Μοτοσυκλετιστική αρχαιοβόλτα 23 Ιουλίου

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Σκασμένος ξεκίνησα τη μέρα σήμερα. Οι χθεσινές εξελίξεις με τα ευρήματα του Σταθμού Βενιζέλου στη Θεσσαλονίκη με είχαν γεμίσει φαρμάκι. Ακούς εκεί, έτσι απλά να ξηλώνουμε θησαυρούς που άλλοι… Ξεναγήσεις δεν είχα κλεισμένες, προγράμματα και κοστολογήσεις είχαν φύγει για τους συνεργάτες, άρα οι δρόμοι είναι ανοιχτοί και τα σκυλιά δεμένα. Η Μπουμπού αστραποβολά μετά τη χθεσινή περιποίηση και περιμένει κι αυτή να βγει στους δρόμους.

Θα χτυπήσουμε εκεί που πονάει: αρχαιολογικός γύρος Βορειοανατολικής Αττικής. Ώσπου να βγω απ’το Χαλάνδρι και ν’ανέβω Πεντέλη η κίνηση είναι ασφυκτική και η ζέστη τα κάνει χειρότερα. Μόλις όμως παίρνω κατεύθυνση προς Νέα Μάκρη προσπερνάω εύκολα τα λίγα αυτοκίνητα μπροστά μου και αρχίζω να δέχομαι το ευεργετικό αεράκι της θάλασσας. Μερικές ριπές είναι κάπως δυνατές και θέλει λίγη προσοχή στις στροφές.

Πρώτη στάση, ο Τύμβος των Αθηναίων στο Μαραθώνα. Έχω ξαναπεράσει απ’έξω, ευκαιρία να πλησιάσω και να βγάλω κανα δυο φωτογραφίες. Εδώ ενταφιάστηκαν οι πεσόντες Αθηναίοι που στις 11-13 Σεπτεμβρίου του 490 π.κ.ε. παρατάχθηκαν υπό τις εντολές του Μιλτιάδη και του Καλλίμαχου για να αντιμετωπίσουν το διπλάσιο σε αριθμό στρατό των Περσών. Οι ανασκαφές του Τύμβου έδωσαν πολύτιμα ευρήματα τόσο σε σκελετικό υλικό, όσο και από τις νεκρικές πυρές και τα νεκρόδειπνα.







Πριν φτάσω στο μουσείο για μια πιο λεπτομερή γνωριμία με το Μαραθώνα, σταματώ στην περιοχή Τσέπι, όπου έχει αναδειχθεί περίφημα (α, ρε Ολυμπιακοί Αγώνες κι έρμη Θεσσαλονίκη…) το Πρωτοελλαδικό Νεκροταφείο. Μιλάμε για το 3.200 – 2.000 π.κ.ε., τότε δηλαδή που εντοπίζονται οι πρώτοι οργανωμένοι οικισμοί και στην περιοχή της αρχαίας Αγοράς των Αθηνών και γύρω από το λόφο της Ακροπόλεως! Εξαιρετική η ανάδειξη με παρουσία σκελετικού υλικού στους τάφους που κάνει πιο άμεση την εμπειρία. Κατά τη γνώμη μου θα μπορούσαν να τοποθετηθούν και κάποια αντίγραφα των κτερισμάτων.

 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Κτερίσματα που βρίσκω όμως σε αφθονία στο αρχαιολογικό μουσείο του Μαραθώνα. Πόσο μ’αρέσουν τα μικρά, τοπικά μουσεία! Μαραθώνας, Βραυρώνα, Λευκάδα, Αιανή, Άβδηρα, Σάμος. Και αυτό δε με απογοητεύει: πλούσιο το τμήμα της προϊστορικής και αρχαϊκής κεραμεικής που αγαπώ ιδιαίτερα. Με γοητεύουν οι σχηματικές φιγούρες πουλιών και ζώων και χάνομαι στους μαιάνδρους των γεωμετρικών αγγείων!





Σύντομα συναντώ και τον Ηρώδη τον Αττικό (ναι, αυτόν με το Ωδείο) και μου συστήνει να μη χάσω το Ιερό των Αιγύπτιων Θεών που ο ίδιος είχε ιδρύσει στη θέση Μπρεξίζα, δίπλα στη θάλασσα. Του εξηγώ ότι το έχω επισκεφτεί παλιότερα και μου λέει να προχωρήσω στην επόμενη αίθουσα όπου βρίσκονται τα αυθεντικά αγάλματα από το Ιερό.





