Τεχνικό Κατασκευή βάσης βεντιλατέρ κινητήρα, μοτοσυκλέτας Voge 300acx

Lakisss

new member
Δημοσιεύσεις
50
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Επειδή κάποιοι δείξατε ενδιαφέρον, θα σας δείξω μια κατασκευή που ήδη μετράει πάνω απο χρόνο, και λειτουργεί άψογα.
Δυστυχώς σας παραθέτω link από άλλο site, με την δέσμευση για πλήρη παρουσίαση σε μελλοντική κατασκευή.

 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Επειδή κάποιοι δείξατε ενδιαφέρον, θα σας δείξω μια κατασκευή που ήδη μετράει πάνω απο χρόνο, και λειτουργεί άψογα.
Δυστυχώς σας παραθέτω link από άλλο site, με την δέσμευση για πλήρη παρουσίαση σε μελλοντική κατασκευή.

Μια χαρά Λάκη ,με την πρώτη ευκαιρία θα το δω .
Να σαι καλά να φτιάχνεις όμορφα πράγματα που βοηθούν την κοινοτητα
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Πολύ ωραίο, εύγε. Εδωσες λύση, σε ένα πρόβλημα που υπήρχε χωρίς κανένα λόγο από τον κατασκευαστή. Κι η κατασκευή απλή και όπως έπρεπε να ήταν.

Από την στιγμή που έκανες φινίρισμα στο αλουμίνιο, και ήταν όμορφο, δεν υπήρχε λόγος να το βάψεις. Η βαφή λειτουργεί σαν μονωτικό της επαφής του αλουμινίου με τον αέρα, οπότε όλη η βάση, εκτός από βάση που είναι η κύρια λειτουργία της, λειτουργεί και σαν ψύκτρα-επέκταση του ψυγείου. Βάφοντάς την, μείωσες αυτήν την δευτερεύουσα λειτουργία.

Μια παρατήρηση: Μεταφέρεται η θερμότητα, κι εκεί που φεύγει ή πηγαίνει αλλάζει την θερμοκρασία. Δεν μεταφέρεται η θερμοκρασία, αφού είναι τοπικό χαρακτηριστικό.

Μπράβο, πάντα τέτοια.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Επειδή κάποιοι δείξατε ενδιαφέρον, θα σας δείξω μια κατασκευή που ήδη μετράει πάνω απο χρόνο, και λειτουργεί άψογα.
Δυστυχώς σας παραθέτω link από άλλο site, με την δέσμευση για πλήρη παρουσίαση σε μελλοντική κατασκευή.

Ωραία δουλειά μπράβο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όμορφη και απλή λύση.Παρατηρησα ότι έχει πολύ λεπτό ψυγείο.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.832
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Πολύ ωραίο, εύγε. Εδωσες λύση, σε ένα πρόβλημα που υπήρχε χωρίς κανένα λόγο από τον κατασκευαστή. Κι η κατασκευή απλή και όπως έπρεπε να ήταν.

Από την στιγμή που έκανες φινίρισμα στο αλουμίνιο, και ήταν όμορφο, δεν υπήρχε λόγος να το βάψεις. Η βαφή λειτουργεί σαν μονωτικό της επαφής του αλουμινίου με τον αέρα, οπότε όλη η βάση, εκτός από βάση που είναι η κύρια λειτουργία της, λειτουργεί και σαν ψύκτρα-επέκταση του ψυγείου. Βάφοντάς την, μείωσες αυτήν την δευτερεύουσα λειτουργία.

Μια παρατήρηση: Μεταφέρεται η θερμότητα, κι εκεί που φεύγει ή πηγαίνει αλλάζει την θερμοκρασία. Δεν μεταφέρεται η θερμοκρασία, αφού είναι τοπικό χαρακτηριστικό.

Μπράβο, πάντα τέτοια.
Just FYI.

Η βαφές αυτού του τύπου όπως και οι ηλεκτροστατικές δεν έχουν θερμομονωτικές ιδιότητες.

