Μετα το GS τι;

dimitris777

new member
Δημοσιεύσεις
171
Ηλικία
52
Περιοχή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI VSTROM DL 650 XT
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Περιοχή
Ν. ΧΗΛΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μου κανει εντυπωση που δε γραφει κανενας για το νεο Africa 1000 ή το νεο tenere 700 ή και το νεο V 85.
Μια καλη μηχανη Gs 1200 του 07 πιανει σιγουρα τουλαχιστον 7000€ το Yamaha και το Moto Guzzi θα ειναι γυρω στα 10.000, η Africa σε προσφορα του 2016-2017 ειναι στα 13.000.
Ενδιαφερον θεμα!
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.159
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μου κανει εντυπωση που δε γραφει κανενας για το νεο Africa 1000 ή το νεο tenere 700 ή και το νεο V 85.
Μια καλη μηχανη Gs 1200 του 07 πιανει σιγουρα τουλαχιστον 7000€ το Yamaha και το Moto Guzzi θα ειναι γυρω στα 10.000, η Africa σε προσφορα του 2016-2017 ειναι στα 13.000.
Ενδιαφερον θεμα!

εγω πάντως θα εριχνα πολλές ματιες στο V85 .....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.504
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μου κανει εντυπωση που δε γραφει κανενας για το νεο Africa 1000 ή το νεο tenere 700 ή και το νεο V 85.
Μια καλη μηχανη Gs 1200 του 07 πιανει σιγουρα τουλαχιστον 7000€ το Yamaha και το Moto Guzzi θα ειναι γυρω στα 10.000, η Africa σε προσφορα του 2016-2017 ειναι στα 13.000.
Ενδιαφερον θεμα!

Δημητρη εκτος του οτι ειναι σχετικα δεσμευτικο το ποσο που θα δωσει ο Δημος,απο την πολυθρονα δυσκολα πας σε καρεκλα.
 

dimitris777

new member
Δημοσιεύσεις
171
Ηλικία
52
Περιοχή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI VSTROM DL 650 XT
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Περιοχή
Ν. ΧΗΛΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Ποτε δε ξερεις. Προσωπικα το 1150 ADV που περασε απο τα χερια μου δεν μου "εκατσε". Σε καποια ειναι καλο σε καποια δεν..Η σελα του σε σχεση με αυτη του 1400 σε μηκος και σε πλατος ειναι....παιδικη.
Το tenere ειναι οπτικα (δεν το εχω δει) μικρη η σελα του, αλλα φαινεται πολυεργαλειο
το V85 ειναι αρχοντικο απ' οτι λενε με πολλες αρετες, επισης πολυεργαλειο
το 1000 κυκλοφορει σα τρελο δικαβαλο. Σωστα αλογα 95 αλογα χωρις υπερβολες 150 αλογα σε on of, σωστο υψος, αξιοπιστο, καταναλωση...
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Είμαι της γνώμης πως τα 125.000 είναι λίγα για να αλλάξεις μια τέτοια μηχανή, που σε καλομαθαίνει και σου κάνει τη ζωή εύκολη.
Αν όμως ήρθε η ώρα, πήγαινε καλύτερα σε RT για να συνεχίσεις να χαίρεσαι ΚΑΙ τα κλειστά στροφιλίκια.

Μόνο θέμα με τα sport-touring μη πέσουν κάτω, έστω στατικά, γιατί έχει οικονομικό πόνο μετά.


Ωραίο και το crf 1000 αλλά έχει πιο χωμάτινο προσανατολισμό, σαμπρέλες, μεγάλες διαδρομές, θα το πρότεινα μόνο αν το έβαζες και χωματακι.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Παιδια το CRF δεν κανει απολυτως τιποτα απο αυτα που θελω.
Τραγικη σελα, μηδενικη ανεμοκαλυψη, δεν θελω να ακουω για σαμπρελες, θα μου παει στον θεο για να γινει οπως το θελω

Το Τ7 δεν το ξερω αλλα για 2 δεν θα κανει σιγουρα

ξαναλεω οτι το δικαβαλο ειναι βασικη προτεραιοτητα, αν δεν εχει σελα για τον πισω δεν το κοιταω καν
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.159
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
επιμενω αν σωνει και ντε θες να φυγεις απο αυτο που εχεις το οποιο θα σε βγαλει για αλλα τοσα και χλμ
τοτε πηγαινε κανε καμμια βολτα το v85 και θα με θυμηθεις (για αυτά που θες)
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
επιμενω αν σωνει και ντε θες να φυγεις απο αυτο που εχεις το οποιο θα σε βγαλει για αλλα τοσα και χλμ
τοτε πηγαινε κανε καμμια βολτα το v85 και θα με θυμηθεις (για αυτά που θες)

πολύ καλό το ν85 και χρηστικό παντού αλλά κάποιες εξαιρετικά καλες πληροφορίες που είχα μου είπαν ότι "πίνει" το αγλέωρα...!!! Ήδη κάποιοι ιδιοκτήτες το αντιμετωπίζουν αλλά δεν το λένε φωναχτά....γιατί ως συνήθως ντρέπονται...
850αρι αερόψυκτο.... με άξονα, ταμπλετ και μπόλικο χρωματάκι για να ξεγελάσει την φτωχολογιά αντί ενός ΠενΦε. Αχρε Ιταλιάνοι ζωγραφίσατε πάλι only 12000 !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.159
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
πολύ καλό το ν85 και χρηστικό παντού αλλά κάποιες εξαιρετικά καλες πληροφορίες που είχα μου είπαν ότι "πίνει" το αγλέωρα...!!! Ήδη κάποιοι ιδιοκτήτες το αντιμετωπίζουν αλλά δεν το λένε φωναχτά....γιατί ως συνήθως ντρέπονται...
850αρι αερόψυκτο.... με άξονα, ταμπλετ και μπόλικο χρωματάκι για να ξεγελάσει την φτωχολογιά αντί ενός ΠενΦε. Αχρε Ιταλιάνοι ζωγραφίσατε πάλι only 12000 !!!

εγω παλι εχω μαθει οτι ο ανταγωνισμος σπερνει ψευδεις πληροφορίες (παντα δηθεν εμπιστευτικές ) ενα σαφεστατο τεστ με καποια χλμ θα δειξει....
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
δεν μιλώ για δηθεν ανταγωνιστές και μύθους αλλά όταν δικός σου άνθρωπος που είναι μέσα...βαθιά στα πράματα που το έχει κάνει και τέστ από τους πρώτους....... στο λέει..... εεε όσο ναναι έχει κάποιο ειδικό βάρος...!!!! .... και επειδή τα προβλήματα γυρίζουν γύρω γύρω από το κεντρικό μαγαζί.....απλά εκεί χρησιμοποιούν την γνωστή μέθοδο του κατευνασμού και ότι φίδια, μύθους και λασπολογίες σκορπάνε οι ανταγωνιστές....
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.159
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
επειδη καποτε λεγανε καποια και για τα μουλτι ....και μαλιστα ειχανε χρησιμοποιησει και παραδειγμα οτι εμεινε καποιος απο ηλεκτρικα που ειχε παει να δει μοτο τζι πι στο μισανο κα το φερε πισω με οδική.....η απορια και μετα αρχισαν το γκου χου γκουχου ηταν μα καλα ηταν στην μαμα εταιρεια με εγγυηση και το φερε στο Ελλάντα....;;;;;; φυσικά απαντηση ποτε δεν πηραμε και ουτε και δωθηκε και συνεχει στο στορυ....
γιαυτο λεω λοιπόν ενα τεστ βαζεισ βενζινουλα κανεις 100χλμ ξανα βανεις και βλεπεις τις εκαψες ....μπορει να σου κοστισει η βολτα λιγο παραπανω αλλά εχεις ιδιαν αποψη και γλυτωνεις και τα φιδια..............
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
η καταναλωση ειναι κατι σχετικο, διαβαζω για το τζιες κατι καταναλωσεις 5-5,5 και εγω δεν πεφτω κατω απο 6 ουτε σβηστος

Παντως εμφανισιακα ειναι αθλιο το γκουτσι (για τα ματια μου)
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
επειδη καποτε λεγανε καποια και για τα μουλτι ....και μαλιστα ειχανε χρησιμοποιησει και παραδειγμα οτι εμεινε καποιος απο ηλεκτρικα που ειχε παει να δει μοτο τζι πι στο μισανο κα το φερε πισω με οδική.....η απορια και μετα αρχισαν το γκου χου γκουχου ηταν μα καλα ηταν στην μαμα εταιρεια με εγγυηση και το φερε στο Ελλάντα....;;;;;; φυσικά απαντηση ποτε δεν πηραμε και ουτε και δωθηκε και συνεχει στο στορυ....
γιαυτο λεω λοιπόν ενα τεστ βαζεισ βενζινουλα κανεις 100χλμ ξανα βανεις και βλεπεις τις εκαψες ....μπορει να σου κοστισει η βολτα λιγο παραπανω αλλά εχεις ιδιαν αποψη και γλυτωνεις και τα φιδια..............

....καλή η αμφιβολία.... και σίγουρα ένα τεστ που θα το κάνεις εσύ και μόνο εσύ αξίζει τον κόπο για να σου λύσει όλες τις πιθανές αμφιβολίες, τότε και μόνο τότε μπορείς να αμφισβητείς τα "φίδια" με βάσιμους λόγους. Μπορείς όμως και για πόσο? Αν στο έλεγε ο κολλητός σου θα τον αμφισβητούσες και αυτόν που το έχει δοκιμάσει και σε μπόοολικο ταξίδι? και σε ήρεμες τουριστικές ταχύτητες των 110-140 ...!!!
Εγώ απλά ως αυτός που πήρα αυτήν την εικόνα το μόνο που θα έλεγα θα ήθελα να το δοκιμάσω για να δω πόσο θα κάψει στα δικά μου χέρια.
Είναι αερόψυκτο μοτέρ και είναι φυσικό να καίει κάτι παραπάνω..... ακόμα και η Πενφε στα GS για να ρίξει την κατανάλωση πραγματικά και σε εξαιρετικό βαθμό έκανε τις κεφαλές υδρόψυκτες.
Αυτή η υδρόψηξη άλλαξε τον κόσμο της κατανάλωσης και όχι μόνο.... και έρχετε ο ιταλός να μου πουλήσει μοτέρ του κάποτε? έντυσε την γριά με καινούργιο φόρεμα και στολίδια και την πασάρει μπας και βρεί κανα γαμπρό ??
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.159
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
αναλυσεις επι αναλυσεων και αυτη την στιγμη παιζει το αεροψυκτο Πεν-φε να καει λιγοτερο απο το υδροψυκτο ....τι να λεμε τωρα Κωστα ...
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
αναλυσεις επι αναλυσεων και αυτη την στιγμη παιζει το αεροψυκτο Πεν-φε να καει λιγοτερο απο το υδροψυκτο ....τι να λεμε τωρα Κωστα ...

αερόψυκτο ΠενΦε.. ??? δεν έγραψα κάτι τέτοιο και κάνεις λάθος εδώ.... https://www.bmw-motorrad.gr/el/models/adventure/r1250gs/technicaldata.html#/section-9781a4e7
Βρε Στέλιο μπορεί να σου αρέσει το γκούτσι δεν έχω λόγο σε αυτό κανένα αλλά δεν μπορούμε να βαφτίσουμε το ψαρονέφρι ψάρι.....
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτο το που εχουμε μηχανακια και κοιταμε αν θα καιει ή δεν θα καιει ,πραγματικα με ξεπερνα.
Και ναι εχω καψει και 9 λιτρα ,αλλα πηγαινα μαλλιοκουβαρα.
Και σταρχιδια μ' κυριολεκτω.
Τωρα που καιω 5.8 νορμαλ με 130 ή 7.5 στα 170 με εκτη και παλι στα @@.
Η δουλεια ειναι να με κανει να κατεβαινω απ'τη σελα με ενα χαμογελο νααααα
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Αυτο το που εχουμε μηχανακια και κοιταμε αν θα καιει ή δεν θα καιει ,πραγματικα με ξεπερνα.
Και ναι εχω καψει και 9 λιτρα ,αλλα πηγαινα μαλλιοκουβαρα.
Και σταρχιδια μ' κυριολεκτω.
Τωρα που καιω 5.8 νορμαλ με 130 ή 7.5 στα 170 με εκτη και παλι στα @@.
Η δουλεια ειναι να με κανει να κατεβαινω απ'τη σελα με ενα χαμογελο νααααα

.......... περι ορέξεως του καθενός κανείς δεν έχει αντίλογο..... αλλά βρε Γιάννο κάνουμε κουβέντα για τα τυπικά..... και με κουράζετε..... γράφω και με το ένα χέρι...... εχω γίνει "μετρ" στο γράψιμο με ένα χέρι και ένα δάχτυλο..... Angry old man
 
Top Bottom