Κόστος επισκευής μονάδας abs σε ΒMW;;(πχ r1150rt r1200gs,k1200 κλπ)

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τελευταία ερώτηση και κλείνει το ερωτηματολόγιο.
Υποθέτω πως όλα τα παραπάνω ισχύουν καθολικά στις χρονολογίες με τους ίδιους κινητήρες. Πχ και στο RS1150 και στο RT1150 κλπ
Σωστά; Ή μονο στα GS;
Το αντιλαμβάνομαι σε όλα, η Πενφέ έχει το μοτέρ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΕΛΕΤΟ και αλλάζουν τα κουστούμια...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.451
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ναι και στη σειρα K αυτα που φορανε τα μοτερια με τα 160αλογα μεχρι τον 6ο του 2006 (παραγωγη εργοστασιου)φορανε το ιδιο abs
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.451
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
παραπονο το εχω .... να μεινει ενα θεμα ''καθαρο '' .......
Καλε μου μαστοραααααJoy







Πλεον ειναι abc
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ναι στα μοντελα απο 2000-6ος/2006 η integral 2 μοναδα εβγαλε προβληματα τα οποια στις περισσοτερες των περιπτωσεων οφειλονταν σε ελειπη ή πλημμελή συντηρηση .

το λοιπο..
τα μοντελα απο 2004 μεχρι 2006 εχουν το Abs με το servo μοτερ( το μοτερ δουλευει με την παραμικρη πιεση της μανετας η του πενταλ και κανει ενα χαρακτηριστικο ηχο ΔΕΝ ειναι για παιχνιδι γιατι αυτο μειωνει την διαρκει ζωης του) Απιστευτο φρενο αλλα αρκετα απαιτητικο στην συντηρηση του (γιατι επρεπε να αλλαζονται και τα υγρα μεσα απο την μοναδα πραγμα που δεν το εκανε ο καθε μαστρο Μ.....) Ενα αλλο προβλημα που αργα η γρηγορα εχουν ολα τα abs οταν δεν ενεργοποιουνται ειναι οτι '' μαζευουν '' μακα καο κολλανε

Πριν το 01 Ανδρεα και ως το 06.

Οχι τα 1150αρια παραγωγης πριν το 2000 ,οχι.
Κατι ξεκουμπωματα μονο εχω ακουσει κι εχω δει λογω πεθαμενης μπαταριας
Θα ήθελα να διορθώσω ως προς την ημερομηνία τοποθέτησης του συγκεκριμένου συστήματος φρένων σε GS 1150 κλπ.
Η αρχή έγινε στα τέλη του 2002.Το δικό μου είναι 11/02',μονόμπουζο κι έχει.

Υπάρχουν GS1150 του 2002 που δεν φοράνε.Έχουν μεν abs όχι όμως με ηλεκτρική υποβοήθηση.

Το σίγουρο είναι ότι τα φέροντα την αναγραφή brembo στις μπροστινές δαγκάνες δεν έχουν 100%.
Στου 2002 οι δαγκάνες αναγράφουν BMW. Μόνο όμως των τελευταίων μηνών φέρουν την συγκεκριμένη μονάδα.

Αν θέλετε να ελέγξετε GS(η ότι άλλο εκείνης της χρονιάς) μπορείτε με τον αριθμό πλαισίου του σε συνεργείο BMW.


 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Νομίζω ότι αν το πρόβλημα του servo είναι στην πλακέτα δεν φτιάχνεται.

Επίσης, προσωπικά σε varadero, μια που αναφέρθηκε παραπάνω, έχω ακούσει ελάχιστες περιπτώσεις με βλάβη στο ABS (ή επισκευή των οποίων δεν είχε καμία σχέση στο κόστος με αυτή των bmw).
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Θα ήθελα να διορθώσω ως προς την ημερομηνία τοποθέτησης του συγκεκριμένου συστήματος φρένων σε GS 1150 κλπ.
Η αρχή έγινε στα τέλη του 2002.Το δικό μου είναι 11/02',μονόμπουζο κι έχει.

Υπάρχουν GS1150 του 2002 που δεν φοράνε.Έχουν μεν abs όχι όμως με ηλεκτρική υποβοήθηση.

