Κατανάλωση καυσίμου

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Μετά από συζήτηση σε διπλανό φόρουμ, αλλά και από αρκετό προβληματισμό, εκθέτω κι εδώ τις σκέψεις μου και περιμένω γνώμες.

Α) Η μοτοσυκλέτα μου R1200GS mod 2004, μου βγάζει περίπου 300 χιλιόμετρα στο ρεζερβουάρ (20 lt). Εκτός πόλης δεν τρέχω πολύ: η μέση μου ταχύτητα είναι κοντά στα 120. Εντός πόλης, πλέον δεν κινείται πολύ.

Β) Από την άλλη, το σκούτερ Honda SH 300 του 2008, με ρεζερβουάρ 9,1 lt μου βγάζει περίπου 170 χιλιόμετρα πόλης. Όταν το πήρα είχε ένα θέμα με τον αισθητήρα λ. Αλλάχτηκε και μου δίνει αυτή την κατανάλωση, που μου φαίνεται κάπως 'τσιμπημένη'.

Διαβάζοντας διάφορες απόψεις, άρχισα ν'ανησυχώ. Αν χρειαστεί ν'αλλάξω δύο αισθητήρες σε δύο μηχανάκια, θα πρέπει μάλλον να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη. Από την άλλη τι είδους διάγνωση μπορεί να γίνει για κάτι τέτοιο και τι θεραπεία σηκώνει;
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δηλ το gs καίει 6,6/100 και το σκούτερ 5,3.
Για το δεύτερο δεν γνωρίζω αλλά το μπεμπέ είναι λίιιγο ψηλά.Με τον λ δεν ξέρω αν θα κάνεις τίποτα αλλά δοκίμασε το τσιπάκι του John που βελτιώνει πολύ την κατάσταση.Κάπου 70€ κοστίζει νομίζω.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Eυάγγελε πριν φτάσεις στον αισθητήρα έχεις σιγουρέψει..
Tα σώματα ψεκασμού είναι καθαρά..
το TPS σωστά ρυθμισμένο και δεν έχει μετακινηθεί χιλιοστό..
βαλβίδες σωστά ρυθμισμένες..
το βενζινάδικό σου έχει καθαρή βενζίνη και δεν κλέβει στις αντλίες..
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
μεγαλο πραγμα να ξερεις οτι η βενζινη σου ειναι καθαρή.....................
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Μετά από συζήτηση σε διπλανό φόρουμ, αλλά και από αρκετό προβληματισμό, εκθέτω κι εδώ τις σκέψεις μου και περιμένω γνώμες.

Α) Η μοτοσυκλέτα μου R1200GS mod 2004, μου βγάζει περίπου 300 χιλιόμετρα στο ρεζερβουάρ (20 lt). Εκτός πόλης δεν τρέχω πολύ: η μέση μου ταχύτητα είναι κοντά στα 120. Εντός πόλης, πλέον δεν κινείται πολύ.

Β) Από την άλλη, το σκούτερ Honda SH 300 του 2008, με ρεζερβουάρ 9,1 lt μου βγάζει περίπου 170 χιλιόμετρα πόλης. Όταν το πήρα είχε ένα θέμα με τον αισθητήρα λ. Αλλάχτηκε και μου δίνει αυτή την κατανάλωση, που μου φαίνεται κάπως 'τσιμπημένη'.

Διαβάζοντας διάφορες απόψεις, άρχισα ν'ανησυχώ. Αν χρειαστεί ν'αλλάξω δύο αισθητήρες σε δύο μηχανάκια, θα πρέπει μάλλον να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη. Από την άλλη τι είδους διάγνωση μπορεί να γίνει για κάτι τέτοιο και τι θεραπεία σηκώνει;
Μέση κατανάλωση του 1200 σας, είναι 5.8-6.2.
Το sh σαν 300αρης καιει κμο 4.8-5.3
Δε βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα, έκτος αν άλλαξε τελευταία η κατανάλωση πολύ προς τα πανω!




Υγ πάει και πάνω από 120 η αγελάδα?

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.289
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
....εκτος πολης το ενα ..... εντος πολης το αλλο ...... καποιο αδικεις παραφορα με αυτη την συγκριση, για ξαναδες το.
Ως πρωην κατοχος Sh 300i μοντ. 2017 ομιλω.....! Bcdefgh
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μετά από συζήτηση σε διπλανό φόρουμ, αλλά και από αρκετό προβληματισμό, εκθέτω κι εδώ τις σκέψεις μου και περιμένω γνώμες.

Α) Η μοτοσυκλέτα μου R1200GS mod 2004, μου βγάζει περίπου 300 χιλιόμετρα στο ρεζερβουάρ (20 lt). Εκτός πόλης δεν τρέχω πολύ: η μέση μου ταχύτητα είναι κοντά στα 120. Εντός πόλης, πλέον δεν κινείται πολύ.

Β) Από την άλλη, το σκούτερ Honda SH 300 του 2008, με ρεζερβουάρ 9,1 lt μου βγάζει περίπου 170 χιλιόμετρα πόλης. Όταν το πήρα είχε ένα θέμα με τον αισθητήρα λ. Αλλάχτηκε και μου δίνει αυτή την κατανάλωση, που μου φαίνεται κάπως 'τσιμπημένη'.

Διαβάζοντας διάφορες απόψεις, άρχισα ν'ανησυχώ. Αν χρειαστεί ν'αλλάξω δύο αισθητήρες σε δύο μηχανάκια, θα πρέπει μάλλον να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη. Από την άλλη τι είδους διάγνωση μπορεί να γίνει για κάτι τέτοιο και τι θεραπεία σηκώνει;
Έχω πολύ καιρό να μετρήσω ,θυμάμαι κάνα δυο φορές ότι κάπου στα 300 ανάβει το κίτρινο και με 4 γραμμές μου γράφει συνηθως 80-65 χιλιομετρα ακόμα.
Με νορμάλ οδήγηση όχι κάτω από τα 140
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ να ρωτήσω κάτι φίλε Ευαγγελε; Αν η ταχύτητα σου εκτός είναι στα 120, ποιός ο λόγος για 1200 κυβικά;

Σοβαρά ρωτάω, δεν τρολάρω. Επειδή φόρτωμα και ευκολία ταξιδιού (ακόμη και δικάβαλου) σε τέτοιες ταχύτητες κάνεις και με οποιοδήποτε σύγχρονο 650άρι.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έχω ελεύθερο τελικό και φίλτρο dna πάνω,το μηχανάκι αναπνεει και αρπάζει πολύ καλύτερα ,από κρύο με ότι αυτό συνεπάγεται σε καυσιμο
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Βαλε καναδυο φορες βενζινη σε αλλο βενζιναδικο και κανε μετρηση στο ακριβως και οχι στο περριπου.

Φουλαρεις,μηδενιζεις τα χλμ και οταν γεμισεις ξανα βλεπεις τι σου εκαψε στα χλμ που εκανες.

Τα 6,6 που σου καιει η Μπεμπα δεν ειναι και καμμια δραματικη καταναλωση απο την στιγμη που κινεισαι με μεση ταχυτητα τα 120.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Η μεγαλη καταναλωση εχει πολλούς παραγοντες..
Αρχικα κανε μια καυσαναλυση σε ΚΤΕΟ πχ να δεις αν εισαι πολυ πλουσιος σε μίγμα.. Εμενα οταν πηρα την γριουλα να φανταστεις το πισω αριστερο φλας που ηταν πισω απτην εξατμιση ειχε μαυρισει..
Τα μπουζι επισης αμα τα βγαλεις κ ειναι μαυρα το ιδιο αποτελεσμα θα χει..
Μετα κοιτας το φιλτρο αερα..
Αυτα ειναι τα πρωτα που ξεκιναμε κ κοιταμε οταν εχουμε μεγαλη καταναλωση..
Αν κ 6.6 δεν ειναι κάτι τρομερο..
 

tsepeto

new member
Δημοσιεύσεις
47
Ηλικία
57
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
θα σου απαντησω απο εδω να πας να τα πεις και στους διπλα Ολα Τα διαγνωστικα βλεπουν και μετρουν τους αισθητηρες και σου δινουν και τις τιμες που πρεπει να ειναι οκ αν οχι τον αλαζεις εγω με το ιδιο μηχανακι που εχεις και εσυ κανω max 340 χιλιομετρα
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
θα σου απαντησω απο εδω να πας να τα πεις και στους διπλα Ολα Τα διαγνωστικα βλεπουν και μετρουν τους αισθητηρες και σου δινουν και τις τιμες που πρεπει να ειναι οκ αν οχι τον αλαζεις εγω με το ιδιο μηχανακι που εχεις και εσυ κανω max 340 χιλιομετρα

Το 6,6 ειναι λογικη καταναλωση;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το 6,6 ειναι λογικη καταναλωση;
Άμα το πας σαν μηχανή κι όχι σαν ματραχα ναι ,μη σε πω και λίγα είναι.
 
N

notakos600

Guest
Εγώ να ρωτήσω κάτι φίλε Ευαγγελε; Αν η ταχύτητα σου εκτός είναι στα 120, ποιός ο λόγος για 1200 κυβικά;

Σοβαρά ρωτάω, δεν τρολάρω. Επειδή φόρτωμα και ευκολία ταξιδιού (ακόμη και δικάβαλου) σε τέτοιες ταχύτητες κάνεις και με οποιοδήποτε σύγχρονο 650άρι.
Άσχετα με το Gs του Ευάγγελου, είναι ένα μόνιμο ερώτημα /σκέψη /προβληματισμος πολλών.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Βαγγελη

Το Sh μου καιει απο 3.3 εως 3.8...3.9 βαρια...

Βεβαια δεν κάνω πολυ κεντρο... περισσότερο μιξη 40% κεντρο 60% λεωφορους κ στρωτή οδηγηση...
Το 5 μου μοιαζει εξωπραγματικό...

Εχω 2 sh κανενα δεν φτανει 5 ουτε δικαβαλο με τερμα γκαζι...

Δες το φιλτρο αερα σου...συνηθως δεν το αλλαζουν στα σερβις κ η κατανάλωση παει περίπατο....
 
Top Bottom