Ορεινή Ιταλία - Αυστρία

Γιώργης1314

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
32
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος Στέργιος
Καλησπέρα κ πάλι.
Μετά το ταξίδι του Μαΐου με τον γύρο της Σικελίας τωρα έρχομαι με το οργωμα των ιταλικών κ λίγο αυστριακών αλπεων.
Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη για το σεντόνι που θ ακολουθήσει.
Διάρκεια ταξιδιού 11 ημέρες με το καράβι μέσα. Κόστος κάτι λιγότερο από 2 χιλιάδες με τα πάντα μέσα . Από Αθήνα, συνολικά χμ 4500(περίπου) με sym gts 300i. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον ηλεκτρονικό μου φίλο (μέχρι στιγμής) νασο καλουδη για τις άπειρες πληροφορίες κ άμεση βοήθεια, κ στον μηχανικό μου που ήταν εκει να μου απαντήσει άμεσα σε κάποιες απορίες που προέκυψαν . Με 115.000 χμ το σκούτερ δεν έκανε κιχ σε ένα τόσο απαιτητικό ταξίδι.
Κ πάμε τώρα από προορισμούς (πραγματοποιήθηκαν με την σειρά που είναι κ γραμμένα παρακάτω) :
1.San Marino (αυτόνομο κρατίδιο στην Ιταλία, γραφικό, αξίζει μια γύροβολια)
2. Padova (διανυκτέρευση, φοιτητουπολη, ωραία μαγαζιά κυρίως για ποτό - απεριτίφ, γενικά ωραία αύρα για βόλτα )
3. Lago di Misurina (όμορφη λίμνη με το χαρακτηριστικό κτίριο στην κεφαλή της λίμνης)
4. Tre cime di lavaredo (όλοι οι δολομίτςς ειναι μοναδικής ομορφιάς, ε το συγκεκριμένο σημείο είναι λίγο πιο ιδιαίτερο)
5. Lago di Dobbiaco(λίμνη, με διαφορά μαγαζιά εστίασης κ διαμονής, χώρος για δραστηριότητες μπόλικος)
*. Schleierfal(καταρράκτης σε μια πλευρά του grossglockner ΌΧΙ ΑΠ ΤΟΝ ΔΡΌΜΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΜΕΟΣ ΣΤΟ ΠΑΣΟ)
6. Matrei in Osttirol (διανυκτέρευση)
7. Grossglockner(δεν χρειάζεται κάποια επεξήγηση)
8. Halstatt (μοναδικης ομορφιάς χωριό της Αυστρίας, πάνω σε λίμνη)
9. Salzburg (διανυκτέρευση)
10. Konigsee (απίστευτη λίμνη της Αυστρίας, διαφορετική από όλες τις άλλες ως προς την μορφολογία της, δεν είναι μια απλή στρογγυλη λίμνη, δείτε την στο γκουγκλ για να καταλάβετε)
11. Swarovski museum (προαιρετική επιλογή στάσης)
12. Innsbruck (αξίζει μια βόλτα)
13. Lago di braies(αλπική λίμνη της Ιταλίας, την κατατάσσω πολύ ψηλά σε όσες έχω δει μέχρι στιγμής)
14. Passo Giau(η πρώτη μου επαφη με δολομιτικα πάσα, πολύ όμορφο, βατή ανάβαση)
*. Passo fedaia (ευκολακι, όχι κάτι ιδιαίτερο ως προς την δυσκολία κλπ)
15. Bolzano (διανυκτέρευση ευση)
16. Lago di carezza (ότι πρέπει για ένα χαλαρό περπάτημα με θεα την λίμνη πριν ξεκινήσουν τα πάσα)
17. Passo Pordoi (αρκετά όμορφη διαδρομή κ πάσο με ιστορία του Α παγκόσμιου (αν δεν κάνω λάθος)
18. Passo Gardena (απ τα πιο όμορφα κ με ωραία κομμάτια στροφων)
19. Passo Sella (ίδιας μορφολογίας με το προηγούμενο οδηγηκα)
20. Canazei (αξίζει για ένα διάλειμμα ύστερα από τα περάσματα στα πάσα)
21. Bolzano (διανυκτέρευση)
22. Ortizei (επίσης όμορφο χωριό για μια στάση πριν ή μετά την seceda)
23. Seceda (ομορφιά θες, πεζοπορία θες, γενικά σπορ, απ τα ομορφότερα σημεία των δολομίτων, ότι κ να πω είναι λίγο)
24. Lago di Resia (κάτι διαφορετικό απ τις υπόλοιπες λίμνες λόγω του καμπαναριου σε ένα απομονωμένο λιμνακι απ την κυρίως λίμνη)
25. Passo dello stelvio (δεν υπάρχουν λόγια)
26. Passo Gavia (εφάμιλλο του Στέλβιο θα έλεγα
27. Passo del Tonale (διανυκτέρευση)
28. Passo bernina(πάσο της Ελβετίας, οκ για ένα πέρασμα)
29. San moritz (έχει ένα ξεχωριστό βαιμπ σαν προορισμός κ οι αρκετές κοντινές λίμνες που έχει)
30. Varenna (ένα απ τα γραφικά χωριά της λίμνης κομο, όπως δηποτε ένα πέρασμα)
31. Bellagio(ότι είπα κ για την Varenna)
32. Como
33. Bologna (διανυκτέρευση)
34. Grosseto(όχι κάτι ιδιαίτερο εκτός αν δεν πήγα στα σημεία που έπρεπε)
35. Saturnia (κάτι διαφορετικό, αξίζει ένα πέρασμα)
36. Pittigliano (ειχ ένα χρόνο να οαω Τοσκάνη, με το που πήγα στο συγκεκριμένο χωριό μου ήρθαν όλες οι εικόνες από περσυ σαν σλάιντ, ΠΑΝΈΜΟΡΦΟ ΧΩΡΙΌ)
37. Civita di bagnoregio (ααααλλο πανέμορφο χωριό της umbria αν δεν κάνω λάθος, θυμίζει λίγο μετέωρα)
38. Lago di Bolsena (διανυκτέρευση)
39. Pienza (χωριό τύπου Τοσκάνης, μεσαιωνικό με φανταστικά σοκάκια)
40. Montepulciano (ότι είπα κ από πάνω)
41. Perugia(πόλη όμορφη πόλη, με ιστορία, αααα κ πολύ όμορφες γυναίκες)

