Κράνος ICON

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Παρα πολύ όμορφο κράνος ήτανε ψημενος να πάρω ένα αυτής της σειράς έκανα πίσω από το βάρος και μόνο.
Σκέφτηκα ότι τα 1750 θα γίνουν 1850+ με την ενδοεπικοινωνια που θα του βάζα και έκανα πίσω....κατά τα άλλα ακόμα και τώρα σήμερα μ αρέσουν πάρα πολύ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Εγώ εχω το hjc is-17 και μου φαίνεται ελαφρύ.Απλα δε ξέρω τι θόρυβο βγάζει μέσα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ εχω το hjc is-17 και μου φαίνεται ελαφρύ.Απλα δε ξέρω τι θόρυβο βγάζει μέσα.
Το 17 ειναι αερας σε σχεση με αυτο.Ψαξε για προδιαγραφες ece 22-06.
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Παρα πολύ όμορφο κράνος ήτανε ψημενος να πάρω ένα αυτής της σειράς έκανα πίσω από το βάρος και μόνο.
Σκέφτηκα ότι τα 1750 θα γίνουν 1850+ με την ενδοεπικοινωνια που θα του βάζα και έκανα πίσω....κατά τα άλλα ακόμα και τώρα σήμερα μ αρέσουν πάρα πολύ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σύμφωνα με το νέο πρότυπο, τα συστήματα επικοινωνίας ή άλλα αξεσουάρ στο κράνος, είτε εξωτερικά είτε ενσωματωμένα μέσα στο κέλυφος, πρέπει να πιστοποιούνται μαζί με το κράνος.Αυτα αναφέρει για τα καινούρια κράνη η πιστοποίηση
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.410
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κατ' εμέ δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα,αν έψαχνα κρανάκι κι έβρισκα σε καλή τιμή κάποιο ακόμα και με την προηγούμενη πιστοποίηση εγώ θα το επαιρνα
 

Crazy Horse

new member
Δημοσιεύσεις
165
Ηλικία
59
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
Moto guzzi stelvio 1200 4v ntx
Όνομα
Αντώνης
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Στα υπόψιν ότι , σύμφωνα πάντα από την προσωπική μου εμπειρία μέσα από 2 κράνη ece 22/06 που έχω-είχα, ένα hjc v 60 και ένα scorpion exo 1400 ii, η αίσθηση στο κεφάλι είναι πολυ πιο σφιχτή σε σχέση με τα κράνη της προηγούμενης πιστοποίησης 22/05.

Αυτός ήταν και ο λόγος που γύρισα πίσω το hjc ,το φόρεσα και το κεφάλι μου ήταν σαν να ακουμπούσε κατευθείαν στην πολυστερινη. Το θεώρησα λανθασμένα φτηνό κατασκευή.

Κάπου είχα διαβάσει ότι σύμφωνα με τις νέες προδιαγραφές η πλενομενη εσωτερική επένδυση του κράνους ,πρέπει να είναι πιο λεπτή, για να μειώσει το κενό μεταξύ του κεφαλιού μας και της πολυστερινης ούτως ώστε να μπορεί να περάσει τις πολύ αυστηροτερες προδιαγραφές.
Κάτι που επιβεβαιώνεται και από το Scorpion το οποίο , όταν το πρωτοφορεσα νόμιζα ότι πήρα λάθος νούμερο.
Μόλις όμως το φόρεσα αγκάλιασε το κεφάλι μου εκπληκτικά !!

Η αίσθηση ασφαλείας που σου παρέχουν τα καινούργια κράνη, με τις ανανεωμένες προδιαγραφές για μένα είναι ανυπέρβλητη.

Τα νοιώθεις σαν προέκταση του κεφαλιού σου .
Ούτε που θα σκεφτόμουν για 22/05 τουλάχιστον στην κατηγορία τιμής κάτω του 500 αρικου.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κατ' εμέ δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα,αν έψαχνα κρανάκι κι έβρισκα σε καλή τιμή κάποιο ακόμα και με την προηγούμενη πιστοποίηση εγώ θα το επαιρνα
Γιαννη σιγουρα δεν ειναι το τελος του κοσμου,αλλα αν δεν το εχεις κανει φορεσε απλα ενα 06.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.410
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Γιαννη σιγουρα δεν ειναι το τελος του κοσμου,αλλα αν δεν το εχεις κανει φορεσε απλα ενα 06.
Έχω το N70 -2x που πήρα μαζί με το ραλακι ,με την πρώτη ευκαιρία ,μάλλον ανοιξιάτικα θα κοιτάξω να πάρω άλλο ένα κρανάκι γιατι σκέφτομαι να πάρω κι ένα μεγαλυτερο μηχανάκι .
Οπότε στα υπόψην τα με το νέο προτυπο-προδιαγραφη 22-06
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Στα υπόψιν ότι , σύμφωνα πάντα από την προσωπική μου εμπειρία μέσα από 2 κράνη ece 22/06 που έχω-είχα, ένα hjc v 60 και ένα scorpion exo 1400 ii, η αίσθηση στο κεφάλι είναι πολυ πιο σφιχτή σε σχέση με τα κράνη της προηγούμενης πιστοποίησης 22/05.

Αυτός ήταν και ο λόγος που γύρισα πίσω το hjc ,το φόρεσα και το κεφάλι μου ήταν σαν να ακουμπούσε κατευθείαν στην πολυστερινη. Το θεώρησα λανθασμένα φτηνό κατασκευή.

Κάπου είχα διαβάσει ότι σύμφωνα με τις νέες προδιαγραφές η πλενομενη εσωτερική επένδυση του κράνους ,πρέπει να είναι πιο λεπτή, για να μειώσει το κενό μεταξύ του κεφαλιού μας και της πολυστερινης ούτως ώστε να μπορεί να περάσει τις πολύ αυστηροτερες προδιαγραφές.
Κάτι που επιβεβαιώνεται και από το Scorpion το οποίο , όταν το πρωτοφορεσα νόμιζα ότι πήρα λάθος νούμερο.
Μόλις όμως το φόρεσα αγκάλιασε το κεφάλι μου εκπληκτικά !!

Η αίσθηση ασφαλείας που σου παρέχουν τα καινούργια κράνη, με τις ανανεωμένες προδιαγραφές για μένα είναι ανυπέρβλητη.

Τα νοιώθεις σαν προέκταση του κεφαλιού σου .
Ούτε που θα σκεφτόμουν για 22/05 τουλάχιστον στην κατηγορία τιμής κάτω του 500 αρικου.
Σευχαριστω πολύ, πολύ καλή ανάλυση και κατατοπιστική έχεις κάνει φίλε μου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom