηγη www.bikeit.gr

Αρε σκατοπ@@στα αφου σε ανεχονται The FingerThe FingerBcdefBcdef
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εγω συμφωνω και επαυξανω ..... "Να απαγορευτουν τα δικυκλα ειδικα στην ευρυτερη περιοχη των Αθηνων".
Διοτι μονον ετσι θα καταλαβουν ΟΛΟΙ μια και καλη την ομορφια της ολικης ακινησιας του μποτιλιαρισματος των δρομων. ooops

 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Στέφανος Μάνος: Οι οδηγοί πρέπει να πληρώσουν 2000 ευρώ, όχι η Αττική οδός​


stefanos manos it


Ο Στέφανος Μάνος τοποθετήθηκε και σήμερα για τα όσα απαράδεκτα συνέβησαν στην Αττική Οδό. Ο πρώην υπουργός μετά τις δηλώσεις που έκανε ότι δηλαδή «οι οδηγοί θα έπρεπε να πληρώσουν αποζημίωση 2.000 ευρώ», δήλωσε πως όσοι οδηγοί είχαν φθαρμένα λάστιχα θα πρέπει να αποζημιώσουν και όχι να αποζημιωθούν.

«Ο ΚΟΚ προβλέπει οτι τα λάστιχα των αυτοκινήτων πρέπει να έχουν κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές. Δηλαδή να έχουν ένα συγκεκριμένο πάχος. Πολλοί λοιπόν οδηγοί κρατάνε τα λάστιχα των αυτοκινήτων ώσπου να γίνουν «καθρέφτες», τελείως φθαρμένα και επάνω στο χιόνι πατινάρουν τα αυτοκίνητα και δεν ελέγχονται», τόνισε χαρακτηριστικά μιλώντας στο Open.
«Αυτά τα αυτοκίνητα υποθέτω οτι ήταν το κύριο πρόβλημα που προκλήθηκε αυτό το χάος. Εκτιμώ οτι είχαν φθαρμένα λάστιχα, κατά παράβαση του ΚΟΚ. Πριν λοιπόν αποζημιώσουμε αυτούς που προκάλεσαν το πρόβλημα, θα πρέπει να ελεγχθεί κατά πόσςο τήρησαν τον νόμο και αν τον έχουν παραβεί το νόμο όχι μόνο δεν πρέπει να αποζημιωθούν αλλα θα πρέπει να αποζημιώσουν. Ειναι παράβαση του ΚΟΚ οταν έχεις φθαρμένα λάστιχα», είπε ο Στέφανος Μάνος.

Χθες ο πρώην υπουργός τοποθετήθηκε μέσω Facebook για το πώς θα μπορούσε να γίνει ο έλεγχος των ελαστικών:
«Επειδή με ρώτησαν πώς μπορεί πρακτικά να γίνει ο έλεγχος των ελαστικών, θυμίζω ότι τον περασμένο Δεκέμβριο, ο κ. Πιερρακάκης ανακοίνωσε νέα εφαρμογή με την οποία εντοπίζονται τα αυτοκίνητα που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ. Τα ΚΤΕΟ ελέγχουν μεταξύ άλλων την κατάσταση των ελαστικών και διατηρούν τις πληροφορίες κάθε αυτοκινήτου για τρία χρόνια τουλάχιστον.
Η δική μου υπόθεση είναι ότι οι νταλίκες που δίπλωσαν στην Αττική Οδό και η πλειοψηφία των αυτοκινήτων που ακινητοποιήθηκαν είχαν φθαρμένα ελαστικά.
Με την εφαρμογή του κ. Πιερρακάκη είναι εύκολος ο έλεγχος. Τα αυτοκίνητα που ακινητοποιήθηκαν στην Αττική Οδό και θα αποζημιωθούν με απόφαση του πρωθυπουργού με 2.000 ευρώ είχαν περάσει ΚΤΕΟ;
Και αν ναι, το ΚΤΕΟ είχε συστήσει αντικατάσταση ελαστικών; Και αν πάλι ναι, αντικαταστάθηκαν; Διότι αν το ακινητοποιημένο αυτοκίνητο δεν είχε περάσει ΚΤΕΟ και δεν είχε αντικαταστήσει φθαρμένα ελαστικά παρά τη σχετική υπόδειξη, τότε δεν πρέπει να λάβει αποζημίωση 2.000 ευρώ αλλά ενδεχομένως να πληρώσει αποζημίωση για όσα προβλήματα προκάλεσε στους άλλους».

Πηγη https://apotis4stis5.com

Ωρε τη χαλι της παναγιας ειναι αυτο δεν προλαβαινουμε τους *****ες BcdefBcdef
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ

Ασχολείται συνέχεια με το αμάξι του​




Το έχει background στο κινητό του, στην οθόνη του υπολογιστή, cover φωτογραφία στο Facebook και το ανεβάζει συνεχώς στο Instagram. Μιλάει για το αμάξι του ακόμα και σε ανθρώπους που δεν οδηγούν και ασχολείται μ’ αυτό περισσότερο απ’ όσο ασχολείται με την κοπέλα του. Ορισμένοι του έχουν βρει μέχρι και όνομα. Παιδιά, όχημα είναι, σε πάει απ’ το μέρος Α στο μέρος Β, τελεία.
Πώς το δικαιολογεί ο ένοχος:Εμένα τα αυτοκίνητα είναι το πάθος μου”.

Πιθανότητες να είναι όντως μαλάκας: 70%
Πιθανότητα να γράφουν ΤΕΡΜΑ αδερφές στο oneman: 256%

Δεν τους φαντάζεστε σαν τους φίλους του Zoolander στο βενζινάδικο;
 
Top Bottom