Μηχανή 250 κυβικών (πρωτη μηχανή) μέχρι 2000 ευρω έχετε μοντέλα να προτεινετε;

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
1,84 ύψος 77 κιλά μοντέλο είσαι χαχααχ
Σαν να δεις ποιόν μου θυμίζεις ποιόν μου θυμίζεις χαχαχ ρε Μανώλη για πες στα νιάτα σου έτσι δεν ήσουν χαχαχα. Εγώ 1.84 πρέπει να με απλώσεις στο σχοινί δύο βδομάδες και άμα γίνω χαχαχά.
Και αγόρασες αφρικα;
Παει τώρα στην ηλικία σου δεν ψηλώνεις άλλο, όσο πήρες πηρες
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνούσα πως μια σταδιακή πορεία από μικρά κυβικά σε μεγαλύτερα όταν και αν, θα ήταν ασφαλέστερη και ίσως και οικονομικά πιο εύπεπτη, καθώς απλώνεις το έξοδο χρονικά.
....

.
Εγω παντως αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα, είναι ότι οι μοτο από ένα κυβισμό και πάνω... Πχ 600 κυβ. Έχουν παραπλήσια έξοδα..
Η τιμή αγοράς πια σε μτχ μικρά ή μεγαλύτερα είναι ίδια, τα ανταλλακτικά έχουν παραπλησιες τιμές, τα αναλώσιμα κρατάνε το ίδιο αν δεν το κυνηγάς με τη μεγάλη...ασφάλιστρα τα ίδια.. . Και η κατανάλωση εκτός πολης είναι ίδια!
Μονο εντός πόλης είναι πιο οικονομική η μικρότερη, και στα τέλη κυκλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.535
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω παντως αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα, είναι ότι οι μοτο από ένα κυβισμό και πάνω... Πχ 600 κυβ. Έχουν παραπλήσια έξοδα..
Η τιμή αγοράς πια σε μτχ μικρά ή μεγαλύτερα είναι ίδια, τα ανταλλακτικά έχουν παραπλησιες τιμές, τα αναλώσιμα κρατάνε το ίδιο αν δεν το κυνηγάς με τη μεγάλη...ασφάλιστρα τα ίδια.. . Και η κατανάλωση εκτός πολης είναι ίδια!
Μονο εντός πόλης είναι πιο οικονομική η μικρότερη, και στα τέλη κυκλ.
Oτι γλυτωνεις στα τελη αμα βγεις κανα ταξιδακι το δινεις σε βενζινες γιατι εξω καιει περισσοτερο.Η μια η αλλη ειναι τελικα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όλοι οι κουμπαραδες τρυπιοι είναι εξ ορισμού. Και χρηματοοικονομικά να το δεις πλέον και κατασκευαστικά γενικά. Να σε βράσω λιορδο μου ευχήθηκε όνειρα γλυκά και είδα στον ύπνο μου ότι είχα ένα glx και πήγα μάστορα και μου έβγαλε ζημιά 500 ευρώ.
Rolling Για να βγάλει τέτοια ζημιά το GLX πρέπει να κρέμασε ολόκληρο. Οπότε μια χαρά όνειρο ήταν, γιατί δεν συνέβηκε στην πραγματικότητα Rolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.470
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Rolling Για να βγάλει τέτοια ζημιά το GLX πρέπει να κρέμασε ολόκληρο. Οπότε μια χαρά όνειρο ήταν, γιατί δεν συνέβηκε στην πραγματικότητα Rolling
Δεν χαλάνε το glx το ξετε ,αλλά σας αρέσει το σπαμ Rolling
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.679
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Oτι γλυτωνεις στα τελη αμα βγεις κανα ταξιδακι το δινεις σε βενζινες γιατι εξω καιει περισσοτερο.Η μια η αλλη ειναι τελικα.

Εγω παντως αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα, είναι ότι οι μοτο από ένα κυβισμό και πάνω... Πχ 600 κυβ. Έχουν παραπλήσια έξοδα..
Η τιμή αγοράς πια σε μτχ μικρά ή μεγαλύτερα είναι ίδια, τα ανταλλακτικά έχουν παραπλησιες τιμές, τα αναλώσιμα κρατάνε το ίδιο αν δεν το κυνηγάς με τη μεγάλη...ασφάλιστρα τα ίδια.. . Και η κατανάλωση εκτός πολης είναι ίδια!
Μονο εντός πόλης είναι πιο οικονομική η μικρότερη, και στα τέλη κυκλ.

Σαφώς και έχετε δίκιο παίδες, γι αυτό και στο αρχικό μου πόστ αναφέρομαι σε "ίσως" οικονομικά πιο συμφέρουσα προσέγγιση όπως και ζύγισμα επιλογών ανάλογα με τη χρήση της μηχανής. Είναι τόσο πολλοί οι επιμέρους παράγοντες επιλογής μοτό και τόσο εξαρτώμενοι από τον κάθε αναβάτη που βασικά πολύ γενική συζήτηση κάνουμε εδώ
(για να τον μπερδέψουμε και περισσότερο τον σύντροχο να μάθει να μην κάνει τέτοιες ερωτήσεις - ToothTooth )

- φαντάσου δε, να ρωτήσει σε λίγο τι λάδια και κάθε πότε και τι λάστιχα να βάζει ....... έ ρε γλέντια -
(φίλε Γιάννη, ευελπιστώ να έχεις αντοχές στα πειράγματα)

Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Είναι πιο οικονομικό το μικρό μωρέ. Όσο και να το κοκκινίζεις είναι. Για αυτό και η τόσο επιτυχημένη 500ρα x της Χόντα που είναι όντως μεσαία κατηγορία. Στο δια ταύτα αν και εγώ προσωπικά δεν έκανα ούτε θα το κάνω αυτό που θα προτείνω , θεωρώ ιδανικό να κάνεις λίγη υπομονή να περιμένεις να ανέβει λίγο το μπάτζετ και να πάρεις ένα zontes t310 ή ένα voge 300ds. Ευκολία, κατανάλωση, διαχειριση σχεδόν παπιου...και σίγουρα πας και ένα ταξιδακι (ιδανικά εκτός Εγνατίας) με 100-130 και δικαβαλος ακόμα γιατί όχι.

Για να λένε οι συμφορουμιτες να μη μπλέξεις με παλιά κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μένα τον άσχετο που κοιτούσα αρχαιολογίες με το καλημέρα.
Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη για τα 2 μικρά ον οφ...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Είναι πιο οικονομικό το μικρό μωρέ. Όσο και να το κοκκινίζεις είναι. Για αυτό και η τόσο επιτυχημένη 500ρα x της Χόντα που είναι όντως μεσαία κατηγορία. Στο δια ταύτα αν και εγώ προσωπικά δεν έκανα ούτε θα το κάνω αυτό που θα προτείνω , θεωρώ ιδανικό να κάνεις λίγη υπομονή να περιμένεις να ανέβει λίγο το μπάτζετ και να πάρεις ένα zontes t310 ή ένα voge 300ds. Ευκολία, κατανάλωση, διαχειριση σχεδόν παπιου...και σίγουρα πας και ένα ταξιδακι (ιδανικά εκτός Εγνατίας) με 100-130 και δικαβαλος ακόμα γιατί όχι.

Για να λένε οι συμφορουμιτες να μη μπλέξεις με παλιά κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μένα τον άσχετο που κοιτούσα αρχαιολογίες με το καλημέρα.
Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη για τα 2 μικρά ον οφ...
εσυ πρεπει να χεις καει απ την αφρικα δεν εξηγειται αλλιως...τετοια εμμονη
Tooth
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
με τα καιvουρια
Όχι δεν κατάλαβες καλά μάλλον. Εμένα Μ αρέσουν και τα παλιά και τα καινούργια. Κλε του πα να πάρει και είδα μια αντίδραση ως προς την παλαιότητα κλπ. Καμιά εμμονή με τίποτα συγγεκριμενο απλά ναι παραδέχομαι ότι μου αρέσει η κλασσική αισθητικη αλλά αυτό έχει να κάνει μόνο με την εμφάνιση. Προφανώς και σέβομαι την τεχνολογία
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Babis flou DOHC με 2 βαλβίδες ανα κύλινδρο; Όντως; Εγώ νόμιζα πως DOHC σήμαινε άμεσα 4 βαλβίδες (μερικές φορές και με SOHC)....they knew better υποθέτω. Το μόνο σίγουρο είναι πως σαν μοτέρ, είναι ένα υπερκυβισμένο GS400, η αξιοπιστία δεδομένη λοιπόν....αλλά δεν μπαίνει χώματα άρα δεν το θέλω. Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Είναι πιο οικονομικό το μικρό μωρέ. Όσο και να το κοκκινίζεις είναι. Για αυτό και η τόσο επιτυχημένη 500ρα x της Χόντα που είναι όντως μεσαία κατηγορία. Στο δια ταύτα αν και εγώ προσωπικά δεν έκανα ούτε θα το κάνω αυτό που θα προτείνω , θεωρώ ιδανικό να κάνεις λίγη υπομονή να περιμένεις να ανέβει λίγο το μπάτζετ και να πάρεις ένα zontes t310 ή ένα voge 300ds. Ευκολία, κατανάλωση, διαχειριση σχεδόν παπιου...και σίγουρα πας και ένα ταξιδακι (ιδανικά εκτός Εγνατίας) με 100-130 και δικαβαλος ακόμα γιατί όχι.

Για να λένε οι συμφορουμιτες να μη μπλέξεις με παλιά κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μένα τον άσχετο που κοιτούσα αρχαιολογίες με το καλημέρα.
Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη για τα 2 μικρά ον οφ...
Προσωπικά συμφωνώ και με τα δύο.
 

Teaser

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
32
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιάννης
Είναι πιο οικονομικό το μικρό μωρέ. Όσο και να το κοκκινίζεις είναι. Για αυτό και η τόσο επιτυχημένη 500ρα x της Χόντα που είναι όντως μεσαία κατηγορία. Στο δια ταύτα αν και εγώ προσωπικά δεν έκανα ούτε θα το κάνω αυτό που θα προτείνω , θεωρώ ιδανικό να κάνεις λίγη υπομονή να περιμένεις να ανέβει λίγο το μπάτζετ και να πάρεις ένα zontes t310 ή ένα voge 300ds. Ευκολία, κατανάλωση, διαχειριση σχεδόν παπιου...και σίγουρα πας και ένα ταξιδακι (ιδανικά εκτός Εγνατίας) με 100-130 και δικαβαλος ακόμα γιατί όχι.

Για να λένε οι συμφορουμιτες να μη μπλέξεις με παλιά κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μένα τον άσχετο που κοιτούσα αρχαιολογίες με το καλημέρα.
Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη για τα 2 μικρά ον οφ...
Είχα τις ίδιες απορίες πριν ενάμιση χρόνο που αποφάσισα χωρίς να έχω ξανά καβαλήσει να πάρω το τ1 zontes. (Τα παρακάτω είναι καθαρά υποκειμενικά και οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματική).
Καλοκαιρι του 2020 και ανάγκη για αγορά μηχανής τεράστια, ενώ μπατζετ χαμηλότατο. Δεν ήξερα αν άξιζε να πάω στην κατηγορία που πήγα ή δεν θα με κάλυπτε όσο αφορά τα κυβικά. Αλλά δεν είχα και πρότερη εμπειρία για να ξέρω, επίσης δεν είχα και υπομονη οποτε λεω πάμε για Κινέζα. Μπορώ να πω πως η επιλογή με δικαιώνει σε κάθε μετακίνηση, κάθε εκδρομη από τοτε. Οικονομική, ελαφριά, εμφανισιακά ομορφη στα μάτια μου, φιλική σε νέους αναβάτες, προσωπικά δεν αντιμετώπισα βλάβες άρα προσθέτω και το αξιόπιστη. Τη χρησιμοποίησα στην πόλη, σε εκδρομές με χώμα (ευτυχώς δεν έσκισα κανένα λάστιχο εκει που κατέληγα κάθε φορά), σε ασφαλτινους δρόμους με στροφές και ελάχιστα σε εθνικές μιας και δεν πολύ γουστάρω την ευθεία. Δεν μπορώ να πω πως με περιόρισε στο να απολαύσω την οποιαδήποτε διαδρομή. Κάποια στιγμή θα μετά φερθώ σε μεγαλύτερη κατηγορία αλλά ως τώρα με καλύπτει. Θα πρότεινα λοιπόν αυτή την επιλογή στο φίλο μας. Ό,τι και να πάρεις το χαμογελο μέσα από το κράνος, ο αέρας που θα μπαίνει από τα μανίκια και το πιάσιμο στον κωλο θα επιβεβαιώσουν την επιλογή σου !
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Είχα τις ίδιες απορίες πριν ενάμιση χρόνο που αποφάσισα χωρίς να έχω ξανά καβαλήσει να πάρω το τ1 zontes. (Τα παρακάτω είναι καθαρά υποκειμενικά και οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματική).
Καλοκαιρι του 2020 και ανάγκη για αγορά μηχανής τεράστια, ενώ μπατζετ χαμηλότατο. Δεν ήξερα αν άξιζε να πάω στην κατηγορία που πήγα ή δεν θα με κάλυπτε όσο αφορά τα κυβικά. Αλλά δεν είχα και πρότερη εμπειρία για να ξέρω, επίσης δεν είχα και υπομονη οποτε λεω πάμε για Κινέζα. Μπορώ να πω πως η επιλογή με δικαιώνει σε κάθε μετακίνηση, κάθε εκδρομη από τοτε. Οικονομική, ελαφριά, εμφανισιακά ομορφη στα μάτια μου, φιλική σε νέους αναβάτες, προσωπικά δεν αντιμετώπισα βλάβες άρα προσθέτω και το αξιόπιστη. Τη χρησιμοποίησα στην πόλη, σε εκδρομές με χώμα (ευτυχώς δεν έσκισα κανένα λάστιχο εκει που κατέληγα κάθε φορά), σε ασφαλτινους δρόμους με στροφές και ελάχιστα σε εθνικές μιας και δεν πολύ γουστάρω την ευθεία. Δεν μπορώ να πω πως με περιόρισε στο να απολαύσω την οποιαδήποτε διαδρομή. Κάποια στιγμή θα μετά φερθώ σε μεγαλύτερη κατηγορία αλλά ως τώρα με καλύπτει. Θα πρότεινα λοιπόν αυτή την επιλογή στο φίλο μας. Ό,τι και να πάρεις το χαμογελο μέσα από το κράνος, ο αέρας που θα μπαίνει από τα μανίκια και το πιάσιμο στον κωλο θα επιβεβαιώσουν την επιλογή σου !
Ωραίος. Ναι τα θεωρώ πολύ τίμια για αυτό που είναι. Μακάρι όπως είπα και πιο πάνω να είχα την δυνατότητα να έχω και ένα τέτοιο για μέσα στην πόλη.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
@Babis flou DOHC με 2 βαλβίδες ανα κύλινδρο; Όντως; Εγώ νόμιζα πως DOHC σήμαινε άμεσα 4 βαλβίδες (μερικές φορές και με SOHC)....they knew better υποθέτω. Το μόνο σίγουρο είναι πως σαν μοτέρ, είναι ένα υπερκυβισμένο GS400, η αξιοπιστία δεδομένη λοιπόν....αλλά δεν μπαίνει χώματα άρα δεν το θέλω. Tooth
DOHC double overhead camshaft
SOHC single overhead camshaft

