Μεταβίβαση ΕΙΧ & Μοτοσυκλέτας.

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εγώ για να εξυπηρετήσω τον πολίτη, καθώς είμαι φύλακας άγγελος και όχι απλά Security, δίνω σε χαρτάκι t-box τον Λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας που ανήκει στην Περιφέρεια και τους γράφω ανάλογα τα cc, το ποσό που πρέπει να καταθέσει ο υποψήφιος αγοραστής καθώς και να αναγράψει το όνομά του και τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος που θα μεταβιβαστεί σε εκείνον ως αιτιολογία της τραπεζικής κατάθεσης.

Σημ. Ανέκαθεν μου έλεγαν, Άγγελε κάνε το καλό. Teary Eyes Waving Bye
.......λοιπον παμε σε αλλο βασανο τωρα.Η εδω περιφερεια ειχε χειρογραφο παραβολο πολλα χρονια μονο απο ΕΘΝΙΚΗ.
Τον λογο τον ηξερε μονο ο περιφερειαρχης.
Εποχες γιορτων Χριστουγεννα πχ....καναμε 3 και 4 ωρες να πληρωσουμε,τουλαχιστον εποχες.... προ e-banking.
Ξεσηκωθηκαμε και πριν 3 χρονια περιπου, μπηκε το POS και γλυτωσαμε.
YΓ. Το αντικειμενο εργασιας δεν το ειπα υποτιμητικα. Δεν ειναι του χαρακτηρα μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Λόγω κορονοιου νομίζω πλέον μόνο e-paravolo δέχονται
To e-paravolo.gr είναι για όλα τα παράβολα που υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή και δεν υπάρχει σε μεταβίβαση. Στη μεταβίβαση απλά καταθέτεις το ποσό σε Λογαριασμό της Εθνικής.
Παράδειγμα, θες να ανανεώσεις την άδεια οδήγησης, μπαίνεις στο e-paravolo, βάζεις τον Κωδικό 36 και αυτόματα σου εμφανίζει το Παράβολο Ανανέωσης Άδειας Οδήγησης και το ποσό των 98 ευρώ. To πληρώνεις με web banking, εκτυπώνεις την Απόδειξη και με όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά τα καταθέτεις στην αρμόδια υπηρεσία. Με την κατάθεση σου δίνουν ένα Έγγραφο που αποτελεί προσωρινή άδεια οδήγησης και έχει ισχύ σε όλη την ελληνική επικράτεια μέχρι να ετοιμαστεί το δίπλωμά σου. Δεν ισχύει το Έγγραφο αυτό για το εξωτερικό. Εκεί θα αναγκαστείς να προσλάβεις έναν σωφέρ.

Σημ. Θα κλάψουν πολλοί μόλις φύγω από την Δ/νση Μεταφορών! funny
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
To e-paravolo.gr είναι για όλα τα παράβολα που υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή και δεν υπάρχει σε μεταβίβαση. Στη μεταβίβαση απλά καταθέτεις το ποσό σε Λογαριασμό της Εθνικής.
Παράδειγμα, θες να ανανεώσεις την άδεια οδήγησης, μπαίνεις στο e-paravolo, βάζεις τον Κωδικό 36 και αυτόματα σου εμφανίζει το Παράβολο Ανανέωσης Άδειας Οδήγησης και το ποσό των 98 ευρώ. To πληρώνεις με web banking, εκτυπώνεις την Απόδειξη και με όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά τα καταθέτεις στην αρμόδια υπηρεσία. Με την κατάθεση σου δίνουν ένα Έγγραφο που αποτελεί προσωρινή άδεια οδήγησης και έχει ισχύ σε όλη την ελληνική επικράτεια μέχρι να ετοιμαστεί το δίπλωμά σου. Δεν ισχύει το Έγγραφο αυτό για το εξωτερικό. Εκεί θα αναγκαστείς να προσλάβεις έναν σωφέρ.

Σημ. Θα κλάψουν πολλοί μόλις φύγω από την Δ/νση Μεταφορών! funny
Στο τμημα αδειων δεχονται παραβολα χωρις σφραγιδα απο τραπεζα, γνωριζεις Αγγελε?
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Στο τμημα αδειων δεχονται παραβολα χωρις σφραγιδα απο τραπεζα, γνωριζεις Αγγελε?
Τα παράβολα εκδίδονται στα ΚΕΠ στο όνομά σου και πληρώνονται σε οποιαδήποτε Τράπεζα.
Επίσης, σε περίπτωση που η ανανέωση άδεια οδήγησης π.χ είναι δική μου και το παράβολο εκδοθεί στη γυναίκα μου, ακόμη κι αν πληρωθεί δεν ισχύει για την ανανέωση.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Τα παράβολα εκδίδονται στα ΚΕΠ στο όνομά σου και πληρώνονται σε οποιαδήποτε Τράπεζα.
Επίσης, σε περίπτωση που η ανανέωση άδεια οδήγησης π.χ είναι δική μου και το παράβολο εκδοθεί στη γυναίκα μου, ακόμη κι αν πληρωθεί δεν ισχύει για την ανανέωση.
Παλι με πετας εκτος, για μεταβιβαση ΕΙΧ η μοτοσυκλετας εχω στο γραφειο μου το γνωστο εντυπο με τον αριθμο της Εθνικης Τραπεζης.
Το πληρωνω on line, αλλα με εντολη περιφερειαρχη, θελει και σφραγιδα απο υποκαταστημα για να ισχυει, και ΗΜΕΡΑΣ.
Δηλαδη θα τρεξω παλι σε τραπεζα.
Ενας λογος που μπηκε POS στην περιφερεια Δ.Ελλαδας ηταν αυτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Παλι με πετας εκτος, για μεταβιβαση ΕΙΧ η μοτοσυκλετας εχω στο γραφειο μου το γνωστο εντυπο με τον αριθμο της Εθνικης Τραπεζης.
Το πληρωνω on line, αλλα με εντολη περιφερειαρχη, θελει και σφραγιδα απο υποκαταστημα για να ισχυει, και ΗΜΕΡΑΣ.
Δηλαδη θα τρεξω παλι σε τραπεζα.
Ενας λογος που μπηκε POS στην περιφερεια Δ.Ελλαδας ηταν αυτος.
Δεν έχει λογική αυτό που λες γιατί είπαμε πως η μεταβίβαση δεν έχει Παράβολο αλλά Τέλος αδείας και Τέλος Μεταβίβασης που μεταφράζεται σε συγκεκριμένο ποσό και τα καταθέτουμε είτε διά ζώσης στην Εθνική είτε το πληρώνουμε ηλεκτρονικά με Μεταφορά ποσού στο συγκεκριμένο Λογαριασμό της Εθνικής που ανήκει αποκλειστικά στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας. Εκτυπώνουμε την Απόδειξη Πληρωμής και είμαστε έτοιμοι άρα δεν χρειάζεται σφραγίδα ούτε Περιφερειάρχη ούτε της Τράπεζας.

Σημ. Άλλο να είσαι επαγγελματίας και άλλο ερασιτέχνης, δηλ εραστής της τέχνης! funny
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
.........παιζουμε με τις λεξεις βλεπω και δεν χρειαζεται προφανως.
Παω να πηδηχτω απο το παραθυρο, και οταν φτασουμε στην θεωρηση αδειας κυνηγιου, φωναξτε.
Προσπαθησα με λιγα λογια να "τοποθετησω" τα δικαιολογητικα της μεταβιβασης απο ιδιωτη σε ιδιωτη.
Φτασαμε στις κληρονομιες και στα ηλεκτρονικα μεσα πληρωμης, που προφανως αλλαζουν απο περιφερεια σε περιφερεια.
Αντε τουλαχιστον να βρισκομαστε σε καμμια βολτα, γιατι ο γραπτος λογος ερμηνευεται διαφορετικα απο συντροχο σε συντροχο. Smileys drinking beer Emoticon
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν έχει λογική αυτό που λες γιατί είπαμε πως η μεταβίβαση δεν έχει Παράβολο αλλά Τέλος αδείας και Τέλος Μεταβίβασης που μεταφράζεται σε συγκεκριμένο ποσό και τα καταθέτουμε είτε διά ζώσης στην Εθνική είτε το πληρώνουμε ηλεκτρονικά με Μεταφορά ποσού στο συγκεκριμένο Λογαριασμό της Εθνικής που ανήκει αποκλειστικά στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας. Εκτυπώνουμε την Απόδειξη Πληρωμής και είμαστε έτοιμοι άρα δεν χρειάζεται σφραγίδα ούτε Περιφερειάρχη ούτε της Τράπεζας.

Σημ. Άλλο να είσαι επαγγελματίας και άλλο ερασιτέχνης, δηλ εραστής της τέχνης! funny
εισαι στο υπουργειο μεταφορων?
Να πεταχτω μεχρι λαμια να μου μεταβιβασεις μια αδεια .....χωρις κτεο? ooops
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
εισαι στο υπουργειο μεταφορων?
Να πεταχτω μεχρι λαμια να μου μεταβιβασεις μια αδεια .....χωρις κτεο? ooops
Για την Μεταβίβαση δεν απαιτείται μόνο ΚΤΕΟ αλλά και Βεβαίωση μη οφειλής τελών κυκλοφορίας που μπορεί να τη βγάλει ο Πωλητής μέσω gov.gr ή να την πάρει από τον Λογιστή του ή απευθείας από την Εφορία Greeting
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
εισαι στο υπουργειο μεταφορων?
Να πεταχτω μεχρι λαμια να μου μεταβιβασεις μια αδεια .....χωρις κτεο? ooops
Μην πας στην Λαμια, εμαθα δινουν την μιση αδεια οπως παλια! Συμπληρωνουν τα στοιχεια του αγοραστη στην δεξια πλευρα,
στρογγυλη σφραγιδα και εφυγες! Tooth Η ολοκληρη.......... συστημενη θα την φερει ο ταχυδρομος!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για την Μεταβίβαση δεν απαιτείται μόνο ΚΤΕΟ αλλά και Βεβαίωση μη οφειλής τελών κυκλοφορίας που μπορεί να τη βγάλει ο Πωλητής μέσω gov.gr ή να την πάρει από τον Λογιστή του ή απευθείας από την Εφορία Greeting
Το χουμε το χαρτί της εφοριας
ΚΤΕΟ δεν εχουμε
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Οι εξουσιοδότησεις τελικά είναι μηνιαίες η 6μηνες;
Να του πω του ανθρώπου να μου κάνει 2.. Μια για υπουργείο κ μια για κτεο και τελείωσε το θεμα
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Οι εξουσιοδότησεις τελικά είναι μηνιαίες η 6μηνες;
Να του πω του ανθρώπου να μου κάνει 2.. Μια για υπουργείο κ μια για κτεο και τελείωσε το θεμα
Αφου απαντησε ο Δημητρης @SHOOTER045 ......για μηνα εγραψε.
Αν ξερει καποιος αλλος πιθανον θα απαντησει.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αφου απαντησε ο Δημητρης @SHOOTER045 ......για μηνα εγραψε.
Αν ξερει καποιος αλλος πιθανον θα απαντησει.
Υπ όψιν.
Επειδή στο ελλαντα ήμαστε δεν πάει να πει ότι κάτι που ισχύει στο Αγρίνιο
Ισχύει εδώ η στην Λαμία η στην Αθήνα.
1) παίρνω το tenere το 750ο, διευιυνση συγκοινωνιών στο Περιστέρι( αν θυμάμαι καλά)
Πινακίδα άδεια παραδομένη,ΚΤΕΟ σε ισχύ,πάω με πωλητή που ήταν γνωστός τούς!! Χωρίς εξουσιοδοτήσεις κλπ κλπ.
Ψάχνουν την παλιά άδεια
Δεν την βρίσκουν
Που θα ιναι η μηχανή
Κάτω
Κοιτάει ο υπάλληλος
Ποια είναι ?
Εκείνη
Πιάνειγταφει νέα άδεια
Χρώμα λευκο !!!
Μα μπλε είναι το μηχανάκι
Και αυτό το λευκό τι είναι?
Bagster !!!!!


Kτεο στο Βόλο ζήτησε εξουσιοδότηση

ΚΤΕΟ εδώ δεν ζήτησε εξουσιοδότηση ( πιθανόν επειδή με ήξερε)

Για μεταβίβαση
Τέλη κυκλοφορίας η χαρτί ακινητοποίησης και βεβαίωση μη ύπαρξης μη καταβληθεντων τελών περασμένων ετών.(αυτό θέλει εξουσιοδότηση)
Παράβολο Η όπως αλλιώς το όνομα,οην κάποιοι φωστήρες.
Ηλεκτρονικο .
Τυπωμένο .
Η όπως στο διάολοΤο θέλουν.
Έχω κάνει και τα δύο .
Άλλο ζητάνε
Άλλοι όχι ( το ένα η το άλλο)
Δηλαδή
Άλλοι είναι οκ με ηλεκτρονικό
Άλλοι θέλουν πληρωμένο στο ταμείο της τράπεζας.
Πλέον λόγω covid ίσως αλλάξανε τα πράγματα προς το καλύτερο.
Για αυτό
Πριν πάτε οπουδήποτε
Κάντε ένα τηλ στο γραφείο που σας ενδιαφέρει.
Έχετε μαζί όλα τα απαραίτητα έγγραφα ,αρκετή υπομονή και καλή τύχη.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έχει και διεκπεραίωτες,γραφεια που κάνουν αυτή τη δουλειά για εσένα.
Δεν παίρνουν και τα χίλια γρόσια.
Αν γίνει μύλος ,το κάνεις κιετσι .
Τουλάχιστον έχουμε ένα μπουσουλα πλέον κι εδώ μεσα
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Έχει και διεκπεραίωτες,γραφεια που κάνουν αυτή τη δουλειά για εσένα.
Δεν παίρνουν και τα χίλια γρόσια.
Αν γίνει μύλος ,το κάνεις κιετσι .
Τουλάχιστον έχουμε ένα μπουσουλα πλέον κι εδώ μεσα


Στην ξεφτίλα θα πάρουν ένα 20αρικο.
Δεν κατάλαβα,?
Αυτοι ποιο μάγκες είναι από εμένα?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στην ξεφτίλα θα πάρουν ένα 20αρικο.
Δεν κατάλαβα,?
Αυτοι ποιο μάγκες είναι από εμένα?
Αυτό πιστεύω ,με συν 20 καθαριζεις.
Τηλεφωνικι λοιπόν πρώτα και αν δεν υπάρχει χρόνος ή διάθεση πας σε αυτούς που στο κάτω κάτω κλέφτες θα γίνουν;
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αυτό πιστεύω ,με συν 20 καθαριζεις.
Τηλεφωνικι λοιπόν πρώτα και αν δεν υπάρχει χρόνος ή διάθεση πας σε αυτούς που στο κάτω κάτω κλέφτες θα γίνουν;
Γιάννο
Ευτυχώς λόγω ιδιότητας τα κάνω μόνος μου όλα αυτά
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Αυτό πιστεύω ,με συν 20 καθαριζεις.
Τηλεφωνικι λοιπόν πρώτα και αν δεν υπάρχει χρόνος ή διάθεση πας σε αυτούς που στο κάτω κάτω κλέφτες θα γίνουν;
Η διαδικασία μια Μεταβίβασης πλέον είναι πιο απλή από παλιά αφού τα περισσότερα δικαιολογητικά βγαίνουν μέσω web. Απλά, πλέον λόγω Covid 19, κλείνεις ραντεβού τηλεφωνικά που κι αυτό είναι καλό αφού πλέον δεν περιμένεις σε ουρά και η διαδικασία είναι 10 λεπτά.
Επίσης από 1η Οκτωβρίου θα μπορείς να κλείσεις Ραντεβού μέσω web, θα βλέπεις την διαθεσιμότητα όπως βλέπεις τα άδεια καθίσματα στο Καραϊσκάκη! funny
 
Top Bottom