Μηχανή 250 κυβικών (πρωτη μηχανή) μέχρι 2000 ευρω έχετε μοντέλα να προτεινετε;

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Το θέλω κυρίως για κίνηση στην Αθήνα και μια εκδρομή.

Ψάχνω ότι πιο αξιόλογο γίνεται, θα περασει έλεγχο από μηχανικο ουτως η αλλως. Μέχρι στιγμής κοιταω Sym Wolf 250 του 2012 και το KTM Duke 200 του 12
Ότι άλλες προτασεις έχετε ευπρόσδεκτες.
Ευχαριστώ πολυ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Γεια σου Γιάννη. Έψαχνα καιρό την μικρή κατηγορία και σκέφτηκα αρκετά πριν αποτύχω και κρατήσω το μικρό για 5 μήνες.
Θα θελα να ρωτήσω 2 3 πραγματακια. Γιατί τόσο μικρό? Γιατί μοτοσυκλέτα και όχι σκούτερ? Σωματότυπο? Σίγουρα 2χιλιαρικα ή μπορείς να ανέβεις κάνα ψιλό ακόμα?Δικαβαλη εκδρομή με μπαγκαζια κλπ ή μια θάλασσα ας πούμε?

Μαθαίνοντας από τους παλαιότερους εδώ είμαι διαθέσιμος να σε μπερδέψω όσο μπορώ με την σειρά μουStoned Emoticon
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Γεια σου Γιάννη. Έψαχνα καιρό την μικρή κατηγορία και σκέφτηκα αρκετά πριν αποτύχω και κρατήσω το μικρό για 5 μήνες.
Θα θελα να ρωτήσω 2 3 πραγματακια. Γιατί τόσο μικρό? Γιατί μοτοσυκλέτα και όχι σκούτερ? Σωματότυπο? Σίγουρα 2χιλιαρικα ή μπορείς να ανέβεις κάνα ψιλό ακόμα?Δικαβαλη εκδρομή με μπαγκαζια κλπ ή μια θάλασσα ας πούμε?

Μαθαίνοντας από τους παλαιότερους εδώ είμαι διαθέσιμος να σε μπερδέψω όσο μπορώ με την σειρά μουStoned Emoticon
Λοιπόν, είναι 1,84 σε υψος και 77 κιλά. Θέλω μικρό γιατί θα είναι η πρωτη μου μηχανή(Α2 διπλωμα)και θέλω να μάθω σε μικρό αλλά και για λόγους οικονομίας σε συντήρηση, βενζίνη, ασφάλεια κτλ.
Δεν θέλω σκουτερ γιατι θελω να το πσιρνω και καμια βόλτα και απλα μου φαίνονται πιο ωραίες οι μηχανες.

Οχι δικαβαλο εκδρομή δεν θα κάνω για αρκετό καιρό, εδώ δεν ξέρω να οδηγώ μόνος μου. Μόνο εγώ και ότι μπα γκάζια παρω μαζι θα κουβαλάω.

Μπορώ να ανεβω μέχρι 2500 σε ποσο.
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Ωραία κοίτα τώρα τι πρόβλημα υπάρχει. Σε νοιωθω φουλ . Θες να μπεις στην μοτοσυκλέτα όπως ήθελα κ εγώ και σκέφτεσαι ορθολογιστικα και εν μέρη καλά κάνεις. Να σου πω ότι πρώτων αν οδηγάς με την ίδια σύνεση που σκέφτεσαι είναι εύκολη η μηχανη. Δεν θα σε ζορισει και άμεσα θα βάλεις και την κοπελιά ή τον κολλητό για μια βόλτα. Αν και αδύνατος είσαι ψηλός. Είναι θέμα χρόνου να δεις τον εαυτό σου πάνω στα μικρά μοτοσυκλετακια που κοιτάς και να ξενερώσεις. Σκέψου ότι σε μέγεθος είναι πιο πολύ παπια.... Θα κοιτούσα και το kle. Στα Χρήματα που δίνεις περνεις κάτι αξιόλογο , κομπλέ οικονομικά και αρκετά πιο μηχανή.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Με α2 kle οδηγάς άραγε?
Οχι βεβαια Δίπλωμα Μοτοσυκλέτας (Δίπλωμα Α2 κατηγορίας) -Απο 20 ετών - έως 400cc

  • Μηχανές μεγίστης ισχύος 35 kW (47.6 hp)
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ωραία κοίτα τώρα τι πρόβλημα υπάρχει. Σε νοιωθω φουλ . Θες να μπεις στην μοτοσυκλέτα όπως ήθελα κ εγώ και σκέφτεσαι ορθολογιστικα και εν μέρη καλά κάνεις. Να σου πω ότι πρώτων αν οδηγάς με την ίδια σύνεση που σκέφτεσαι είναι εύκολη η μηχανη. Δεν θα σε ζορισει και άμεσα θα βάλεις και την κοπελιά ή τον κολλητό για μια βόλτα. Αν και αδύνατος είσαι ψηλός. Είναι θέμα χρόνου να δεις τον εαυτό σου πάνω στα μικρά μοτοσυκλετακια που κοιτάς και να ξενερώσεις. Σκέψου ότι σε μέγεθος είναι πιο πολύ παπια.... Θα κοιτούσα και το kle. Στα Χρήματα που δίνεις περνεις κάτι αξιόλογο , κομπλέ οικονομικά και αρκετά πιο μηχανή.
Το kle πολυ καλη περιπτωση αλλα Θεοφιλε μετα τα 24 & ειναι καρμπυρατερ

Και μια αλλη ωραια πρωταση https://www.motomag.gr/news/dokimes-moto/suzuki-inazuma-250-2013
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Έχοντας οδηγήσει κάμποσες φορές CBR250 και στο Πήλιο, μπορώ να πω με σιγουριά πως έχει ΑΡΙΣΤΟ στήσιμο στον δρόμο. Το πλαίσιο σίγουρα αντέχει και παραπάνω κυβικά από 250. Το μοτέρ ζωηρό για 250αρι, επίσης αρκετά οικονομικό σε καύσιμα.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Έχοντας οδηγήσει κάμποσες φορές CBR250 και στο Πήλιο, μπορώ να πω με σιγουριά πως έχει ΑΡΙΣΤΟ στήσιμο στον δρόμο. Το πλαίσιο σίγουρα αντέχει και παραπάνω κυβικά από 250. Το μοτέρ ζωηρό για 250αρι, επίσης αρκετά οικονομικό σε καύσιμα.
Ελα ωρε Τασο Bcdefgh μιλα και εσυ τι σε μαθαινουμε τοσο καιρο εσυ τι προτεινεις στον Ioannis113 στριτ η ον οφ cdefghigi:cool:
 

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Ελα ωρε Τασο Bcdefgh μιλα και εσυ τι σε μαθαινουμε τοσο καιρο εσυ τι προτεινεις στον Ioannis113 στριτ η ον οφ cdefghigi:cool:
Μου αρέσουν τα street αλήθεια είναι αλλά περισσοτερο τα naked,τα super sport όχι τόσο. Βέβαια το CBR250r είναι κουκλί
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μεταξύ on-off και street, αυτό έχει να κάνει με τα γούστα και τις απαιτήσεις του εκάστοτε αγοραστή.

Εγώ για παράδειγμα, σαν αναβάτης, είμαι καθαρά ταξιδιάρης, οδηγάω "τουριστικά" να το πω. Θα προτιμήσω δηλαδή, μια on-off μοτοσυκλέτα, γιατί προσφέρει πιο άνετες βόλτες/ταξίδια, ειδικά σε δικάβαλο (που παίρνω συχνά) και μπορώ να μπω και κάνα χώμα αμά το θελήσω. Αντίθετα, τα στριτ θα "θυσιάσουν" λιγάκι την άνεση, για χάρη μιας πιο σπορτίδικης οδήγησης, κάτι που εμένα δεν με ενδιαφέρει. Δεν το έχω σαν κριτήριο αγοράς δηλαδή. Φυσικά είναι και το γούστο προφανώς, δηλαδή να βλέπεις κάτι και να λες "ωραίο, γουστάρω που το οδηγάω".

Αυτή είναι η γνώμη μου σαν Τάσος, εσύ σαν Γιάννης, θα επιλέξεις όποια μηχανή σου αρέσει και σε καλύπτει.

Πάντως μιας και λες για naked, κοίτα και για αυτό:


Suzuki GS500E.

Εντός του budget σου, αρκετό γκάζι για βόλτες-ταξίδια και κυριολεκτικά αλεξίσφαιρος κινητήρας. Μην σε τρομάζει η εικόνα, από κοντά είναι μαζεμένο σε διαστάσεις. Σαν γκάζι δεν θα σου "φύγει" από τα χέρια, είναι αρκετά γραμμικό και φιλικό. Το μόνο αρνητικό, είναι τα καρμπυρατέρ, δεν είναι δηλαδή τόσο τεχνολογικά φρέσκο όπως ένα CBR250 ή ένα Ninja 250. Βέβαια δεν χρειάζεται να ανησυχείς για μπεκ, αντλίες βενζίνης κλπ. Εδώ και σε ψεκαστό παπί, ανάβει ένα check engine και τρέμει η ψυχή σου (και το πορτοφόλι σου παρέα).

Γενικά περί συντήρησης/ευκολίας, όλες αυτές οι μηχανές στο Α2 (και ως 2500€) είναι αρκετά φιλικές για τον αρχάριο αναβάτη. Σε κόστος συντήρησης πες, στην "χειρότερη" να είναι δικύλινδρο και να θελήσει ένα μπουζί παραπάνω. Τα πιο "ακριβά" θα είναι τα λάστιχα και τα αλυσιδογράναζα. Και το ακριβά μέσα σε " " γιατί σε όλες τις μηχανές αυτά τα δυο παίζουν κοντά στο 100αρικο ή τα ξεπερνάνε μερικές φορές. Τα λάστιχα πχ θα πάνε πάντα ένα 200κατι €
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αλλιώς σε naked 250αρι, μια επιλογή είναι και το CBF250. Μια εξίσου τίμια και αξιόπιστη μηχανή δηλαδή. Τα Inazuma πολύ καλά, αλλά από οτι βλέπω τα δίνουν ακριβά...
 

Ioannis113

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
25
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Αλλιώς σε naked 250αρι, μια επιλογή είναι και το CBF250. Μια εξίσου τίμια και αξιόπιστη μηχανή δηλαδή. Τα Inazuma πολύ καλά, αλλά από οτι βλέπω τα δίνουν ακριβά...
Ωραίο τ GS500 θα το τσεκαρω
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Οχι βεβαια Δίπλωμα Μοτοσυκλέτας (Δίπλωμα Α2 κατηγορίας) -Απο 20 ετών - έως 400cc

  • Μηχανές μεγίστης ισχύος 35 kW (47.6 hp)
Το 400ρι μπορείς άραγε με α2?
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Το 400ρι μπορείς άραγε με α2?
Τα μοντελα μετα το 2018 εχουν εγκριση οπως και τα εισαγομενα παλια ιαπωνιας TRANSALP 400 η cb 400:cool:
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Είσαι στο κατάλληλο μέρος για να σε μπερδέψουμε Tooth Tooth
Ως κοντός λοιπόν, θα έλεγα σ' ένα ψηλό ότι ίσως τα ξεβράκωτα που του αρέσουν, μπορεί να μήν τον βολέψουν, ίσως να του πέσουν λίγο μικρά σε μέγεθος, ώς γνωστόν το μέγεθος μετράει abcdefghgk νέος και άπειρος κοντός οδηγός θέλει να το πατάει καλά να αισθάνεται σιγουριά, ο ψηλός από την άλλη μπορεί να δυσφορήσει, και να κουράζεται από το μάζεμα που θα έχει, οπότε ιδιαίτερη προσοχή με όσο το δυνατόν παραμονή στην σέλα της υποψήφιας γκομενίτσας

αφού είσαι ανοιχτός σε προτάσεις διαλιέέέχτε

ξεφεύγει από το budget αλλά παίρνεις σύγχρονο του 2019.....

φαίνεται καλούτσικο γυμνούλι

επειδή γνωρίζω τον εισαγωγέα, και έχουμε κάνει σχετικές κουβέντες είναι τίμια κινεζιά

ομοίως με το παραπάνω αναφερθέν


edit: άκυρο το bandit λόγω ιπποδύναμης



άμα έχεις χρόνο και σου αρέσει να λερώνεις χέρια θα ήταν καλό γενικό σχολείο.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
To Bandit ξεφεύγει από το Α2 όμως. Μέγιστο όριο 35kW (48 άλογα), το Bandit είναι 11 ίππους παραπάνω.

Ρε παιδιά, αλήθεια, για το ΤΑ400, βρίσκεις ανταλλακτικά; Δεν μιλάω για περιφερειακά, είναι ίδιο με το 600 που ήτανε εμπορικό μοντέλο. Αν πχ θελήσεις κυλινδροπίστονο, ή κάτι για το μοτέρ, υπάρχουν;
 
Top Bottom