"Εφυγε" ο ΜΕΓΑΛΟΣ Μικης!!!!!

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ την εξέλαβα ως ανατρεπτική κίνηση με νόημα... Και όχι πάω για την καρεκλα
Τον είδα πριν μερικά χρόνια σε αναπηρικό καροτσάκι σε μια συναυλία προς τιμήν του...
Μεγάλη προσωπικότητα, γενικώς.
Το είχε πει κι ο συγχωρεμενος ο Τζιμακος .
Ότι δεν γίνεται με λ7 ,γίνεται με πολλά λ7.
Αθάνατος .
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος

Μ' αίμα χτισμένο, κάθε πέτρα και καημός κάθε καρφί του πίκρα και λυγμός Μα όταν γυρίζαμε το βράδυ απ' τη δουλειά εγώ και εκείνη όνειρα, φιλιά Το 'δερνε αγέρας κι η βροχή μα ήταν λιμάνι κι αγκαλιά και γλυκιά απαντοχή Αχ, το σπιτάκι μας, κι αυτό είχε ψυχή. Πάρ' το στεφάνι μας, πάρ' το γεράνι μας στη Δραπετσώνα πια δεν έχουμε ζωή Κράτα το χέρι μου και πάμε αστέρι μου εμείς θα ζήσουμε κι ας είμαστε φτωχοί Ένα κρεβάτι και μια κούνια στη γωνιά στην τρύπια στέγη του άστρα και πουλιά Κάθε του πόρτα ιδρώτας κι αναστεναγμός κάθε παράθυρό του κι ουρανός Κι΄ όταν ερχόταν η βραδιά μες στο στενό σοκάκι ξεφαντώναν τα παιδιά Αχ, το σπιτάκι μας, κι αυτό είχε καρδιά Πάρ' το στεφάνι μας, πάρ' το γεράνι μας στη Δραπετσώνα πια δεν έχουμε ζωή Κράτα το χέρι μου και πάμε αστέρι μου εμείς θα ζήσουμε κι ας είμαστε φτωχοί
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν εχει νοημα να αναφερθω στο εργο που αφηνει πισω του που ετσι και αλλιως ειναι τεραστιο.Οποιος βαζει το εμεις πανω απο το εγω ειναι αξιος σεβασμου.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Πάντως αυτό που παρατηρώ σε Facebook/Instagram είναι όλοι έχουν θρηνήσει με τον θάνατο του Mad Clip (τράκαρε τα ξημερώματα σήμερα και ξεψύχησε αργότερα) αλλά σχεδόν κανένας δεν αναφέρει τον Θεοδωράκη. Ο οποίος ήτανε αναμφισβήτητα μια τεράστια μορφή της ελληνικής μουσικής...

Κρίμα και για τους δυο...ο ένας ήτανε και μικρός έφυγε νωρίς. Από *****ία του μεν, αλλά νωρίς.
Τα καμπανάκια είχαν χτυπήσει από καιρό.
Αυτός έκανε το λάθος να μη τα ακούσει
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Ποιό είναι αυτό το έργο που λέτε όλοι ότι αφήνει;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ποιό είναι αυτό το έργο που λέτε όλοι ότι αφήνει;
Πριν 3-4 χρόνια ένα αντρογυνο από Ουρουγουάη, 60αρηδες, φίλοι της γυναίκας μου ήρθαν στην Ελλάδα για διακοπές... Φαγώθηκαν να τους πάμε σε συναυλία με την ορχήστρα Μίκης θεοδωρακης..
Ήξεραν αρκετά τραγούδια...οχι στίχους ελληνικά δεν μίλαγαν... Τραγουδούσαν το σκοπό..
Και όταν έφεραν το μικη στο αναπηρικό καρότσι... Δάκρυ κορομηλο... Οι ξενοι παρακαλω
Το πιάσες τώρα το έργο?
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Ποιό είναι αυτό το έργο που λέτε όλοι ότι αφήνει;
Για πες μας και μας ρε Μιχαλιό και την δική σου αποψη....μπορει να μας πεις κατι που δεν ξερουμε και να ειναι χρησιμο για να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
563
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Κρίμα και για τους δύο Έλληνες σήμερα, ο καθένας ξεχωριστός άνθρωπος. Τεράστιε Μίκη σε ευχαριστώ για όλα! Η παρακαταθήκη σου απίστευτη! PraisingPraising
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Ποιό είναι αυτό το έργο που λέτε όλοι ότι αφήνει;
Όταν κάποιος κάνει κάτι στη ζωή του ό,τι και αν είναι αυτό και αυτό το κάτι είναι γνωστό μέχρι τα πέρατα του κόσμου και έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές και θα συνεχίσουν και οι επόμενες γενιές τότε αυτό είναι ΕΡΓΟ. Όταν κάτι κάνει μπαμ και διαρκεί ενα δύο τρεις μήνες και μετά θάβεται τότε είναι "φούσκα".

Όταν λοιπόν κάποιος έχει κάνει ένα τέτοιο ΕΡΓΟ ασχέτως αν μας αρέσει το έργο του ή όχι τουλάχιστον αξίζει το σεβασμό μας γιατί οι περισσότεροι που ερχόμαστε σε αυτό τον κόσμο όταν φύγουμε δεν θα μας θυμάται κανείς πέραν από τους κοντινούς μας ανθρώπους.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ποιό είναι αυτό το έργο που λέτε όλοι ότι αφήνει;

Αφησε πισω του πεντε δεκα τραγουδια.Εγω αμα φυγω θα αφησω μονο καμμια κομμενη ντιζα απ το Tiger.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Αφησε πισω του πεντε δεκα τραγουδια.Εγω αμα φυγω θα αφησω μονο καμμια κομμενη ντιζα απ το Tiger.
Πέντε δέκα τραγούδια δεκτό. Για τόσο τον έχω κι εγώ.