Το γνωρίζω από τα κουφώματα που κάνουμε θερμομονωτικούς υπολογισμούς και όταν δηλώνεται η βαφή στο λογισμικό, αυτή υποβαθμίζει την θερμομόνωση της διατομής διότι αντανακλά περισσότερη ενέργεια.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Πόσα ξέρεις
Just FYI.

Η βαφές αυτού του τύπου όπως και οι ηλεκτροστατικές δεν έχουν θερμομονωτικές ιδιότητες.

Το γνωρίζω από τα κουφώματα που κάνουμε θερμομονωτικούς υπολογισμούς και όταν δηλώνεται η βαφή στο λογισμικό, αυτή υποβαθμίζει την θερμομόνωση της διατομής διότι αντανακλά περισσότερη ενέργεια.
Πόσα ξέρεις πχια χαχαχα
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Just FYI.

Η βαφές αυτού του τύπου όπως και οι ηλεκτροστατικές δεν έχουν θερμομονωτικές ιδιότητες.

Το γνωρίζω από τα κουφώματα που κάνουμε θερμομονωτικούς υπολογισμούς και όταν δηλώνεται η βαφή στο λογισμικό, αυτή υποβαθμίζει την θερμομόνωση της διατομής διότι αντανακλά περισσότερη ενέργεια.
Γιάννη αντανακλά ναι,αλλά εμείς στη συγκεκριμένη θέλουμε να απάγει.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.832
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Γιάννη αντανακλά ναι,αλλά εμείς στη συγκεκριμένη θέλουμε να απάγει.
Εφόσον αντανακλά δεν κάνει και επαγωγή;;;
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.438
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Ωραια πατεντα....

απορω τι σκεφτηκαν και το εκαναν ετσι....μαλλον για να μην γαζει ζεστη απο το πλαι;
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εφόσον αντανακλά δεν κάνει και επαγωγή;;;
Όχι απαραίτητα,η αντανάκλαση αφορά στην υπεριώδη ακτινοβολία του Ηλίου και στην περίπτωση των κουφωμάτων θέλουμε να την διώχνει για να μην ζεσταίνονται.
Στην περίπτωση του βεντιλατέρ όμως επιζητούμε η θερμότητα να 'περνάει' στο αλουμίνιο και να διαχέεται στην επιφάνειά του ώστε να σκορπίζει ευκολότερα.Ίδια ακριβώς διάταξη με τις θηριώδεις ψύκτρες των τρανζίστορ στα hi fi ή των επεξεργαστών στα pc.
 

Lakisss

new member
Δημοσιεύσεις
50
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Κάπου είχα διαβάσει οτι η μαύρη βαφή διευκολύνει την απαγωγή θερμότητας. Αυτά βεβαια είναι ψιλά γράμματα εδώ...
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.832
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Όχι απαραίτητα,η αντανάκλαση αφορά στην υπεριώδη ακτινοβολία του Ηλίου και στην περίπτωση των κουφωμάτων θέλουμε να την διώχνει για να μην ζεσταίνονται.
Στην περίπτωση του βεντιλατέρ όμως επιζητούμε η θερμότητα να 'περνάει' στο αλουμίνιο και να διαχέεται στην επιφάνειά του ώστε να σκορπίζει ευκολότερα.Ίδια ακριβώς διάταξη με τις θηριώδεις ψύκτρες των τρανζίστορ στα hi fi ή των επεξεργαστών στα pc.
Η αντανάκλαση είναι μια μορφή μετάδοσης της θερμότητας και ο ήλιος είναι μια πηγή που χρησιμοποιείται ευρέως για να είναι πιο εύκολος ο παραδειγματισμός.
Τα κουφώματα επίσης δεν διώχνουν θερμότητα αλλά περιορίζουν την μετάδοση θερμότητας και στις τρεις μορφές μετάδοσης (αγωγή, συναγωγή και ακτινοβολία).
Οι ψύκτρας στα τρανζίστορ και στα ηλεκτρονικά εξαρτήματα γενικώς είναι άβαφες για λόγους κόστους και όχι γιατί γίνεται πιο εύκολα η επαγωγή της θερμότητας, αν ήταν έτσι όλα τα μοτέρ θα ήταν άβαφα…
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κάπου είχα διαβάσει οτι η μαύρη βαφή διευκολύνει την απαγωγή θερμότητας. Αυτά βεβαια είναι ψιλά γράμματα εδώ...