2 βαλβιδες τασουλη, ειχα φτιαξει συλλογη καπελοτων σε σακουλακι Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Είχα τις ίδιες απορίες πριν ενάμιση χρόνο που αποφάσισα χωρίς να έχω ξανά καβαλήσει να πάρω το τ1 zontes. (Τα παρακάτω είναι καθαρά υποκειμενικά και οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματική).
Καλοκαιρι του 2020 και ανάγκη για αγορά μηχανής τεράστια, ενώ μπατζετ χαμηλότατο. Δεν ήξερα αν άξιζε να πάω στην κατηγορία που πήγα ή δεν θα με κάλυπτε όσο αφορά τα κυβικά. Αλλά δεν είχα και πρότερη εμπειρία για να ξέρω, επίσης δεν είχα και υπομονη οποτε λεω πάμε για Κινέζα. Μπορώ να πω πως η επιλογή με δικαιώνει σε κάθε μετακίνηση, κάθε εκδρομη από τοτε. Οικονομική, ελαφριά, εμφανισιακά ομορφη στα μάτια μου, φιλική σε νέους αναβάτες, προσωπικά δεν αντιμετώπισα βλάβες άρα προσθέτω και το αξιόπιστη. Τη χρησιμοποίησα στην πόλη, σε εκδρομές με χώμα (ευτυχώς δεν έσκισα κανένα λάστιχο εκει που κατέληγα κάθε φορά), σε ασφαλτινους δρόμους με στροφές και ελάχιστα σε εθνικές μιας και δεν πολύ γουστάρω την ευθεία. Δεν μπορώ να πω πως με περιόρισε στο να απολαύσω την οποιαδήποτε διαδρομή. Κάποια στιγμή θα μετά φερθώ σε μεγαλύτερη κατηγορία αλλά ως τώρα με καλύπτει. Θα πρότεινα λοιπόν αυτή την επιλογή στο φίλο μας. Ό,τι και να πάρεις το χαμογελο μέσα από το κράνος, ο αέρας που θα μπαίνει από τα μανίκια και το πιάσιμο στον κωλο θα επιβεβαιώσουν την επιλογή σου !
Θα δώσω το σκούτερ τα Χριστούγεννα που έχω για υπηρέτρια και θα πάρω το Τ2 και για χωματάκι...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θα δώσω το σκούτερ τα Χριστούγεννα που έχω για υπηρέτρια και θα πάρω το Τ2 και για χωματάκι...
Δεδομένου πως μοιράζεται πολλά μέρη και είναι ουσιαστικά πάνω στο ίδιο σχέδιο με τα υπόλοιπα στρητ 310 της zontes, θα ήμουν επιφυλακτικός για χρήση σε χώμα, πέρα απο απλές, αργές, και ήπιες διασχίσεις χωματόδρομων.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Babis flou βρε ξέρω, την διαφορά μεταξύ SOHC/DOHC

Απλά δεν ήξερα οτι υπάρχουν και 2βαλβιδα DOHC.
 
Top Bottom