Κειμενα με ηθικο διδαγμα!!!

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για να χαλαρώνει το κεφαλι μπαίνουν παίδες.
Παραμυθακια πριν τον ύπνο είναι ολα
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το να επιζητεί κάποιος το ιδεατό στη σημερινή κοινωνία μπορεί να ακούγεται ουτοπικό.Θεωρω ότι ανάλογα κείμενα,ανάλογες καταστάσεις,ανάλογοι άνθρωποι(υπάρχουν) προσφέρουν στην καρδιά και την κοινωνία μας αυτό που χάνεται με τον καιρό και "κρυώνουμε"..
Κουκίδες στον Ωκεανό αλλά ευτυχώς υπάρχουν.

Δεν θα αναλύσω παραπάνω Έτσι το βλέπω..
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
"Πριν από περίπου 6 μήνες, ο γείτονάς μου, μου ζήτησε τον κωδικό πρόσβασης στο διαδίκτυο. Το έδωσα με μεγάλη μου χαρά γιατί είναι φίλος. Χθες, ερχόμενος σπίτι μου αυτός ήταν στην πόρτα. Σταμάτησα και μιλήσαμε λίγο ως συνήθως όταν μου είπε ευτυχισμένα ότι τώρα έχει Netflix. Μετά, αστειευόμενος του είπα, "δουλεύω σκληρά, σήμερα έχω χρόνο για να δω ταινία στην τηλεόραση, θα είναι υπέροχο, και να μου δώσει τον κωδικό του Netflix για να δω μερικά προγράμματα". Η γυναίκα του είπε, "όχι δεν μπορούμε να σας το δώσουμε το κωδικό, γιατί εμείς πληρώνουμε και δεν μπορούμε να το μοιραστούμε"... για λίγο μια απόλυτη σιωπή...
Ο σύζυγός της ζήτησε συγγνώμη με χαμηλή φωνή και του είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, και τελικά μπήκα στο σπίτι μου. Λίγο μετά, η γυναίκα του με πήρε τηλέφωνο και ήταν νευρική, λέγοντας ότι η τηλεόραση δεν λειτουργεί . Μετά από λίγα λεπτά, αυτός και η γυναίκα του ήρθαν και μου είπαν ότι δεν έχουν ίντερνετ, και ότι ο κωδικός του ίντερνετ δεν ανταποκρίνεται και δεν μπορούν να δουν ταινία στο Netflix γιατί δεν έχουν ίντερνετ... Τους κοίταξα και είπα, " άλλαξα τον κωδικό, γιατί είμαι αυτός που πληρώνει και δεν θέλω να το μοιραστώ με άλλους ". η σύζυγος του έγινε κόκκινη και προσπάθησε να το συζητήσουμε, είπα, " Κυρία, έχω το ίντερνετ μου και έχεις το Netflix σου, όλα είναι μια χαρά". γύρισαν και έκλεισαν την πόρτα Τι; Δεν μου μίλησαν ποτέ ξανά ". η ιστορία δεν είναι δική μου, αλλά είναι ένα μάθημα.
- η φιλία πρέπει να είναι αμοιβαία."

286717024_5335684393211964_4943528402460399111_n.jpg
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
"Πριν από περίπου 6 μήνες, ο γείτονάς μου, μου ζήτησε τον κωδικό πρόσβασης στο διαδίκτυο. Το έδωσα με μεγάλη μου χαρά γιατί είναι φίλος. Χθες, ερχόμενος σπίτι μου αυτός ήταν στην πόρτα. Σταμάτησα και μιλήσαμε λίγο ως συνήθως όταν μου είπε ευτυχισμένα ότι τώρα έχει Netflix. Μετά, αστειευόμενος του είπα, "δουλεύω σκληρά, σήμερα έχω χρόνο για να δω ταινία στην τηλεόραση, θα είναι υπέροχο, και να μου δώσει τον κωδικό του Netflix για να δω μερικά προγράμματα". Η γυναίκα του είπε, "όχι δεν μπορούμε να σας το δώσουμε το κωδικό, γιατί εμείς πληρώνουμε και δεν μπορούμε να το μοιραστούμε"... για λίγο μια απόλυτη σιωπή...
Ο σύζυγός της ζήτησε συγγνώμη με χαμηλή φωνή και του είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, και τελικά μπήκα στο σπίτι μου. Λίγο μετά, η γυναίκα του με πήρε τηλέφωνο και ήταν νευρική, λέγοντας ότι η τηλεόραση δεν λειτουργεί . Μετά από λίγα λεπτά, αυτός και η γυναίκα του ήρθαν και μου είπαν ότι δεν έχουν ίντερνετ, και ότι ο κωδικός του ίντερνετ δεν ανταποκρίνεται και δεν μπορούν να δουν ταινία στο Netflix γιατί δεν έχουν ίντερνετ... Τους κοίταξα και είπα, " άλλαξα τον κωδικό, γιατί είμαι αυτός που πληρώνει και δεν θέλω να το μοιραστώ με άλλους ". η σύζυγος του έγινε κόκκινη και προσπάθησε να το συζητήσουμε, είπα, " Κυρία, έχω το ίντερνετ μου και έχεις το Netflix σου, όλα είναι μια χαρά". γύρισαν και έκλεισαν την πόρτα Τι; Δεν μου μίλησαν ποτέ ξανά ". η ιστορία δεν είναι δική μου, αλλά είναι ένα μάθημα.
- η φιλία πρέπει να είναι αμοιβαία."

