Παπάκι 125cc vs Honda Pcx125 start & stop.Ποιο για δεύτερο;

Ποιο για ευκολία σαν μακροχρόνιο εργάτη;


  • Σύνολο ψηφοφόρων:
    19

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
PCX.
Απλά ερώτηση για να σιγουρευτώ για ποιο μιλάς Μήτσο, αυτό που κοιτάς είναι αυτό πούχει τα full led φανάρια?
γράφει για του 14 ότι είναι
 

crussifier

new member
Δημοσιεύσεις
21
Ηλικία
37
Περιοχή
The North Remembers
Όνομα
Ζώρζ
Είχα pcx 125 για 4 χρόνια ως κάτι εύκολο για πόλη.
Εύκολο όντως , πρακτικό, ενδιαφέρον design , έκαιγε πολύ λίγο.
Με το start stop όλα οκ , μπήκαν Metzeler Sportec Street Scooter , το cbs δούλευε άψογα.
Τελική 108km/h , φιξντ.

Το παπί είναι παπί , εννοείται. Με κερδίζει η τεχνολογία κ η πρακτικότητα του pcx
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ρε Μήτσο @Ωmega πες του να βγάλει το pcx περπατάει στα 9 χρόνια και να κοιτάξει το χονδα vision
Καινούριο τουλάχιστον έχει 2400 και είναι βελτιωμένο παντού .
Έχει και μεγάλες Ρόδες
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ρε Μήτσο @Ωmega πες του να βγάλει το pcx περπατάει στα 9 χρόνια και να κοιτάξει το χονδα vision
Καινούριο τουλάχιστον έχει 2400 και είναι βελτιωμένο παντού .
Έχει και μεγάλες Ρόδες
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Φυσικά .
Ενώ το pcx έχει σχέση με το Ντι Γουάι.
Το βιζιον Είναι 110 έχει μεγάλους τροχούς και το βασικότερο;
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΥΤΑ
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Φυσικά .
Ενώ το pcx έχει σχέση με το Ντι Γουάι.
Το βιζιον Είναι 110 έχει μεγάλους τροχούς και το βασικότερο;
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΥΤΑ
Στο καινούργιο κούτα θα συμφωνήσω, στα άλλα όχι, καμία σχέση.
Ας το ψάξει ο ενδιαφερόμενος και ότι αποφασίσει.

Υ.Γ. Το ντι γουάι δεν ξέρω τι είναι και μάλλον δεν θα θέλω να μάθω.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Ένας φίλος είχε το Daytona το 50αρι πριν κάποια χρόνια . Δεν ξέρω η ποιότητα ρε παιδιά ήταν μέτρια , τα πλαστικά ξεθώριασαν τα κοντέρ κιτρίνισαν απτον ήλιο .
τωρα δεν ξέρω τι εξέλιξη έχουν με τα χρόνια
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Συγνώμη το ότι μίλησε συγκεκριμένα για αυτά τα 2 και έβαλε και την γυναίκα μέσα στο παιχνίδι το διάβασε κανείς...?
Κλαην μαην Τεο Rolling
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Άφησα λίγο το θέμα να εξελιχτεί χωρίς παρέμβαση.

Το μηχανάκι το κοιτάω για εμένα.
Νομίζω το Pcx που είδα δεν πρέπει να έχει abs. Είδα μανέτα με ντίζα για πίσω.

Σήμερα μου προτάθηκε κι ένα Sym Jet 14 200cc του 20' με 6500χλμ.Ξερω και τον ιδιοκτήτη.Πρώτο χέρι,Άστρωτο....

Το παπί είναι παπί...
Είναι ένα εργαλείο με την ελάχιστη δυνατή συντήρηση.Για την ποιότητα της Daytona στο συγκεκριμένο μοντελο έχω πλήρη εικόνα από τον @Zatara που έγραψε 70.000χλμ με το καρμπυρατεράτο καθώς και ποοοσα ακόμα με το προηγούμενο ψεκαστό.Το έχει κι ο @Drake Ramore κι έχω δει τι έχει παραθέσει στο παρελθόν..

Το pcx ξέρω ότι λόγω υδρόψυξης και προσεγμένης κατασκευής πιάνει 100.000χλμ και πάει... Προσοχή θέλει το start & stop γιατί προκαλεί φθορά σε μίζα και μπαταρία.
Κατά τα άλλα είναι ένα μικρό κι άνετο scooteraki πόλης. Το ότι μάλλον δεν έχει abs είναι ένα μείον...
Έχει τα service του το συγκεκριμένο και ίσως χρειαστεί λάστιχα.Ο άνθρωπος που το είχε ήταν σοβαρός,απλά δεν είχε χώρο να είναι σκεπασμένο στη δουλειά και τα σαγρέ πλαστικά του έχουν την φθορά του Ήλιου..

