ΜΠΑΤΑΡΙΑ – Φόρτιση, φροντίδα,χαρακτηριστικα

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Για τις odyssey εχει κανεις αποψη?
Φορτιζονται με νορμαλ φορτιστη lidl η θελουν αλλα κολπα?
Τι τύπου είναι?
Μολύβδου με οξέα ή λιθίου αυτή στην οποία αναφέρεσαι?
Υ.Γ. Ο φορτιστής του Λιντλ κάνει κάποια δουλίτσα αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο. Τον έχω και γω στο εξοχικό μόνιμα για εναλλακτικό.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τι τύπου είναι?
Μολύβδου με οξέα ή λιθίου αυτή στην οποία αναφέρεσαι?
Υ.Γ. Ο φορτιστής του Λιντλ κάνει κάποια δουλίτσα αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο. Τον έχω και γω στο εξοχικό μόνιμα για εναλλακτικό.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Ρε συ Mπαμπη παρε μια κανονικη μπαταρια με κανα 60αρι και ασε του ειδικου τυπου με εγγυηση ενος χρονου εδω η απλες εχουν εγγυηση 2 χρονια Στης μπαταριες για μοτο της αντε να δωσης κανα 30αρι με 40αρι ευρω παραπανω απο εκει και επειτα ξεφευγει πολυ το πραγμα και πας σε μια μεση φθηνη λυση και εχεις κεφαλι και πορτοφολι ησυχο
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Για τις odyssey εχει κανεις αποψη?
Φορτιζονται με νορμαλ φορτιστη lidl η θελουν αλλα κολπα?
Αν το δει ο δεσποτας θα σου πει!! @esel ακουει???
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
OI
Ρε συ Mπαμπη παρε μια κανονικη μπαταρια με κανα 60αρι και ασε του ειδικου τυπου με εγγυηση ενος χρονου εδω η απλες εχουν εγγυηση 2 χρονια Στης μπαταριες για μοτο της αντε να δωσης κανα 30αρι με 40αρι ευρω παραπανω απο εκει και επειτα ξεφευγει πολυ το πραγμα και πας σε μια μεση φθηνη λυση και εχεις κεφαλι και πορτοφολι ησυχο
Σε μοτό όλοι δίνουν 6μηνη εγγύηση/Μόνο YUASA JAPAN 1 ΕΤΟΣ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε συ Mπαμπη παρε μια κανονικη μπαταρια με κανα 60αρι και ασε του ειδικου τυπου με εγγυηση ενος χρονου εδω η απλες εχουν εγγυηση 2 χρονια Στης μπαταριες για μοτο της αντε να δωσης κανα 30αρι με 40αρι ευρω παραπανω απο εκει και επειτα ξεφευγει πολυ το πραγμα και πας σε μια μεση φθηνη λυση και εχεις κεφαλι και πορτοφολι ησυχο
η πομονα 1100 ανηκει στην κατηγορια μοτο?? abcdefghg
τεχνολογια αυτοκινητου εχει..


Ειναι φονεας μπαταριωνcdefghi.
θελω να βαλω μια να ησυχασω..και να εχω και abs
Το βολαν ειναι αυτοκινηταδικο κ θεοβαρο..στα κ100 αντεχε πιο πολυ ,γιατι ειχε χωρο για πιο μεγαλη μπαταρια...(αυτοκινηταδικη)
Η πομονα ομωσ λογω μοναδας Abs εχει στενη μπαταριουλα.

