Κεραμικη Επιστρωση

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Εχει κανει καποιος συντροχος να μας πει τα συν και τα κατα και αν αξιζει να μπουμε στην διαδικασια να κανουμε κεραμικη επιστρωση στης μηχανες μας
Σε τη θα μας ωφεληση η κεραμικη επιστρωση ?
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Εχει κανει καποιος συντροχος να μας πει τα συν και τα κατα και αν αξιζει να μπουμε στην διαδικασια να κανουμε κεραμικη επιστρωση στης μηχανες μας
Σε τη θα μας ωφεληση η κεραμικη επιστρωση ?
Προστασία στο χρώμα από τις καιρικές συνθήκες
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.177
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
παντως καποιο μαγαζι μου ειπε 300ευρώ η κεραμικη για την μηχανή....
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
παντως καποιο μαγαζι μου ειπε 300ευρώ η κεραμικη για την μηχανή....
Αν ειναι να δωσης 300 ευρα και ξεμπερδευσης για 3 με 4 χρονια ειναι οκ αλλα αν καθε λιγο πρεπει να τα ξαναριξης και μετα απο 4 χρονια να ξανακανης κεραμικη οπως ελεγε στο βιντεο που ανεβασε ο Κυριακος Ε τοτε δεν συμφερει
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Αν ειναι να δωσης 300 ευρα και ξεμπερδευσης για 3 με 4 χρονια ειναι οκ αλλα αν καθε λιγο πρεπει να τα ξαναριξης και μετα απο 4 χρονια να ξανακανης κεραμικη οπως ελεγε στο βιντεο που ανεβασε ο Κυριακος Ε τοτε δεν συμφερει
Ένας πολύ ψαγμένος σύντροχος με το συγκεκριμένο , είπε πως μια καλής ποιότητας επίστρωση τα φτάνει . Είχαν έρθει από την Κρήτη για κάποιο λόγο και είχαμε πάει για καφέ . Ήταν 4 ή 5 μηχανές αν θυμάμαι καλά πεντακάθαρες . Ο ένας είπε πως είχε να την πλύνει ένα μήνα + . Ούτε η βρωμιά δεν κολλάει πάνω στην κεραμική...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ένας πολύ ψαγμένος σύντροχος με το συγκεκριμένο , είπε πως μια καλής ποιότητας επίστρωση τα φτάνει . Είχαν έρθει από την Κρήτη για κάποιο λόγο και είχαμε πάει για καφέ . Ήταν 4 ή 5 μηχανές αν θυμάμαι καλά πεντακάθαρες . Ο ένας είπε πως είχε να την πλύνει ένα μήνα + . Ούτε η βρωμιά δεν κολλάει πάνω στην κεραμική...
θα γλυστρανε τα μπουτια στο ρεζερβουαρ..
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.542
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Παιδιά μεγάλη παπάτζα είναι η κεραμική(στην Ελλάδα).
Καμμία μα καμμία δεν διαρκεί 3-4 χρόνια και αν υπάρχει και εγγυηθεί ο καλλιτέχνης ανεξαρτήτως κόστους, πάω να την κάνω αύριο. Στην καλύτερη να φτάσεις τα 2 χρόνια αλλά θα πρέπει να πληρώσεις πάνω από 400 ευρώ για να είναι επιτυχές το πείραμα. Στη Σουηδία για παράδειγμα ένας τύπος είναι τοπ αλλά ξέρετε το ποσό που εισπράτει ;;;
Μόνον 1000 εουρος.........

