Περιεργη φθορα μπροστινου ελαστικου, cupping?

sfakattack

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
47
Όνομα
paulos
Μετα απο 10000 χιλ παρατηρησα περιεργο σχηματισμο στο μπροστινο λαστιχο, κανοντας μια ερευνα μπορει να ειναι απο διαφορες αιτιες. Στυλ οδηγησης , φρενα στις στροφες, μπροστινο με προβλημα, ρουλεμαν τιμονιου, ζυγοσταθμιση, πιεση ελαστικου. Μετα απο ατυχημα που ειχα παλιοτερα εχω ενα τρεμουλο* απο 50 εως 65 περιπου χιλιομετρα δεν ξερω ομως απο ποτε ξεκινησε , ετυχε και αφησα τα χερια. Το λαστιχο ειναι dunlop roadsmart ii. Αυτη την φθορα την εχουν και αλλοι?? suzuki bandit 1250s abs.

 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
πριν μια βδομαδα μιλουσα με ενα παιδι που ειχε και αυτος ενα προβλημα τετοιο με το συγκεκριμενο λαστιχο
και πηγε στον λαστιχα και του ειπε οτι το επαθε απο τα φρενα....αυτος εχει gs1200...
 

Lepanto

member
Δημοσιεύσεις
848
Ηλικία
63
πριν μια βδομαδα μιλουσα με ενα παιδι που ειχε και αυτος ενα προβλημα τετοιο με το συγκεκριμενο λαστιχο
και πηγε στον λαστιχα και του ειπε οτι το επαθε απο τα φρενα....αυτος εχει gs1200...
Τέτοια προβλήματα τα βγάζουν συνήθως έως πάντα τα βαραντερο funny
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ειναι *****ο ελαστικο.Μπορει να υπερθερμανθηκε περυσι το καλοκαιρι σε συνδιασμο με χαμηλη πιεση και να στο εβγαλε το προβλημα φετος.Ξεφουσκωσε το εντελως και δες οταν το πατας με το χερι σου αν εχεις σε ολο το πλατος την ιδια αισθηση.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Φιλε εισαι για αλλαγη.
Να πας σε διγομο με μεγαλυτερο δείκτη ταχυτητας
 

User K

new member
Δημοσιεύσεις
0
Φίλε μου τα ντάλοπ τα είχα βάλει κι εγώ και είχα το ίδιο τρέμουλο από την 1η μέρα. Έλυσα το μισό μηχανάκι για να καταλάβω τελικά ότι ήταν το κωλολάστιχο τους.
Το πρόβλημα είναι παλιό, η ντάλοπ το ξέρει και κάνει τον Κινέζο.
Για την ιστορία με πήγαν και μ έφεραν 2 3 φορές για να εξετάσουν το λάστιχο και εν τέλη ΔΕΝ το άλλαξαν.
Αφού έχασα τα μεροκάματα πήγα εν τέλει και άλλαξα λάστιχα στον διπλανό λαστιχά και το πρόβλημα εξαφανίστηκε, ως δια μαγίας.
Φυσικά και δεν θα ξαναβάλω Ντάνλοπ ποτέ και φυσικά άλλαξα λαστιχά (ο οποίος δε φταίει μεν, γιατί η ντάνλοπ έκανε τα κόλπα ΑΛΛΑ αν ήταν σωστός θα το είχε αλλάξει μόνος του)
Αυτά, αγάπη μόνο κι αν με ξαναδούν να με χ....
 
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
64
Όνομα
Παναγιώτης
Τί μοντέλο είναι το μηχανάκι (έτος) και πόσα χιλιόμετρα έχει;
Πότε έκανες τελευταία φορά σέρβις τις αναρτήσεις σου;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Φίλε μου τα ντάλοπ τα είχα βάλει κι εγώ και είχα το ίδιο τρέμουλο από την 1η μέρα. Έλυσα το μισό μηχανάκι για να καταλάβω τελικά ότι ήταν το κωλολάστιχο τους.
Το πρόβλημα είναι παλιό, η ντάλοπ το ξέρει και κάνει τον Κινέζο.
Για την ιστορία με πήγαν και μ έφεραν 2 3 φορές για να εξετάσουν το λάστιχο και εν τέλη ΔΕΝ το άλλαξαν.
Αφού έχασα τα μεροκάματα πήγα εν τέλει και άλλαξα λάστιχα στον διπλανό λαστιχά και το πρόβλημα εξαφανίστηκε, ως δια μαγίας.
Φυσικά και δεν θα ξαναβάλω Ντάνλοπ ποτέ και φυσικά άλλαξα λαστιχά (ο οποίος δε φταίει μεν, γιατί η ντάνλοπ έκανε τα κόλπα ΑΛΛΑ αν ήταν σωστός θα το είχε αλλάξει μόνος του)
Αυτά, αγάπη μόνο κι αν με ξαναδούν να με χ....
Φιλε φορα οτι φοράει η busa ή καλυτερα οτι φοράει το kawasaki, να σωθείς.
Νομιζω το brigestone battlax A2
Δεν υπαρχει αλλο λάστιχο για μηχανάκια σαν το δικο σου.


Στάλθηκε από το A5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.170
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
σε αλλα ελαστικα το εχεις παρατηρησει ξανά;;;

Φίλε μου τα ντάλοπ τα είχα βάλει κι εγώ και είχα το ίδιο τρέμουλο από την 1η μέρα. Έλυσα το μισό μηχανάκι για να καταλάβω τελικά ότι ήταν το κωλολάστιχο τους.
Το πρόβλημα είναι παλιό, η ντάλοπ το ξέρει και κάνει τον Κινέζο.
Για την ιστορία με πήγαν και μ έφεραν 2 3 φορές για να εξετάσουν το λάστιχο και εν τέλη ΔΕΝ το άλλαξαν.
Αφού έχασα τα μεροκάματα πήγα εν τέλει και άλλαξα λάστιχα στον διπλανό λαστιχά και το πρόβλημα εξαφανίστηκε, ως δια μαγίας.
Φυσικά και δεν θα ξαναβάλω Ντάνλοπ ποτέ και φυσικά άλλαξα λαστιχά (ο οποίος δε φταίει μεν, γιατί η ντάνλοπ έκανε τα κόλπα ΑΛΛΑ αν ήταν σωστός θα το είχε αλλάξει μόνος του)
Αυτά, αγάπη μόνο κι αν με ξαναδούν να με χ....

εγω προσπαθησα να σου το πω πιο ευγενικα χαχαχαχαχαχαχα
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ολες οι μαρκες εχουνε αστοχιες Στελιο.Η διαφορα ειναι στον τροπο που σε καλυπτουνε οι ιδιες ,η οι επαγγελματιες που τα τοποθετουν.
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Ήταν και το δικό μου έτσι περίπου και μου είπε ο λάστιχας ότι είναι από λάθος πίεσης ελαστικόυ
 

sfakattack

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
47
Όνομα
paulos
Τί μοντέλο είναι το μηχανάκι (έτος) και πόσα χιλιόμετρα έχει;
Πότε έκανες τελευταία φορά σέρβις τις αναρτήσεις σου;
Το μηχανακι ειναι 2008 bandit1250s , service αναρτησης ποτε. 38000 χιλ.
Σας ευχαριστω ολους σας, ηδη κανω ερευνα αγορας.
 
Top Bottom