Οδηγος αγορας σκηνης και γενικως...

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Την ακύρωσα, είδα αυτό....
250€ να μην είναι και αδιάβροχη μου ήρθε βαρύ...
Mανο με υλικο 150 d δεν ειναι ετσι και αλλιως αδιαβροχη.Οι τυπου ομπρελας,σε λογικη τιμη,το πολυ να ειναι 2000mm και αντεχουν καλοκαιρινες η φθινοπωρινες μπορες.

Αν θες περιμενε μεχρι το απογευμα να σου ανεβασω καποιες απο αυτες.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Mανο με υλικο 150 d δεν ειναι ετσι και αλλιως αδιαβροχη.Οι τυπου ομπρελας,σε λογικη τιμη,το πολυ να ειναι 2000mm και αντεχουν καλοκαιρινες η φθινοπωρινες μπορες.

Αν θες περιμενε μεχρι το απογευμα να σου ανεβασω καποιες απο αυτες.
Bρήκα αυτή στα 3000mm αδιαβροχοποίησης, τι λές να την χτυπήσω;
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Βάζεις μια τέτοια και ξεγνοιάζεις με όλα.
Ας κάνει ότι καιρό θέλει.

Την έχει φιλος και δοκιμάστηκε προσφατα σε βροχή και χιόνι

Αλμυρή η τιμή της αλλά είναι άλλη ιστορία.


10000mm αδιαβροχοποίηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μέχρι να βρει ο θείος σκηνή ....μας βλέπω για 4-5 σελιδες ακομα...


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ok σε περιμένω

Σε ειδα να διαλεγεις 4 ατομων αρα παμε σε κατι σχετικα ευρυχωρο,αλλα και σχετικα μακρυ για να μην βρισκουν τα ποδια η το κεφαλι σου.

Η πρωτη ειναι η Keumer 3000-Pro.
Εχει λογικες διαστασεις,καλη κατασκευη,πολυ καλη αδιαβροχοποιηση για σκηνη σχεδον τριων εποχων αλλα μειονεκτημα τα 6 κιλα της και το μηκος της που μαζεμενη φτανει τα 80 cm.


Ιδια σκηνη καλυτερη τιμη.


H δευτερη παλι της ιδιας εταιρειας η Keumer 1122.
Εχει την μιση αδιαβροχοποιηση της αλλης...1500mm,αλλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετη για τους καλοκαιρινους μηνες.Εχει τις ιδιες διαστασεις με την πρωτη,το μισο σχεδον βαρος και σιγουρα πιο μαζεμενη για να χωραει καλυτερα στην μηχανη αλλα δεν βρηκα πουθενα τις διαστασεις της οταν ειναι μαζεμενη.


Εδω σου εχω και το Σκρουτζ που εχει και τις δυο.Αν καταληξεις σε μια απο τις δυο,μιας και εισαι Αθηνα,θα σου προτεινα να πας να τις δεις εστω και μαζεμενες για να δεις τον ογκο τουςEπειδη μοιαζουν,σιγουρεψου οτι θα παρεις αυτη που θελεις 1500 η 3000mm


Αν πας σε κατι πιο φθηνο πιθανοτατα θα ειναι κοντη στο μηκος,ισως να μην εχει θερμοκολλημενες ραφες και η ποιοτητα των υλικων δεν θα σου εμπνεει εμπιστοσυνη.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε ειδα να διαλεγεις 4 ατομων αρα παμε σε κατι σχετικα ευρυχωρο,αλλα και σχετικα μακρυ για να μην βρισκουν τα ποδια η το κεφαλι σου.

Η πρωτη ειναι η Keumer 3000-Pro.
Εχει λογικες διαστασεις,καλη κατασκευη,πολυ καλη αδιαβροχοποιηση για σκηνη σχεδον τριων εποχων αλλα μειονεκτημα τα 6 κιλα της και το μηκος της που μαζεμενη φτανει τα 80 cm.


Ιδια σκηνη καλυτερη τιμη.