To αλουμινιο ας πουμε οτι λειτουργει σαν ψυκτρα.Στην συγκεκριμενη περιπτωση πεφτει λιγο η "αποδοση" του,αλλα ειναι τοσο μικρη η επιφανεια του που ουσιαστικα δεν επηρεαζει κατι.
 

athanas

new member
Δημοσιεύσεις
14
Ηλικία
39
Περιοχή
αθηνα
Μοτοσυκλέτα
TENERE WR
Όνομα
Στεφανος
πολυ ωραια δουλεια μπραβο
και κατι σχετικο ασχετο που μου ηρθε σαν σκεψη και την γραφω....
ποση διαφορα μπορει να εχουν στην σχεδιαση οι οικονομικες μηχανες σε σχεση με πολυ πιο ακριβες κατασκευες, σκεφτομενος το τενερε μου και αυτο του παιδιου...
στους 40+ βαθμους που ειχαμε πριν λιγες μερες κινουμενος με 60-70 χλμ αναμεσα σε λιγη κινηση ειχα θερμοκρασια 82-84 βαθμους και οταν ανεβηκα στα 120-130 που βγηκα απο την κινηση σταθερα στους 82 βαθμους
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Το αλουμίνιο δεν είναι λεία επιφάνεια, έχει πόρους και ανωμαλίες. Αυτές αυξάνουν την επιφάνεια που αγγίζει ο αέρας.

Οταν το βάφουμε, χάνεται μέρος της ανωμαλίας αυτή, και μειώνεται γενικά η επιφάνεια με το αέρα.

Επιπλέον η ίδια η βαφή, ειδικά και με αστάρι κιόλας που είναι θερμομονωτικό, δουλεύει σαν ''κουβέρτα'', δεν θέλεις να είσαι τυλιγμένος με κουβέρτα όταν ζεσταίνεσαι.

Τεσπα, πολύ μικρές διαφορές.

Εγώ θα το άφηνα άβαφο πάντως, να λειτουργεί εκτός από στήριγμα, και σαν ψύκτρα με την επαφή του με τον αέρα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Επειδή κάποιοι δείξατε ενδιαφέρον, θα σας δείξω μια κατασκευή που ήδη μετράει πάνω απο χρόνο, και λειτουργεί άψογα.
Δυστυχώς σας παραθέτω link από άλλο site, με την δέσμευση για πλήρη παρουσίαση σε μελλοντική κατασκευή.

Οπως σου ανεφερε και καποιος στο αλλο site .... εγω θα δοκιμαζα να κοψω το πλαστικο καβουκι ή να το τρυπουσα , σιγουρα θα αντεχε.
Βεβαια η κατασκευη σου ειναι πιο ποιοτικη εννοειται. Good post
 

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
270
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
Επειδή κάποιοι δείξατε ενδιαφέρον, θα σας δείξω μια κατασκευή που ήδη μετράει πάνω απο χρόνο, και λειτουργεί άψογα.
Δυστυχώς σας παραθέτω link από άλλο site, με την δέσμευση για πλήρη παρουσίαση σε μελλοντική κατασκευή.

Πολύ καλή πατέντα την έχω δει εδώ και πάνω απο ένα χρόνο που είχα το 300ds
Ο λόγος που δεν το έφτιαξε έτσι το εργοστάσιο για να λύσω την απορεία πολλών είναι λόγοι ασφαλείας
διότι είναι προσβάσιμο .... και αν βάλει κάποιος εκεί δάχτυλο ή εργαλείο όταν λειτουργεί ??? υπάρχει κύνδυνος ατυχήματος,επίσης η αντ/πεια θεωρεί ότι χάνεις την εγγύηση σε περιπτωση εφαρμογής
το γράφω διότι το έχω ρωτήση στο service . Ειναι αλήθεια ότι στην ελληνική πραγματικότητα το βαντηλατερ στο συγκεκριμένο μηχανάκη ανάβει συνέχεια .....ειδικά στα πρώτα 10000 χλμ μετά ανοίγει ο κινητήρας και δεν ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία ....εγώ που έκανα 28000χλμ σε 20 μήνες πέρα απο τον
ήχο του βαντιλατερ δεν είχα καποιο πρόβλημα με την θερμοκρασία....αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πολύ καλή πατέντα την έχω δει εδώ και πάνω απο ένα χρόνο που είχα το 300ds
Ο λόγος που δεν το έφτιαξε έτσι το εργοστάσιο για να λύσω την απορεία πολλών είναι λόγοι ασφαλείας
διότι είναι προσβάσιμο .... και αν βάλει κάποιος εκεί δάχτυλο ή εργαλείο όταν λειτουργεί ??? υπάρχει κύνδυνος ατυχήματος,επίσης η αντ/πεια θεωρεί ότι χάνεις την εγγύηση σε περιπτωση εφαρμογής
το γράφω διότι το έχω ρωτήση στο service . Ειναι αλήθεια ότι στην ελληνική πραγματικότητα το βαντηλατερ στο συγκεκριμένο μηχανάκη ανάβει συνέχεια .....ειδικά στα πρώτα 10000 χλμ μετά ανοίγει ο κινητήρας και δεν ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία ....εγώ που έκανα 28000χλμ σε 20 μήνες πέρα απο τον
ήχο του βαντιλατερ δεν είχα καποιο πρόβλημα με την θερμοκρασία....αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία.

Ολοι λιγο πολυ τα βεντιλατερ τα εχουν ελευθερα.



Αν ηθελαν να το κανουν διαφορετικο για λογους ασφαλειας θα μπορουσαν να κανουν την βαση του μεταλλικη απο διατρητο υλικο.Νομιζω οτι το κανεις απλα βιαστικα.

Ο μονος λογος κατα την αποψη μου που θα μπορουσε να το κανει αυτο καποια εταιρεια θα ηταν αν απευθυνοταν σε χωρες με πολυ ψυχρο κλιμα για να κραταει την θερμοκρασια ψηλα.
 

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
270
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
Ολοι λιγο πολυ τα βεντιλατερ τα εχουν ελευθερα.



Αν ηθελαν να το κανουν διαφορετικο για λογους ασφαλειας θα μπορουσαν να κανουν την βαση του μεταλλικη απο διατρητο υλικο.Νομιζω οτι το κανεις απλα βιαστικα.

Ο μονος λογος κατα την αποψη μου που θα μπορουσε να το κανει αυτο καποια εταιρεια θα ηταν αν απευθυνοταν σε χωρες με πολυ ψυχρο κλιμα για να κραταει την θερμοκρασια ψηλα.
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης ναι έχω δει πολλά βαντηλατερ ελεύθερα ποτέ όμως πρόσβασημα πάντα μεσολαβεί ένα καπάκι μια σίτα ακόμα στα αυτοκίνητα το καπό.
Τώρα αν το κάνει βιαστικά ο κατασκευαστής μου φαίνεται κάπως κάπως διότι τον συγκεκριμένο κινητήρα τον φοράν 4 μοντέλα VOGE τα οποία πουλάνε τρελά αν παρουσιαζόταν. πρόβλημα θα το μετατρέπαν η θα κάνανε ανάκληση....εδώ και τέσσερα χρόνια που πουλάνε τα μοντέλα δεν έχει ακουστεί κάτι....
 
Top Bottom