Μέχρι κ την πρώτη διανυκτέρευση στο Bolzano, χωρίς υπερβολές έφαγα τόνους νερού, απ τις 16.00 κ έπειτα λες κ άνοιγε την βανα ο Θεός ήταν . Μετά ήταν χαρά Θεού μέχρι που κατέβηκα στις πόλεις (Varenna κ έπειτα). Ο υδράργυρος έπιανε 35αρια, σαν την Αθήνα δλδ κ ήσουν μόνιμα σαν γουρούνι απ τον ιδρώτα .
Περιττό να πω ότι είναι ταξίδι ζωής αυτό για εμάς που ζούμε Ευρώπη κ τεράστια οδηγική εμπειρία. Μεγάλη προϋπόθεση να τα πηγαίνεις καλά με τον εαυτο σου για εμάς που ταξιδεύουμε μόνοι κ να χεις την ωριμότητα κ την υπομονή για να μην κάνεις επιπολαιοτητες οι οποίες θα κοστίσουν.
Ελπίζω να τα είπα όλα. Ότι απορία ή διευκρίνιση χρειαστεί κάποιος είμαι εδώ.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλώς ήρθες!!!
Smileys drinking beer Emoticon

Σίγουρα έκανες από τα πιο όμορφα ταξίδια στην Ιταλία!
Δώσε στον λαό και μερικές φωτό να μας ταξιδέψεις και εμάς μαζί σου…
Yes
 

Γιώργης1314

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
32
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος Στέργιος
Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία! Smileys drinking beer Emoticon
Ευπρόσδεκτες φωτό - βίντεο κλπ αν υπάρχουν.
Καλημέρα καλημέρα. Είμαι ακόμα εκτός σπιτιού κ δεν έχω wifi κ το υλικό είναι τεράστιο. Μέσα στις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω απ όλους τους προορισμούς κ κάτι να εχετε μια γενική εικόνα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Να είσαι καλά να ταξιδεύεις και να επιστρέφεις υγιής!!!!



Μια σημείωση, η λίμνη Konigsee είναι Γερμανική.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.457
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλως μας ηρθες Γιωργο cdefghcdefgh

Καλους δρομους να εχεις παντα αναμενουμε τη συνεχεια Bcdefgh
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Γειά σου Γιώργο καλώς ήρθες πολυ ενδιαφέρουσα η εκδρομικό λίστα.
Σίγουρα θα χρειαστούμε κάποιες πληροφορίες για κάποια σημεία...
Αναμένουμε και τις φώτο σου...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Καλησπέρα κ πάλι.
Μετά το ταξίδι του Μαΐου με τον γύρο της Σικελίας τωρα έρχομαι με το οργωμα των ιταλικών κ λίγο αυστριακών αλπεων.
Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη για το σεντόνι που θ ακολουθήσει.
Διάρκεια ταξιδιού 11 ημέρες με το καράβι μέσα. Κόστος κάτι λιγότερο από 2 χιλιάδες με τα πάντα μέσα . Από Αθήνα, συνολικά χμ 4500(περίπου) με sym gts 300i. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον ηλεκτρονικό μου φίλο (μέχρι στιγμής) νασο καλουδη για τις άπειρες πληροφορίες κ άμεση βοήθεια, κ στον μηχανικό μου που ήταν εκει να μου απαντήσει άμεσα σε κάποιες απορίες που προέκυψαν . Με 115.000 χμ το σκούτερ δεν έκανε κιχ σε ένα τόσο απαιτητικό ταξίδι.
Κ πάμε τώρα από προορισμούς (πραγματοποιήθηκαν με την σειρά που είναι κ γραμμένα παρακάτω) :
1.San Marino (αυτόνομο κρατίδιο στην Ιταλία, γραφικό, αξίζει μια γύροβολια)
2. Padova (διανυκτέρευση, φοιτητουπολη, ωραία μαγαζιά κυρίως για ποτό - απεριτίφ, γενικά ωραία αύρα για βόλτα )
3. Lago di Misurina (όμορφη λίμνη με το χαρακτηριστικό κτίριο στην κεφαλή της λίμνης)
4. Tre cime di lavaredo (όλοι οι δολομίτςς ειναι μοναδικής ομορφιάς, ε το συγκεκριμένο σημείο είναι λίγο πιο ιδιαίτερο)
5. Lago di Dobbiaco(λίμνη, με διαφορά μαγαζιά εστίασης κ διαμονής, χώρος για δραστηριότητες μπόλικος)
*. Schleierfal(καταρράκτης σε μια πλευρά του grossglockner ΌΧΙ ΑΠ ΤΟΝ ΔΡΌΜΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΜΕΟΣ ΣΤΟ ΠΑΣΟ)
6. Matrei in Osttirol (διανυκτέρευση)
7. Grossglockner(δεν χρειάζεται κάποια επεξήγηση)
8. Halstatt (μοναδικης ομορφιάς χωριό της Αυστρίας, πάνω σε λίμνη)
9. Salzburg (διανυκτέρευση)
10. Konigsee (απίστευτη λίμνη της Αυστρίας, διαφορετική από όλες τις άλλες ως προς την μορφολογία της, δεν είναι μια απλή στρογγυλη λίμνη, δείτε την στο γκουγκλ για να καταλάβετε)
11. Swarovski museum (προαιρετική επιλογή στάσης)
12. Innsbruck (αξίζει μια βόλτα)
13. Lago di braies(αλπική λίμνη της Ιταλίας, την κατατάσσω πολύ ψηλά σε όσες έχω δει μέχρι στιγμής)
14. Passo Giau(η πρώτη μου επαφη με δολομιτικα πάσα, πολύ όμορφο, βατή ανάβαση)
*. Passo fedaia (ευκολακι, όχι κάτι ιδιαίτερο ως προς την δυσκολία κλπ)
15. Bolzano (διανυκτέρευση ευση)
16. Lago di carezza (ότι πρέπει για ένα χαλαρό περπάτημα με θεα την λίμνη πριν ξεκινήσουν τα πάσα)
17. Passo Pordoi (αρκετά όμορφη διαδρομή κ πάσο με ιστορία του Α παγκόσμιου (αν δεν κάνω λάθος)
18. Passo Gardena (απ τα πιο όμορφα κ με ωραία κομμάτια στροφων)
19. Passo Sella (ίδιας μορφολογίας με το προηγούμενο οδηγηκα)
20. Canazei (αξίζει για ένα διάλειμμα ύστερα από τα περάσματα στα πάσα)
21. Bolzano (διανυκτέρευση)
22. Ortizei (επίσης όμορφο χωριό για μια στάση πριν ή μετά την seceda)
23. Seceda (ομορφιά θες, πεζοπορία θες, γενικά σπορ, απ τα ομορφότερα σημεία των δολομίτων, ότι κ να πω είναι λίγο)
24. Lago di Resia (κάτι διαφορετικό απ τις υπόλοιπες λίμνες λόγω του καμπαναριου σε ένα απομονωμένο λιμνακι απ την κυρίως λίμνη)
25. Passo dello stelvio (δεν υπάρχουν λόγια)
26. Passo Gavia (εφάμιλλο του Στέλβιο θα έλεγα
27. Passo del Tonale (διανυκτέρευση)
28. Passo bernina(πάσο της Ελβετίας, οκ για ένα πέρασμα)
29. San moritz (έχει ένα ξεχωριστό βαιμπ σαν προορισμός κ οι αρκετές κοντινές λίμνες που έχει)
30. Varenna (ένα απ τα γραφικά χωριά της λίμνης κομο, όπως δηποτε ένα πέρασμα)
31. Bellagio(ότι είπα κ για την Varenna)
32. Como
33. Bologna (διανυκτέρευση)
34. Grosseto(όχι κάτι ιδιαίτερο εκτός αν δεν πήγα στα σημεία που έπρεπε)
35. Saturnia (κάτι διαφορετικό, αξίζει ένα πέρασμα)
36. Pittigliano (ειχ ένα χρόνο να οαω Τοσκάνη, με το που πήγα στο συγκεκριμένο χωριό μου ήρθαν όλες οι εικόνες από περσυ σαν σλάιντ, ΠΑΝΈΜΟΡΦΟ ΧΩΡΙΌ)
37. Civita di bagnoregio (ααααλλο πανέμορφο χωριό της umbria αν δεν κάνω λάθος, θυμίζει λίγο μετέωρα)
38. Lago di Bolsena (διανυκτέρευση)
39. Pienza (χωριό τύπου Τοσκάνης, μεσαιωνικό με φανταστικά σοκάκια)
40. Montepulciano (ότι είπα κ από πάνω)
41. Perugia(πόλη όμορφη πόλη, με ιστορία, αααα κ πολύ όμορφες γυναίκες)

Μέχρι κ την πρώτη διανυκτέρευση στο Bolzano, χωρίς υπερβολές έφαγα τόνους νερού, απ τις 16.00 κ έπειτα λες κ άνοιγε την βανα ο Θεός ήταν . Μετά ήταν χαρά Θεού μέχρι που κατέβηκα στις πόλεις (Varenna κ έπειτα). Ο υδράργυρος έπιανε 35αρια, σαν την Αθήνα δλδ κ ήσουν μόνιμα σαν γουρούνι απ τον ιδρώτα .
Περιττό να πω ότι είναι ταξίδι ζωής αυτό για εμάς που ζούμε Ευρώπη κ τεράστια οδηγική εμπειρία. Μεγάλη προϋπόθεση να τα πηγαίνεις καλά με τον εαυτο σου για εμάς που ταξιδεύουμε μόνοι κ να χεις την ωριμότητα κ την υπομονή για να μην κάνεις επιπολαιοτητες οι οποίες θα κοστίσουν.
Ελπίζω να τα είπα όλα. Ότι απορία ή διευκρίνιση χρειαστεί κάποιος είμαι εδώ.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
GivingGivingGiving
 

Γιώργης1314

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
32
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος Στέργιος
Γειά σου Γιώργο καλώς ήρθες πολυ ενδιαφέρουσα η εκδρομικό λίστα.
Σίγουρα θα χρειαστούμε κάποιες πληροφορίες για κάποια σημεία...
Αναμένουμε και τις φώτο σου...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ως προς το υλικό εκανα κάποιες προσπάθειες να ανεβάσω αλλά μου τις απορρίπτει λόγω μεγέθους. Παρόλα αυτά ότι πληροφορία θέλετε είμαι διαθέσιμος είτε εδώ είτε στο φβ (μεγαλύτερη ευκολία για εμένα) το προφίλ μου βγαίνει στο όνομα Γιώργος Στεργιος.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.457
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ως προς το υλικό εκανα κάποιες προσπάθειες να ανεβάσω αλλά μου τις απορρίπτει λόγω μεγέθους. Παρόλα αυτά ότι πληροφορία θέλετε είμαι διαθέσιμος είτε εδώ είτε στο φβ (μεγαλύτερη ευκολία για εμένα) το προφίλ μου βγαίνει στο όνομα Γιώργος Στεργιος.
Γιωργο μπορεις με εγραφη να ανεβαζεις φωτο απο εδω χωρις κανενα θεμα
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ως προς το υλικό εκανα κάποιες προσπάθειες να ανεβάσω αλλά μου τις απορρίπτει λόγω μεγέθους. Παρόλα αυτά ότι πληροφορία θέλετε είμαι διαθέσιμος είτε εδώ είτε στο φβ (μεγαλύτερη ευκολία για εμένα) το προφίλ μου βγαίνει στο όνομα Γιώργος Στεργιος.
Όταν πας να φορτώσεις μια φωτογραφία εχει μια επιλογή να ρυθμίσεις την ποιότητα από το πραγματικό μέγεθος σε μεγάλο, μέτριο ή μικρό.
Συνήθως όλες οι φωτογραφίες στο μεγάλο μέγεθος ανεβαίνουν, αν δεν… ρυθμίζεις στο μέτριο.
 
Top Bottom