Φεύγοντας από το μουσείο του Μαραθώνα δε μπορώ να μην επισκεφτώ το τρόπαιο της Μάχης, έστω κι αν είναι εντελώς καινούργιο και τα λίγα κομμάτια του αρχαίου μόλις τα είδα. Κάνουμε μια δουλειά, να την κάνουμε σωστά… Κι από την περιοχή του Σχοινιά με ένα θαλάσσιο άνεμο να λυσσομανά στρέφομαι προς την ενδοχώρα και βάζω πλώρη με τη Μπουμπού για Ραμνούντα (είπαμε, μαούνα!).

 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Ο Ραμνούς αναφέρεται από τον γεωγράφο Σκύλακα ως σημαντικό οχυρό. Το ιερό του αφιερωμένο στην τοπική θεότητα Νέμεση (κάτι σαν alter ego της Άρτεμης) είχε αποκτήσει μεγάλη φήμη. Ο αρχαϊκός ναός της Νεμέσεως καταστράφηκε από τους Πέρσες κατά την εισβολή του 480/479 π.Χ. όπως και τόσα άλλα κτίσματα της Αττικής. Το άγαλμα της θεότητας το είχε φιλοτεχνήσει ο Φειδίας. Το μάρμαρο είχαν φέρει οι Πέρσες και το προόριζαν για να φτιάξουν τρόπαιο ύστερα από την κατάληψη της Αθήνας. Βέβαια οι Πέρσες δεν κατέλαβαν ποτέ την Αθήνα. Το ιερό της Νέμεσης του Ραμνούντα είχε υποκινήσει τον αθηναϊκό στρατό να πολεμήσει στον Μαραθώνα. Το φρούριο του Ραμνούντα, όπως και αυτό του Σουνίου στη νότια ακτή της Αττικής, πιστεύεται πως κατασκευάστηκε κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού πολέμου για τον έλεγχο των πλοίων που μετέφεραν σιτηρά προς την Αθήνα.



Πέρα από τις πολύτιμες πληροφορίες που αλίευσα κυρίως εδώ http://odysseus.culture.gr/h/3/gh351.jsp?obj_id=2391 αυτό που αντίκρυσα μπροστά μου ξεπερνούσε κάθε φαντασία: μια ολόκληρη πόλη σε τέλεια κατάσταση. Έχετε δει ταινίες στυλ Indiana Jones που ο εξερευνητής περπατάει χαμένος μέσα στη βλάστηση και ξαφνικά ανοίγεται μπροστά του η αρχαία πόλη; Ε, αυτό! Και τι πόλη! Με ισχυρά τείχη, με πύλες και με πύργους, με σπίτια, δρόμους και δρομάκια, με ένα Γυμνάσιο κι ένα ορθογώνιο θέατρο, όλα ευδιάκριτα λες και είναι κανα εγκαταλειμμένο χωριό του ’40 ή του ’50! Όποιοι έχουν επισκεφτεί τη Σπιναλόγκα ή τη Μακρόνησο πριν τις αναστηλώσεις θα με καταλάβουν. Και κάτω, χαμηλά, στα ριζά του λόφου, ευδιάκριτο το ένα από τα δύο λιμάνια της άλλοτε ισχυρής πόλης. Καθόμουν και χάζευα τη θέα βέβαιος ότι όπου να’ναι θα φανεί κάποιο καράβι να ξεφορτώσει αιγυπτιακό σιτάρι και να πάρι κρασί και σύκα της Αττικής!









Στα καλύτερα την είχα τη Μπουμπού, στις σκιές και στις δροσιές, αλλά δεν ικανοποιείται η Γερμανίδα: «τι θα γίνει» μου λέει «στο ισιάδι θα τη βγάλουμε;». Είχα πάρει μαζί μου φαγητό για να μην έχω το άγχος της επιστροφής, αλλά ο αέρας ήταν δυνατός στην παραλία κι έτσι είπαμε να προσθέσουμε λίγα χιλιόμετρα ακόμη. Ραμνούντας – Ιπποκράτειος Πολιτεία – Πλάτανος Τατοΐου λοιπόν. Ωραίο στροφιλίκι, γενικά καλή άσφαλτος, ό,τι πρέπει για παιχνιδάκι, ν’ανέβουν λίγο οι ρυθμοί. Το φαγητό είχε άλλη γεύση στη δροσιά και την ηρεμία της Πάρνηθας (ίσως γιατί και μια παρέα λίγο παραπέρα έπιναν ασταμάτητα μπάφους και μύριζε μούρλια το άτιμο!). Υπνάκος μισής ώρας κι επιστροφή στο Κλεινόν Άστυ με το κεφάλι γεμάτο όμορφες εικόνες…


Κοίτα σακούλα που πήγα και βρήκα...


Γεμιστά εντουράτα! Delicious!


Η ανάπαυση του πολεμιστή!

Και ο χάρτης της διαδρομής:
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ο Ραμνούς αναφέρεται από τον γεωγράφο Σκύλακα ως σημαντικό οχυρό. Το ιερό του αφιερωμένο στην τοπική θεότητα Νέμεση (κάτι σαν alter ego της Άρτεμης) είχε αποκτήσει μεγάλη φήμη. Ο αρχαϊκός ναός της Νεμέσεως καταστράφηκε από τους Πέρσες κατά την εισβολή του 480/479 π.Χ. όπως και τόσα άλλα κτίσματα της Αττικής. Το άγαλμα της θεότητας το είχε φιλοτεχνήσει ο Φειδίας. Το μάρμαρο είχαν φέρει οι Πέρσες και το προόριζαν για να φτιάξουν τρόπαιο ύστερα από την κατάληψη της Αθήνας. Βέβαια οι Πέρσες δεν κατέλαβαν ποτέ την Αθήνα. Το ιερό της Νέμεσης του Ραμνούντα είχε υποκινήσει τον αθηναϊκό στρατό να πολεμήσει στον Μαραθώνα. Το φρούριο του Ραμνούντα, όπως και αυτό του Σουνίου στη νότια ακτή της Αττικής, πιστεύεται πως κατασκευάστηκε κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού πολέμου για τον έλεγχο των πλοίων που μετέφεραν σιτηρά προς την Αθήνα.



Πέρα από τις πολύτιμες πληροφορίες που αλίευσα κυρίως εδώ http://odysseus.culture.gr/h/3/gh351.jsp?obj_id=2391 αυτό που αντίκρυσα μπροστά μου ξεπερνούσε κάθε φαντασία: μια ολόκληρη πόλη σε τέλεια κατάσταση. Έχετε δει ταινίες στυλ Indiana Jones που ο εξερευνητής περπατάει χαμένος μέσα στη βλάστηση και ξαφνικά ανοίγεται μπροστά του η αρχαία πόλη; Ε, αυτό! Και τι πόλη! Με ισχυρά τείχη, με πύλες και με πύργους, με σπίτια, δρόμους και δρομάκια, με ένα Γυμνάσιο κι ένα ορθογώνιο θέατρο, όλα ευδιάκριτα λες και είναι κανα εγκαταλειμμένο χωριό του ’40 ή του ’50! Όποιοι έχουν επισκεφτεί τη Σπιναλόγκα ή τη Μακρόνησο πριν τις αναστηλώσεις θα με καταλάβουν. Και κάτω, χαμηλά, στα ριζά του λόφου, ευδιάκριτο το ένα από τα δύο λιμάνια της άλλοτε ισχυρής πόλης. Καθόμουν και χάζευα τη θέα βέβαιος ότι όπου να’ναι θα φανεί κάποιο καράβι να ξεφορτώσει αιγυπτιακό σιτάρι και να πάρι κρασί και σύκα της Αττικής!









Στα καλύτερα την είχα τη Μπουμπού, στις σκιές και στις δροσιές, αλλά δεν ικανοποιείται η Γερμανίδα: «τι θα γίνει» μου λέει «στο ισιάδι θα τη βγάλουμε;». Είχα πάρει μαζί μου φαγητό για να μην έχω το άγχος της επιστροφής, αλλά ο αέρας ήταν δυνατός στην παραλία κι έτσι είπαμε να προσθέσουμε λίγα χιλιόμετρα ακόμη. Ραμνούντας – Ιπποκράτειος Πολιτεία – Πλάτανος Τατοΐου λοιπόν. Ωραίο στροφιλίκι, γενικά καλή άσφαλτος, ό,τι πρέπει για παιχνιδάκι, ν’ανέβουν λίγο οι ρυθμοί. Το φαγητό είχε άλλη γεύση στη δροσιά και την ηρεμία της Πάρνηθας (ίσως γιατί και μια παρέα λίγο παραπέρα έπιναν ασταμάτητα μπάφους και μύριζε μούρλια το άτιμο!). Υπνάκος μισής ώρας κι επιστροφή στο Κλεινόν Άστυ με το κεφάλι γεμάτο όμορφες εικόνες…


Κοίτα σακούλα που πήγα και βρήκα...


Γεμιστά εντουράτα! Delicious!


Η ανάπαυση του πολεμιστή!

Και ο χάρτης της διαδρομής:
Κανόνισε μια ανάλογη ομαδική να σε έχουμε ξεναγό.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Κανόνισε μια ανάλογη ομαδική να σε έχουμε ξεναγό.
Βαγγέλη ότι λέει ο από παν!!
Βρες το προορισμό κι ακολουθούμε!!
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.170
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Βαγγελη προχωρα οτι λεν οι απ πανω.....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Ο Ραμνούς αναφέρεται από τον γεωγράφο Σκύλακα ως σημαντικό οχυρό. Το ιερό του αφιερωμένο στην τοπική θεότητα Νέμεση (κάτι σαν alter ego της Άρτεμης) είχε αποκτήσει μεγάλη φήμη. Ο αρχαϊκός ναός της Νεμέσεως καταστράφηκε από τους Πέρσες κατά την εισβολή του 480/479 π.Χ. όπως και τόσα άλλα κτίσματα της Αττικής. Το άγαλμα της θεότητας το είχε φιλοτεχνήσει ο Φειδίας. Το μάρμαρο είχαν φέρει οι Πέρσες και το προόριζαν για να φτιάξουν τρόπαιο ύστερα από την κατάληψη της Αθήνας. Βέβαια οι Πέρσες δεν κατέλαβαν ποτέ την Αθήνα. Το ιερό της Νέμεσης του Ραμνούντα είχε υποκινήσει τον αθηναϊκό στρατό να πολεμήσει στον Μαραθώνα. Το φρούριο του Ραμνούντα, όπως και αυτό του Σουνίου στη νότια ακτή της Αττικής, πιστεύεται πως κατασκευάστηκε κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού πολέμου για τον έλεγχο των πλοίων που μετέφεραν σιτηρά προς την Αθήνα.



Πέρα από τις πολύτιμες πληροφορίες που αλίευσα κυρίως εδώ http://odysseus.culture.gr/h/3/gh351.jsp?obj_id=2391 αυτό που αντίκρυσα μπροστά μου ξεπερνούσε κάθε φαντασία: μια ολόκληρη πόλη σε τέλεια κατάσταση. Έχετε δει ταινίες στυλ Indiana Jones που ο εξερευνητής περπατάει χαμένος μέσα στη βλάστηση και ξαφνικά ανοίγεται μπροστά του η αρχαία πόλη; Ε, αυτό! Και τι πόλη! Με ισχυρά τείχη, με πύλες και με πύργους, με σπίτια, δρόμους και δρομάκια, με ένα Γυμνάσιο κι ένα ορθογώνιο θέατρο, όλα ευδιάκριτα λες και είναι κανα εγκαταλειμμένο χωριό του ’40 ή του ’50! Όποιοι έχουν επισκεφτεί τη Σπιναλόγκα ή τη Μακρόνησο πριν τις αναστηλώσεις θα με καταλάβουν. Και κάτω, χαμηλά, στα ριζά του λόφου, ευδιάκριτο το ένα από τα δύο λιμάνια της άλλοτε ισχυρής πόλης. Καθόμουν και χάζευα τη θέα βέβαιος ότι όπου να’ναι θα φανεί κάποιο καράβι να ξεφορτώσει αιγυπτιακό σιτάρι και να πάρι κρασί και σύκα της Αττικής!









Στα καλύτερα την είχα τη Μπουμπού, στις σκιές και στις δροσιές, αλλά δεν ικανοποιείται η Γερμανίδα: «τι θα γίνει» μου λέει «στο ισιάδι θα τη βγάλουμε;». Είχα πάρει μαζί μου φαγητό για να μην έχω το άγχος της επιστροφής, αλλά ο αέρας ήταν δυνατός στην παραλία κι έτσι είπαμε να προσθέσουμε λίγα χιλιόμετρα ακόμη. Ραμνούντας – Ιπποκράτειος Πολιτεία – Πλάτανος Τατοΐου λοιπόν. Ωραίο στροφιλίκι, γενικά καλή άσφαλτος, ό,τι πρέπει για παιχνιδάκι, ν’ανέβουν λίγο οι ρυθμοί. Το φαγητό είχε άλλη γεύση στη δροσιά και την ηρεμία της Πάρνηθας (ίσως γιατί και μια παρέα λίγο παραπέρα έπιναν ασταμάτητα μπάφους και μύριζε μούρλια το άτιμο!). Υπνάκος μισής ώρας κι επιστροφή στο Κλεινόν Άστυ με το κεφάλι γεμάτο όμορφες εικόνες…


Κοίτα σακούλα που πήγα και βρήκα...