Αυτη η Odyssey εχει 12 φυλλα μολυβδου στριμωγμενα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.419
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για τις odyssey εχει κανεις αποψη?
Φορτιζονται με νορμαλ φορτιστη lidl η θελουν αλλα κολπα?
Φοράει ο Γιάννης @jtnakos nakos κάτσε να το δει
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Έχω βρει την υγεία μου με μια BS SLA τζελ στα ιδια χαρακτηριστικά με της μαμά αλλά με παραπάνω αμπέρ εκκινήσεως!!!
Η πρώτη κράτησε 3,5 χρονια και η δεύτερη πάει για 3
Εκεί που με όλες τις άλλες με το που πλησίαζαν τα 2 είχαν βγει off!!
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Παίδες για τις λιθίου το έχουμε συζητήσει παρά πίσω ,έχουν πολλά θέματα ακόμα.
Σε καμία 5ετια το βλέπουμε πάλι .
1607957197860.png
Καλησπέρα. Για πες πάλι, ότι έχεις πει πίσω γιατί εγώ έχω μπαταρία λιθίου και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα καθώς την έχω 2.5 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Bike
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
OI

Σε μοτό όλοι δίνουν 6μηνη εγγύηση/Μόνο YUASA JAPAN 1 ΕΤΟΣ
Οκ δεν το ηξερα,μου την αλλαζε ο μηχανικος και δεν ειχα ρωτηση εγγυηση ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ειναι 2 χρονια οπως στα αυτοκινητα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχω βρει την υγεία μου με μια BS SLA τζελ στα ιδια χαρακτηριστικά με της μαμά αλλά με παραπάνω αμπέρ εκκινήσεως!!!
Η πρώτη κράτησε 3,5 χρονια και η δεύτερη πάει για 3
Εκεί που με όλες τις άλλες με το που πλησίαζαν τα 2 είχαν βγει off!!
σε τι μηχανη?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.419
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
View attachment 24085
Καλησπέρα. Για πες πάλι, ότι έχεις πει πίσω γιατί εγώ έχω μπαταρία λιθίου και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα καθώς την έχω 2.5 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Bike
Επειδή δεν γράφονται ξανά όλα ,δεν έχω το χρόνο δλδ .
Δες λίγο εδώ έχει γίνει μια όμορφη συζήτηση ,3 σελίδες είναι ,πάρτο από την αρχή
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.419
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
View attachment 24085
Καλησπέρα. Για πες πάλι, ότι έχεις πει πίσω γιατί εγώ έχω μπαταρία λιθίου και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα καθώς την έχω 2.5 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Bike
Από το ποστ #25 και μετά είναι το κύριο κομμάτι μιας και φοράς λιθίου
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
η πομονα 1100 ανηκει στην κατηγορια μοτο?? abcdefghg
τεχνολογια αυτοκινητου εχει..


Ειναι φονεας μπαταριωνcdefghi.
θελω να βαλω μια να ησυχασω..και να εχω και abs
Το βολαν ειναι αυτοκινηταδικο κ θεοβαρο..στα κ100 αντεχε πιο πολυ ,γιατι ειχε χωρο για πιο μεγαλη μπαταρια...(αυτοκινηταδικη)
Η πομονα ομωσ λογω μοναδας Abs εχει στενη μπαταριουλα.

Αυτη η Odyssey εχει 12 φυλλα μολυβδου στριμωγμενα...
Βαλε φωτοβολταικα...πιστευω με ενα πανελ θα κανεις δουλεια! Dancing Dancing Dancing Dancing
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μπάμπη 160 ευρώ για μπαταρία μοτό προσωπικά δεν δίνω.
Να δώσω 120 (για το μεγάλο για τα μικρά λιγότερο) και να ξαναπάρω μάνα τζελ που έχει κρατήσει σε μικρό 8,5 χρόνια και στο νυν μεγάλο μέχρι τώρα 4,5 και πάει ακόμα ναι αν ήμουν σίγουρος για την φρεσκάδα της. Αλλά δεν ξέρεις ποτέ πότε μπήκε στο ράφι και πότε άρχισε η γήρανσή της οπότε άκυρο.

