Η προστασία τελικά είναι θέμα εξοπλισμού ή μυαλού;

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.173
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

Το καλοκαίρι έρχεται, ο ήλιος βγήκε και οι μοτοσυκλετιστές με τα κοντομάνικα μπλουζάκια έκαναν την εμφάνισή τους στους δρόμους.


Ο Ian Mutch, εκδότης του περιοδικού “The Road” εξηγεί γιατί τον ενδιαφέρει περισσότερο αυτό που βρίσκεται μέσα από το κράνος παρά ο υπόλοιπος εξοπλισμός.


‘Μια ζεστή μέρα στο Λονδίνο ήμουν στο φανάρι της Kings Road, στο Chelsea όταν δίπλα μου σταμάτησε ένας τύπος ντυμένος από πάνω ως κάτω με εξοπλισμό που θύμιζε power ranger. Εγώ ήμουν πάνω στη μηχανή με λεπτό παντελόνι, ελαφρύ μπουφάν, open face κράνος και δεν φορούσα γάντια.’

‘Γύρισε και με κοίταξε με το κατακόκκινο πρόσωπό του να πιέζεται μέσα στο κράνος. Ο ιδρώτας έσταζε από τη μύτη του. Με κοίταξε από πάνω μέχρι κάτω και κούνησε αργά το κεφάλι του.’

‘Το φανάρι έγινε πράσινο και τότε έφυγε σαν πύραυλος. Λίγα δευτερόλεπτα μετά άκουσα τον θόρυβο από την τράκα.’


‘Πλησιάζοντας είδα τον τύπο όρθιο να περπατά ανάμεσα από πλαστικά κομμάτια μεταφέροντας με τα πόδια την μοτοσυκλέτα του και μια γυναίκα να κοιτάζει έξω από το παράθυρο του 4Χ4 τζιπ της τον τύπο που την πλησίαζε και την έδειχνε με τον δείκτη του δεξιού χεριού του. Θα ήθελα να με κοιτάξει εκείνη την ώρα για να του δείξω πόσο συμπάσχω αλλά δεν φαινόταν να τον ενδιαφέρω εγώ εκείνη τη στιγμή.’


‘Δεν φαινόταν να έχει χτυπήσει αλλά φαινόταν πολύ θυμωμένος και πιστεύω ότι θα ήταν ακόμη πιο θυμωμένος όταν θα διηγόταν την ιστορία με την “κότα” που πετάχτηκε μπροστα του, το βράδυ στην pub.’

‘Η ιστορία ήταν ότι αυτή ξεπάρκαρε και μπήκε στον δρόμο χωρίς να τον δει. Στον δικό του δρόμο!’

‘Ήταν τυχερός που φορούσε όλον αυτόν τον εξοπλισμό. Την γλίτωσε με κάποιες γρατζουνιές. Το, 500 λιρών, κράνος του είχε βοηθήσει επίσης την κατάσταση. Βεβαίως τώρα θα έπρεπε να αγοράσει καινούργιο εξοπλισμό γιατί είχε γίνει χάλια αλλά αυτό αφορά την ασφαλιστική όχι εμάς. Όταν τρακάρουμε και δεν φταίμε πρέπει να μας αποζημιώνουν, αυτή είναι η δουλειά τους.

‘Ναι, σωστά έκανε ο τύπος και φορούσε όλον αυτόν τον εξοπλισμό. Του έλειπε όμως η εξυπνάδα και η προνοητικότητα. Αν έβλεπε μακριά δεν θα είχε ούτε γρατζουνιά.’

