Θα είναι αυτό το νέο CBR1000RR του 2020;

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αφορμή από εδώ κι εδώ


Φήμες για το πως θα είναι καθώς κι ερωτήσεις για το αν είναι καιρός για 200+ hp για το 1000άρι SS της Honda.
Ας μην ξεχνάμε ότι το 2020 μπαίνει σε ισχύ η οδηγία για euro5 μοτέρ.





Κλειστά τα χαρτιά των Ιαπώνων..
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παντως μεχρι στιγμης το 600αρι που διαβαζα δεν περναει προδιαγραφες ευρωπης και εισαγεται κατοπιν παραγγελιας

Αφου δεν περναει Μανωλη,πως θα παρει πινακιδες?
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Αχρηστα μηχανακια...
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Αφου δεν περναει Μανωλη,πως θα παρει πινακιδες?
νομιζω σαν αγωνιστικο,στο Μοτο που το διαβαζα,ηταν του καρακωστα το μηχανακι,μαμα βεβαια...
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
η Χονδα;
200 αλογα;
εντελως νεο μοντελο;
Ποσα χρονια εχετε να δειτε την χοντα να τολμαει;
Δεν ασχολουνται πλεον, πουλανε σκουτερ και μικρα στις τριτες χωρες και τα λεφτα μπαινουν στο ταμειο
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
η Χονδα;
200 αλογα;
εντελως νεο μοντελο;
Ποσα χρονια εχετε να δειτε την χοντα να τολμαει;
Δεν ασχολουνται πλεον, πουλανε σκουτερ και μικρα στις τριτες χωρες και τα λεφτα μπαινουν στο ταμειο
δεν θα το λεγα φιλε..οτι δεν ασχολουνται....απλως οι πελατες πανω απο 500 κυβικα εχουν αρχισει να ασχολουνται με αλλους
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Στα superbikes είμαι της άποψης ότι δεν μετράει η απόλυτη δύναμη, εκτός αν θέλεις να κατέβεις σε αγώνες και ψάχνεις το καλύτερο πακέτο. Οπότε εκτός από μοτοσυκλέτα και χαρακτηριστικά, βλέπεις και τι έξτρα βγαίνουν, γιατί η αγωνιστική μοτοσυκλέτα θα καταλήξει να κοστίζει τα τριπλάσια και βάλε.

Τώρα, όπως βγαίνει το μηχανάκι είναι για να το πάρει ο μέσος αναβάτης που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τη διαφορά 100-200 άλογα.. και θα το πάει βολτίτσα, ταξιδάκι και track day ανάλογα με τις ικανότητές του και πολύ κάτω απο τα όρια της μοτό και των ελαστικών. Οπότε τα νούμερα ιπποδύναμης είναι για να τα συζητάμε στην καφετέρια και να μετράμε ποιός την έχει πιό μεγάλη. Που δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αν δεν συγκρίνεις διαγράμματα ιπποδύναμης/ροπής, γιατί ένα μηχανάκι μπορεί να πιάνει τα 230 άλογα σε ένα μικρό φάσμα στροφών και να έχει τόσες τρύπες που να είναι άχρηστα.

Για τον μέσο αναβάτη, που νομίζει ότι επειδή πήρε καβασάκι, θα ρίχνει κολώνες στους υπόλοιπους, αν κάνει ένα απλό -1 +2, θα του φανεί λες και του έβαλε 50 άλογα..

Οπότε δεν με ενδιαφέρει τι γράφει σαν νούμερα, αυτά είναι για τον καφετεριάκια. Αυτό που θα με ενδιέφερε (αν είχα τα λεφτά δηλαδή να το πάρω :() θα ήταν η ποιότητα κατασκευής του μοτέρ, το πλαίσιο, οι αναρτήσεις, οι ..ζάντες, η θέση οδήγησης, το πόσα πρέπει να αλλάξω πάνω της για να την φέρω στα μέτρα μου, πόσο κοστίζει η άφτερμαρκετ ακράπω, το κουϊκ το σίφτερ (ή κατά πόσον υπάρχει μαμά και δεν θέλει σουτ με το καλημέρα), τα φρένα (αν βγαίνει το ABS εντελώς) και γενικά τι χρειάζεται για να γίνει ΜΗΧΑΝΗ.

Αν όλα αυτα είναι OK, συν η εμφάνιση, συν το όνομα (τώρα τελευταία έχουν ανέβει όλοι βέβαια) και θα έβλεπα αν μου κάνει απέναντι στα άλλα.


Αλλιώς, λες απλά ένα «Ουάου! Πόσα πιάνει; Πόσο κάνει;» και ε, αυτά, τι άλλο θες να μάθεις.. καλό είναι. Μπροστά στα δικά μας είναι διαστημόπλοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
δεν θα το λεγα φιλε..οτι δεν ασχολουνται....απλως οι πελατες πανω απο 500 κυβικα εχουν αρχισει να ασχολουνται με αλλους
Μανωλη, η χονδα που μας εχει δωσει στο παρελθον μηχανακι που εφτιαξαν κατηγοριες, σημερα δεν ασχολειται με τα μεγαλα
Οσο καλες πωλησεις και να εχεις στα μικρα και με μεγαλυτερα περιθωρια κερδους, τα ss και τα mega on off ειναι αυτα που κοιτανε ολοι, ασχετα αν θα τα αποκτησουν ποτε.
Οι Ιαπωνες εχουν σοβαρα προβληματα με την οικονομια τους και αυτο εχει αρχισει να φαινεται σε καθε επιπεδο πλεον, δεν ειναι πλεον πρωτοποροι
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Μανωλη, η χονδα που μας εχει δωσει στο παρελθον μηχανακι που εφτιαξαν κατηγοριες, σημερα δεν ασχολειται με τα μεγαλα
Οσο καλες πωλησεις και να εχεις στα μικρα και με μεγαλυτερα περιθωρια κερδους, τα ss και τα mega on off ειναι αυτα που κοιτανε ολοι, ασχετα αν θα τα αποκτησουν ποτε.
Οι Ιαπωνες εχουν σοβαρα προβληματα με την οικονομια τους και αυτο εχει αρχισει να φαινεται σε καθε επιπεδο πλεον, δεν ειναι πλεον πρωτοποροι
το χρεος τους ειναι εσωτερικο..εχει μεγαλη διαφορα με το να ειναι εξωτερικο...
αυτο με το δεν ασχολουνται το ακουσα και αλλου και γενικως τωρα τελευταια το πασαρουν αρκετα.διαφωνω καθετα....βγαζουν μεγαλα,προσφατα η καβασακι εβγαλε καινουριο βερσους φορτωμενο φουλ π.χ......απλως ο κοσμος που αγοραζει μεγαλα απο 800 και πανω,τα εχει για αναψυχη και η αναψυχη πρεπει να σε καβλωνει γιατι ειναι το οξυγονο στον συγχρονο τροπο ζωης.....εκει στην καβλα εχουν θεμα οι ιαπωνες..
εχω παραδειγμα προσφατο απο ανθρωπο που πουλησε βαραντερο και παει για 1290...οταν το ρωτησα γιατι,μου ειπε το μηχανακι ειναι καβλα τελεια και παυλα.....τελειως διαφορετικη φιλοσοφια απο οταν πηρε το βαραντερο και ειπε τοτε,.....ανετο μηχανακι!!!!Δημο πιστευω οτι καταλαβαινεις τι λεω
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
το χρεος τους ειναι εσωτερικο..εχει μεγαλη διαφορα με το να ειναι εξωτερικο...
αυτο με το δεν ασχολουνται το ακουσα και αλλου και γενικως τωρα τελευταια το πασαρουν αρκετα.διαφωνω καθετα....βγαζουν μεγαλα,προσφατα η καβασακι εβγαλε καινουριο βερσους φορτωμενο φουλ π.χ......απλως ο κοσμος που αγοραζει μεγαλα απο 800 και πανω,τα εχει για αναψυχη και η αναψυχη πρεπει να σε καβλωνει γιατι ειναι το οξυγονο στον συγχρονο τροπο ζωης.....εκει στην καβλα εχουν θεμα οι ιαπωνες..
εχω παραδειγμα προσφατο απο ανθρωπο που πουλησε βαραντερο και παει για 1290...οταν το ρωτησα γιατι,μου ειπε το μηχανακι ειναι καβλα τελεια και παυλα.....τελειως διαφορετικη φιλοσοφια απο οταν πηρε το βαραντερο και ειπε τοτε,.....ανετο μηχανακι!!!!Δημο πιστευω οτι καταλαβαινεις τι λεω

Φυσικα και σε καταλαβαινω, δεν διαφωνουμε καπου
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
εχω παραδειγμα προσφατο απο ανθρωπο που πουλησε βαραντερο και παει για 1290...οταν το ρωτησα γιατι,μου ειπε το μηχανακι ειναι καβλα τελεια και παυλα.....τελειως διαφορετικη φιλοσοφια απο οταν πηρε το βαραντερο και ειπε τοτε,.....ανετο μηχανακι!!!!Δημο πιστευω οτι καταλαβαινεις τι λεω

Εγώ δεν καταλαβαίνω.. το 1290 δεν είναι της ίδιας φιλοσοφίας με το varadero, όχι λόγω μάρκας,επειδή η χόντα φτιάχνει ήπια και ψόφια μηχανάκια. Θα το συγκρίνεις με το Africa ή κάτι αντίστοιχο. Γιατί δεν έχει μόνο το varadero η χόντα, αλλά ο άνθρωπας που λες αυτό πήγε και διάλεξε, όχι το άφρικα.

Και στα SS/SBK τι να κάνει δηλαδή, να φτιάξει μηχανάκι που να κοστίζει πάνω από 30K;

Εγώ πάντα είχα την απορία αυτή.. γιατί τα SBK δεν βγαίνουν με ρυθμιζόμενους μαρσπιέδες, μανέτες, με σωληνάκια υψηλής, με quickshifter, με lap timer, με ανοιχτή εξάτμιση, με ρυθμιζόμενη σέλα, με κλιπς για την αφαίρεση του φαίρινγκ, με DB ζελατίνα, με κουμπωτούς καθρέφτες, με αγωνιστικά γκριπς, με δώρο τα πίσω και εμπρος σταντς, με εύκολη αλλαγή κιβωτίου σε ανάποδο.. κλπ κλπ που πρέπει να δώσεις άλλα 10Κ για όλα αυτά.
Η απορία μου λύθηκε, όταν είδα ότι άρχισαν οι ευρωπαίοι να έχουν όλα αυτά ή κάποια από τα παραπάνω, με την παραπάνω τιμή.

Οπότε τι συζητάμε... θα πει κάποιος ότι το Πανιγκάλε είναι καλύτερο, θα το πάρει και παίζει να είναι πιο αργός από άλλους με μηχανάκια 20ετίας επειδή το Πανι είναι, ή μπορεί να στηθεί τόσο απόλυτο που πρέπει να είσαι έμπειρος για να το πας και να μην σε πάει αυτό. Η μπορεί κάποιος να πάρει το φτωχό χοντάκι (που καταντήσαμε, επειδή οι άλλοι φορτώνουν τα μηχανάκια πράματα, τα γιαπωνέζικα μας φαίνονται χρέπια..) και να του βάλει πάνω πράματα της επιλογής του και να έχει και την χαρά του χτισίματος και να μην μοιάζει το δικό του μηχανάκι με κανένα άλλο. Γιατί πήγαινε και πάρε το S1000RR HP4 Race... όποιος άλλος το έχει πάρει, θα έχει ακριβώς το ίδιο, αφού δεν χρειάζεται να ψαχτείς για τίποτα έξτρα, έχει απάνω ότι μπορεί ποτέ να χρειαστείς είτε εσύ είτε ο Ρόσσι.
ΑΝ έχεις τα 80K για να το πάρεις.
Από την άλλη δεν μπορείς να συγκρίνεις αυτό (των 80Κ) με κανένα από τα SBK παραγωγής είτε είναι γιαπωνέζικα είτε ιταλικά. Τουτέστιν μπροστά σε αυτό το μηχανάκι, όλα είναι κουβάδες, άρα κανείς δεν ξέρει να φτιάχνει μηχανάκια εκτός από την BMW.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Εγώ δεν καταλαβαίνω.. το 1290 δεν είναι της ίδιας φιλοσοφίας με το varadero, όχι λόγω μάρκας,επειδή η χόντα φτιάχνει ήπια και ψόφια μηχανάκια. Θα το συγκρίνεις με το Africa ή κάτι αντίστοιχο. Γιατί δεν έχει μόνο το varadero η χόντα, αλλά ο άνθρωπας που λες αυτό πήγε και διάλεξε, όχι το άφρικα.
Οταν βγηκε το βαρκαντερο δεν υπηρχε africa ;)
 
Top Bottom