Και ο Ληστης μουλαρωσε (με ολιγη απο Ζαγορι)

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Απο την Παρασκευη ημουν καθετος:αυτό το Σ/Κ δεν παω πουθενα ο κοσμος να χαλασει.

Ο κοσμος δεν χαλασε αλλα γνωστο μελος της Θεσσαλικης οικογενειας μου εβαλε τα φυτιλια.Αυτος φυσικα πηγε μια από Δεσκατη να δει αν είναι ετοιμη η φετα,αλλα εμενα τη ζημια μου την εκανε.Αντεξα στους ορκους που εδωσα στους Αγιους Σαραντα μεχρι το μεσημερι της Κυριακης.

Πηρα τον Ληστη ,τις εξαρτησεις μου, το καφεδακι μου και ειπα να παω λιγο πιο εξω από την πολη να το πιω.Καθε φορα που εβρισκα ένα καλουτσικο μερος,ο Ληστης μουλαρωνε.Βρε καλε μου σταματα εγω,βρε χρυσε μου σταματα εγω,στα απαυτα του αυτος.Ειχε παρει τις δικες του αποφασεις και αρχισε να με ανεβαζει ψηλα,πολύ ψηλα.

Χωρις πολλα πολλα με περασε από την Ελατη...

μεσα από το πανεμορφο Δικορυφο....

μου εδωσε μια για Φραγκαδες ....

και με εβγαλε στο Γρεβενιτι.




Η αληθεια είναι ότι ειχα καιρο να μπω μεσα στο χωριο.Η ησυχια ατελειωτη,το μερος κλασσικα αγριο ορεινο.



Αν σας φερει ο δρομος εδώ και πεινασετε ανεβειτε στο μνημειο και φωναξτε πεινααααωωωω.Τα εχω κανονισει όλα,νηστικοι δεν θα μεινετε.



Λιγη κουβεντουλα με τον ντοπιο πληθυσμο,κανα δυο τσιγαρακι παρεα με τον «διτροχο επαναστατη» και στο δρομο,με σκοπο να κατεβω σε μια βρυσουλα στους Μηλιωταδες για να πιω το καφεδακι που λεγαμε.

Για μια ακομη φορα ειχα υπολογισει χωρις τον ξενοδοχο.Μηλιωταδες εγω?

Φλαμπουραρι αυτος.



Μια βολτουλα στο χωριο ...







και επιστροφη στη γνωστη βρυσουλα λιγο πριν το Φλαμπουραρι.




Τελικα μου εκανε το χατηρι.Οχι μονο τον ηπια ,αλλα μου εφτασε και μεχρι τα νυχια.



Ειχε δικιο τελικα ,για μια ακομη φορα.Αν είναι να καβαλησεις και να πας για καφε τουλαχιστον πηγαινε στο σωστο μερος.



Η ωρα περασε και καποια στιγμη επρεπε να το παω παρακατω.

Στο κατεβασμα ειδα την πινακιδα,αριστερα για την Λιμνη με τα Νουφαρα.Εδω εκανα εγω την δικη μου επανασταση,αυτος για σπιτι,εγω για Βαλια Καλντα.



Νουφαρα λογω εποχης δεν υπηρχανε αλλα εκανα μια πολύ ομορφη χαλαρη βολτουλα.



Η Ζεστη Κοιλαδα ητανε οντως ζεστη. Λιγο αργοτερα διασταυρωθηκα με καμμια δεκαρια παλιομηχανοβιους οι οποιοι με τις Ιταλιδες τους ειχανε ξεσηκωσει τον τοπο ολο.Χαιρετηθηκαμε και ο καθενας τον δρομο του.

Φτανοντας στην τεχνητη λιμνη του Αωου,ειπα να πιω ένα καφεδακι ακομη.








Τελειωνοντας τον μισοκαφεδακο,ηρθανε οι Βαρβαροι να μου χαλασουνε την ηρεμια.Ουτε ένας, ουτε δυο,αλλα δεκα (ζωη να χουνε).Φιλαρακια από την Πρεβεζα.Τα μαζεψα και κατηφορισαμε μαζι προς τα Γιαννενα.



Ηπιαμε το καφεδακι μας,το πεμπτο η εκτο για μενα,ανανεωσαμε το ραντεβου μας και ο καθενας τον δρομο του.




Μεσα τα κεφαλια.


Ο χαρτης της διαδρομης https://goo.gl/maps/HSBeEHyrNNr

Ο συγκεκριμενος δρομος σε γενικη κατασταση,καλος.Μετα την Λιμνη με τα Νουφαρα εως την τεχνιτη του Αωου χαλαρα,εχει χαλασμενα κομματια και χαλικακι σε καποιες στροφες.Ο παλιος δρομος Μετσοβου-Ιωαννινων εχει ομορφο στροφιλικι αλλα δεν τον συντηρουν οπως πρεπει.Βενζινη πριν τους Κηπους και στους Μηλιωταδες.

Στην Ελατη,Φραγκαδες και τους Μηλιωταδες σχεδον παντα φαγητο και διαμονη.Στα υπολοιπα εχει καφενεια και ξενωνες που λειτουργουνε το καλοκαιρι και τις αργιες.Φυσικα υπαρχουνε πολλες εναλλακτικες μιας και Ζαγορι-Μετσοβο ειναι πολυ κοντα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σοραίος ρε Πανο.....
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.445
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εχω κανει κομματια της διαδρομης και ειναι υπεροχα....
Ωραιες βολτες Πανο!
 
Top Bottom