H δευτερη παλι της ιδιας εταιρειας η Keumer 1122.
Εχει την μιση αδιαβροχοποιηση της αλλης...1500mm,αλλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετη για τους καλοκαιρινους μηνες.Εχει τις ιδιες διαστασεις με την πρωτη,το μισο σχεδον βαρος και σιγουρα πιο μαζεμενη για να χωραει καλυτερα στην μηχανη αλλα δεν βρηκα πουθενα τις διαστασεις της οταν ειναι μαζεμενη.


Εδω σου εχω και το Σκρουτζ που εχει και τις δυο.Αν καταληξεις σε μια απο τις δυο,μιας και εισαι Αθηνα,θα σου προτεινα να πας να τις δεις εστω και μαζεμενες για να δεις τον ογκο τουςEπειδη μοιαζουν,σιγουρεψου οτι θα παρεις αυτη που θελεις 1500 η 3000mm


Αν πας σε κατι πιο φθηνο πιθανοτατα θα ειναι κοντη στο μηκος,ισως να μην εχει θερμοκολλημενες ραφες και η ποιοτητα των υλικων δεν θα σου εμπνεει εμπιστοσυνη.
Ωραια σκηνουλα.
Και με 1.40 ύψος μια χαρά θα είναι .
@apache Απάτσιε την 3000mm να πάρεις ,μια βροχα θα την κρατήσει μακρυά από το εσωτερικό
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σε ειδα να διαλεγεις 4 ατομων αρα παμε σε κατι σχετικα ευρυχωρο,αλλα και σχετικα μακρυ για να μην βρισκουν τα ποδια η το κεφαλι σου.

Η πρωτη ειναι η Keumer 3000-Pro.
Εχει λογικες διαστασεις,καλη κατασκευη,πολυ καλη αδιαβροχοποιηση για σκηνη σχεδον τριων εποχων αλλα μειονεκτημα τα 6 κιλα της και το μηκος της που μαζεμενη φτανει τα 80 cm.


Ιδια σκηνη καλυτερη τιμη.


H δευτερη παλι της ιδιας εταιρειας η Keumer 1122.
Εχει την μιση αδιαβροχοποιηση της αλλης...1500mm,αλλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετη για τους καλοκαιρινους μηνες.Εχει τις ιδιες διαστασεις με την πρωτη,το μισο σχεδον βαρος και σιγουρα πιο μαζεμενη για να χωραει καλυτερα στην μηχανη αλλα δεν βρηκα πουθενα τις διαστασεις της οταν ειναι μαζεμενη.


Εδω σου εχω και το Σκρουτζ που εχει και τις δυο.Αν καταληξεις σε μια απο τις δυο,μιας και εισαι Αθηνα,θα σου προτεινα να πας να τις δεις εστω και μαζεμενες για να δεις τον ογκο τουςEπειδη μοιαζουν,σιγουρεψου οτι θα παρεις αυτη που θελεις 1500 η 3000mm


Αν πας σε κατι πιο φθηνο πιθανοτατα θα ειναι κοντη στο μηκος,ισως να μην εχει θερμοκολλημενες ραφες και η ποιοτητα των υλικων δεν θα σου εμπνεει εμπιστοσυνη.
Η τιμή Παναγιώτη δεν με νοιάζει σε λογικά πλαίσια βέβαια, ιδανικά θα την ήθελα λίγο ψηλότερη 1.55 ας πούμε, πάντως είναι σκηναρες τις έχω δει....
1500 mm αδιβροχοποίηση είναι οκ για βροχή;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η τιμή Παναγιώτη δεν με νοιάζει σε λογικά πλαίσια βέβαια, ιδανικά θα την ήθελα λίγο ψηλότερη 1.55 ας πούμε, πάντως είναι σκηναρες τις έχω δει....
1500 mm αδιβροχοποίηση είναι οκ για βροχή;
Όσο περισσότερα mm τόσο το καλύτερο.Οι χειμωνιάτικες βροχές που είναι συνεχόμενες κάποια στιγμή περνάνε το ύφασμα.Αντιθετα στις καλοκαιρινές μπόρες δεν προλαβαίνουν να τραβήξουν,οπότε και με χαμηλότερη αδιάβροχο ποίηση δεν έχουμε θέμα.

Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις γιατί εσύ αξιόλογες ανάλογα τις ανάγκες σου,θα σου πω όμως τι κάνω εγώ.

