Κυριακή 8 Ιανουαρίου το Σωτήριο Έτος 2023

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
To έχω έθιμο κάθε χρόνο το πρώτο Σαββατοκύριακο μετά την Πρωτοχρόνια να κάνω μια κατάθεση στην κορφή του βουνού ΜΟΥ. Το θεωρώ δικό μου αφού εκεί μεγάλωσα, εκεί πρωτοπερπάτησα σε μονοπάτι στα πέντε μου χρόνια, εκεί πρωτοβρέθηκα σε βράχο κρεμασμένος στα δώδεκα, εκεί έκανα τις πρώτες μου εντουροβόλτες στα δεκαεννιά. Έτυχε κάποιες χοονιές να μην ανέβω στο βουνό μου για διάφορους λόγους. Εκείνες οι χρονιές ήταν οι χρονιές που οδηγικά με πήγε κατά διαόλου. Και επειδή είμαι προληπτικός δεν την ξαναπαθαίνω.

Ετσι την Κυριακή 8/1/23 θα ανεβώ στην κορφή του ξανά. Θα κάνω ένα πέρασμα από την κεραία του ΟΤΕ, ένα αναψυκτικό χαζεύοντας την θέα του Ευβοϊκού από την μια μεριά και του Κορινθιακού από την άλλη. Κατέβασμα στο φυλάκιο της Πυροσβεστικής, στάση στο καταφύγιο για καφέ (αν δεν γίνεται της μουρλής), πέρασμα προς το οροπέδιο της Αγ. Παρασκευής, και ίσως βόλτα μέχρι την βίλλα του δικτάτοτρα και επιστροφή νωρίς για φαγήτο σπίτι.

Εγω 09:00 θα ξεκινάω από τις αποθήκες του ΟΤΕ στην Λεωφόρο Πάρνηθος. Οποιος θέλει καφεδάκι με θέα, κρύο και ίσως ψιλόβροχο (με λίγο χιονόνερο) έρχεται
Πολύ καλή ιδέα Σοφιανέ!
Θα ερχόμουν σίγουρα.. αλλά θα βρίσκομαι εκτός Αθηνών από τις 5 εώς 10 του μήνα για επαγγελματικούς λόγους.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πολύ καλή ιδέα Σοφιανέ!
Θα ερχόμουν σίγουρα.. αλλά θα βρίσκομαι εκτός Αθηνών από τις 5 εώς 10 του μήνα για επαγγελματικούς λόγους.
Εγώ έστειλα άλλον και θα είμαι ΑΘΗΝΑ. Γλυτωσα το κρύο της Φρανκφούρτης.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Θα έχει και χώμα δλδ η διαδρομή ή θα αφήσετε τις μηχανές στην τελευταία άσφαλτο και από κει και μετά με τα πόδια;

Αν θέλω εγώ π.χ. με το RVF, έρχομαι ή δεν γίνεται;
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Ποδαρατη ειναι η βολτα ?
Στη βιλλα του καπεταν γιωργη...πας με μηχανακι?
Δρομος υπαρχει αλλά το δασαρχειο μετα την φωτια της Πάρνηθας εχει βαλει μπαρες με λουκετο σε αρκετους δασικους δρομους
Ο Σοφιανος που ανεβαινει συχνα θα ξερει καλύτερα εκτός και εχει σκοπο να μας κανει ολους αντβε

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πολλες ερωτήσεις και δεν έχω απαντήσεις. Δεν ξέρω που θα πάω αν δεν ξέρω ποιοι θα είναι μαζί. Το αρχικό κομμάτι μέχρι την κεραία είναι όλο άσφαλτο. Για Μπαφι πάλι άσφαλτο αλλά αν έχει κόσμο και θελουμε απαραίτητα να κάτσουμε κάπου τότε για το Φλαμπουρι έχει χωματόδρομο. Αν είμαστε μόνο μοτοσυκλετες που μπαίνουν χώμα (πατημένο) θα πάμε και στην Βίλα ίσως και στον ΣΕΓΑΣ. Αν είμαστε πολλές διαφορετικες και μη χωμάτινες θα αράξουμε δίπλα από τα Κυκλάμινα.
 
Last edited by a moderator:

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
672
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Πολλες ερωτήσεις και δεν έχω απαντήσεις. Δεν ξέρω που θα πάω αν δεν ξέρω ποιοι θα είναι μαζί. Το αρχικό κομμάτι μέχρι την κεραία είναι όλο άσφαλτο. Για Μπαφι πάλι άσφαλτο αλλά αν έχει κόσμο και θελουμε απαραίτητα να κάτσουμε κάπου τότε για το Φλαμπουρι έχει χωματόδρομο. Αν είμαστε μόνο μοτοσυκλετες που μπαίνουν χώμα (πατημένο) θα πάμε και στην Βίλα ίσως και στον ΣΕΓΑΣ. Αν είμαστε πολλές διαφορετικες και μη χωμάτινες θα αράξουμε δίπλα από τα Κυκλάμινα.
Αν είμαστε πολλές; σε τι αναφέρεσαι; σε εμάς ή σε μηχανές;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εχω παει 2 φορες στην βιλλα του καπετανιου...
Την πρωτη ημουν με το παπι και παραβιασα τη μπαρα..
Τη δευτερη παρκαρα στο φυτωριο και το εκοψα ποδαρατο..
Ειναι μιαμιση ωρα πηγαινελα...και βαλε..

το τοπιο ...σεληνιακο
Η βιλα κουφαρι...μεχρι και τους καμπινεδες πηρανε

το ελικοδρομιο κ τα φυλακια ειναι που δινουν ενα χρωμα
και ο τεραστιος ηλ.πινακας..
πολυ καλωδιο
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Αν έχω βρει από την προηγουμενη τους ιμάντες ρυμούλκησης, θα περάσω κι εγώ.

Αν βρεις καράβι στο βουνό ξέρεις τι το ´χει σύρει… Άχρηστοι θα είναι οι ιμάντες ρυμούλκησης.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Τόσα κάστανα θα φέρεις κι είναι κρίμα να μείνουνε τα GS στο τελεφερικ!

Tooth
Σ.Σ: Τα κάστανα, τα ντολμαδακια, και το ΣΒΑΝ είναι αποκλειστικά για την κοιλιά του ΦΕΡΟΝΤΑ
(μια φορά χοντρός για πάντα χοντρός)
 
Top Bottom