Περίεργα μοτο-όνειρα...

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Χθες το βράδυ είδα ένα όνειρο που θα ήθελα να μοιραστώ με την παρέα.
Σε πολλούς έχει τύχει να ονειρευτούμε κάποια στιγμή ότι είμαστε έξω χωρίς ρούχα ή χωρίς παπούτσια και να νιώθουμε τόσο άβολα, που ξυπνάμε μες στον πανικό.
Ε, λοιπόν το δικό μου όνειρο δεν ήταν πολύ διαφορετικό:
Ήταν λέει να ξεκινήσουμε μια παρέα για Γερμανία.
Συγκεντρωνόμαστε γεμάτοι ενθουσιασμό, καφές και τελευταίοι έλεγχοι, βάζουμε μπρος να ξεκινήσουμε και μόλις βγαίνουμε στο δρόμο διαπιστώνω ότι δε φοράω κράνος! Πανικός! Τι έγινε; Που το άφησα;
Σταματούσα διερχόμενα αυτοκίνητα για να ρωτήσω που μπορώ ν’αγοράσω κράνος εκεί κοντά, μέχρι που ξύπνησα.

Όποτε η συζήτηση πήγαινε στη χρήση κράνους και ιδίως όταν τύχαινε να με ρωτάνε «καλά, εσύ βάζεις πάντα κράνος;» συνήθως απαντούσα ότι χωρίς κράνος στο μηχανάκι νιώθω σα να βγήκα στο δρόμο ξεβράκωτος. Ποτέ όμως δε μου είχε τύχει να το ζήσω τόσο έντονα...

Αφ’ενός δεν ήταν ένα ευχάριστο όνειρο και ξύπνησα πανικόβλητος, απ’την άλλη όμως ομολογώ ότι ένιωσα καλά με τον εαυτό μου, αφού κάποιες καλές συνήθειες έχουν γίνει δεύτερη φύση.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν υπάρχεις, αυτό σκέφτηκα και εγώ ! Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Καλά που γλίτωσα τις φάπες δηλαδή...
Το φαντάζεσαι?
Νάρθει στον ύπνο σου και το λιοντάρι ? Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Είναι παλιό το ανέκδοτο αλλά πάντα επίκαιρο, εγώ πάντως όποτε μιλάμε για κράνη αυτό σκέφτομαι, δεν μπορώ να συγκρατηθώ λέμε ! ToothToothToothToothTooth
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι

Άναγειάσου, λεβέντη μου!
Να μάθουμε και κάτι χρήσιμο.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
εγω αυτον τον πανικο τον αισθανομαι σε εφιαλτη- ονειρο οταν 43 χρονια μετα απο το σχολειο,με σηκωνει στο μαθημα ο μαθηματικος και δεν εχω ανοιξει βιβλιο.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
εγω αυτον τον πανικο τον αισθανομαι σε εφιαλτη- ονειρο οταν 43 χρονια μετα απο το σχολειο,με σηκωνει στο μαθημα ο μαθηματικος και δεν εχω ανοιξει βιβλιο.
Και μετά βαράει με τον χάρακα ή τραβάει φαβορίτα? Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.396
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ πάλι ούτε κράνη βλέπω ούτε τίποτα .
Το πιο κοντινό όνειρο σε κεφάλι ,είδα ότι ημαν ξάπλα σε ένα υπερδιπλο κρεβάτι με δύο συναδελφισσες και φορούσα αναγεννησιακή περούκα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ πάλι ούτε κράνη βλέπω ούτε τίποτα .
Το πιο κοντινό όνειρο σε κεφάλι ,είδα ότι ημαν ξάπλα σε ένα υπερδιπλο κρεβάτι με δύο συναδελφισσες και φορούσα αναγεννησιακή περούκα.
Για σένα ο ονειροκρίτης λέει ότι σκούτερ θα πάρεις ! Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τόχω πάθει και εγώ, όχι με κράνος αλλά την Μπελούσι, εκεί που την κρατούσα γυμνή εκεί την έχασα....
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Τόχω πάθει και εγώ, όχι με κράνος αλλά την Μπελούσι, εκεί που την κρατούσα γυμνή εκεί την έχασα....

Αυτή σε έχασε Μάνομου...
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Τόχω πάθει και εγώ, όχι με κράνος αλλά την Μπελούσι, εκεί που την κρατούσα γυμνή εκεί την έχασα....
ΝΙΙΙΙΚΚΚΚΗΗΗΗΗΗ

για ελα λιγο να σου πω κατι.....

policeHate
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
ΝΙΙΙΙΚΚΚΚΗΗΗΗΗΗ

για ελα λιγο να σου πω κατι.....

policeHate
Ρε ομορφόπαιδο άμανΕ μου καθόταν ή Μπελούτσι και δεν έμπαινα , θα μου έβαζε χέρι μέχρι και η γυναίκα μου (μ@λ@κ@ς είσαι αγόρι μου κιετς)... Tooth Tooth Tooth
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Προτείνω να φτιάξουμε ονειροκρίτη με βάση τις διάφορες μηχανές που μπορεί να δει κάποιος στον ύπνο του.

Για παράδειγμα αν δεις ΚΤΜ, μεγάλη βλάβη σε περιμένει στο μηχανάκι σου.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Προτείνω να φτιάξουμε ονειροκρίτη με βάση τις διάφορες μηχανές που μπορεί να δει κάποιος στον ύπνο του.

Για παράδειγμα αν δεις ΚΤΜ, μεγάλη βλάβη σε περιμένει στο μηχανάκι σου.

Μια φορά είδα Honda και πετάχτηκα ιδρωμένος!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάθε γουλιά νερού έλυνε και λίγο περισσότερο τον κόμπο στον λαιμό. Τα μαλλιά μου είχαν κολλήσει στο μέτωπο υγρά. Οι γραμμές τους συνεχίζονταν απο το περίγραμμα του μαξιλαριού πάνω στο μάγουλο μου, σαν ένα στοιχειό να είχε πάρει γραμμή και να μου χάραξε το πρόσωπο. Το ρολόι έτριξε. Δεν χτύπησε. Αλλωστε έδειχνε μόλις 3:33. Η ώρα των μαγισσών. Η ώρα που διακόπηκε ο ύπνος μου απο το πιο περίεργο όνειρο. Τον πιο φοβερό εφιάλτη...

Ήμουν λέει στο κάστρο μου, στην επαρχία μιας όμορφης χώρας, πλούσιας και εύφορης. Γεοκτήμονας, αριστοκράτης, με μεγάλο κάστρο και τάφρο και στάβλο και αυλικούς. Έκανα επιθεώρηση τα χωράφια μου και μόλις σουρούπωσε συνέχισα σε αργό ρυθμό τον δρόμο προς τον στάβλο, να αφήσω το πιστό μου άτι να ξεκουραστεί. Δένοντας την Ούρσουλα και βάζοντάς της νερό άκουσα ένα μπουμπουνητό, σαν 1000 άλογα μαζί να καλπάζουν μέσα σε ηφαίστειο!
Βγήκα προσεκτικά και κατευθύνθηκα στην πηγή του ήχου, στο δυτικό μέρος του κάστρου.
Εκεί βρισκόντουσαν έξι μαυροφορεμένες φιγούρες που σχημάτιζαν ένα μισοφέγγαρο μπροστά απο ένα μεταλλικό όχημα. Κατάλαβα πως πρόκειται για όχημα επειδή είχε δύο ρόδες όπως τα κάρα, οπότε τι άλλο θα μπορούσε να ήταν;
Η πρώτη φιγούρα στα δεξιά σήκωσε το χέρι της και το μανίκι κρεμάστηκε απο το χέρι σαν φτερό νυχτερίδας. Το βλέμμα του και η κίνηση του τα έδειχναν όλα. Ήθελε να ανέβω σε αυτό το μεταλλικό όχημα/τέρας που μούγκριζε, μα δεν κινούταν. Οι άλλοι πέντε μαυροφορεμένοι δαίμονες άρχισαν να ψέλνουν μια ακατάληπτη ψαλμωδία που δεν καταλάβαινα τα λόγια.
Σύντομα θα καταλάβεις έστειλε σχεδόν τηλεπαθητικά ο πρώτος ιερέας τις λέξεις στο μυαλό μου. Ή μήπως τις άκουσα όντως χωρίς να κινήσει τα χείλη του;
Πάτησα σε ένα τεράστιο εξόγκωμα που είχε απο τα δεξιά το μεταλλικό κτήνος και ανέβηκα στην σέλα του. Το ίδιο εξόγκωμα είχε και στα αριστερά. Ο αρχιερέας έπιασε με νεύρο το πόδι μου και το έβαλε σε κάτι άλλα μεταλλικά ποδοστήρια πιο πίσω. Μέταλλα εξείχαν απο παντού σαν σκαλωσιές που έβαζα στις πολεμίστρες σε περίπτωση πολέμου. Απόκοσμα φώτα ανάβαν μπροστά στα μάτια μου και είχαν αριθμούς και βελόνες. Καβάλαγα το κτήνος της κολάσεως! Συγχώρα με Θεε μου τον δούλο σου!
Ο αρχιερέας τοποθέτησε τα χέρια μου στα κέρατα του. Χούφτωσε το εξωτερικό της παλάμης μου που ήδη έπιανε το δεξί του κέρατο και το γύρισε προς το μέρος μου. Το κτήνος μούγκρισε εκκωφαντικά και έκανε απότομα μια δεξιά μια αριστερά για να με ρίξει, χωρίς καν να κουνήσει τις ρόδες του!
Ο αρχιερέας χαμογέλασε. Είχα μάλλον περάσει κάποια δοκιμασία. Κάτι άλλαξε εκείνη την στιγμή και ο χώρος φωτίστηκε με σιέλ, μπλε και κόκκινες αποχρώσεις. Η στολή ιππασίας μου μετατράπηκε σε άλλη στολή που είχε ίδια σημάδια μαρκαρίσματος απο την κόλαση όπως και το κτήνος που καβαλούσα. Με μαρκάρανε κι εμένα πάνω στο κτήνος! Εκείνη την στιγμή μέχρι και οι ψαλμωδίες των άλλων δαιμονίων που δεν καταλάβαινα στην γλώσσα τους, φάνηκαν πιο οικείες...σχεδόν μπορούσα να καταλάβω τι έλεγαν...one of us! One Of Us! ONE OF US!


Μετά ξύπνησαooops
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Καλά που γλίτωσα τις φάπες δηλαδή...

Μα και συ για Γερμανία ταξίδι ? Τι εφιάλτης , τι αγωνία ....γι'αυτό ξύπνησες. abcdefghgk
 
Top Bottom