Μπορείς να σταματήσεις να βάζεις το παιδί στο μηχανάκι χωρίς κράνος;

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.185
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ενα αρθρο απο το olympia.gr
για μενα αξιζει η τελευταια παράγραφος γιατι δηλαδή καταγγέλουμε ενα γονεα που χτυπάει το παιδί του και οχι εναν που το κυκλοφορει χωρις προστατευτικά στο δικυκλο.....



Μπορείς να σταματήσεις να βάζεις το παιδί στο μηχανάκι χωρίς κράνος;

Posted by kalinda στο Σεπτεμβρίου 27, 2018

Υπήρχαν καιροί που οι άσχετοι από οδική ασφάλεια γονείς μας, φόρτωναν 10-10 τα πιτσιρίκια στο αυτοκίνητο και κινούσαν για τα μπάνια του λαού. Η εγκληματική αυτή επιλογή, ωστόσο, δεν τους καθιστά εγκληματίες. Γιατί; Γιατί -απλούστατα- τόσα ήξεραν, τόσα έκαναν.

Μιλάμε για εποχές που ο κόσμος κάπνιζε στα λεωφορεία και το ξύλο ήταν ο τρόπος να διδάξεις τρυφερά στο παιδί ότι είναι μπουμπούνας -κι οι μπουμπούνες τιμωρούνται.

Ευτυχώς τ’ αφήσαμε πίσω μας όλα αυτά τα μεσαιωνικά και περάσαμε με ψηλά το κεφάλι στην εποχή που, ναι, μπορεί να βρίθει κριτικής για κάθε ασήμαντη ή κομβική γονεϊκή επιλογή, αλλά αν μη τι άλλο, πέντε βασικά πράγματα τα ‘χει λύσει.

Για παράδειγμα:

Όποιος βάζει το παιδί του στο μηχανάκι χωρίς κράνος είναι κοινωνικά και εγκεφαλικά ηλίθιος. Απλά τα πράγματα.

Θα μπορούσαμε να μην γράψουμε άλλα αφού -για τον Θεό, ρε παιδιά- το «γιατί» το λες και αυταπόδεικτο! Ωστόσο, για κάθε βλαμμένο που εκθέτει σε τέτοιο κίνδυνο το παιδί του, πρέπει να υπάρχει μια φωνή που να του λέει «ΠΑΣ ΚΑΛΑ, ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ;». Μπας και καταλάβει.

Επιχείρημα Πρώτο:

Η ασφάλεια των παιδιών σου είναι υποχρέωσή σου όχι απλά δικαίωμά τους.

Θες να μην τους διαβάσεις κανένα βιβλίο ποτέ; Βαριέσαι να παίζεις με τις ώρες ή δεν έχεις λεφτά για cool προσχολικές δραστηριότητες, παιδικά θέατρα και ψαγμένα εργαστήρια; Οκ, τι να κάνουμε, τα ‘χει αυτά η ζωή. Το να φροντίζεις να είναι υγιή και ασφαλή, όμως, δεν είναι κάτι που επαφίεται στην καλή σου διάθεση ή στην οικονομική σου κατάσταση. Πρέπει να το κάνεις, αλλιώς είσαι ανίκανος να έχεις παιδιά.

Επιχείρημα Δεύτερο:

Το «δεν παθαίνει τίποτα για 2 τετράγωνα» στο υπέγραψε κάποιος και το ‘χεις κάνει σημαία;

Το να πιστεύεις ότι η στατιστική και οι πιθανότητες είναι αιωνίως με το μέρος σου σε καθιστά στην καλύτερη περίπτωση αφελή και στη χειρότερη εγκληματία. Αν θες να παίζεις με τις πιθανότητες και να ζεις τη ζωή στα άκρα, ανέβα στον Όλυμπο με πατίνι. Μην βάζεις το παιδί του οποίου η ζωή εξαρτάται απ’ τις επιλογές σου, στο μηχανάκι χωρίς κράνος.

Επιχείρημα Τρίτο:

Αν για κάποιο μυστηριώδη λόγο δεν σου αρκεί το επιχείρημα «η επιλογή σου μπορεί να σκοτώσει το παιδί σου», έχε υπ’ όψη σου ότι αυτό που κάνεις είναι παράνομο.

Το κράτος λέει: αν δεν καταλαβαίνεις τι είναι εγκληματικό, θα σε αποτρέψω απ’ το να το κάνεις απειλώντας σε με βαριές τιμωρίες. Έτσι, ο νέος ΚΟΚ ορίζει αφαίρεση πινακίδων και άδειας ικανότητας οδήγησης, για τέτοιες ανεύθυνες περιπτώσεις.

«Επίμετρο»

Συγχωρήστε μας αν γίναμε δηκτικοί, αλλά η μόνη περίπτωση που επιτρέπεται να γίνει κανείς «κακός» με άλλους γονείς (νομίζουμε) είναι ακριβώς αυτή: όταν λειτουργούν εγκληματικά. Αν η μαμά στο δίπλα διαμέρισμα χτυπάει τα παιδιά της, θα κινήσεις γη και ουρανό για να σταματήσει. Αν τα εκθέτει σε κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις χωρίς ξύλο, αλλά με οδική ανευθυνότητα, πρέπει να κάτσεις ήσυχα στη γωνιά σου;
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Έχω αρχίσει και γίνομαι λίγο δεικτικός σε καταγγέλτικα άρθρα, από ανθρώπους που αντιμετωπίζουν το κάθε πρόβλημα από απόσταση

δίχως ποτέ να το έχουν ζήσει...


π.χ. ο 25 χρόνος Β.Π. κληρονόμος που μένει σε βιλιτσα 500m2 και καταγγέλλει τους κατοικους της οδου Φιλης οτι κακως διαμαρτύρονται που οι πελατες των "κοριτσιων" ουρουν στα παραθυρα των ημι-υπογειων τους...ως ρατσιστες


για τον οικολογο που διαμαρτύρεται ότι δεν πρεπει να περνούν ποδηλατα και αγροτικα από τον χ,ψ,ζ χωματόδρομο διοτι διαταράσσουν τον διαλογισμο των κατσαριδων της υπαιθρου…

ναι αλλα αν δεν παει ο αγροτης στο χωραφι, πως θα φας εσυ το σουσι σου τυλιγμενο στο φυλλο μαρουλιου;


Σιγουρα λοιπον οι γονεις πρεπει να προσεχουν τα παιδια τους…και οι περισσοτεροι το κανουν…AN μπορουν…


Αλλα να ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ;……

Ρουφιανοι με την μια…


Και εάν ο κακομοιρης έπρεπε να φυγει από την δουλεια του στις 3 και έφυγε στις 5…

Και δεν πηγε σπιτι να παρει το αμαξι, αλλα πηγε κατευθείαν να παρει το βλασταρι από τον σχολειο, διοτι 5 και 1 λεπτο κλείνουν την πόρτα και πετανε εξω το μικρο…τι θα κανει…;


Τι θελω να πω….καλες οι πιπες…αλλα το μαμησι καλυτερο…


Βαρέθηκα το Politically Correctness….
 
Τελευταία επεξεργασία:

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Καμία δικαιολογία για όποιον ανεβάζει παιδί χωρίς κράνος στο μηχανάκι. Ας προνοήσει να το έχει μαζι του πάντα αφού μεταφέρει το παιδί του έτσι... Ας έχει ενα κράνος "καβάτζα". Δεν σημαίνει ότι επειδή έκανε ένα παιδί, μπορεί να παίζει την ζωή του κορώνα γράμματα.....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχω αρχίσει και γίνομαι λίγο δεικτικός σε καταγγέλτικα άρθρα, από ανθρώπους που αντιμετωπίζουν το κάθε πρόβλημα από απόσταση

δίχως ποτέ να το έχουν ζήσει...


π.χ. ο 25 χρόνος Β.Π. κληρονόμος που μένει σε βιλιτσα 500m2 και καταγγέλλει τους κατοικους της οδου Φιλης οτι κακως διαμαρτύρονται που οι πελατες των "κοριτσιων" ουρουν στα παραθυρα των ημι-υπογειων τους...ως ρατσιστες


για τον οικολογο που διαμαρτύρεται ότι δεν πρεπει να περνούν ποδηλατα και αγροτικα από τον χ,ψ,ζ χωματόδρομο διοτι διαταράσσουν τον διαλογισμο των κατσαριδων της υπαιθρου…

ναι αλλα αν δεν παει ο αγροτης στο χωραφι, πως θα φας εσυ το σουσι σου τυλιγμενο στο φυλλο μαρουλιου;


Σιγουρα λοιπον οι γονεις πρεπει να προσεχουν τα παιδια τους…και οι περισσοτεροι το κανουν…AN μπορουν…


Αλλα να ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ;……

Ρουφιανοι με την μια…


Και εάν ο κακομοιρης έπρεπε να φυγει από την δουλεια του στις 3 και έφυγε στις 5…

Και δεν πηγε σπιτι να παρει το αμαξι, αλλα πηγε κατευθείαν να παρει το βλασταρι από τον σχολειο, διοτι 5 και 1 λεπτο κλείνουν την πόρτα και πετανε εξω το μικρο…τι θα κανει…;


Τι θελω να πω….καλες οι πιπες…αλλα το μαμησι καλυτερο…


Βαρέθηκα το Politically Correctness….
Politically Correct το κράνος στο πιτσιρίκι ρε Αντώνη; Να μην το πάω ποτέ στο σχολείο από το να το ταΐζω μια ζωή στο καροτσάκι, για μένα δεν υπάρχει δικαιολογία, στα υπόλοιπα συμφωνούμε 100%.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Έχω αρχίσει και γίνομαι λίγο δεικτικός σε καταγγέλτικα άρθρα, από ανθρώπους που αντιμετωπίζουν το κάθε πρόβλημα από απόσταση

δίχως ποτέ να το έχουν ζήσει...


π.χ. ο 25 χρόνος Β.Π. κληρονόμος που μένει σε βιλιτσα 500m2 και καταγγέλλει τους κατοικους της οδου Φιλης οτι κακως διαμαρτύρονται που οι πελατες των "κοριτσιων" ουρουν στα παραθυρα των ημι-υπογειων τους...ως ρατσιστες


για τον οικολογο που διαμαρτύρεται ότι δεν πρεπει να περνούν ποδηλατα και αγροτικα από τον χ,ψ,ζ χωματόδρομο διοτι διαταράσσουν τον διαλογισμο των κατσαριδων της υπαιθρου…

ναι αλλα αν δεν παει ο αγροτης στο χωραφι, πως θα φας εσυ το σουσι σου τυλιγμενο στο φυλλο μαρουλιου;


Σιγουρα λοιπον οι γονεις πρεπει να προσεχουν τα παιδια τους…και οι περισσοτεροι το κανουν…AN μπορουν…


Αλλα να ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ;……

Ρουφιανοι με την μια…


Και εάν ο κακομοιρης έπρεπε να φυγει από την δουλεια του στις 3 και έφυγε στις 5…

Και δεν πηγε σπιτι να παρει το αμαξι, αλλα πηγε κατευθείαν να παρει το βλασταρι από τον σχολειο, διοτι 5 και 1 λεπτο κλείνουν την πόρτα και πετανε εξω το μικρο…τι θα κανει…;


Τι θελω να πω….καλες οι πιπες…αλλα το μαμησι καλυτερο…


Βαρέθηκα το Politically Correctness….

Δεν ειναι πολιτικαλ κορεκτ ο σεβασμος στην ανθρωπινη ζωη, καλυτερα να τον ρουφιανεψω και να τον σωσω παρα "αντιρουφιανος" και να παω στην κηδεια του
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Σωστα και δικαια ολα αυτα και τα γραψα και γω...

κανεις δεν θελει να χτυπησει αυτος ή το παιδι του...

με τον τονο και το υφος του αρθρου τα εχω...

Ασε που περισσοτερο επικινδυνο θεωρω πχ ενα ανεμβολιαστο παιδι ή μια ξεχαρβαλωμενη μπριζα στο σχολειο, παρα μια αποσταση 200m με 20 χλμ/α στην μοτο-αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παλικαρια εγω δεν τους εβαζα κρανος γιατι θεωρουσα οτι με 10 που τα πηγαινα με το jogακι και να πεφταμε δεν θα παθαιναν τιποτε.Δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι μπορουσε καποιο διερχομενο οχημα να πεσει επανω μας με ταχυτητα η κατι τετοιο.

Μερικες φορες κανουμε *****ιες επειδη δεν μας παν στο μυαλο οι συνεπειες.Επισης εμεις τις επαρχιας που εχουμε μικροτερες αποστασεις να καλυψουμς,νομιζουμε οτι μειωνονται οι πιθανοτητες.

Θα συμφωνησω με τον Ακη.Το Όποιος βάζει το παιδί του στο μηχανάκι χωρίς κράνος είναι κοινωνικά και εγκεφαλικά ηλίθιος δειχνει ανθρωπο εριστικο και αυτοι οι τυποι μου την σπανε.Συνηθως εχουν κανει πολυ χειροτερα απο αυτα που "καταγγελουν".
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Ασε που περισσοτερο επικινδυνο θεωρω πχ ενα ανεμβολιαστο παιδι ή μια ξεχαρβαλωμενη μπριζα στο σχολειο, παρα μια αποσταση 200m με 20 χλμ/α στην μοτο-αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις....

Και γιατί να μην πάει με το πόδι αυτά τα 200μ;
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Και γιατί να μην πάει με το πόδι αυτά τα 200μ;
π.χ. Διοτι ειναι 6 ετων;

Διοτι ειναι πλεον επικινδυνο ακομη και σε ενηλικους να κυκλοφορουν μονοι (γυναικες, ηλικιωμενοι, παιδια)..

Διοτι οι μισοι δεν σταματανε στο κοκκινο και σχεδον κανεις στην διαβαση πεζων....

κλπ...κλπ
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
π.χ. Διοτι ειναι 6 ετων;

Διοτι ειναι πλεον επικινδυνο ακομη και σε ενηλικους να κυκλοφορουν μονοι (γυναικες, ηλικιωμενοι, παιδια)..

Διοτι οι μισοι δεν σταματανε στο κοκκινο και σχεδον κανεις στην διαβαση πεζων....

κλπ...κλπ

Το παίρνεις από το χέρι και το πας περπατώντας.

Αλλά αφού κρίνεις ότι είναι πιο ασφαλής πάνω στην μηχανή χωρίς κράνος, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο συζήτησης.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Προφανώς ο καθένας έχει την άποψη του και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Οπότε από πλευράς μου θα ήθελα να ευχηθώ να μην συμβεί ποτέ τίποτα κακό σε οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη από αυτή που εξέφρασα εγώ και που θεωρώ πως είναι η σωστή .
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Διαφορετικες αποψεις υπηρχαν οταν δεν ξεραμε...τωρα ξερουμε.Το κρανος απο την στιγμη που θα ανεβουμε στην μηχανη το βιδωνουμε στο κεφαλι μας.Το ιδιο ισχυει και για τους συνεπιβατες.

Ολα τ αλλα ειναι σε κουβεντα να βρισκομαστε.
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Διαφορετικες αποψεις υπηρχαν οταν δεν ξεραμε...τωρα ξερουμε.

Ξέρουμε τόσο ώστε όταν βλέπουμε κάποιον με ξεκράνωτο πιτσιρίκι πάνω στο μηχανάκι, να λέμε «φάε έναν μαλάκα», χωρίς να ξέρουμε ή να έχει καμία σημασία αν θα κάνει 100 μέτρα ή 10 χιλιόμετρα. Επειδή βεβαίως ξέρουμε ότι ο εν λόγω «κύριος» έχει «προσωπική άποψη» επί του θέματος.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Εγώ σε ντελιβερα
Οπου ε εγώ
Όπου ντ ,ντελιβερας
- ε γιατί δεν φοράς κράνος??
-ντ να εδω δίπλα πάω,στα 100μ
-ε και λοιπον ,θα σε ρωτήσει η στραβη αν πας 100,1000 η 10 χλμ??
- ντ όχι αλλά δίπλα είναι.
- ε ωραια,δίπλωμα άδεια και ασφάλεια
- ντ θα με γράψεις??
- ε όχι,θα σου υπογράψω αυτόγραφο.Φυσικά τι ρωτας?
- ντ μα γιατί εδώ δίπλα πηγαίνω.
- ε δεν μου λες ,ποσο έχει ο καφές?
- ντ 2 €
- ε αν τον πας εκεί ποσο έχει
-ντ παλι 2€
- ε και αν πας εκεί που είναι τόσο μακριά?
- ντ 2€ ,γιατί ??
- ε αφού η τιμή δεν αλλάζει με την απόσταση, ουτε και η ποινή αλλάζει
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ξέρουμε τόσο ώστε όταν βλέπουμε κάποιον με ξεκράνωτο πιτσιρίκι πάνω στο μηχανάκι, να λέμε «φάε έναν μαλάκα», χωρίς να ξέρουμε ή να έχει καμία σημασία αν θα κάνει 100 μέτρα ή 10 χιλιόμετρα. Επειδή βεβαίως ξέρουμε ότι ο εν λόγω «κύριος» έχει «προσωπική άποψη» επί του θέματος.

Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις.
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις.

Δεν απαντώ σε εσένα προσωπικά, αλλά περί προσωπικών «απόψεων» και πεποιθήσεων που αναφέρεις, έχω να σχολιάσω:

Όταν βλέποιυμε κάποιον με παιδί στο μηχανάκι και δη χωρίς κράνος, μας ενδιαφέρει πόσο μακριά πάει;

Όταν βλέποιυμε κάποιον με παιδί στο μηχανάκι και δη χωρίς κράνος, πιστεύουμε ότι είναι τυχαίο γεγονός και ότι ο εν λόγω «πατέρας» δεν έχει έστω μια δικαιολογία (που εδώ την λέμε «προσωπική άποψη») για να το κάνει συστηματικά;
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγώ σε ντελιβερα
Οπου ε εγώ
Όπου ντ ,ντελιβερας
- ε γιατί δεν φοράς κράνος??
-ντ να εδω δίπλα πάω,στα 100μ
-ε και λοιπον ,θα σε ρωτήσει η στραβη αν πας 100,1000 η 10 χλμ??
- ντ όχι αλλά δίπλα είναι.
- ε ωραια,δίπλωμα άδεια και ασφάλεια
- ντ θα με γράψεις??
- ε όχι,θα σου υπογράψω αυτόγραφο.Φυσικά τι ρωτας?
- ντ μα γιατί εδώ δίπλα πηγαίνω.
- ε δεν μου λες ,ποσο έχει ο καφές?
- ντ 2 €
- ε αν τον πας εκεί ποσο έχει
-ντ παλι 2€
- ε και αν πας εκεί που είναι τόσο μακριά?
- ντ 2€ ,γιατί ??
- ε αφού η τιμή δεν αλλάζει με την απόσταση, ουτε και η ποινή αλλάζει

και να τρως full ειρωνική τάπα και το πρόστιμο;;; Πάει πολύ! του γάμησες όχι μόνο τη μέρα, την βδομάδα όλη ρε Δημήτρη! χααχχαχααχχαχαχχα
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Το παίρνεις από το χέρι και το πας περπατώντας.

Αλλά αφού κρίνεις ότι είναι πιο ασφαλής πάνω στην μηχανή χωρίς κράνος, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο συζήτησης.

Μαλλον δεν κατανοεις την ελληνικη επαρκως.

και εισαι και εριστικος.

Βρες καπου αλλου να εκτονωθεις, εφοσσον δεν εισαι σε θεση να συζητησεις.
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Μαλλον δεν κατανοεις την ελληνικη επαρκως.

Μάλλον με τρολλάρεις.

και εισαι και εριστικος.

Είμαι και όμορφος, ε και;

Βρες καπου αλλου να εκτονωθεις, εφοσσον δεν εισαι σε θεση να συζητησεις.

Να συζητήσω τι; Εγώ έχω επιχειρήματα, εσύ δεν έχεις κανένα. Αν δεν έχεις επιχειρήματα, σου μένει απλά να «την λες» στον άλλο, ότι και καλά έχει νεύρα. Λες και με βλέπεις να μπαίνω σε κάθε thread και να ξεσπάω τα νεύρα μου. Είσαι ο καπετάν άκυρος.
 
Top Bottom