Το σίγουρο είναι ότι τα φέροντα την αναγραφή brembo στις μπροστινές δαγκάνες δεν έχουν 100%.
Στου 2002 οι δαγκάνες αναγράφουν BMW. Μόνο όμως των τελευταίων μηνών φέρουν την συγκεκριμένη μονάδα.

Αν θέλετε να ελέγξετε GS(η ότι άλλο εκείνης της χρονιάς) μπορείτε με τον αριθμό πλαισίου του σε συνεργείο BMW.


Σωστός Smileys drinking beer Emoticon
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Για να γραψω και γω κατι τις
Κ1200GT μοντελο 2005 με σεβρο το εδωσα στις 100000+ χωρις κιχ ....κυκλοφορεί ακομα απ οτι ξερω στην Ξανθη και στις περιξ περιοχές...
Απο φρενα;;;; ειλικρινά δεν εχω ξαναβρει τετοιο φρενάρισμα...οποιος εχει με καταλαβαίνει....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.451
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κι εγω εχω πολλους φιλους χωρις προβλημα με πανω απο 100 .
Αλλα τα προσεχουν τα μηχανακια τους.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Έχεις προσέξει στις τσόντες που το σενάριο είναι ανύπαρκτο γιατί απλά το ζητούμενο είναι το μαμήσι?
Ε, σαν τη πενφέ ένα πράγμα...

cdef
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
το σερβο οταν ειναι σβηστο δεν εχει φρενα καθολου λογω ηλεκτρικου...
σε ενα κατεβασμα απο διπλο σταντ σε ενα adv σε κατηφορικο το κρατησαμε 3 μαντραχαλοι να μην φυγει:D:D:D
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ωραιο θεμα ανοιξατε σας παρακολουθω με ενδιαφερον μακσρι να ημουν καλος στα γραπτα να σας πω πολλα αλλα δεν το εχω καθολου το γραψιμο
Θα κάνεις ένα κανάλι στο youtube. Θα βάλεις φόντο κάτι ωραίο. Πχ κοπέλες να κάνουν ηλιοθεραπεία και ξεκίνα να αναλύεις. Μετά το βίντεο λίνκ εδώ.
Να είσαι σίγουρος πως θα έχεις μεγάλο σουξέ χωρίς να γράψεις ούτε λέξη!Yes
 

tsepeto

new member
Δημοσιεύσεις
47
Ηλικία
57
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
η σωστη ωρολογια παντως στις σερβο μοναδες απο 2002 μεχρι 2006 δεν λεμε εμεινα απο ads θα λετε εμεινα απο φρενα το abs δουλευει μια χαρα τα φρενα δεν δουλευουν οι τιμες που γραφετε ειναι 2002 2006 στα 1500 ευρω 2002 και πισω στα 2100 ευρω τωρα αν χαλανε και ποτε δεν παει με τα χιλιομετρα αλλα με εργατοωρες στις 4367 ωρες που εχει ορισει ο κατασκευαστης θελει αλαγη ειτε χαλασε η οχι ερχετε η ωρα τις αυτα για τις σερβο
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
η σωστη ωρολογια παντως στις σερβο μοναδες απο 2002 μεχρι 2006 δεν λεμε εμεινα απο ads θα λετε εμεινα απο φρενα το abs δουλευει μια χαρα τα φρενα δεν δουλευουν οι τιμες που γραφετε ειναι 2002 2006 στα 1500 ευρω 2002 και πισω στα 2100 ευρω τωρα αν χαλανε και ποτε δεν παει με τα χιλιομετρα αλλα με εργατοωρες στις 4367 ωρες που εχει ορισει ο κατασκευαστης θελει αλαγη ειτε χαλασε η οχι ερχετε η ωρα τις αυτα για τις σερβο
οποτε μονο εξω και φρεναρισμα με κατεβασμα να μενει μακρια το 4367....ουτε ταμειακη μηχανη να ηταν:D:D:D
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
οποτε μονο εξω και φρεναρισμα με κατεβασμα να μενει μακρια το 4367....ουτε ταμειακη μηχανη να ηταν:D:D:D

ΡΕ! Την ίδια σκέψη μιλάμε έκανα!
Οι Ε.Ε είμαστε καλωδιομένοι με τον ίδιο τρόπο σκέψης μάλλον.abcdefghgk
 
Top Bottom