Εδώ μιλάνε όλοι λες και ήταν ο John Barry ή ο Basil Poledouris ξέρω γω, o Mozzart, o Beethoven και πραγματικά απορώ.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πέντε δέκα τραγούδια δεκτό. Για τόσο τον έχω κι εγώ.

Εδώ μιλάνε όλοι λες και ήταν ο John Barry ή ο Basil Poledouris ξέρω γω, o Mozzart, o Beethoven και πραγματικά απορώ.

Το πως διαλεγει να μιλησει καποιος,για καποιον που θαυμαζει ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.Εμεις αυτον εχουμε,αυτος μιλησε στην καρδια μας και για μας θα ειναι παντα πανω απο τον Μοτσαρτ ο οποιος ειναι κορυφαιος μεν,δεν τον καταλαβαινουμε δε.

Η προσφορα του παγκοσμια,παντα σαν ποσοτητα,ισως υπολειπεται καποιων αλλων.Αυτο ομως δεν μειωνει το εργο του,ουτε ειναι ικανο να μας εμποδιζει να τον εχουμε ψηλα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μόνο το γεγονός ότι έτυχε παγκόσμιας αποδοχής, λέει ότι κάτι ήταν αυτός ο άνθρωπος!!!! Έστω κάτι μικρό, τιποτένιο, εμπρός στο μεγαλείο του σύμπαντος, εμείς άραγε τι έργο αφήνουμε πίσω έχει αναλογισθεί κανένας? Χλωμό έως κάτασπρο, για εκείνους που πίσω από τα πληκτρολόγια κρίνουν τους πάντες γιατί δεν έχουν τίποτε πιο αξιόλογο να κάνουν με την προσωπική ζωή τους………


Το αφήνω εδώ και πάω να αγοράσω ένα τζιπ ποπ κορν.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το πως διαλεγει να μιλησει καποιος,για καποιον που θαυμαζει ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.Εμεις αυτον εχουμε,αυτος μιλησε στην καρδια μας και για μας θα ειναι παντα πανω απο τον Μοτσαρτ ο οποιος ειναι κορυφαιος μεν,δεν τον καταλαβαινουμε δε.

Η προσφορα του παγκοσμια,παντα σαν ποσοτητα,ισως υπολειπεται καποιων αλλων.Αυτο ομως δεν μειωνει το εργο του,ουτε ειναι ικανο να μας εμποδιζει να τον εχουμε ψηλα.

Να συμπληρώσω μόνο πως ο Θεοδωράκης άφησε .
Πέντε,δέκα τραγούδια που τραγούδησε και τραγουδάει ο μισος πλανήτης.
Αυτό από μόνο του είναι εξωπραγματικά τεράστιο για αυτόν ,για την καταγωγή του για την χώρα μας.
Το ότι ήταν κάποιοι τον είχαν ακουστα ηγνωριζα.ν μονο το όνομα του δεν μειώνει στο ελάχιστο την αξία του
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.820
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Σε αυτόν τον τόπο που λέγεται Ελλάδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ τούς ανθρώπους που προσπαθούν η προσφέρουν δεν τούς τιμούμε και δεν τούς σεβόμαστε. Όμως ΕΥΤΥΧΩΣ όταν {φεύγουν} και με τα χρόνια που παίρνουν όλοι αναπολούν!!! Αχ αυτό είναι Μίκης ... άκου άκου... θυμάσαι ναι τότε έγινε αυτό είχαμε όμως τον Μίκη μπροσταρη ταινίες με τα τραγούδια του συναυλίες μια ολόκληρη γενιά έπινε νερό στο όνομα του. Σίγουρα όσοι είναι κάτω των 40 δεν γνωρίζουν και δεν έχουν τα ίδια ακούσματα, όμως μεγαλώνοντας και αυτοί θα λένε στα παιδιά τούς γι'αυτον τον άνθρωπο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πέντε δέκα τραγούδια δεκτό. Για τόσο τον έχω κι εγώ.

Εδώ μιλάνε όλοι λες και ήταν ο John Barry ή ο Basil Poledouris ξέρω γω, o Mozzart, o Beethoven και πραγματικά απορώ.
Καταλαβαινω τι θες να πεις,
το βλεπεις τεχνικα ...σιγουρα δεν ηταν η μουσικη ιδιοφυια..

Ομως ο Μικης με το περιεχομενο των τραγουδιων του στην συγκεκριμενη εποχη που ο κοσμος τα ειχε αναγκη, με τους καλους στιχουργους..τραγουδιστες που συνεργαστηκε.., με την ολη του σταση... κλπ κλπ κλπ , εγινε αυτος που εγινε..
Ηταν θεμα προσωπικοτητας...εγινε συμβολο ελευθεριας , και τα τραγουδια του λατρευτηκαν σε ολο τον πλανητη.

Τον john barry δεν το ξερει κανενας ( εγω μουσικος ειμαι και τον γκουγκλαρα)
Τον bb king ομως τον γνωριζουν και οι πετρες, ας παιζει 5 νοτες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Ο Μπιθικώτσης χαλαρός, χωρίς μικρόφωνο, ερμηνεύει τέλεια.
Ο Δάσκαλος στο πιάνο, στο τέλος διορθώνει τον τελευταίο στίχο που έκανε λάθος ο ερμηνευτής.
Πόσοι συνθέτες κ τραγουδιστές σήμερα τολμούν να βγουν έτσι στον κόσμο;

 
Top Bottom