Γεμιστά εντουράτα! Delicious!


Η ανάπαυση του πολεμιστή!

Και ο χάρτης της διαδρομής:
Εξαιρετικά!!!
Βαγγέλη,
Υπέροχα!!

Υ. Γ. Ασφαλώς η σακούλα Honda..
κάτι σημαίνει!!

Χα χα..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Υπέροχα!!

Υ. Γ. Ασφαλώς η σακούλα Honda..
κάτι σημαίνει!!

Χα χα..
Φυσικά και σημαίνει.
Δεν θα μπει στον κόπο την κλέψει κανείς.
Και γ@μω τα αντικλεπτικα ,τόσο η σακούλα ,όσο και μια κουκούλα μηχανης Rolling

Το καλύτερο αντικλεπτικο by far
 
Τελευταία επεξεργασία:

jordano

member
Δημοσιεύσεις
620
Ηλικία
60
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Ducati st2
Όνομα
.
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όλη η ύπαρξη του κόσμου τότε...
αν θέλετε ....

Είναι
Μαραθώνας ..
Θερμοπύλες..
Σαλαμίνα...
Πλαταιές....

Ωραία θαταν μια ενότητα
Για τον Αρχαιοελληνικό πολιτισμό..
Να μιλήσουμε και λίγο για αυτές
τις " πέτρες"
τις αρχαίες
που πατάμε .....

Συνείδησης !!! Εθνική...
Όχι της τράπεζας !!!

Αλλά ....
Του κόσμου μας...που αφήσαμε .. του ενός ...

Του άλλου
Άλλη φορά ...

ΒΑΡΈΘΗΚΑ
Εκδρομές, φωτογραφίες παλαιές Μοναστήρια, εκκλησίες ,
Καρδιά μου μη κλαίς...

Με σεβασμό σε όλες τις ιδεολογίες..
Καλό βράδυ
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Τελικά αυτή τη βόλτα θα την περιμένει λαος πολύς!!!

Yes Yes Yes

Αυτή τη βδομάδα ως την Πέμπτη είμαι κλεισμένος. Μετά θα δω πότε θα μπορούσε να γίνει, πριν σκορπίσουμε στις τέσσερεις γωνιές του ορίζοντα για διακοπές...
Ίσως και το επόμενο Σαββατοκύριακο, αλλά δε θέλω να δεσμευτώ ακόμα.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Αυτή τη βδομάδα ως την Πέμπτη είμαι κλεισμένος. Μετά θα δω πότε θα μπορούσε να γίνει, πριν σκορπίσουμε στις τέσσερεις γωνιές του ορίζοντα για διακοπές...
Ίσως και το επόμενο Σαββατοκύριακο, αλλά δε θέλω να δεσμευτώ ακόμα.
Βαγγέλη, μήπως θα ήταν καλύτερα από Σεπτέμβρη;
Επειδή είμαστε σε περίοδο διακοπών!!!!
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Αυτή τη βδομάδα ως την Πέμπτη είμαι κλεισμένος. Μετά θα δω πότε θα μπορούσε να γίνει, πριν σκορπίσουμε στις τέσσερεις γωνιές του ορίζοντα για διακοπές...
Ίσως και το επόμενο Σαββατοκύριακο, αλλά δε θέλω να δεσμευτώ ακόμα.

Δεν χρειάζεται να δεσμευτείς Βαγγέλη για τον χρόνο.
Όταν και εφόσον μπορέσεις το ανεβάζεις και όποιος διαθέσιμος ακολουθεί.


Γουορστ κέϊς σενάριο να επαναληφθεί για αυτούς που δεν μπόρεσαν!
:cool::cool::cool:
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Μπραβο φιλε για τη περιηγηση και την ιστορια με της τοσες λεπτομερειες Smileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom