Πέσιμο

ne0s

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
28
Περιοχή
Volos
Όνομα
Paraskevas
Καλησπέρα παιδια. Νεο μελος εδω και γενικα νεος οδηγος. Οδηγαω δυο χρονια περιπου ενα honda ax-1 και πολυ προσφατα καταφερα και αγορασα το vstrom του 24. Χθες το βραδυ ειχα μια κακη στιγμη και σε μια αναστροφη που πηγα να κανω σε δρομο με μικρη κληση δυστηχως το vstrom επεσε στα πλαγια. Δεν χτυπησα σηκωθηκα αμεσως και με την βοηθεια ενος φιλου το σηκωσαμε. Ευτηχως εχω καγκελα και δεν εσπασε ή γρατζουνιστηκε κατι απο το σωμα της μηχανης εκτο απο λιγο ο καθρεφτης η χουστα και ενα σημαδακι η βαλιστα πισω. Με πονεσε η καρδια. Καινουριο μηχανακι ουτε να το στρωσω δεν εχω προλαβει. Το σηκωνουμε τελος παντων και το παω στην ακρη. Η μηχανη οταν επεσε ασβησε οποτε παω να το βαλω μπροστα και δεν επερνε. Εδινε μονο μιζα και το κλεινω. Το ξαναανοιγω και μου ειχε ενα τριγωνικο κιτρινο συμβολο με ενα θαυμαστικο μεσα, κατω απο το Ν της νεκρας στο καντραν για οσους ξερουν το vstrom. Παω να το ξαναβαλω παλι τιποτα. Περιμενω λιγα λεπτα το ξανα ανοιγω δεν υπρχε το συμβολο και πηρε κανονικα μπροστα. Το παρκαρα στη ακρη και πηγα να ηρεμησω λιγο μιας και θα πηγαινα για μια μπυρα. Οταν εφυγα ανεβηκα στη μηχανη αποκαρδιωνενος αφου την ειχα παει σε φως και εβλεπα τα σημαδια της και ξεκινησα για το σπιτι. Ολα καλα δεν εβγαλε καποια ειδοποιηση στο καντραν. Οταν βγηκα σε μεγαλο δρομο και το ανοιξα ελαφρα ακουσα κατι σαν βραχνιασμα οταν εφτανα της 5000 στροφες και οταν περνουσα της 5200 περιπου σταματουσε. Το εκανα και με 4η και με 5η ακομα και με 3η ταχυτητα για να δω αν το κανει παντα ή τυχαια. Δεν επεφτε η αποδοση της μηχανης απλα εκανε αυτον τον παραξενο ηχο που δεν τον ειχα ξανα ακουσει προηγουμενως. Σταματησα καποια στιγμη στην ακρη και το εφτασα και με νεκρα στις 5000 και το εκανε παλι. Απογοητευμενος απλα πηγα και το παρκαρα σπιτι. Σημερα που το ξαναπηρα παλι τον εκανε τον ηχο και δεν μου εβγαλε καμια ενδειξη στο καντραν. Ολα ηταν φυσιολογικα σαν να μην εγινε ποτε το χθεσινο. Μονο ο ηχος εμεινε. Μου κανει εντυπωση πως αφου περασω τις 5500 και φτασω 6000 δεν ακουγεται. Ακουγεται μονο στις 5000. Εχει κανεις σας καμια ιδεα αν το εχει ξαναδει κατι τετοιο ή και το συμβολο τι σημαινει γιατι στο βιβλιαρακι της μηχανης δεν αναφερει σχετικα με αυτο κατι. Δεν βρηκα τιποτα. Και επισης ξερεται καμια αλοιφη για τα καγκελα που ειναι μαυρα να τα κανω λιγο να μην φαινονται τα σημαδια ή και για τα πλαστικα σημεια που γδαρθηκαν.
Συγνωμη για το κατεβατο και ευχαριστω εκ των προτερων.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.748
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλωσηρθες στην Νο1 Μοτοπαρεα νέε μου.
Καταρχήν το τρίγωνο το κίτρινο είναι λογικό που στο άναψε.
Κανένα σύγχρονο μηχανάκι δεν παίρνει άμεσα μετά από πτώση ,όλα θέλουν κάνα 3λεπτο 5λεπτο και μετά παίρνουν.
Ποιο στρόμα έχεις ,το 6μισι ή το 800;
 

ne0s

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
28
Περιοχή
Volos
Όνομα
Paraskevas
Καλωσηρθες στην Νο1 Μοτοπαρεα νέε μου.
Καταρχήν το τρίγωνο το κίτρινο είναι λογικό που στο άναψε.
Κανένα σύγχρονο μηχανάκι δεν παίρνει άμεσα μετά από πτώση ,όλα θέλουν κάνα 3λεπτο 5λεπτο και μετά παίρνουν.
Ποιο στρόμα έχεις ,το 6μισι ή το 800;
Καλως σας βρηκα. Το 650 εχω.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
4.026
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλώς ήρθες στην παρέα και να είναι και η τελευταία φορά που βλέπεις ξαπλωμένη την καλή σου.

Όλες οι καινούργιες μοτοσυκλέτες όταν πέφτουν έχουν ένα μηχανισμό ασφαλείας που κόβει τα καύσιμα για αποφυγή περαιτέρω προβλημάτων και επανέρχεται μετά από μερικά λεπτά εφόσον έχει αφαιρεθεί το κλειδί.

Δεν είναι λογικό να έχει γίνει κάτι στον κινητήρα από μια σχεδόν στατική πτώση.

Ο θόρυβος που λες, μπορεί να προϋπήρχε και να μην είχες δώσει σημασία ή μπορεί να είναι κάποιος συντονισμός από τα καγκελα που μετά την πτώση στράβωσαν τόσο όσο που ακουμπούν κάπου και σου βγάζουν αυτό τον θόρυβο.
Εγώ θα το έβγαζα βόλτα και θα προσπαθούσα να εντοπίσω από που έρχεται ο θόρυβος και θα έψαχνα μετά εκεί γύρω να δω τι έχει…
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.778
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Περα απο το τριγωνακι που απαντησαν τα παιδια υποθετω οτι καποιο πλαστικο η κατι τετοιο εφυγε απο την θεση του και σε συγκεκριμενες στροφες συντονιζει.

Αν δεν το χεις πηγαινε το με την ησυχια σου στον μαστορα να το δε.Μην σε ανησυχει περισσοτερο απ οτι πρεπει.Αυτα συμβαινουν σε ολους μας
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.512
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Καλως μας βρηκες και μην σκοτιζεσαι περισσοτερο γιατι δεν αξιζει , σημασια εχει εσυ να παραμενεις αρτιμελης μετα απο ατυχιες.
Προχθες π.χ. με τρακαρε σταματημενο στην κινηση μια παλαβωμενη που μιλαγε στο κινητο ....!abcde
 

ne0s

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
28
Περιοχή
Volos
Όνομα
Paraskevas
Καλώς ήρθες στην παρέα και να είναι και η τελευταία φορά που βλέπεις ξαπλωμένη την καλή σου.

Όλες οι καινούργιες μοτοσυκλέτες όταν πέφτουν έχουν ένα μηχανισμό ασφαλείας που κόβει τα καύσιμα για αποφυγή περαιτέρω προβλημάτων και επανέρχεται μετά από μερικά λεπτά εφόσον έχει αφαιρεθεί το κλειδί.

Δεν είναι λογικό να έχει γίνει κάτι στον κινητήρα από μια σχεδόν στατική πτώση.

Ο θόρυβος που λες, μπορεί να προϋπήρχε και να μην είχες δώσει σημασία ή μπορεί να είναι κάποιος συντονισμός από τα καγκελα που μετά την πτώση στράβωσαν τόσο όσο που ακουμπούν κάπου και σου βγάζουν αυτό τον θόρυβο.
Εγώ θα το έβγαζα βόλτα και θα προσπαθούσα να εντοπίσω από που έρχεται ο θόρυβος και θα έψαχνα μετά εκεί γύρω να δω τι έχει…
Καλως σας βρηκα. Μακαρι να ειναι η τελευταια πραγματικα δεν μπορω να κοιμηθω δυο μερες τωρα, ολο αυτο σκεφτομαι. Οσο για τον θορυβο δεν ακουγοταν πριν για αυτο ειμαι σιγουρος και τα καγκελα δεν μπορω να πω οτι στραβωσαν. Αν εγινε κατι τετοιο μιλαμε για ελαχιστα χιλιοστα. Εχω την εντυπωση παντως οσο προσπαθουσα να το βρω πως ο ηχος ερχεται απο μπροστα στο τιμονι, κατω στο πιρουνι αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.
 

ne0s

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
28
Περιοχή
Volos
Όνομα
Paraskevas
Περα απο το τριγωνακι που απαντησαν τα παιδια υποθετω οτι καποιο πλαστικο η κατι τετοιο εφυγε απο την θεση του και σε συγκεκριμενες στροφες συντονιζει.

Αν δεν το χεις πηγαινε το με την ησυχια σου στον μαστορα να το δε.Μην σε ανησυχει περισσοτερο απ οτι πρεπει.Αυτα συμβαινουν σε ολους μας
Αυτο που με προβληματιζει για τον μαστορα ειναι πως επειδη ειναι καινουρια εχει εγγυηση και λογικα πρεπει να το παω σε εξουσιοδοτημενο σερβις και το πιο κοντινο στο Βολο ειναι η Θεσσαλονικη. Αλλα ναι οσο το ακουω τοσο πιο πολυ πιστευω οτι ειναι κατι που εφυγε απο την θεση του με το τρανταγμα στο περισμο και συντονιζει. Το ψαχνω.
 

ne0s

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
28
Περιοχή
Volos
Όνομα
Paraskevas
Καλως μας βρηκες και μην σκοτιζεσαι περισσοτερο γιατι δεν αξιζει , σημασια εχει εσυ να παραμενεις αρτιμελης μετα απο ατυχιες.
Προχθες π.χ. με τρακαρε σταματημενο στην κινηση μια παλαβωμενη που μιλαγε στο κινητο ....!abcde
Ευχαριστω φιλε μου. Ισχυει αυτο που λες. Να ειμαστε καλα πανω απ ολα. Απλα καινουριο μηχανακι, πρωτη ιδιοκτησια (το παλιο δεν πιανεται ειναι του πατερα μου) και μου επεσε. Ποναει διαφορετικα.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.778
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αυτο που με προβληματιζει για τον μαστορα ειναι πως επειδη ειναι καινουρια εχει εγγυηση και λογικα πρεπει να το παω σε εξουσιοδοτημενο σερβις και το πιο κοντινο στο Βολο ειναι η Θεσσαλονικη. Αλλα ναι οσο το ακουω τοσο πιο πολυ πιστευω οτι ειναι κατι που εφυγε απο την θεση του με το τρανταγμα στο περισμο και συντονιζει. Το ψαχνω.
Βρε πηγαινε το σε καποιον σοβαρο μαστορα να του ριξει μια ματια.Δεν χρειαζεται να ειναι εξουσιοδοτημενος ουτε θα εχεις θεμα με την εγγυηση,εκτος αν ειναι κατι σοβαρο και απαιτει αντικατασταση μηχανικου μερους.
 
Top Bottom