Μίνι adventure με το Address: 80km σε βουνό vs 125cc

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ήθελα και εγω να ανοίξω το δικό μου thread σε αυτό εδω το μέρος του forum. Και είπα να το κάνω με μια μίνι περιπέτεια παρέα με το Addressακι μου σήμερα!


Βόλος λοιπόν, σχετικά καλός καιρός, ζέστανε κιόλας. Λιακάδα απο μεσημερί και μετά.

"Και δεν πάω μια βόλτα βουνό; Να εξασκήσω και λίγο την οδήγηση και τις στροφές μου;".

Και έτσι λοιπόν, ξεκίνησα. Ντύθηκα, άρπαξα κράνος, κλειδιά, μπόλικη διάθεση για να περάσει ευχάριστα το απόγευμα μου, γέμισα βενζίνη και έφυγα.


Έλα όμως που κάτι μου βγήκε λάθος στους υπολογισμούς μου...το πάει δεν το πάει για βροχή σκέφτηκα..."meh, απλά πάμε μια βόλτα και αν βρέξει δεν πειράζει θα έχει σασπένς" σκέφτηκα...και πήγαμε και πιο πάνω...

Ο καιρός παράλληλα να δείχνει τα δόντια του σιγά σιγά...

Έφτασα στα Χάνια και λέω ας πάω και μια βόλτα προς Ζαγορά. Την προηγούμενη φορά δεν είχα την ευκαιρία να δω λίγο καλύτερα το τοπίο εκεί πέρα.

Πήρα την στροφή προς Ζαγορά και συνέχισα τον δρόμο μου σιγά σιγά. Κάπου εκεί να έχει ήδη βγάλει αρκετό κρύο. Συνολικά άλλαξα 4 εποχές μέχρι να πάω Ζαγορά και να ξαναγυρίσω πάλι πίσω. Καλοκαίρι, χειμώνας, άνοιξη, φθινόπωρο, όλα τα είδα.


Κατακτάει τις κορυφές το εργαλείο λέμε!

Συνέχισα σιγά σιγά προς το Καράβωμα και απο εκεί αριστερά για Ζαγορά


Λίγο πριν την Ζαγορά. Τελικά έφτασα και έμεινα εκεί πέρα για λίγο γιατί έπιασε μπόρα. @achilleasv σε ευχαριστώ για την φιλοξενία φίλε! Επόμενη βόλτα Τρίκερι με τις πάπιες. Μετά ξεκίνησα για Βόλο ξανά σιγά σιγά...

Στο Γαλανόρεμα...και απο εκεί και μετά λίγο σβέλτα γιατί η βροχή με έβαλε στο μάτι ξανά...την έβαλα κόντρα λοιπόν...

Και κέρδισα!

Συνολικά 80χλμ έγραψε το κοντέρ του Address, η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει σε βουνίσιο δρόμο και μάλιστα στον γυρισμό σε βρεγμένο. Το μηχανάκι απλά ΔΕΝ πέφτει τελικά. Όσο πάει και γίνεται πιο εύκολη η τεχνική της σωστής στροφής.

Φωτογραφίες, όμορφα τοπία, ωραία παρέα αργότερα στην Ζαγορά, σχέδιο για βόλτα στο Τρίκερι, βρεγμένος δρόμος, εξάσκηση στην οδήγηση, και μικρή κόντρα ενάντια στην βροχή.

Τα πήγε καλά το Suzuki; Φυσικά.

Άξιζε το όλο απόγευμα; ΦΥΣΙΚΑ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

kosths

new member
Δημοσιεύσεις
286
Ηλικία
61
Περιοχή
Χαλκίδα
Μοτοσυκλέτα
cbr 1100 XX Blackbird
Όνομα
Κωνσταντίνος
Περιοχή
Χαλκίδα
Μπράβο μικρέ. Μου αρέσει ο τρόπος που βολτάρεις και σκέφτεσαι και θα γίνεις ένας καλός μοτοσυκλετιστής . Προστασίες πάντα και σιγά-σιγά με κάτι μεγαλύτερο.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@kosths Προστατευτικός εξόπλσιμος ΠΑΝΤΑ. Κράνος καλά δεμένο, μπουφάν μηχανής επίσης πάντα, και τα απαραίτητα όπως GPS (κινητό δηλαδή), αφρός fast και γάντια.

Το μεγαλύτερο θα έρθει στο μέλλον! :D
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Ήθελα και εγω να ανοίξω το δικό μου thread σε αυτό εδω το μέρος του forum. Και είπα να το κάνω με μια μίνι περιπέτεια παρέα με το Addressακι μου σήμερα!


Βόλος λοιπόν, σχετικά καλός καιρός, ζέστανε κιόλας. Λιακάδα απο μεσημερί και μετά.

"Και δεν πάω μια βόλτα βουνό; Να εξασκήσω και λίγο την οδήγηση και τις στροφές μου;".

Και έτσι λοιπόν, ξεκίνησα. Ντύθηκα, άρπαξα κράνος, κλειδιά, μπόλικη διάθεση για να περάσει ευχάριστα το απόγευμα μου, γέμισα βενζίνη και έφυγα.


Έλα όμως που κάτι μου βγήκε λάθος στους υπολογισμούς μου...το πάει δεν το πάει για βροχή σκέφτηκα..."meh, απλά πάμε μια βόλτα και αν βρέξει δεν πειράζει θα έχει σασπένς" σκέφτηκα...και πήγαμε και πιο πάνω...

Ο καιρός παράλληλα να δείχνει τα δόντια του σιγά σιγά...

Έφτασα στα Χάνια και λέω ας πάω και μια βόλτα προς Ζαγορά. Την προηγούμενη φορά δεν είχα την ευκαιρία να δω λίγο καλύτερα το τοπίο εκεί πέρα.

Πήρα την στροφή προς Ζαγορά και συνέχισα τον δρόμο μου σιγά σιγά. Κάπου εκεί να έχει ήδη βγάλει αρκετό κρύο. Συνολικά άλλαξα 4 εποχές μέχρι να πάω Ζαγορά και να ξαναγυρίσω πάλι πίσω. Καλοκαίρι, χειμώνας, άνοιξη, φθινόπωρο, όλα τα είδα.


Κατακτάει τις κορυφές το εργαλείο λέμε!

Συνέχισα σιγά σιγά προς το Καράβωμα και απο εκεί αριστερά για Ζαγορά


Λίγο πριν την Ζαγορά. Τελικά έφτασα και έμεινα εκεί πέρα για λίγο γιατί έπιασε μπόρα. @achilleasv σε ευχαριστώ για την φιλοξενία φίλε! Επόμενη βόλτα Τρίκερι με τις πάπιες. Μετά ξεκίνησα για Βόλο ξανά σιγά σιγά...

Στο Γαλανόρεμα...και απο εκεί και μετά λίγο σβέλτα γιατί η βροχή με έβαλε στο μάτι ξανά...την έβαλα κόντρα λοιπόν...

Και κέρδισα!

Συνολικά 80χλμ έγραψε το κοντέρ του Address, η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει σε βουνίσιο δρόμο και μάλιστα στον γυρισμό σε βρεγμένο. Το μηχανάκι απλά ΔΕΝ πέφτει τελικά. Όσο πάει και γίνεται πιο εύκολη η τεχνική της σωστής στροφής.

Φωτογραφίες, όμορφα τοπία, ωραία παρέα αργότερα στην Ζαγορά, σχέδιο για βόλτα στο Τρίκερι, βρεγμένος δρόμος, εξάσκηση στην οδήγηση, και μικρή κόντρα ενάντια στην βροχή.

Τα πήγε καλά το Suzuki; Φυσικά.

Άξιζε το όλο απόγευμα; ΦΥΣΙΚΑ!!!
GivingGivingGiving
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Όποτε θέλεις πές μου. Βενζίνη μόνο και φύγαμε. Που να βλέπες όταν δούλευα ντελιβεράς τι ξύλο έπαιζα με τον καιρό abcdefghgk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το έχω σκεφτεί για μηχανή 125...WR125R, XR125, DR125-SM, ΧΤ125 αλλά αξίζει;

Αυτά τα μηχανάκια πάντως 125αρια είναι όλα πέφτουν σε όλα μέσα στα budget μου γενικά και σαν αγορά και σαν βενζίνες και σαν σέρβις και όλα...δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω παπί 125 για μηχανή 125...μου έχει περάσει όμως πολλές φορές απο το μυαλό έστω για την αλλαγή στην οδήγηση δηλαδή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Το έχω σκεφτεί για μηχανή 125...WR125R, XR125, DR125-SM, ΧΤ125 αλλά αξίζει;

Αυτά τα μηχανάκια πάντως 125αρια είναι όλα πέφτουν σε όλα μέσα στα budget μου γενικά και σαν αγορά και σαν βενζίνες και σαν σέρβις και όλα...δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω παπί 125 για μηχανή 125...μου έχει περάσει όμως πολλές φορές απο το μυαλό έστω για την αλλαγή στην οδήγηση δηλαδή.

αμα οδηγήσεις σε χωματόδρομο το Wr125R θα καταλάβεις αμέσως αν αξίζει. Όχι το XR125 ή το DR125, αυτά δεν έχουν και πολύ διαφορά απο το παπί σου. Το WR125 με enduro sahara λαστιχα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το WR125 είναι ωραίο γενικά ειδικά το μοντέλο απο το 2015 και μετά απίστευτα όμορφο. Είναι κυριολεκτικά ένα ΧΤ σε μινιατούρα. Και το μοτέρ του απο όσο έχω ακούσει για 15 άλογα (5 παραπάνω απο παπί) είναι πολύ ζωηρό για 125αρι. Σήμερα που έπιασα και δουλειά πρώτη μέρα θα δω αν μπορέσω πάντως μέσα στο καλοκαίρι να κάνω κάποια αλλαγή έστω σε μοτοσυκλετάκι 125. Δύναμη λίγο παραπάνω απο παπί, ναι, αλλά η οδήγηση είναι μοτοσυκλέτας. Αργότερα αν πάω σε μεγαλύτερα κυβικά θα μου έρθει πιο κουτί πιστεύω. Έχει ο Θεός μέχρι να κάνω τις οικονομίες...αν είναι κάποια στιγμή θα ανοίξω και threadακι να πάρω και απόψεις για 125αρια μοτοσυκλετάκια ΕΚΤΟΣ παπιών.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πολύ καλύτερο απο ένα παπί ένα 125άρι με συμπλέκτη και συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, αλλά πλέον έχεις τελειώσει την μοτοσυκλετιστική πρώτη δημοτικού. Πέρασες αρκετά χρόνια πάνω σε παπί.
Πιστεύω πρέπει να κοιτάξεις στα 250 κυβικά για να έχεις και την συμβολή της ενεργητικής ασφάλειας στην εξίσωση.
Ούτε πιο πάνω για την ώρα. 250 κυβικά είναι εκει που πρέπει να βρίσκεσαι
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Σιγά-σιγά. Δε χρειάζεται να τρελαίνεται. Όπως λεω και σε άλλα παιδια, δεν είναι απαραίτητο αμεσα να πανε για Α2 και να πληρώνουνε διπλώματα. Υπαρχουν 125 μηχανακια πολύ καλά και κοαινουργια και μεταχειρισμένα. Αμα τους περισεύουν αργότερα, πάνε για το α2.

https://www.mototriti.gr/data/magazine/viewthema/37766.asp
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Παιδιά απολύτως δεκτή η γνώμη σας αλλά για αρχή ας δω πως θα πάω απο οικονομική σκοπιά μεσα στο καλοκαίρι εξάλλου πρώτη μέρα ξεκίνησα σήμερα δουλειά. Σε παραπάνω κυβικά δεν παίζει ακόμα. Και αυτό γιατί πέρα του οτι δεν θα μου φτάσουν τα λεφτά για διπλώματα, μετά αγορά μηχανής μεταβιβάσεις κλπ τον χειμώνα που μας έρχεται (το έχω αναφέρει ξανά κιόλας αυτό) θα είμαι κάθε μέρα Λάρισα λόγω σχολής και τα ΣΚ διάβασμα μπόλικο. Δεν ξέρω, αλλά το θεωρώ αμαρτία να έχω πχ ένα Ninja 250R στην κατοχή μου και να το βγάζω 4 φορές τον μήνα για βόλτα και αν. Θα έχω μηδέν χρόνο γιατί είμαι κοντά στο πτυχίο σιγά σιγά...κρίμα είναι να με πάει 6ο έτος μετά, δεν θέλω. Έχω εντελώς άλλη προτεραιότητα δηλαδή πλέον. Μετά απο Μάρτιο του 2021 που θα ξεκινήσει και η πρακτική σιγά σιγά ακόμα λιγότερος χρόνος. Για την πτυχιακή δεν το συζητάω καν, θα βγάλω ρίζες μέσα στο σπίτι μου και στην βιβλιοθήκη.

Να λοιπόν ο λόγος που δεν θέλω ακόμα να πάρω μηχανή μεγαλύτερη. Θέλω να πάρω κάτι μεγάλο και καλό όταν ξεμπερδέψω μια και καλή απο την Λογιστική, να έχω βρει και μια πιο σταθερή δουλειά, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο δηλαδή. Είμαι αυτού του σκεπτικού γενικά.

Τώρα για μηχανές 125...έχω μια ερώτηση: εγω πχ παίρνω μέσα στο καλοκαίρι το οποιοδήποτε 125αρι με συμπλέκτη. Αυτό μετά όταν έρθει η ώρα του μεγάλου μοτό θα μπορέσω να το έχω σαν εργάτη; Θα πρέπει να δώσω το 125αρι, να πάρω το μεγαλύτερο και μετά και άλλα λεφτά για παπί...δεν θα κατέβεις πχ κέντρο να φορτώσεις ψώνια πάνω στην μηχανή.

Επίσης όποτε σας βγάλει ο δρόμος προς Αλυκές περάστε μια βόλτα απο το μαγαζί να supportαρετε ωρέ Coffee machine
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Εύγε Τασούλη ! Giving
Μας θυμίζεις τα νιάτα μας !

έχεις τόσο καλή μνήμη Σάββα? abcdefghgkHug

Πολύ καλύτερο απο ένα παπί ένα 125άρι με συμπλέκτη και συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, αλλά πλέον έχεις τελειώσει την μοτοσυκλετιστική πρώτη δημοτικού. Πέρασες αρκετά χρόνια πάνω σε παπί.
Πιστεύω πρέπει να κοιτάξεις στα 250 κυβικά για να έχεις και την συμβολή της ενεργητικής ασφάλειας στην εξίσωση.
Ούτε πιο πάνω για την ώρα. 250 κυβικά είναι εκει που πρέπει να βρίσκεσαι
Smileys drinking beer Emoticon
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Τώρα για μηχανές 125...έχω μια ερώτηση: εγω πχ παίρνω μέσα στο καλοκαίρι το οποιοδήποτε 125αρι με συμπλέκτη. Αυτό μετά όταν έρθει η ώρα του μεγάλου μοτό θα μπορέσω να το έχω σαν εργάτη; Θα πρέπει να δώσω το 125αρι, να πάρω το μεγαλύτερο και μετά και άλλα λεφτά για παπί...δεν θα κατέβεις πχ κέντρο να φορτώσεις ψώνια πάνω στην μηχανή.

Επίσης όποτε σας βγάλει ο δρόμος προς Αλυκές περάστε μια βόλτα απο το μαγαζί να supportαρετε ωρέ Coffee machine

Γι αυτό και συνιστώ ένα μηχανακι που θα τα κάνει όλα. Ένα μικρό adventure για παράδειγμα (TRK250, T310, GG310, Versys 300 (ειδικά αυτό είναι το KLE400 του σήμερα). Το χεις για κάθε μερα και για ταξιδια και δε χρειάζεται να έχεις άλλο μηχανάκι. Και μου πείτε οτι που να πας με το μονοκύλινδρο, ο μύθος για τα μονοκύλινδρα βγήκε για τα παλια αερόψυκτα 400 - 600αρια που δεν είχαν ψυγείο λαδιου και επειδή τα ρημάζαμε όλη μέρα μες τη ζέστη ψήνανε τα λάδια στους 140 βαθμούς και άρπαζε το μεγάλο πιστόνι (μπιέλα-στρόφαλο δε βαράγανε λόγω ρουλεμαν). Όσα είχανε ψυγείο λαδιού, δεν αρπάζανε.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εδω το παπί που είναι αερόψυκτο απλά με ένας θεός ξέρει πόσα χλμ μέσα σε 12 χρόνια, μόνο λίγο λαδάκι έκαιγε και πάλι απο δικιά μου κουταμάρα. Αν θες να βελτιώσεις ένα αερόψυκτο μπορείς να βρεις ψυγείο λαδιού και αν το πας σε σωστό μάστορα σου κάνει πολύ καλή δουλειά. Έπειτα και δεν ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίας και παράλληλα λειτουργεί και καλύτερα το μοτέρ γιατί τα μέταλλα βρίσκονται σε πιο άνετες θερμοκρασίες. Πάντως μέσα στα 12 χρονιά ζωής του το Address εχω την εντύπωση οτι μια φορά μόνο ανέβασε πολύ θερμοκρασία. Πηγαίναμε πέρσι για μπάνιο με παρέα Άφυσσο θυμάμαι, δικάβαλος εγω. Στον γυρισμό στον περιφερειακό το άνοιξα (άδειοι δρόμοι). Έξω 39.5 βαθμοί σχεδόν 40 είχε χτυπήσει ο Βόλος εκείνη την μέρα. Σε ένα σημείο μετά απο φανάρι το μηχανάκι πήγαινε με το μισό γκάζι. Το ψιλιάστηκε οτι ζεστάθηκε σταμάτησα για ένα 15λεπτο και μετά όλα κομπλέ.

Στο manual του Address πάντως γράφει οτι αν ο αισθητήρας θερμοκρασίας μέσα στο μοτέρ διαβάσει υψηλή θερμοκρασία το μηχανάκι ρίχνει απο μόνο του την απόδοση. Μπράβο Suzuki μπορώ να πω...

Τώρα για τα μεγάλα. Μέχρι τέλος καλοκαιριού με σωστή οικονομία θα πάω σε κάτι διαφορετικό. Αν όχι 250αρι 300αρι 500αρι κλπ τότε ένα μοτό με συμπλέκτη έστω το θέλω. Οτιδήποτε αρκεί να δίνει αίσθηση μηχανής στην οδήγηση και όχι παπίσια αίσθηση.

Επίσης γνώμη για XR125?
 
Top Bottom