ΟΔΙΚΗ ΥΠΝΩΣΗ

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

ΟΔΙΚΗ ΥΠΝΩΣΗ – Τα μάτια είναι ανοιχτά αλλά το μυαλό κοιμάται​


  • Τι είναι η οδική ύπνωση
Η έννοια της οδικής ύπνωσης χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το 1921. Είναι η κατάσταση όπου η συνείδηση του οδηγού και το υποσυνείδητο μυαλό επικεντρώνονται σε διαφορετικά πράγματα. Με άλλα λόγια, μπορούμε να πούμε ότι ο οδηγός έχει τα μάτια του ανοιχτά αλλά το μυαλό του είναι “κλειστό”.
Ο Κλινικός Ψυχολόγος İhsan Öztekin έδωσε πληροφορίες για την ύπνωση στο δρόμο, η οποία προκαλεί μεγάλο μέρος των τροχαίων ατυχημάτων.

Ο ειδικός Κλινικός Ψυχολόγος İhsan Öztekin δήλωσε ότι η υπνωτική επιρροή είναι εγγενής σε κάθε άνθρωπο και είπε: «Είναι μια διαδικασία που κάθε άτομο βιώνει πολλές φορές στη διάρκεια της ζωής του, συχνά χωρίς να το γνωρίζει. Για αυτόν τον λόγο, ο ισχυρισμός όσων ισχυρίζονται ότι «δεν έχω πέσει ποτέ σε ύπνωση» είναι ένας ψευδής και ανούσιος ισχυρισμός». είπε.
  • «Όχι μόνο ο οδηγός, αλλά και οι επιβάτες μπορούν να είναι θύματα της οδικής ύπνωσης»
Ο Öztekin λέει, «Η ύπνωση του δρόμου ορίζεται γενικά από τους οδηγούς οχημάτων. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι ο επιβάτης στο όχημα δεν θα υπνωτιστεί. Το άτομο που κάθεται δίπλα στον οδηγό μπορεί επίσης να βιώσει ύπνωση στον δρόμο ή ένας επιβάτης που κάθεται δίπλα στο παράθυρο του λεωφορείου μπορεί να βιώσει ύπνωση στο δρόμο ενώ κοιτάζει έξω από το παράθυρο.

Φυσικά, η εμπειρία του οδηγού από την ύπνωση του δρόμου είναι πολύ πιο σημαντική από τον επιβάτη, καθώς είναι η αιτία πολλών ατυχημάτων. Η ύπνωση του δρόμου είναι ένας από τους μεγαλύτερους λόγους για τη σύγκρουση με ακίνητα οχήματα με υψηλές ταχύτητες. Δηλώσεις όπως “Ξαφνικά βρεθηκε μπροστά μου” και ότι “δεν το είδα”, στην πραγματικότητα οφείλεται σε ύπνωση στο δρόμο».
  • «Τα μάτια είναι ανοιχτά αλλά το μυαλό κλειστό»
Υπογραμμίζοντας ότι ο οδηγός δεν γνωρίζει την ύπνωση του δρόμου, ο Öztekin είπε:
«Η έρευνα δείχνει ότι η ύπνωση ξεκινά περίπου 2,5 ώρες μετά την εκκίνηση του ταξιδιού. Τα μάτια του οδηγού είναι ανοιχτά, κοιτάζοντας το δρόμο. Από τη μια, ο εγκέφαλος συνεχίζει να εκτελεί αυτόματα τη δουλειά του, δηλαδή αντιλαμβάνεται οπτικά ερεθίσματα και κάνει τις σωστές ενέργειες. Από την άλλη, με το υπνωτικό αποτέλεσμα, το συνειδητό μυαλό εστιάζει σε κάτι εντελώς διαφορετικό από την οδήγηση.

Ακόμα κι αν ο οδηγός συνεχίσει να οδηγεί επειδή είναι σε “έκσταση”, η επίγνωσή του για το δρόμο μειώνεται και αρχίζει μια αναισθησία προς το δρόμο. Με το υπνωτικό αποτέλεσμα, τα μάτια είναι ανοιχτά και το μυαλό κλειστό. Το άτομο δεν θυμάται αυτή τη διαδικασία. Σε αυτή τη διαδικασία, το άτομο μπορεί επίσης να εμφανίσει απώλεια λογικής και μνήμης. Αυτό ορίζεται επίσης ως «κοιμάται κανείς με τα μάτια ανοιχτά».
  • «Η οδική ύπνωση είναι η αιτία πολλών ατυχημάτων»
Ο ειδικός κλινικός ψυχολόγος İhsan Öztekin δήλωσε ότι πολλά ατυχήματα που συμβαίνουν όταν δεν υπάρχει πρόβλημα στο δρόμο, στην κυκλοφορία ή στο όχημα, ο λόγος του οποίου είναι δύσκολο να εξηγηθεί, πιστεύεται ότι προκαλούνται από την επίδραση της ύπνωσης του δρόμου.

Είναι πιο συνηθισμένο σε μακρινά και νυχτερινά ταξίδια. Σε μεγάλους εθνικούς δρόμους οι οδηγοί μπαίνουν σε κατάσταση “έκστασης με δεμένα τα μάτια”. Οι οδηγοί οχημάτων με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων μπορεί να βιώσουν αυτή την κατάσταση περισσότερο». είπε.

Τονίζοντας ότι η ύπνωση στο δρόμο δεν είναι μια κατάσταση και μια διαδικασία που μπορεί να βιώσει κάθε άτομο όταν πληρούνται οι προϋποθέσεις, ο Öztekin απαρίθμησε τις προφυλάξεις που μπορούν να λάβουν οι οδηγοί για να αποφύγουν την ύπνωση στο δρόμο, ειδικά για μεγάλα ταξίδια:
  • ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΟΔΙΚΗΣ ΥΠΝΩΣΗΣ
«Δεν πρέπει να ξεκινά όταν είναι κουρασμένος και άυπνος. Θα πρέπει να ξεκινήσετε ξεκούραστοι και μετά από τουλάχιστον 5 ώρες ύπνου. Η εσωτερική θερμοκρασία του οχήματος πρέπει να ελέγχεται και να αερίζεται συνεχώς. Πρέπει να λαμβάνονται πολλά υγρά. Εάν είναι δυνατόν, μασήστε τσίχλα ενώ οδηγείτε.
Θα είναι καλύτερα να ακούτε τραγούδια των οποίων ο ρυθμός αλλάζει συχνά κατά τη διάρκεια του μεγάλου ταξιδιού αντί της αγαπημένης σας μουσικής.

Ένα διάλειμμα για καφέ η τσάι πρέπει να γίνεται κάθε 2 ώρες. Εάν υπάρχει επιβάτης στο όχημα, μιλήστε με τον οδηγό χωρίς να του αποσπάτε την προσοχή.
Κατά την διάρκεια του ταξιδιού, δεν πρέπει να κοιτάμε πάντα ένα συγκεκριμένο σημείο. Για παράδειγμα, δεν πρέπει να εστιάζει κανείς στις οδικές γραμμές, αλλά να βλέπει διαφορετικά ερεθίσματα όπως οδικές πινακίδες, σήματα κυκλοφορίας, δέντρα στην άκρη του δρόμου. Ο συνεχής έλεγχος του περιβάλλοντος χώρου από τον πίσω καθρέφτη θα αυξήσει τη συγκέντρωσή σας στο δρόμο.

Εάν αντιμετωπίζετε υπνηλία, τα βλέφαρα σαν είναι βαριά, και έχετε πονοκέφαλο, σταματήστε και μην συνεχίσετε στο δρόμο χωρίς ξεκούραση.
Αποφύγετε να ταξιδεύετε κατά τις ώρες που κανονικά κοιμάστε κατά τη καθημερινότητα σας. Η συνομιλία με κάποιον σας αποτρέπει επίσης να αποσπάσετε την προσοχή σας.

Πίνετε άφθονο νερό κατά την οδήγηση. Επίσης, αφήστε το παράθυρο ανοιχτό ώστε να έχετε καθαρό αέρα. Εάν είναι δυνατόν, μασήστε τσίχλα ενώ οδηγείτε.»

Πηγη https://bikerspirit.net
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πρόσφατα φίλος ήταν Ρουμανία και ένας μπάρμπας 75 ετών έκοψε κάθετα τον δρόμο με αυτοκίνητο. Φυσικά ο φίλος τον κάρφωσε στο μπροστινό φτερό του και στους αστυνομικούς ο θείος είπε ότι δεν είδε τίποτε να έρχεται για αυτό βγήκε.
Αυτό είναι βέβαιος ότι έχει συμβεί σε όλους μας έστω μια φορά, όταν το μυαλό ταξιδεύει.

Πιστεύω είναι το μεγαλύτερο αίτιο για ατυχήματα
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.411
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Κάποια εποχή που ταξίδευα νύχτα με το αυτοκίνητο όταν με έπιανε νύστα έβαζα μια βρεγμένη πετσέτα στο σβέρκο, το κρύο νερό σε ξυπνάει κάπως.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Άμα είσαι με το αυτοκίνητό Θέλει άκρη ,20' υπνακο και έτοιμος!
Και γω για 20 λεπτά το πήγα,και μετά από 5 ώρες ύπνο με ξύπνησε η αστυνομία γιατί νομίζανε ότι πέθανα.χαχαχα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
εχω κοιμηθει στο τιμονι, χαραματα στην εθνικη.
Θυμαμαι οταν ανοιξα τα ματια μου να ειμαι μουδιασμενος σε χερια και ποδια, και ιδρωμενος.....ευτυχως μεσα στο δρομο
Το ποτε τα εκλεισα φυσικα δεν το θυμαμαι...

Δεν περιμενα οτι θα συμβει σε μενα, μιας και παντα οταν νυσταζα πολυ σταματουσα και κοιμομουνα, η εβγαινα και περπατουσα λιγο..
Κι ομως εγινε
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
εχω κοιμηθει στο τιμονι, χαραματα στην εθνικη.
Θυμαμαι οταν ανοιξα τα ματια μου να ειμαι μουδιασμενος σε χερια και ποδια, και ιδρωμενος.....ευτυχως μεσα στο δρομο
Το ποτε τα εκλεισα φυσικα δεν το θυμαμαι...

Δεν περιμενα οτι θα συμβει σε μενα, μιας και παντα οταν νυσταζα πολυ σταματουσα και κοιμομουνα, η εβγαινα και περπατουσα λιγο..
Κι ομως εγινε

Κανεις δεν περιμενει οτι θα του συμβει.Σε καποιους μαλιστα εχει συμβει και δεν το θυμουνται καν.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.389
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εμένα μου έχει συμβεί με το κουτί .
Δευτερόλεπτα ,ευτυχώς και δεν έγινε κάτι
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εμένα μου έχει συμβεί με το κουτί .
Δευτερόλεπτα ,ευτυχώς και δεν έγινε κάτι
και εγω προφανως δευτερολεπτα, αλλιως δεν θα εγραφα τωραooops
Βεβαια το αρθρο περιγραφει μια αλλη κατασταση, που κοιμασαι με τα ματια ανοιχτα!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
και εγω προφανως δευτερολεπτα, αλλιως δεν θα εγραφα τωραooops
Βεβαια το αρθρο περιγραφει μια αλλη κατασταση, που κοιμασαι με τα ματια ανοιχτα!

Η γνωστη υπνοβασια.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Και γω ξέρω αρκετούς που κοιμούνται όρθιοι και πληρώνουν σουίτα στην Μεγάλη Βρετανία


Στο χαντακ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.389
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
και εγω προφανως δευτερολεπτα, αλλιως δεν θα εγραφα τωραooops
Βεβαια το αρθρο περιγραφει μια αλλη κατασταση, που κοιμασαι με τα ματια ανοιχτα!

Η γνωστη υπνοβασια.
Αυτό λέω ρε αγόρια ,τα μάτια ήταν ανοιχτά ,αλλά δεν βλέπανε .
Έσβησε το μυαλό για 2 ; δεύτερα.
Μιλάω καθαρά για τη δικιά μου περίπτωση και είμαι σίγουρος 100%

Το νου σας !
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Κανεις δεν περιμενει οτι θα του συμβει.Σε καποιους μαλιστα εχει συμβει και δεν το θυμουνται καν.
Αν κάποιος του έχει συμβεί και δεν το θυμάται, έχω έτοιμη την διάγνωση.

Πάσχει από μαλάκυνση εγκεφάλου, δεν το δικαιολογώ αλλιώς
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αν κάποιος του έχει συμβεί και δεν το θυμάται, έχω έτοιμη την διάγνωση.

Πάσχει από μαλάκυνση εγκεφάλου, δεν το δικαιολογώ αλλιώς
Όχι Γιάννη δεν είναι *****υνση.Υπαρχουν πολύ σοβαρες μελέτες που δείχνουν ότι μπορεί κάποιος να έρθει στην ίδια κατάσταση με το υπνοβάτη ενώ οδηγεί.Ειχε ανέβει το θέμα στην σελίδα μας στο φβ και κάποιος μάλιστα ανέβασε μια από κάποιο πολύ σοβαρό πανεπιστήμιο.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όχι Γιάννη δεν είναι *****υνση.Υπαρχουν πολύ σοβαρες μελέτες που δείχνουν ότι μπορεί κάποιος να έρθει στην ίδια κατάσταση με το υπνοβάτη ενώ οδηγεί.Ειχε ανέβει το θέμα στην σελίδα μας στο φβ και κάποιος μάλιστα ανέβασε μια από κάποιο πολύ σοβαρό πανεπιστήμιο.
Πάνο αναφέρθηκα στο ότι μπορεί να μην το θυμάται μετά, ενώ του έχει συμβεί.

Δηλαδή αν έκαναν μελέτη πάνω σε αυτό, πάω πάσο
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.389
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πάνο αναφέρθηκα στο ότι μπορεί να μην το θυμάται μετά, ενώ του έχει συμβεί
Δύσκολα να μην το θυμάσαι,ειναι τετοια η τρομάρα που δεν ξεχνιέται
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πάνο αναφέρθηκα στο ότι μπορεί να μην το θυμάται μετά, ενώ του έχει συμβεί.

Δηλαδή αν έκαναν μελέτη πάνω σε αυτό, πάω πάσο

Δεν θυμαται τιποτε οπως ακριβως και ο υπνοβατης,
 
Top Bottom