Μικρή αναβάθμιση on off

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Καλημέρα ομάδα. Την ρίξαμε πρωί πρωί (την ψήφο) και εκεί που κάναμε το μπανάκι μας για να βγούμε βόλτα άρχισαν οι σκέψεις. Έχοντας λοιπόν την κυρία 3 χρόνια στην κατοχή μου (απροβλημάτιστα τρία χρόνια), σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα για μια μικρή αναβάθμιση. Τρεις οι υποψήφιες και είναι οι παρακάτω :
Kawasaki Versys 650
Suzuki V-Strom 650
Yamaha Tenere 700
Και τα τρία μοντέλα είναι στις σκέψεις του μεταχειρισμένου μοντέλο 2019 και μετά.

Το Versys το θεωρώ πολύ όμορφο αλλά με χαλάει λίγο το 17αρη μπροστινό. Το Yamaha έχει πιο χωμάτινο χαρακτήρα (σε χωμάτινο τερέν θα μπαίνω ελάχιστα). Το V-Strom τα κάνει λίγο πολύ όλα.
Ύψος 1,90, βάρος 90 κιλά. Η χρήση είναι για κυρίως μέσα στην πόλη και κανένα κοντινό ταξίδι, μονοκαβαλος το μεγαλύτερο διάστημα.
Ποια είναι η γνώμη σας;IMG_20230805_101327.jpg
 
Last edited by a moderator:

ibar

new member
Δημοσιεύσεις
275
Ηλικία
49
Όνομα
ηλιας
αν σου αρκέσει το βερσους περισσότερο εκεί να πας και κάνεις ανετα μια απλη διέλευση απο χωμα αν τύχη
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλημέρα ομάδα. Την ρίξαμε πρωί πρωί (την ψήφο) και εκεί που κάναμε το μπανάκι μας για να βγούμε βόλτα άρχισαν οι σκέψεις. Έχοντας λοιπόν την κυρία 3 χρόνια στην κατοχή μου (απροβλημάτιστα τρία χρόνια), σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα για μια μικρή αναβάθμιση. Τρεις οι υποψήφιες και είναι οι παρακάτω :
Kawasaki Versys 650
Suzuki V-Strom 650
Yamaha Tenere 700
Και τα τρία μοντέλα είναι στις σκέψεις του μεταχειρισμένου μοντέλο 2019 και μετά.

Το Versys το θεωρώ πολύ όμορφο αλλά με χαλάει λίγο το 17αρη μπροστινό. Το Yamaha έχει πιο χωμάτινο χαρακτήρα (σε χωμάτινο τερέν θα μπαίνω ελάχιστα). Το V-Strom τα κάνει λίγο πολύ όλα.
Ύψος 1,90, βάρος 90 κιλά. Η χρήση είναι για κυρίως μέσα στην πόλη και κανένα κοντινό ταξίδι, μονοκαβαλος το μεγαλύτερο διάστημα.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Στο 1,90 που είσαι πρεπει να βρεις να καβαλήσεις και τα 3 για να δεις σε ποιο δεν θα πιάνονται τα πόδια σου.
Και τα 3 είναι υπέροχα πάντως ,με πιο μουρατο το τενερεΤ7.
Πιο φιλικό απ' όλα και ξεκούραστο και χρυσή τομή λόγω 19αρη - για εμένα παντα- το vstromaXtouring https://motoparea.gr/threads/Η-τριή...νέο-suzuki-v-strom-650-x-touring-του-20.4425/
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Στο 1,90 που είσαι πρεπει να βρεις να καβαλήσεις και τα 3 για να δεις σε ποιο δεν θα πιάνονται τα πόδια σου.
Και τα 3 είναι υπέροχα πάντως ,με πιο μουρατο το τενερεΤ7.
Πιο φιλικό απ' όλα και ξεκούραστο και χρυσή τομή λόγω 19αρη - για εμένα παντα- το vstromaXtouring https://motoparea.gr/threads/Η-τριήμερη-συμβίωση-μου-με-το-νέο-suzuki-v-strom-650-x-touring-του-20.4425/
Έχω ανέβει και στα τρία και είναι αρκετά άνετα μπορώ να πω με λίγο καλύτερη θέση οδήγησης για εμένα στο Tenere. Το θέμα είναι ότι δε θέλω να μπλέξω με ακτινολογησεις όπως έχω ακούσει από άλλους συντροχους όσον αφορά το VstromXT. Και στο Tenere το ίδιο πράγμα με κολλάει λίγο αλλιώς πιστεύω ότι κουμπωνω άψογα σε αυτό
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όντως ,αλλά είναι πιο όμορφο ένα μηχανάκι με ακτινες.
Αλλά θέλει υπομονή και χρόνο να τις καθαρίζεις .
Και κόστος κάνα 200αρι πάνω κατω ,το οποιο δεν το δίνεις κάθε μέρα.
Υπάρχουν όμως και οι δύο επιλογές σε χυτές ζάντες στο Καβασάκι και στο σουτζουκάκι:cool:
 

ibar

new member
Δημοσιεύσεις
275
Ηλικία
49
Όνομα
ηλιας
Όντως ,αλλά είναι πιο όμορφο ένα μηχανάκι με ακτινες.
Αλλά θέλει υπομονή και χρόνο να τις καθαρίζεις .
Και κόστος κάνα 200αρι πάνω κατω ,το οποιο δεν το δίνεις κάθε μέρα.
Υπάρχουν όμως και οι δύο επιλογές σε χυτές ζάντες στο Καβασάκι και στο σουτζουκάκι:cool:
το 200αρι γιατι ειναι?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
το 200αρι γιατι ειναι?
Ακτινολογιση ,ανάλογα που θα το πάει,πήρα την ακριβότερη τιμή γιατί αν το πάρει τώρα ,η ακτινολογιση μπορεί να χρειαστεί μετά από αρκετά χρόνια και όλα "ακριβαινονται "
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.672
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το versys δεν το λες ον οφ για κανεναν λογο και θεωρω οτι η θεση οδηγησης δεν βολευει τους ψηλους αναβατες.Απο τα αλλα δυο θα πηγαινα στο στρωμα γιατι ειναι πιο πολιτισμενο και πιο καταλληλο για την χρηση που το θες.
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Όντως ,αλλά είναι πιο όμορφο ένα μηχανάκι με ακτινες.
Αλλά θέλει υπομονή και χρόνο να τις καθαρίζεις .
Και κόστος κάνα 200αρι πάνω κατω ,το οποιο δεν το δίνεις κάθε μέρα.
Υπάρχουν όμως και οι δύο επιλογές σε χυτές ζάντες στο Καβασάκι και στο σουτζουκάκι:cool:
Συμφωνώ! Κ εμένα μου αρέσουν περισσότερο αυτά με τις ακτίνες απλά φοβάμαι μη μπλέξω με λάθος μάστορα
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Το versys δεν το λες ον οφ για κανεναν λογο και θεωρω οτι η θεση οδηγησης δεν βολευει τους ψηλους αναβατες.Απο τα αλλα δυο θα πηγαινα στο στρωμα γιατι ειναι πιο πολιτισμενο και πιο καταλληλο για την χρηση που το θες.
Ισχύει 100%. Είναι στα Sport touring απλά σαν θέση οδήγησης με είχε βολεψει σε σχέση με άλλα της κατηγορίας του (βλ. Tracer 700). Κ εγώ το στρώμα πιστεύω ότι θα είναι η κατάληξη απλά ελπίζω να είναι όντως αναβάθμιση και να μην είναι βαρετό όπως έχω διαβάσει σε διάφορες συζητήσεις
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ισχύει 100%. Είναι στα Sport touring απλά σαν θέση οδήγησης με είχε βολεψει σε σχέση με άλλα της κατηγορίας του (βλ. Tracer 700). Κ εγώ το στρώμα πιστεύω ότι θα είναι η κατάληξη απλά ελπίζω να είναι όντως αναβάθμιση και να μην είναι βαρετό όπως έχω διαβάσει σε διάφορες συζητήσεις
Το τελευταίο με το ride by wire γκαζακι είναι σούπερ.
Είχες ηλεκτρογκαζο στο nc ;
Αν όχι θα δεις διαφορά ..... PlayStation
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
320
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Tenere με κλειστά μάτια προσωπικά θα επέλεγα. Βασικά ίσως είναι το μόνο μηχανάκι για το οποίο θα άλλαζα την ταπεινή μεν πολυτάλαντη δε αφρικανα μου.

Αν κινείσαι καθημερινά εντός πόλης σκέψου σοβαρά για υπηρέτρια. Θα μείνουν χρήματα και όρεξη για περισσότερες βόλτες με το μεγάλο μηχανακι
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Το τελευταίο με το ride by wire γκαζακι είναι σούπερ.
Είχες ηλεκτρογκαζο στο nc ;
Αν όχι θα δεις διαφορά ..... PlayStation
Θα πω ότι είμαι λίγο άσχετος στο συγκεκριμένο θέμα του ride by wire. Το μοντέλο που έχω στην κατοχή μου (αυτό στη φώτο) είναι το CB500X 2019
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Tenere με κλειστά μάτια προσωπικά θα επέλεγα. Βασικά ίσως είναι το μόνο μηχανάκι για το οποίο θα άλλαζα την ταπεινή μεν πολυτάλαντη δε αφρικανα μου.

Αν κινείσαι καθημερινά εντός πόλης σκέψου σοβαρά για υπηρέτρια. Θα μείνουν χρήματα και όρεξη για περισσότερες βόλτες με το μεγάλο μηχανακι
Εντός πόλης (Αθήνα) κινούμαι κατά κύριο λόγο. Το Hondaκι μέχρι τώρα μπορώ να πω με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στις μετακινήσεις καθώς είναι φουλ οικονομικό. Βέβαια είναι το δεύτερο μηχανάκι καθαρά στην κατοχή μου. Αλλά ναι θα ήθελα μια υπηρέτρια για όλα τα παραπάνω
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Ακτινολόγιση ; Κάθε ποτέ κανείς ακτινολογίση ;
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Σε παρόμοιες συζητήσεις πάντως μου έχουν πει ότι και άσφαλτο να είσαι πάλι χρειάζεται
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εεε δεν νομίζω ότι είναι λόγος να τις απορρίψεις νταξει !!

Δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ
Εγώ έχω κάνει,αλλά σε 21 τροχό did .
Βέβαια τοτες ήταν αλλιώς,τώρα είναι πιο ψεύτικα όλα.
Αλλά ο φίλος πιο πολύ βαριέται το καθάρισμα παρά το αν θα χρειαστεί και πότε
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Ε να μη θέλει ανά 5ετια άμα κάνεις χώμα πχ;
Τόσο νωρίς; Είχα την εντύπωση ότι παίζει κάθε εξάμηνο με αυτά που άκουγα. Έπεσα σε δύο γνωστούς πριν ένα τρίμηνο και μου έλεγαν για τα δύο Vstrom650 xt που είχαν του 21 και 22 μοντέλα και είχαν κάνει ήδη ακτινολογηση χωρίς να έχουν πατήσει σε χώμα.
 
Top Bottom