Το θέμα των μπαταριών είναι ένα θέμα που τόχουμε ξεχειλώσει - υπερ αναλύσει σε όλες τις μοτοσυκλετιστικές παρεούλες.
Ο Γιάννης παραπάνω παρέπεμψε στο AdvRide που τόχω διαβάσει, στην εδώ παρέα στο εδώ θέμα, σε όλα μα όλα τα μοτοφόρα. Και στην δική μου παρέα τώρα αυτό συζητάμε...πάλι κοκ.

Το θέμα είναι αν το μοτό έχει τα λεγόμενα παρασιτικά φορτία που καταναλώνουν ρεύμα όταν η μοτό κάθεται και δεν κινείται.
Παρασιτικό φορτίο είναι για παράδειγμα ο κάθε συναγερμός άσχετα με το τι λέει περί sleep mode - μηδενικής καταναλώσεως ή ελάχιστης κλπ θέλει ρεύμα και είναι παρασιτικό φορτίο.

Επίσης άλλο θέμα είναι η σωστή λειτουργία του συστήματος φορτίσεως ήτοι πηνία - ανορθωτής και τέλος μαντέψτε...η βόλτα αγαπητοί σύντροχοι και η επαρκής χρήση της μηχανούλας μας.
Όταν θέλουμε να έχουμε όλα τα συστηματάκια της εντάξει μεταξύ των οποίων και η μπαταριούλα της, χρησιμοποιούμε την μηχανούλα μας και πάμε βόλτες. Όταν λέμε βόλτες και χρήση δεν εννοούμε του μισάωρου αλλά καλές βόλτες και μεγάλες.

Αν δεν πηγαίνουμε παίρνουμε μια καλή λιθίου που φορτίζει γρήγορα με τα μειονεκτήματα πούπαμε παραπάνω ή μπαταρίες μολύβδου λογικής τιμής γύρω στα 60-70 ευρώ (οι μεγάλες πούχουν εγγύηση στην καλύτερη των περιπτώσεων ένα χρόνο) και τις αλλάζουμε. Για μένα κουρτίνα δύο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Η βόλτα είναι Ιερή - Απαραβίαστη και αιτία πολέμου. Βολτάρετε γιατί χανόμαστε ! ooops abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk

 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πάπαλα η μπαταρία στο R1200GS για 2ρη φορά. Την πρώτη φορά που είχε μείνει, την φόρτισα και τώρα λογω covid ξανα έμεινε και δείχνει να μην φορτίζει, οπότε πάμε για άλλη. Προτάσεις δεκτές γιατί δεν το έχω. Στο 1150 φορούσα Exide και δεν είχα παράπονο. @thanosgp έχεις κάποιο λινκ απο μαγαζί που μπορώ να ρωτήσω για Yuasa made in Japan ???
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Πάπαλα η μπαταρία στο R1200GS για 2ρη φορά. Την πρώτη φορά που είχε μείνει, την φόρτισα και τώρα λογω covid ξανα έμεινε και δείχνει να μην φορτίζει, οπότε πάμε για άλλη. Προτάσεις δεκτές γιατί δεν το έχω. Στο 1150 φορούσα Exide και δεν είχα παράπονο. @thanosgp έχεις κάποιο λινκ απο μαγαζί που μπορώ να ρωτήσω για Yuasa made in Japan ???
Τηλεφωνόντας στα καταστήματα που έχουν (σκρουτζ πχ α;ναζήτηση) και τους λες να κοιτάξουν τί λεει το αυτοκόλλητο made in. μόνο έτσι δυστυχως... ή τις φωτό στο σάιτ που συνήθως δείχνει και το c.o.o.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Τηλεφωνόντας στα καταστήματα που έχουν (σκρουτζ πχ α;ναζήτηση) και τους λες να κοιτάξουν τί λεει το αυτοκόλλητο made in. μόνο έτσι δυστυχως... ή τις φωτό στο σάιτ που συνήθως δείχνει και το c.o.o.
Αααα κατάλαβα, οκ φίλε, ευχαριστώ πολύ!!!
 
Top Bottom