View attachment 43387
Ακούς @Sapiokaravo FJR που δεν σηκώνεις το τηλέφωνο να πεις μια καλημέρα και χρεώνομαι όλο εγώ;
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το "σύνδρομο της μέλισσας" και το κακό που γίνεται στους άλλους.



Οι μέλισσες έχουν ένα κεντρί για τσίμπημα σαν την άκρη ενός βέλους.Όταν επιτίθενται σε άνθρωπο ή ζώο, το κεντρί μπαίνει στο δέρμα και δεν βγαίνει αλλά παραμένει μέσα στο «θύμα». Όταν προσπαθούν να πετάξουν μακριά, η δηλητηριώδης θήκη και μέρος των εντέρων των μελισσών καταλήγουν να σχίζονται.Σύντομα θα πεθάνουν από αυτόν τον ακρωτηριασμό. Μπορεί η επίθεση να πονάει λίγο το «θύμα», αλλά στη μέλισσα κοστίζει τη ζωή της.
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τον άνθρωπο.Όποιος ζει προσπαθώντας συνεχώς να επιτίθεται σε ανθρώπους μέσω κουτσομπολιού, ίντριγκας, ενστάλαξης μίσους, εκτοξεύοντας μνησικακίες και συκοφαντίες, μπορεί στιγμιαία να ενοχλήσει το «θύμα», αλλά θα καταλήξει να γίνει θύμα της δικής του κακίας.
Ακόμα κι αν σε πληγώσουν, προχώρα, μην τα παρατάς, συγχώρησε και συνέχισε...

Από ομάδα Viber
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Μια μέρα, ο γάιδαρος ενός αγρότη έπεσε σε ένα πηγάδι. Το ζώο φώναζε απελπισμένα για ώρες κι ο αγρότης προσπαθούσε να καταλάβει τι έπρεπε να κάνει.
Τέλος, αποφάσισε ότι το ζώο ήταν γέρικο, και τα έξοδα που απαιτούνταν για να το βγάλει από το πηγάδι ήταν πολλά.
Δεν άξιζε τον κόπο να προσπαθήσει να σώσει τον γάιδαρο. Το μόνο που σκέφτηκε να κάνει ήταν να το θάψει ζωντανό. Κάλεσε όλους τους γείτονές του να έρθουν και να τον βοηθήσουν. Πήραν όλοι από ένα φτυάρι και άρχισαν να πετάνε χώματα στο πηγάδι. Στην αρχή, ο γάιδαρος συνειδητοποίησε τι συνέβαινε και φώναξε φρικτά. Μετά όμως, προς έκπληξη όλων, ησύχασε. Λίγα φορτία χώμα αργότερα, ο γεωργός κοίταξε κάτω το πηγάδι κι έμεινε έκπληκτος με αυτό που είδε.
Ήταν κάτι καταπληκτικό! Με κάθε φτυαριά χώμα που έπεφτε στην πλάτη του, ο γάιδαρος τιναζόταν και έκανε ένα βήμα προς τα πάνω. Οι γείτονες του αγρότη συνέχισαν να πετάνε φτυαριές χώμα πάνω στο ζώο, κι αυτό κάθε φορά τιναζόταν κι έκανε ένα βήμα προς τα πάνω. Πολύ σύντομα, όλοι ήταν έκπληκτοι με το γαϊδούρι να έχει φτάσει στην επιφάνεια του πηγαδιού.
Ηθικό δίδαγμα:
Η ζωή μπορεί να φέρει σε σας πολλές φτυαριές από σκουπίδια μέσα στο πηγάδι της ζωής σας. Να θυμάστε όμως πως κάθε ένα από τα προβλήματά σας αυτά είναι ένα εφαλτήριο. Μπορούμε να βγούμε από τα βαθύτερα πηγάδια απλά με ένα τίναγμα.
Πατάμε πάνω στο πρόβλημα και κάνουμε ένα βήμα πάνω….