Όταν γνωρίζω ότι θα βρω αρκετές βροχές παίρνω την χειμερινή που ειναι 5000mm και δεν με νοιάζει όσο και να ρίχνει.Το καλοκαίρι όμως η τέλος ανοιξης αρχές φθινοπωρου που δεν έχει συνεχόμενη βροχή προτιμώ την τύπου ομπρελας με 1500mm και παίρνω και ένα έξτρα αδιάβροχο πανί σε περίπτωση που στραβωσει.

Πέρα όμως απ' όλα τα άλλα πρέπει να υπολογίσεις το βάρος και τον χώρο που καταλαμβάνει η κάθε σκηνή στην μηχανή σου.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η τιμή Παναγιώτη δεν με νοιάζει σε λογικά πλαίσια βέβαια, ιδανικά θα την ήθελα λίγο ψηλότερη 1.55 ας πούμε, πάντως είναι σκηναρες τις έχω δει....
1500 mm αδιβροχοποίηση είναι οκ για βροχή;
Να προσθέσω ότι αν είχα τον χώρο θα έπαιρνα αυτή με την μεγαλύτερη αδιάβροχο ποίηση.
 

dacapo

new member
Δημοσιεύσεις
410
Ηλικία
47
Περιοχή
Αθήνα Λαμπρινή
Όνομα
Γιαννης
Σε γενικες γραμμές οσο μεγαλυτερη αδιαβροχοποιηση τοσο πιο ζεστη και ακριβη ειναι!εγω βρηκα την λυση με ναιλον ψιλο σαν αυτο που εχουν οι μπογιατζηδες,φτηνο,τελειως αδιαβροχο,δε πιανει χωρο και ειναι και πουπουλο!αν βρεξει το απλωνεις απο πανω αν οχι στο πατο της βαλιτσας!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε γενικες γραμμές οσο μεγαλυτερη αδιαβροχοποιηση τοσο πιο ζεστη και ακριβη ειναι!εγω βρηκα την λυση με ναιλον ψιλο σαν αυτο που εχουν οι μπογιατζηδες,φτηνο,τελειως αδιαβροχο,δε πιανει χωρο και ειναι και πουπουλο!αν βρεξει το απλωνεις απο πανω αν οχι στο πατο της βαλιτσας!
Σωστός Γιάννη και για εμένα το ναήλον είναι εκ των ουκ άνευ .
Χώρο δεν πιάνει ,με μια ντουζίνα μανταλάκια είσαι έτοιμος ότι και αν ρίξει.
Μια φορά με χρειάστηκε στις Ροβιές και δεν πήρε σταγόνα μέσα .
Άσε που έκανα και τον καλύτερο ύπνο εβερ ,εν μέσω καταιγίδας .
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σωστός Γιάννη και για εμένα το ναήλον είναι εκ των ουκ άνευ .
Χώρο δεν πιάνει ,με μια ντουζίνα μανταλάκια είσαι έτοιμος ότι και αν ρίξει.
Μια φορά με χρειάστηκε στις Ροβιές και δεν πήρε σταγόνα μέσα .
Άσε που έκανα και τον καλύτερο ύπνο εβερ ,εν μέσω καταιγίδας .
Έχω αδιάβροχο πανί που ενίοτε το χρησιμοποιώ και για σκίαστρο αλλά αν είναι να δώσω 250 ευρώ για σκηνή δεν πρέπει να είναι και αδιάβροχη;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Και να προσθέσω ότι την θέλω όσο το δυνατόν πιο ψηλή για να μη σκύβω έχουμε και μία ηλικία....
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έχω αδιάβροχο πανί που ενίοτε το χρησιμοποιώ και για σκίαστρο αλλά αν είναι να δώσω 250 ευρώ για σκηνή δεν πρέπει να είναι και αδιάβροχη;
Τέρμα αδιάβροχη δεν νομίζω να βρεις σε αυτά τα λ7.
Όπως είπε ο Πάνος πάρε την πιο αδιάβροχη και με το πανί που έχεις, θα εχεις πολύ καλό αποτέλεσμα .
 
Top Bottom