Στην Κρήτη μόνο υπάρχει ένας, σε ολόκληρη την Ελλάδα και ο φιλος(είναι πολύ φιλος) δεν είναι επαγγελματίας. Έχω κάνει συζητήσεις μαζί του και έχω μαθει αρκετά πραγματάκια πάνω στο θέμα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.542
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Να συμπληρώσω ότι μόνο τα υλικά κοστίζουν περίπου 300 ευρώ για μια δυνατή κεραμική που θα σε βγάλει 2 χρόνια , οπότε υπολογίστε πόσο θα πρέπει να χρεώσει κάποιος για να περάσει ΟΚΟΚΛΗΡΗ την μηχανή και όχι τα πλαστικά.
Στα λόγια όλοι παπάδες κάνουν, αλλά έχω δει κεραμική μετά από 1 μήνα να μην υπάρχει τίποτε ούτε για δείγμα επάνω στο όχημα.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Να συμπληρώσω ότι μόνο τα υλικά κοστίζουν περίπου 300 ευρώ για μια δυνατή κεραμική που θα σε βγάλει 2 χρόνια , οπότε υπολογίστε πόσο θα πρέπει να χρεώσει κάποιος για να περάσει ΟΚΟΚΛΗΡΗ την μηχανή και όχι τα πλαστικά.
Στα λόγια όλοι παπάδες κάνουν, αλλά έχω δει κεραμική μετά από 1 μήνα να μην υπάρχει τίποτε ούτε για δείγμα επάνω στο όχημα.
Και οτι ειμουν ψημενος Γιαννη για την κεραμικη με αυτα που γραφεις απογοητευτικα και νομιζω πως πρεπει να εισαι ο μονος στο φορουμ που εχει κανει κεραμικη
Στον καβασουλα η βαφη αυτοδιορθωνει της μικρογρατζουνιες αλλα ηθελα να προστατεψω και τα υπολοιπα μερη της μηχανης αλλα τωρα μαλλον δεν θα το κανω
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.542
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Και οτι ειμουν ψημενος Γιαννη για την κεραμικη με αυτα που γραφεις απογοητευτικα και νομιζω πως πρεπει να εισαι ο μονος στο φορουμ που εχει κανει κεραμικη
Στον καβασουλα η βαφη αυτοδιορθωνει της μικρογρατζουνιες αλλα ηθελα να προστατεψω και τα υπολοιπα μερη της μηχανης αλλα τωρα μαλλον δεν θα το κανω
Ο σκοπός που γράφω όσα γράφω είναι επειδή έχω αφιερώσει ώρες και χρήμα πάνω στον τομέα και δυστυχώς στην Ελλάδα, δεν κάνουν κεραμική με τη έννοια της κεραμικής, το να κάνουν ένα καλό πλύσιμο, να περνούν ένα καλό κερί και ένα υδροφοβικο, εντάξει το βάφτισαν κεραμικό και ξεμπέρδεψαν.
Ο πελάτης όμως θα πληρώνει τσάμπα λεφτά.

Αν σας πουν κεραμικό να σκέφτεστε πάνω από 300 ευρώ για να είναι κάτι καλό το οποίο όμως σε καμμία περίπτωση δεν κρατάει 2 χρόνια πολύ δε περισσότερο τα 4 που διαφημίζουν κάποιοι έξυπνοι.
Πρόσφατα είχα συνάντηση με τον @rantanplan και του είπα από κοντά την γνώμη μου όπως του συνέστησα ότι μπορεί με μια καλή μεμβράνη προστασίας να ντύσει την καινούργια μηχανή του στα κυρία σημεία ή όλη αν επιθυμεί και θα έχει top κάλυψη από χτυπήματα, ηλιακή ακτινοβολία, κακά από πουλάκια (πολυ τοξικά για τα οχήματα) πετραδάκια από άλλα οχήματα και άλλα μικροπράγματα που φθείρουν τα πλαστικά και το χρώμα της μηχανής.
Η μεμβράνη την βάζεις μια φορά και τελειώνεις, ενώ τα κεραμικά πληρώνεις συνεχώς ανανεώσεις και αποτέλεσμα δεν έχει.
Βέβαια ο καθένας πράττει όπως νομίζει και ξέρει.





Αν βρείτε κάποιον που κάνει όσα υπόσχεται, ευχαρίστως να μιλήσω μαζί του και αν με πείσει φυσικά δεν έχω θέμα να δοκιμάσω μαζί του.
 
Top Bottom