Το τελευταίο που θέτω υπόψιν σας είναι σαν καινούργιο... Ξέρω καλύτερα τον νεαρό που το έχει και ψάχνεται για 300άρι.Σιγουρα θα αρπάζει καλύτερα από το pcx απλά ξέρω ότι τα παλιότερα 200cc μοτέρ της Sym ήταν φαγάνα.Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω..
Αν μιλάγαμε για 300cc ήξερα..


Θέμα προκύπτει στο σπίτι με το θέμα έξοδα,σήματα,ασφάλειες κλπ.
Υπάρχουν:
Skoda octavia 5 1.6mpl
Opel Agilla 1.3 diesel
BMW R1150GS (τρακτέρ)

& συζητώ για 4ο όχημα.
Μήπως υπερβολή;;

Αυτοκίνητο ΔΕΝ μπορεί να φύγει.
Το BMW έχει συντήρηση και κόστος μετακίνησης Skoda..
Ειναι όμως η "μηχανή". Καταλαβαίνετε..

Αν είναι να φύγει(το λυπάμαι να το διώξω έτσι όπως το έχω) τότε θα ήταν καλύτερο να κοιτάξω για μεγαλύτερο Scooter..
GTS 300... Cruisym 300... Citycom 300... Honda Integra 700..


Υπάρχει λογική vs συναίσθημα vs απογοήτευση....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Σας έβαλα και το SYM σαν επιλογή κι ανέβασα τη δυνατότητα σε δύο ψήφους.Επισης έδωσα δυνατότητα για αλλαγή ψήφου..

Σας ευχαριστώ για την συμμετοχή στο θέμα και την παράθεση τεκμηριωμένων απαντήσεων.


Εκφραστείτε ελεύθερα .

Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
& συζητώ για 4ο όχημα.
Μήπως υπερβολή;;


Αυτοκίνητο ΔΕΝ μπορεί να φύγει.
Το BMW έχει συντήρηση και κόστος μετακίνησης Skoda..
Ειναι όμως η "μηχανή". Καταλαβαίνετε..

Θα γραφει 40χλμ καθημερινα σπιτι δουλεια??
εαν γραφεις 1000χλμ μηνιαιως θα εξοικονομεις 85 ευρω απ το καυσιμο η παραπανω
Ετησιως βαλε 900...Βαλε και αλλες μετακινησεις μεσα πχ ψωνια
Το περνας το χιλιαρικο ετησιως χαλαρουιτα....
Βαλε τωρα και τα αναλωσιμα μιας μεγαλης μηχανης bmw cdefghig ooops

Ειτε δωσεις ειτε κρατησεις το ΒMW .. ο εργατης ειναι μια συμφερουσα αγορα που θα σουρθει φθηνοτερα
Να ειναι εργατης ομως...οχι κανα 350αρι!!!

Το ασυμφορο και υπερβολικο ειναι αυτο που κανεις τωρα
Η βενζινη να πεσει...χλωμο,,,μαλλον θα ανεβει

Παρε λοιπον ενα (και πολυ αργησες)...και στην πορεια βλεπεις αν θα κρατησεις και το μεγαλο.
Το μικρο δεν προκειτε να το δωσεις.....αυτο στο υπογραφω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θέμα προκύπτει στο σπίτι με το θέμα έξοδα,σήματα,ασφάλειες κλπ.
Υπάρχουν:
Skoda octavia 5 1.6mpl
Opel Agilla 1.3 diesel
BMW R1150GS (τρακτέρ)

& συζητώ για 4ο όχημα.
Μήπως υπερβολή;;

Αυτοκίνητο ΔΕΝ μπορεί να φύγει.
Το BMW έχει συντήρηση και κόστος μετακίνησης Skoda..
Ειναι όμως η "μηχανή". Καταλαβαίνετε..

Αν είναι να φύγει(το λυπάμαι να το διώξω έτσι όπως το έχω) τότε θα ήταν καλύτερο να κοιτάξω για μεγαλύτερο Scooter..
GTS 300... Cruisym 300... Citycom 300... Honda Integra 700..


Υπάρχει λογική vs συναίσθημα vs απογοήτευση....

Είμαι στην ίδια φάση και κοιτάω πλέον να μειώσω τον στόλο. Έβαλα κάτω τι αφαίμαξη γίνεται κάθε χρόνο σε νταβατζηλίκια τελών, σε ασφάλειες, σε σέρβις για όλα τα οχήματα και μου έπεσαν τα μαλλιά. Δουλεύω για τις ρόδες. Κάπου έλεος

Καταλαβαίνω πως θες να έχεις το BMW για συναισθηματικούς λόγους. Οτι έχεις μια μεγάλη μηχανη στο σπίτι βρε αδερφέ! Οτι υπάρχει, οτι είναι εκει και σε περιμένει. Κι ας είναι τον μισό χρόνο στην φόρτιση και τον άλλο μισό χρόνο κάνεις μια βόλτα τον μήνα. Κι ας γράφεις τον χρόνο 2000-3000 χλμ μόνο και αν.
Αν δεν σε ενοχλεί αυτό, πάω πάσο. Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει 4 και 5 μηχανάκια στο γκαράζ απλά για να γράφει 1000 χλμ τον χρόνο με το καθένα.
Αλλά επειδή γενικά το παιδεύεις στην σκέψη (αλλιώς δεν θα ρωτούσες), μάλλον σε ενοχλεί. Και έχεις απο την μια το συναίσθημα να υπάρχει μοτοσυκλέτα στο σπίτι και απο την άλλη την λογική που λέει πως τζάμπα υπάρχει μοτο στο σπίτι και επιπλέον ψάχνεις άλλη μοτο για καθημερινή μετακίνηση.

Για εμένα (και δεν εννοώ σαν άποψη, κυριολεκτικά για εμένα) η λύση είναι 1 μηχανάκι για όλα. Σκουτερ θα είναι; 250άρι εντουράκι; 600άρι στρητάκι; Το πενφέ που ήδη έχεις; 1 όμως. Για να το χαρείς. Αλλιώς, ντάντεμα το μεγάλο και ότι και να επιλέξεις θα βγάζει καθημερινά τα κάστανα απο την φωτιά για να αγοράζεις αλοιφές στο μεγάλο να το γυαλίζεις.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Είμαι στην ίδια φάση και κοιτάω πλέον να μειώσω τον στόλο. Έβαλα κάτω τι αφαίμαξη γίνεται κάθε χρόνο σε νταβατζηλίκια τελών, σε ασφάλειες, σε σέρβις για όλα τα οχήματα και μου έπεσαν τα μαλλιά. Δουλεύω για τις ρόδες. Κάπου έλεος

Καταλαβαίνω πως θες να έχεις το BMW για συναισθηματικούς λόγους. Οτι έχεις μια μεγάλη μηχανη στο σπίτι βρε αδερφέ! Οτι υπάρχει, οτι είναι εκει και σε περιμένει. Κι ας είναι τον μισό χρόνο στην φόρτιση και τον άλλο μισό χρόνο κάνεις μια βόλτα τον μήνα. Κι ας γράφεις τον χρόνο 2000-3000 χλμ μόνο και αν.
Αν δεν σε ενοχλεί αυτό, πάω πάσο. Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει 4 και 5 μηχανάκια στο γκαράζ απλά για να γράφει 1000 χλμ τον χρόνο με το καθένα.
Αλλά επειδή γενικά το παιδεύεις στην σκέψη (αλλιώς δεν θα ρωτούσες), μάλλον σε ενοχλεί. Και έχεις απο την μια το συναίσθημα να υπάρχει μοτοσυκλέτα στο σπίτι και απο την άλλη την λογική που λέει πως τζάμπα υπάρχει μοτο στο σπίτι και επιπλέον ψάχνεις άλλη μοτο για καθημερινή μετακίνηση.

Για εμένα (και δεν εννοώ σαν άποψη, κυριολεκτικά για εμένα) η λύση είναι 1 μηχανάκι για όλα. Σκουτερ θα είναι; 250άρι εντουράκι; 600άρι στρητάκι; Το πενφέ που ήδη έχεις; 1 όμως. Για να το χαρείς. Αλλιώς, ντάντεμα το μεγάλο και ότι και να επιλέξεις θα βγάζει καθημερινά τα κάστανα απο την φωτιά για να αγοράζεις αλοιφές στο μεγάλο να το γυαλίζεις.
Εσυ ομως δεν κανεις τα χλμ που κανει ο omega για δουλειες
.

1 μηχανακι για ολα οταν κανεις 1000χλμ το μηνα στην πολη....ΔΕΝ συμφερει πια με την ανοδο της βενζινης!
Ας ειναι το μεγαλο 600 κυβικα..Αστο να καθεται για το ΣΚ
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μήτσο διευκρινίζω ότι αν είναι το PCX που σου έδειξα στις φωτό ΔΕΝ έχει θέμα το stert stop.
Πρόσεξε για το ΣΥΜ πόσα κυβικά είναι πραγματικά και τι ιπποδύναμη έχει διότι η ΣΥΜ μια τάση να λέει 200άρι το 160άρι την έχει.

Τα δικά μου PCX δεν έχουν ABS αλλά συνδυασμένα.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η μηχανή σε 4 χρόνια ΑΚΡΙΒΩΣ έχει γράψει 40.000 ξεκούραστα χιλιόμετρα.Τα περισσότερα μέχρι πριν ένα χρόνο ήταν χωριό-Πρέβεζα(25+25).
Τον τελευταίο καιρό είναι η "διαφυγή".Να κάνω μια γύρα για την αίσθηση.Λατρεύω την αίσθηση που μου δίνει..

Τους τελευταίους 5 μήνες βλέπω ότι δεν μπορεί να γίνει υπολογισμός εξόδων."Σκάει" ότι νά'ναι υπερτιμημένο λόγω πολέμου... λόγω βαρελιού πετρελαίου και τα κερ@τ# τους τα τράγια.
 
Top Bottom