 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
ΤΟ ΤΗΓΑΝΟΨΩΜΟ ΤΟΥ ΖΗΤΙΑΝΟΥ!!

_Μία γυναίκα έκαμνε κάθε μέρα τηγανόψωμα γιά τήν οικογένειά της καί ένα τηγανόψωμο έπιπλέον , τό όποίο τό άφηνε στό περβάζι τού παραθύρου της , ώστε νά τό πάρει όποιος περαστικός πεινάει καί θέλει νά τό φάει. Ή γυναίκα είχε έναν γιό , πού πήγε σέ μακρινό μέρος γιά νά άναζητήσει τήν τύχη του . Γιά πολλούς μήνες δεν είχε καμία είδηση γιά αύτόν , όπότε ή γυναίκα άφήνοντας τό τηγανόψωμο στό περβάζι , έκαμνε καί μιά προσευχή γιά τήν άσφαλή έπιστροφή τού γιού της κοντά της.

Κάθε μέρα έρχότανε ένας ήλικιωμένος ζητιάνος καί έπαιρνε τό τηγανόψωμο. Άντί όμως νά ψελίσσει έστω ένα εύχαριστώ , μουρμούριζε ό ζητιάνος, καθώς απομακρυνότανε , τά παρακάτω λόγια:

" Τό κακό πού κάνεις, παραμένει μαζί σου. Τό καλό πού κάνεις, γυρνάει πίσω σέ σένα!_ "

_Αύτό συνεχιζότανε καθημερινά. Κάθε μέρα έρχότανε ό ήλικιωμένος ζητιάνος , έπαιρνε τό τηγανόψωνο καί μουρμούραγε τά ίδια λόγια :

" Τό κακό πού κάνεις, παραμένει μαζί σου. Τό καλό πού κάνεις, γυρνάει πίσω σέ σένα!_ "

_Ή γυναίκα άρχισε σιγά-σιγά νά ένοχλείται καί νά έκνευρίζεται άπό αύτή τή συμπεριφορά Τού ζητιάνου , πολύ περισσότερο έπειδή δέν μπορούσε νά κατανοήσει τό νόημα τών φράσεων, πού μουρμούραγε αυτός. Θά μπορούσε βεβαίως νά τόν ρωτήσει εύθέως τί έννοεί , άλλά δέν ήθελε νά τό κάνει , πειδή τό θεωρούσε ύποτιμητικό γιά τόν έαυτό της.

Σκέφτηκε λοιπόν ή γυναίκα μέ ποιόν τρόπο Θά μπορούσε νά διακόψει τή συγκεκριμένη σχέση , πού άναπτύχθηκε μέ τόν ήλικιωμένο ζητιάνο καί άποφάσισε Νά τόν άπομακρύνει, δηλητηριάζοντας τό κομμάτι τού τηγανόψωμου, πού άφηνε στό παράθυρο.

Έβαλε λοιπόν δηλητήριο στό τηγανόψωμο , τό μετέφερε στό περβάζι τού παραθύρου , άλλά όταν έπιχείρησε νά τό άφήσει έκεί τά χέρια της πέτρωσαν.

" Τί είναι αύτό πού κάνω; " Άναρωτήθηκε.

" Είναι δυνατόν νά γίνω ή αίτία νά χάσει ένας άνθρωπος τή ζωή του , πού στό κάτω-κάτω δέν μού έχει κάνει κανένα κακό; "

Άμέσως πέταξε τό τηγανόψωνο στήν φωτιά καί έτοίμασε ένα άλλο , τό όποίο καί άφησε στό περβάζι. Όπως συνήθιζε ό ήλικιωμένος ζητιάνος ήρθε , πήρε τό τηγανόψωνο καί άπομακρύνθηκε μουρμουρίζοντας :

" Τό κακό πού κάνεις, παραμένει μαζί σου. Τό καλό πού κάνεις, γυρνάει πίσω σέ σένα!_ "

_Ό ζητιάνος προχώρησε στό δρόμο του, εύτυχώς άγνοώντας καί τήν ταραχή πού έσπειρε στό μυαλό τής γυναίκας , άλλά Καί τι κακό σκέφτηκε αύτή νά τού κάνει.

Τό βράδυ τής ίδιας τής μέρας , ξαφνικά χτύπησε ή πόρτα τής γυναίκας καί άνοίγοντας βλέπει έκπληκτη τόν ξενιτεμένο γιό της . Δυσκολεύτηκε νά τόν γνωρίσει , έπειδή αύτός είχε άδυνατίσει σέ έπίπεδο λιμοκτονίας , τό πρόσωπό του ήταν ώχρό , τά ρούχα του ήταν κουρελιασμένα καί σκισμένα. Μόλις τού άνοιξε ή μητέρα του , έπεσε στήν άγκαλιά της καί τής είπε:

" Μαμά, είναι θαύμα πού είμαι εδώ. Ένώ βρισκόμουν λίγα χιλιόμετρα μακριά, ήμουν τόσο πεινασμένος πού κατέρρευσα στόν δρόμο . Έκείνη τήν ώρα πέρασε δίπλα μου ένας ηλικιωμένος ζητιάνος , ό όποίος σταμάτησε γιά νά μέ βοηθήσει . Τόν παρακάλεσα άν έχει νά μού δώσει κάτι νά φάω , έπειδή ήμουν έξουθενωμένος άπό τήν πείνα καί εκείνος μού έδωσε ένα τηγανόψωμο . Όπως μού τό έδωσε, είπε:

" Αύτό είναι αυτό πού τρώω καθημερινά. Σήμερα, θά σού τό δώσω, γιατί ή ανάγκη σου είναι μεγαλύτερη άπό τή δική μου! "

Όταν ή μητέρα άκουσε αύτά τά λόγια άπό τόν γιο της, χλόμιασε καί ήταν έτοιμη νά λιποθυμήσει. Έγειρε καί στηρίχτηκε πάνω στή πόρτα. Θυμήθηκε τό δηλητηριασμένο τηγανόψωμο , πού είχε ετοιμάσει τό πρωί γιά τόν ζητιάνο. Άν δέν τό είχε αντικαταστήσει καί δέν τό έκαιγε στη φωτιά, θά τό είχε φάει ό γιος της καί σίγουρα θά έχανε τή ζωή του !

Ήταν τότε πού συνειδητοποίησε ή γυναίκα τή σημασία τών λέξεων:

" Τό κακό που κάνεις, παραμένει μαζί σου. Τό καλό πού κάνεις, γυρνάει πίσω σέ σένα! "_

_*Κάνε τό καλό μέ τήν πρώτη ευκαιρία καί μήν σταματάς ποτέ νά κάνεις καλό, άκόμα καί όταν φαίνεται, ότι δέν τό εκτιμάει κανείς.*

Bcdefgh
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Πέρασα μια ώρα στην τράπεζα με τον μπαμπά μου, καθώς έπρεπε να μεταφέρει κάποια χρήματα. Δεν μπορούσα να αντισταθώ και τον ρώτησα ...
"Μπαμπά, γιατί δεν ενεργοποιούμε τις διαδικτυακές τραπεζικές συναλλαγές;"
«Γιατί να το κάνω αυτό;»
ρώτησε ...
«Λοιπόν, γιατί τότε δεν θα χρειαστεί να περνάς μια ώρα εδώ με πράγματα όπως η μεταφορά χρημάτων.
Μπορείς ακόμη και να κάνεις τις αγορές σου στο διαδίκτυο. Όλα θα γίνουν τόσο μα τόσο εύκολα!»