‘Φυσικά πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία. Εάν πάω στην πίστα του Nurburgring ναι, θα φορέσω όλον αυτόν τον εξοπλισμό αλλά αν κόβω βόλτες στο Λονδίνο όχι. Δεν θα το έκανα και δεν το έχω κάνει ποτέ ούτε όταν δούλευα σαν κούριερ επί πέντε χρόνια τη δεκαετία του ’80.’ ‘Ντύνομαι άνετα και εμπιστεύομαι αυτό που βρίσκεται μέσα στο κεφάλι μου όχι τον εξοπλισμό που με περιβάλλει. Το καλοκαίρι δεν φοράω γάντια για να έχω μεγαλύτερη αίσθηση και καλύτερο έλεγχο. ‘


‘Όσο πιο ζέστη κάνει τόσο πιο λίγα ρούχα φοράω. Κάποιοι αναβάτες με κοιτάζουν υποτιμητικά όπως ο τύπος στο φανάρι. Κάποιες φορές συζητώ, κάποιες φορές τσακώνομαι κάποιες άλλες τους επισκέπτομαι στο νοσοκομείο.’

‘Εντάξει αν πας στον πόλεμο προφανώς χρειάζεσαι πανοπλία, εγώ όμως είμαι ειρηνιστής.’


Ο Ian Mutch είναι εκδότης του μηνιαίου περιοδικού The Road και συγγραφέας έξι βιβλίων με θέμα τα ταξίδια με μοτοσυκλέτα και τον τρόπο ζωής των μοτοσυκλετιστών.

www.motoria.gr
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Να σας μεταφέρω τις δικές μου σκέψεις και τρόπο συμπεριφοράς

Φορώντας όλον τον προστατευτικό εξοπλισμό "νιώθω" δυνατός, ασφαλής, αύθραστος, και αυτή η σιγουριά σε κάνει να ανεβάσεις ίσως λιγό την ταχύτητα σου και και ...
Από την άλλη, το ελαφρύ ντύσιμο ακριβώς επειδή νοιώθω ευάλωτος με κάνει πιο προσεκτικό, το jet κράνος λόγω αέρα με κάνει και πάω πιο αργα κλπ κλπ

Από την άλλη όμως, δεν μπορώ να ελέγξω ή να εμποδίσω την "κότα" όπως αναφέρθηκε, να ξεπαρκάρει χωρίς να κοιτάξει, τον ."απρόσεκτο". που θα περάσει χωρίς να σταματήσει στο STOP και όλα αυτά τα οποία βλέπουμε καθημερινά. Το σίγουρο είναι ότι με τον προστατευτικό εξοπλισμό και κυρίως με το κράνος, μπουφάν και γάντια, θα ξανασηκωθώ, χωρίς αυτόν θα πάω στο νοσοκομείο τουλάχιστον για λίγες ώρες.

Εχω πέσει (έφυγα σε στροφή) φορώντας μπότες, μπουφάν, κράνος και το μόνο που έπαθα ήταν άσχημο γδάρσιμο στα χέρια το οποίο με ταλαιπώρησε για αρκετές ημέρες γιατί ... είπα να μην φορέσω γάντια!

Κάπου πρέπει να υπάρχει ισορροπία. Δεν λέω ότι το τηρώ αλλά .. ίσως όμως θα έπρεπε.
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
συμφωνώ με τον προλαλήσαντα....το σημαντικότερο πιστεύω, είναι η προσαρμογή της οδήγησης στον χώρο που οδηγάς, άλλο πόλη, άλλο Εθνική και άλλο πίστα.
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Δεν κάνουμε ''εκπτώσεις'' στον εξοπλισμό μας και δεν παίζουμε με τη ζωή μας. Οδηγούμε κάθε μέρα στη κόλαση και μάλιστα σε μία χώρα όπου δεν έχουμε οδηγική παιδεία. Μία ζώνη στο αμάξι ή το κράνος στη μηχανή τουλάχιστον μέσα στη πόλη μπορεί να μας σώσει τη ζωή. Έξω στο εθνικό δίκτυο άμα τύχει το κακό πιθανόν να μη φτάνει ούτε η ζώνη ούτε το κράνος αλλά περισσότερο η τύχη! Αυτοί που νομίζουν ότι τα παραπάνω μέσα στη πόλη είναι περιττά μάλλον είναι βαθιά νυχτωμένοι.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω ,προσωπικα,προσαρμοζομαι αναλογα τις καταστασεις.

Στην πολη πιο ελαφρυς εξοπλισμος,αλλα χαμηλες ταχυτητες και οι κεραιες παντα σηκωμενες για το απροοπτο.Εκτος πιο βαρυς εξοπλισμος και αναλογες ταχυτητες,παντα ομως με τις κεραιες σηκωμενες.
Ο βαρυς και ο ακριβος εξοπλισμος δεν ειναι η ασφαλεστερη λυση μεσα στην πολη.Ναι μεν αν χρειαστει θα σε προστατεψει καλυτερα,αλλα το βαρος ,η ακαμψια του και οι υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσονται,σε οδηγουν πολυ συχνοτερα σε λαθη.

Υπαρχει φυσικα βαρυς εξοπλισμος,ο οποιος σε κραταει δροσερο και δεν κινδυνευεις απο ακαμψια.Κακα τα ψεματα ομως,λιγων η τσεπη τον αντεχει.Το "δεν κανουμε εκπτωσεις στον εξοπλισμο" που λεει και ο Πετρος παραπανω,μπορει να το λεμε,αλλα ξερουμε οτι η πλειοψηφια αδυνατει να το εφαρμοσει.

Εαν τρακαρουμε με 50χλμ και μετριο εξοπλισμο,θα παθουμε οτι ακριβως θα παθει καποιος αλλος που τρακαρει με 70χλμ και αρκετα καλυτερο εξοπλισμο (τυχαια τα νουμερα).Απο την στιγμη που ξερουμε οτι ετσι και αλλιως κατι θα παθουμε,προσαρμοζουμε την οδηγηση μας αναλογα με την ποιοτητα του εξοπλισμου μας,με το οδοστρωμα και τις συνθηκες που επικρατουνε,αλλα και τις οδηγικες μας ικανοτητες.
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Να κάνω μια διευκρίνιση Παναγιώτη. Με τη λέξη ''εκπτώσεις'' βασικά εννοώ τον ανύπαρκτο εξοπλισμό. Και τι εννοώ, ειδικά τώρα που έχουμε καλοκαιράκι και κάνει ζέστη. Προτιμώ το τζιν από τη βερμούδα, το αθλητικό παπούτσι από τη σαγιονάρα, ένα διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν με προστασία πάνω από το t-shirt και το κράνος (έστω και open face) από το καπελάκι τζόκεϊ. Τα παραπάνω δυστυχώς είναι καθημερινό φαινόμενο μέσα στη πόλη και κακά τα ψέμματα πιο πολύ κινδυνεύουμε μέσα σ αυτή παρά στο εθνικό δίκτυο.
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Έπρεπε να έκανες σήμερα μια βόλτα στην Αθήνα να δεις τι πέραση έχουν οι εκπτώσεις

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παντου ρε φιλε τα ιδια βλεπουμε.Το καλο ειναι οτι οσοι βγαινουνε στην Εθνικη πλεον,σε γενικες γραμμες ειναι καλα προστατευμενοι.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.173
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εγω σημερα ειδα παπι τρικαβαλλο και ουτε τζοκευ φορεμενο.......... με τους 2 απ τους 3 παιδιά.... πλεον αποφασισα να εχω μαζι μου φωτο να τα αποθανατιζω ...
 

chrisf

member
Δημοσιεύσεις
1.063
Ηλικία
44
Περιοχή
Petroupolis Athens
Μοτοσυκλέτα
suzuki bandit 650 s 2009
Όνομα
Χρήστος
εγω σημερα ειδα παπι τρικαβαλλο και ουτε τζοκευ φορεμενο.......... με τους 2 απ τους 3 παιδιά.... πλεον αποφασισα να εχω μαζι μου φωτο να τα αποθανατιζω ...
Στελιο μετά από την εμπειρία που έχω,θα σου πω ένα πράγμα....δεν αξίζει να χαραμιζεις ούτε σάλιο ,ούτε kb στη μνήμη σου με αυτούς τους ανθρώπους...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom