Καταναλώσεις μοτοσυκλετών και επιδόσεις

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
μετα τα 150χλμ ολα τα μηχανακια καινε...
ολη η δουλεια γινεται απ τις εταιριες κατω απο αυτες τις ταχυτητες στο ποσο θα καταναλωνουν...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
μετα τα 150χλμ ολα τα μηχανακια καινε...
ολη η δουλεια γινεται απ τις εταιριες κατω απο αυτες τις ταχυτητες στο ποσο θα καταναλωνουν...
Γεγονός.
Αλλά υπάρχουν μηχανάκια που στα 130 κάινε πολύ και άλλα που δεν καίνε τίποτα. Κι εχω δει γενικά συζητήσεις εδω πως τα μέλη του φόρουμ στατιστικά κινούνται σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου (εκτός και αν το σκίζουν και μας το παίζουν νόμιμοι εδω police)
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Γεγονός.
Αλλά υπάρχουν μηχανάκια που στα 130 κάινε πολύ και άλλα που δεν καίνε τίποτα. Κι εχω δει γενικά συζητήσεις εδω πως τα μέλη του φόρουμ στατιστικά κινούνται σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου (εκτός και αν το σκίζουν και μας το παίζουν νόμιμοι εδω police)

Θα σου πω για το δικό μου που το ξέρω καλά.

- Στον επαρχιακό δρόμο, με στροφιλίκια και άνοιξε-κλείσε το γκάζι, όσο και να το πατήσω (τάπα το πάω, δεν το συζητάω), η κατανάλωση είναι για Oscar.
- Στον αστικό κύκλο, η ευστροφία του κινητήρα βοηθάει ώστε οι καταναλώσεις να είναι επίσης χαμηλότατες, απόλυτα συγκρίσιμες με τον επαρχιακό.
- Στην Ε.Ο. και μέχρι 130-140χαω η κατανάλωση είναι επίσης μια χαρά χαμηλή. Μετά τα 150χαω έχω προσέξει ότι αυξάνεται σημαντικά και αν το κρατήσεις για χλμ έτσι, θα πιεί πιο γρήγορα.

Τα 400 χλμ αυτονομίας (οριακά) είναι επιτεύξιμα για το 2μπουζο V-Strom, όχι όμως για οδήγηση σε Ε.Ο. και με υψηλές ταχύτητες. Εκεί πέφτει σημαντικά.

Tip:
Υπόψιν βέβαια ότι παίζει και ο τρόπος οδήγησης του καθενός. Κάποιοι πχ οδηγάνε με το στροφόμετρο συνέχεια ψηλά, εγώ όχι. Συνήθως είμαι μία ταχύτητα πιο πάνω απ' ότι θα περίμενε κανείς. Έτσι πάει ξεκούραστα και οικονομικότερα, ενώ δεν του λείπουν τα ανοίγματα όταν τα χρειαστώ.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Εγω ξερω ενα πραγμα
Οτι παει, καιει

Ας καιει λιγο παραπανω και να το χαιρομαι παρα να ειναι οικονομικο και να κλαιω οταν παω να κανω προσπεραση

Έτσι ακριβώς είναι. ;)
Έχουμε καταντήσει να μετράμε σταγόνες βενζίνης και χάνουμε την απόλαυση της οδήγησης. o_O
Προσωπικά δε μετράω πλέον καθόλου καταναλώσεις, ούτε με το τουτού, ούτε με τα μηχανάκια. Το έκανα κάποτε για στατιστικούς λόγους καθαρά και επειδή με ρωτούσαν. Τώρα που ξέρω πόσο καίει το καθένα και σε τί συνθήκες, δεν ασχολούμαι καθόλου με το άθλημα.

Ειδικά με το αμάξι (έχω nickname "βαρύ πόδι"), :rolleyes: :D είμαι απίστευτη καταβόθρα....... και πολύ το απολαμβάνω Dancing (στο βενζινάδικο κάνω πως δεν καταλαβαίνω πότε τά 'καψα τόσα λίτρα). abcdefghgk
Αθήνα-Γιάννενα πχ, χρειάστηκα (πάλι) ένα ντεπόζιτο, με κόκκινη γραμμή έφτασα στην είσοδο. :rolleyes: Έβαλα 48 λίτρα νομίζω, με μέση κατανάλωση μέχρι και 10,3 L / 100 km το ανώτερο. cdefghigik Το φχαριστήθηκα όμως, τραίνο η skodara. abcde Στο γυρισμό που κάναμε ένα κομμάτι από την παλιά, παρότι το πάταγα πάλι για να είμαι σε επαφή με τα μηχανάκια μπροστά, μειώθηκε δραματικά! Περίσσεψε βενζίνη!!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μεχρι τα 130 και λογικο αερα ειμαι στα 5,5 λιτρα σε μικτη διαδρομη.Σε ανοιχτο δρομο και με σταθερη ταχυτητα τα 160 παω στα 6,5.

Με σταθερη στα 190 δεν το εχω μετρησει γιατι δεν ειναι μεγαλες οι αποστασεις που θα κανω με το γκαζι κλειδωμενο τοσο ψιλα,αλλα ρουφαει την μανα του και τον πατερα του.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Να σημειωσω οτι ο μονος λογος που μετραω καταναλωσεις ειναι για να τσεκαρω την λειτουργια του κινητηρα.Δεν με νοιαζει ανθα καψει 5 η 7 στα 100.
 
N

notakos600

Guest
Προσωπικά ποτέ δεν με απέτρεψε η κατανάλωση ή να λειτούργησε ανασταλτικα σε συνάρτηση με την καυλ@ που μου προσφέρει μια βόλτα με μοτοσυκλέτα.
Αγοράζουμε αξεσουάρ αξίας εκατοντάδων ευρώ και δεν πηγαίνουμε πάνω από 80 για να μην ανέβει η κατανάλωση.
Μα το ίδιο κάνεις με ένα παπάκι.
Τι; όχι; RollingRollingRolling
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Προσωπικά ποτέ δεν με απέτρεψε η κατανάλωση ή να λειτούργησε ανασταλτικα σε συνάρτηση με την καυλ@ που μου προσφέρει μια βόλτα με μοτοσυκλέτα.
Αγοράζουμε αξεσουάρ αξίας εκατοντάδων ευρώ και δεν πηγαίνουμε πάνω από 80 για να μην ανέβει η κατανάλωση.
Μα το ίδιο κάνεις με ένα παπάκι.
Τι; όχι; RollingRollingRolling
τα ειπες ολα.Praising
ΥΓ φιλαρακι εχεις 5βρω να βαλουμε βενζινη στο πορσεabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 
N

notakos600

Guest
τα ειπες ολα.Praising
ΥΓ φιλαρακι εχεις 5βρω να βαλουμε βενζινη στο πορσεabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Χαχαχα τι μου θύμισες Στέλιο.
Έναν εδώ με 2002 την δεκαετία του 80 που δεν είχε ούτε για καφέ, αλλά το τούμπανο τούμπανο RollingRollingRolling
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Χαχαχα τι μου θύμισες Στέλιο.
Έναν εδώ με 2002 την δεκαετία του 80 που δεν είχε ούτε για καφέ, αλλά το τούμπανο τούμπανο RollingRollingRolling
Όταν αναφερεσε σε 2002 να λες και τη μάρκα!!
Δεν έχουμε όλοι την ηλικία σου!!! :D:D
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
KTM 990 Adventure 2009 μοντέλο.
Οικονομική οδήγηση 6.1lit/100km.
Σε γρήγορη οδήγηση ή εντός πόλης άνω των 9lit/100km
Τα ακόμη παλαιότερα 990 ή και 950 έκαιγαν ακόμη περισσότερο!

KTM 1290 Super Adventure 2018
Οικονομική οδήγηση 5.7lit/100km.
Γρηγορη οδήγηση ή εντός πόλης λίγο κάτω από 8lit/100km.

Η διαφορά στις επιδόσεις...;;; Τεράστια...
Και είμαι σιγουρος πως δεν θα είναι το μοναδικό παράδειγμα μοτοσυκλετών που έχει τέτοιες διαφορές σε επιδόσεις και καταναλώσεις αντίστοιχα...
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Μετά από 201 γεμίσματα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βλέποντας την καταγραφή του @enterprise-psi καταλαβαίνω και την διαφορά σε βάθος χρόνου στα 200 γεμίσματα. Επειδή δεν πιστευω πως το πάει με 100χλμ/ώρα (ας μας διευκρινήσει) . Θεωρώ πως ταξιδεύει σε νορμάλ ταχύτητες απο 120-140 χλμ/ώρα και ίσως και παραπάνω.

Όταν έχεις μια μοτο για να ταξιδεύεις με 130 μεσο όρο και η μία σου καίει λίγο πάνω απο 4 λίτρα και η άλλη λίγο πάνω απο 7 λίτρα στα 100 χλμ, είναι 30 λίτρα διαφορά κάθε 1000 χλμ. Με σημερινές τιμές βενζίνης κάπου 500 ευρώ στα 10.000 χλμ ( τα μέσα χλμ που κόβει κάποιος ενεργός μοτοσυκλετιστής τον χρόνο).
Καθόλου ευκαταφρόνητη διαφορά.

Για όσους δεν κόβουν πολλά χλμ δεν τίθεται θέμα. Βγάζουν το γούστο τους μια στο τόσο, ας κάψει όσο θέλει.
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Παίζει ρόλο και ο αναβάτης, και το χέρι του αλλά και το βάρος του.
Εγώ σχεδόν σε όλα τα ταξίδια είμαι με την γυναίκα.
Επίσης τρώω όλο το φαι μου , και των δίπλα abcdefghgk

Αποφεύγω όσο γίνεται εθνικές , αλλά μερικές φορές είναι αναγκαίο κακό , οπότε εκεί 150 για να τελειώσει νωρίτερα η εθνική.

Γενικά το σκίζω , δεν το φυλάω , θέλω να δω πότε θα αρχίσει να με βρίζει Rolling
 
Top Bottom