Ήμουν τόσο ενθουσιασμένος που τον ΄΄έβαζα΄΄ στον κόσμο της διαδικτυακής τραπεζικής συναλλαγής .
Ρώτησε: «Αν το κάνω αυτό, δεν θα πρέπει να βγω από το
σπίτι;"
''Ναι ναι''!
Είπα. Του είπα ακόμη ότι στην πόρτα του μπορούν να παραδοθούν τα πάντα ,ακόμη και οι πιο απλές αγορές ,όπως τα λαχανικά και τα φρούτα .
Η απάντησή του με άφησε άφωνο .
Είπε : «Από την ώρα που μπήκα σε αυτήν την τράπεζα, συνάντησα
τέσσερις από τους φίλους μου, συνομίλησα για λίγο με το προσωπικό που με γνωρίζουν πολύ καλά ,καιρό τώρα.
Ξέρεις , είμαι μόνος ... αυτή είναι η συντροφιά που χρειάζομαι.
Μου αρέσει να ετοιμάζομαι και να έρχομαι στην τράπεζα.
Έχω χρόνο. Αρκετό .
Το άγγιγμα και η φυσική συντροφιά είναι που λαχταρώ.
Δύο χρόνια πριν , αρρώστησα. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος από τον οποίο αγοράζω τα φρούτα και τα λαχανικά μου, ήρθε να με δει και κάθισε δίπλα στο κρεβάτι μου και έκλαψε.
Όταν η μαμά σου έπεσε ενώ έκανε την πρωινή της βόλτα , ο παντοπώλης μας την είδε και αμέσως πήρε το αυτοκίνητό του για να την μεταφέρει στο σπίτι, όπου ξέρει ότι ζούμε .
Θα έχω αυτό το «ανθρώπινο» άγγιγμα αν όλα γίνονταν online;
Γιατί να θέλω να μου παραδοθούν όλα στη πόρτα μου και να αλληλεπιδρώ μόνο με τον υπολογιστή μου;
Μου αρέσει να ξέρω το άτομο και όχι
μόνο τον «πωλητή».
Δημιουργεί δεσμούς .Δημιουργεί σχέσεις .
Τα προσφέρει όλα αυτά επίσης οι διαδικτυακή συναλλαγή ;
Η τεχνολογία δεν είναι ζωή ..
Περάστε χρόνο με άτομα .. Όχι με συσκευές.»
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πέρασα μια ώρα στην τράπεζα με τον μπαμπά μου, καθώς έπρεπε να μεταφέρει κάποια χρήματα. Δεν μπορούσα να αντισταθώ και τον ρώτησα ...
"Μπαμπά, γιατί δεν ενεργοποιούμε τις διαδικτυακές τραπεζικές συναλλαγές;"
«Γιατί να το κάνω αυτό;»
ρώτησε ...
«Λοιπόν, γιατί τότε δεν θα χρειαστεί να περνάς μια ώρα εδώ με πράγματα όπως η μεταφορά χρημάτων.
Μπορείς ακόμη και να κάνεις τις αγορές σου στο διαδίκτυο. Όλα θα γίνουν τόσο μα τόσο εύκολα!»

Ήμουν τόσο ενθουσιασμένος που τον ΄΄έβαζα΄΄ στον κόσμο της διαδικτυακής τραπεζικής συναλλαγής .
Ρώτησε: «Αν το κάνω αυτό, δεν θα πρέπει να βγω από το
σπίτι;"
''Ναι ναι''!
Είπα. Του είπα ακόμη ότι στην πόρτα του μπορούν να παραδοθούν τα πάντα ,ακόμη και οι πιο απλές αγορές ,όπως τα λαχανικά και τα φρούτα .
Η απάντησή του με άφησε άφωνο .
Είπε : «Από την ώρα που μπήκα σε αυτήν την τράπεζα, συνάντησα
τέσσερις από τους φίλους μου, συνομίλησα για λίγο με το προσωπικό που με γνωρίζουν πολύ καλά ,καιρό τώρα.
Ξέρεις , είμαι μόνος ... αυτή είναι η συντροφιά που χρειάζομαι.
Μου αρέσει να ετοιμάζομαι και να έρχομαι στην τράπεζα.
Έχω χρόνο. Αρκετό .
Το άγγιγμα και η φυσική συντροφιά είναι που λαχταρώ.
Δύο χρόνια πριν , αρρώστησα. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος από τον οποίο αγοράζω τα φρούτα και τα λαχανικά μου, ήρθε να με δει και κάθισε δίπλα στο κρεβάτι μου και έκλαψε.
Όταν η μαμά σου έπεσε ενώ έκανε την πρωινή της βόλτα , ο παντοπώλης μας την είδε και αμέσως πήρε το αυτοκίνητό του για να την μεταφέρει στο σπίτι, όπου ξέρει ότι ζούμε .
Θα έχω αυτό το «ανθρώπινο» άγγιγμα αν όλα γίνονταν online;
Γιατί να θέλω να μου παραδοθούν όλα στη πόρτα μου και να αλληλεπιδρώ μόνο με τον υπολογιστή μου;
Μου αρέσει να ξέρω το άτομο και όχι
μόνο τον «πωλητή».
Δημιουργεί δεσμούς .Δημιουργεί σχέσεις .
Τα προσφέρει όλα αυτά επίσης οι διαδικτυακή συναλλαγή ;
Η τεχνολογία δεν είναι ζωή ..
Περάστε χρόνο με άτομα .. Όχι με συσκευές.»
Το να στηθώ Μήτσε σε ουρά μέσα στην ντάλα για δύο ώρες στην τράπεζα μόνο γέλια μου προκαλεί, έχω να στηθώ σε κάθε είδους ουρά από το 2012, ακόμα και τα εισιτήρια στις συναυλίες από τον υπολογιστή τα αγοράσω....
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Το να στηθώ Μήτσε σε ουρά μέσα στην ντάλα για δύο ώρες στην τράπεζα μόνο γέλια μου προκαλεί, έχω να στηθώ σε κάθε είδους ουρά από το 2012, ακόμα και τα εισιτήρια στις συναυλίες από τον υπολογιστή τα αγοράσω....
Ρε εσυ Μανο μην πας συναυλία, κάτσε σπίτι διαδυκτιακα να την απολαύσεις, χαχαχα

σε πειράζω εννοείτε
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ρε εσυ Μανο μην πας συναυλία, κάτσε σπίτι διαδυκτιακα να την απολαύσεις, χαχαχα

σε πειράζω εννοείτε
Τώρα που το σκέφτομαι.... Rolling RollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Προχθές πήγα τράπεζα με τον πιτσιρικά να τον βγάλω κάρτα (δεν γίνεται μέσα από την εφαρμογή,) τώρα που πέρασε και θα πάει για σπουδές.
Ρε με έδιωξαν και με βάλανε ραντεβού σε 14 μέρες mountza 2
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το να στηθώ Μήτσε σε ουρά μέσα στην ντάλα για δύο ώρες στην τράπεζα μόνο γέλια μου προκαλεί, έχω να στηθώ σε κάθε είδους ουρά από το 2012, ακόμα και τα εισιτήρια στις συναυλίες από τον υπολογιστή τα αγοράσω....
Προχθές πήγα τράπεζα με τον πιτσιρικά να τον βγάλω κάρτα (δεν γίνεται μέσα από την εφαρμογή,) τώρα που πέρασε και θα πάει για σπουδές.
Ρε με έδιωξαν και με βάλανε ραντεβού σε 14 μέρες mountza 2

Δεν μπορούμε να μην αναγνωρίσουμε την ευκολία που μας προσφέρει η τεχνολογια.eye
Το πώς κρατάει ο καθένας ή προσπαθεί να κρατήσει ισορροπίες μεταξύ τεχνολογίας και φυσικής επαφή είναι το ζητούμενο.

Μην στέκεστε στην τράπεζα....
Smileys drinking beer Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δεν μπορούμε να μην αναγνωρίσουμε την ευκολία που μας προσφέρει η τεχνολογια.eye
Το πώς κρατάει ο καθένας ή προσπαθεί να κρατήσει ισορροπίες μεταξύ τεχνολογίας και φυσικής επαφή είναι το ζητούμενο.

Μην στέκεστε στην τράπεζα....
Smileys drinking beer Emoticon
Έλα σε 14 μέρες με δεις
Θα έχω και την γυναίκα μαζί γιατί είναι ανήλικος και θέλουν και την υπογραφή της .
Ευτυχώς πρόλαβα και καραφλιασα νωρίς.
Τρίχα δεν θα μείνει ,ούτε στα @@ ψηλά Rolling
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Όταν τελείωσε, κοίταξε τους μαθητές και όλοι γελούσαν μαζί της.
Γιατί η πρώτη πράξη που έγραψε ήταν λάθος.
Και τότε η δασκάλα άρχισε να μιλάει.
«Έγραψα λάθος την πρώτη πράξη επίτηδες γιατί ήθελα να μάθετε κάτι σημαντικό. Ότι έτσι θα σας φερθεί ο κόσμος όπως βλέπετε έγραψα τη σωστή πράξη 9 φορές. Και κανείς δεν μου έδωσε συγχαρητήρια για αυτό. Αλλά όλοι εσείς το κάνετε όταν έκανα λάθος μόνο μια φορά».
Ο κόσμος δεν πρόκειται να σε χειροκροτήσει ακόμα κι αν κάνεις το καλό ένα εκατομμύριο φορές. Αλλά όλοι θα σας επικρίνουν όταν τα μπερδέψετε μια φορά. Μην απογοητεύεσαι, συνέχισε.

300500489_5525650567548678_6403607146560454079_n.jpg
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Χόρχε Μπουκάι: Οι έξι μεταλλωρύχοι, μια συγκλονιστική διδακτική ιστορία​

Χόρχε Μπουκάι: Οι έξι μεταλλωρύχοι, μια συγκλονιστική διδακτική ιστορία


Έξι μεταλλωρύχοι εργάζονται σε μια πολύ βαθιά σήραγγα και βγάζουν ορυκτά από τα έγκατα της γης.

Ξαφνικά, μια κατολίσθηση φράζει την έξοδο της σήραγγας και τους απομονώνει από τον έξω κόσμο. Μόλις γίνεται αυτό, με μια γρήγορη ματιά, χωρίς να πουν λέξη, εκτιμούν την κατάσταση. Είναι όλοι τους πολύ έμπειροι και καταλαβαίνουν αμέσως πως το μεγάλο πρόβλημα θα είναι το οξυγόνο. Αν κάνουν ό,τι πρέπει, τους μένουν τρεις, το πολύ τρεισήμισι ώρες αέρα.

Ο κόσμος απέξω ξέρει πως είναι εκεί εγκλωβισμένοι, μια τέτοια κατολίσθηση όμως σημαίνει ότι θα πρέπει να ανοίξουν τη σήραγγα από την αρχή για να κατέβουν να τους βρουν. Θα προφτάσουν πριν τους τελειώσει ο αέρας;

Οι έμπειροι μεταλλωρύχοι αποφασίζουν πως πρέπει να εξοικονομήσουν όσο γίνεται περισσότερο οξυγόνο.

Συμφωνούν να κάνουν την ελάχιστη δυνατή σωματική δαπάνη. Σβήνουν τις λάμπες που κρατούν και ξαπλώνουν στο πάτωμα χωρίς να μιλάνε.
Βουβοί λόγω της κατάστασης και ακίνητοι μέσα στο σκοτάδι, είναι δύσκολο να υπολογίσουν το πέρασμα του χρόνου. Συμπτωματικά, ένας μόνο έχει ρολόι. Σ’ αυτόν λοιπόν απευθύνονται όλες οι ερωτήσεις: Πόση ώρα πέρασε; Πόση απομένει; Και τώρα;

Ο χρόνος αρχίζει να μακραίνει, τα δύο λεπτά τους φαίνονται μία ώρα. Η απελπισία πριν από κάθε απάντηση κάνει
ακόμη μεγαλύτερη την ένταση που νιώθουν. Ο επικεφαλής των μεταλλωρύχων συνειδητοποιεί πως αν συνεχίσουν έτσι, η αγωνία θα τους κάνει να αναπνέουν πιο γρήγορα κι αυτό μπορεί να τους σκοτώσει. Διατάζει, λοιπόν, εκείνον που έχει το ρολόι να ελέγχει, εκείνος μόνο, το πέρασμα της ώρας.

Κανένας πλέον δεν θα κάνει ερωτήσεις, θα τους ενημερώνει εκείνος κάθε μισή ώρα.

Αυτός, εκτελώντας τη διαταγή, παρακολουθεί το ρολόι του. Και μόλις περνάει η πρώτη μισή ώρα, λέει «πέρασε μισή ώρα». Ένα μουρμουρητό ακούγεται… Η αγωνία τους πλανιέται στον αέρα.

Ο κάτοχος του ρολογιού καταλαβαίνει πως, όσο περνάει η ώρα, θα είναι όλο και πιο φοβερό να τους ανακοινώνει ότι πλησιάζει το τελευταίο λεπτό. Χωρίς να το συζητήσει με κανέναν, αποφασίζει πως δεν τους αξίζει να βασανίζονται μέχρι να πεθάνουν. Έτσι, την επόμενη φορά που τους ανακοινώνει τη μισή ώρα, έχουν στην πραγματικότητα περάσει 45 λεπτά.

Δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβουν τη διαφορά, κι έτσι δεν αμφιβάλλει κανείς.

Αφού βλέπει ότι πέτυχε το τέχνασμα, την τρίτη ενημέρωση την κάνει μία ώρα μετά. Τους λέει: «πέρασε άλλη μισή ώρα…» Και οι πέντε πείθονται ότι έχουν περάσει παγιδευμένοι, συνολικά, μιάμιση ώρα, και σκέφτονται μάλιστα πόσο μακρύς τους φαίνεται ο χρόνος.

Έτσι συνεχίζει αυτός με το ρολόι, κάθε μία ολόκληρη ώρα να τους ενημερώνει πως έχει περάσει μόνο μισή.

Στο μεταξύ, η ομάδα που επιχειρεί το έργο της διάσωσης ξέρει σε ποιον θάλαμο έχουν παγιδευτεί, και ξέρουν, επίσης, ότι θα είναι πολύ δύσκολο να φτάσουν εκεί πριν περάσουν τουλάχιστον τέσσερις ώρες.

Φτάνουν, τελικά, μετά από τεσσερισήμισι ώρες. Το πιθανότερο είναι να βρουν τους έξι μεταλλωρύχους νεκρούς.

Βρίσκουν ζωντανούς του πέντε.

Ένας πέθανε από ασφυξία… Εκείνος που είχε το ρολόι.

Απόσπασμα από το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάι “Ο Δρόμος των Δακρύων” Εκδόσεις opera
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Το κοράκι και ο Κύκνος. Μια ιστορία για την ταπεινότητα​


Το κοράκι και ο Κύκνος. Μια ιστορία για την ταπεινότητα

Υπήρχε ένα σμήνος κορακιών. Το ένα από αυτά ήταν δυνατό, έξυπνο και όμορφο, έτσι το έκαναν αρχηγό τους. Αυτός ο βασιλιάς των κορακιών αισθανόταν περήφανος για τα κατορθώματά του και υποτιμούσε τα άλλα δημιουργήματα.
Μια μέρα εμφανίστηκε ένας νεαρός κύκνος. Τα κοράκια μαζεύτηκαν γύρω του και τον ρώτησαν αν γνώριζε για τους μεγάλους άθλους του βασιλιά τους. Αυτός παραδέχθηκε την άγνοιά του και ζήτησε να δει το βασιλιά τους. Ο βασιλιάς των κορακιών εμφανίστηκε και ρώτησε τον κύκνο για τους διάφορους τύπους πετάγματος. Ο κύκνος, στην απλότητά του, είπε ότι γνώριζε μονάχα ένα τύπο.
Ο βασιλιάς των κορακιών τότε ξεκίνησε μια επίδειξη των εκατό και ένα τρόπων πετάγματός του. Αφού εκτέλεσε τους ακροβατισμούς του, ζήτησε να δει την τέχνη του κύκνου. Ο νεαρός κύκνος απογειώθηκε με το χαριτωμένο, απαλό και φυσικό πέταγμά του και όπως συνήθιζε, αύξησε την ταχύτητά του μονάχα σταδιακά. Επειδή ο κόρακας ήταν μικρός και γοργός, πέταξε γρήγορα και αφού συνειδητοποίησε ότι ο κύκνος έμεινε πίσω, επέστρεψε για να τον χαροποιήσει. Ο κύκνος σταδιακά αύξησε την ταχύτητά του και πριν περάσει λίγη ώρα, ο κόρακας κουράστηκε και έτρεμε και τελικά έπεσε στη θάλασσα. Ο κύκνος κατέβηκε και έσωσε το κοράκι και το βοήθησε να επιστρέψει στο σμήνος του. Το κοράκι τότε ντράπηκε για την αλαζονεία του και ευχαρίστησε τον κύκνο για τη μετριοπάθεια και τη μεγαλοψυχία του.

Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι ότι ο κύκνος ζούσε μια φυσική ζωή, ενώ το κοράκι ήταν απασχολημένο με περιαυτολογία, ακροβασίες, φλυαρία και εξυπνάδες. Η έσχατη ευτυχία πηγαίνει σε εκείνους που ζουν μια φυσική και απλή ζωή, σε αρμονία με τους νόμους και τη βούληση του Δημιουργού, παρά στους εξυπνάκηδες και τους αυθάδεις που σπαταλούν ενέργεια σε μηδαμινές ασχολίες και περνούν τη ζωή τους με μια απατηλή εικόνα για τον εαυτό τους.
 
Top Bottom