Ευτυχώς υπάρχουν κι ΑΥΤΈΣ οι απόψεις,ΑΥΤΟΊ οι γονείς...

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το θέμα δεν είναι μοτοσυκλετιστικο. Δεν το ανεβάζω για να εκθιασω την ιδιότητα(μην έχουμε παρεξηγήσεις) αλλά τον γονέα και τις απόψεις του..
Πιστεύω θα γίνει κατανοητό από το κείμενο.
Αν πάρα ταύτα υπάρξει θέμα,το κατεβάζω.

Από εδώ:http://agonaskritis.gr/πατήρ-χαράλαμπος-λίβυος-παπαδόπουλο/



Πατήρ Χαράλαμπος Λίβυος Παπαδόπουλος: “Συγχαρητήρια στον γιό μου!!! Δεν πέρασε Πουθενά!!! Μπράβο που “απέτυχε”.”

Με ένα μήνυμα που δεν έχουμε συνηθίσει ο πατήρ Χαράλαμπος Λίβυος Παπαδόπουλος απευθύνθηκε στον γιο του που απέτυχε στις πανελλαδικές εξετάσεις να περάσει στη Σχολή που ήθελε, και έτσι, απευθύνθηκε σε όλα τα παιδιά που δεν πέρασαν εκεί που ήθελαν.

Αφού απευθυνόμενος σε αυτόν του λέει “συγχαρητήρια” σημειώνει ότι είτε πετύχαινε, είτε αποτύγχανε, θα του έλεγε μπράβο για να σημειώσει:

Όταν μικρέ μια μέρα θα κοιτάξεις πίσω την ζωή σου, και πλέον θα έχεις ώριμα μάτια θα δεις οτι τα λάθη, οι ήττες και οι αποτυχίες, σε προχώρησαν μπροστά και σε ώθησαν για κάτι άλλο που ήξερε ο Θεός μα εσύ τότε ούτε καν φανταζόσουν.

Γράφει πιο αναλυτικά:

Προσπάθησε ξανά. Απότυχε ξανά. Απότυχε καλύτερα…

Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα των Πανελληνίων εξετάσεων 2017. Συγχαρητήρια στον τρίτο γιό μου τον Αλέξανδρο!!! Δεν πέρασε Πουθενά!!! Μπράβο που “απέτυχε”.

Μια χαρά. Κι αν πετύχαινε πάλι μπράβο θα του έλεγα γιατί ήθελε πολύ την σχολή της Πληροφορικής. Αλλά και τώρα που δεν τα κατάφερε, είναι όλα όμορφα. Και είμαι το ιδιο περήφανος γι αυτόν, και στην επιτυχία μα ιδιαιτέρως στην αποτυχία του.

Οι μεγάλες στιγμές στην ζωή μας συγγενεύουν με μεγάλες ατυχίες και αποτυχίες. Όταν μικρέ μια μέρα θα κοιτάξεις πίσω την ζωή σου, και πλέον θα έχεις ώριμα μάτια θα δεις οτι τα λάθη, οι ήττες και οι αποτυχίες, σε προχώρησαν μπροστά και σε ώθησαν για κάτι άλλο που ήξερε ο Θεός μα εσύ τότε ούτε καν φανταζόσουν. Ο Steve Jobs είχε πει σε αποφοίτους, «Δεν υπάρχει αυτό που αποκαλούμε αποτυχία – αποτυχία είναι απλά η ζωή που προσπαθεί να μας αλλάξει κατεύθυνση…» Εγω θα πρόσθετα ο Θεός που ανοίγει άλλους παράδοξους δρόμους. Και η αγαπημένη πονεμένη και «αποτυχημένη» Σαρλότ Ράμπλινγκ, μας φωνάζει μέσα από την δοξασμένη και πληγωμένη της ζωή, «οτι είμαστε εδώ το οφείλουμε σ΄αυτές τις στιγμές που μας δυσκόλεψαν. Αυτές οι στιγμές είναι η προίκα της ζωή μας…»

Γι αυτό θέλω να σου πω ότι δεν είμαι περήφανος μόνο στις επιτυχίες σου μα και στις φαινομενικές ήττες σου, γιατί αγαπώ αυτό που είσαι και οχι εκείνο που ήθελε ο εγωισμός μου να είσαι. Και γιατί αγαπώ εσένα, με όλα τα σημάδια της διαδρομής σου, που πίστεψε με δεν κρίθηκε σήμερα, απλά σήμερα ξεκίνησε. Και να σου πω και κάτι;

Ποτέ δεν θα σε χρησιμοποιούσα για να νιώσω εγω “επιτυχημένος”. Δεκανίκι του δικό μου κενού δεν θα γινόσουν ποτέ. Σε αγαπώ γι αυτό που είσαι!!!

Να θυμάσαι μικρέ, οτι στα λάθη μας μαθαίνουμε, και οτι για να φτάσεις στον παράδεισο θα χρειαστεί να περάσεις πολλές φορές από την κόλαση. Καλό ταξίδι ζωης…


 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Κρατάω μια φράση...
Δεκανίκι του δικό μου κενού δεν θα γινόσουν ποτέ.

Και πάνω σε αυτό μου έρχονται εικόνες από τότε που ήμουν αθλητής. Και θυμάμαι όταν ήμασταν πιτσιρικάδες... κάποιους άλλους μου συναθλητές που "υπεφεραν" στις προπονήσεις γιατί τους πίεζαν οι πατεράδες τους να παίξουν με το ζόρι. Αυτό ακριβώς!
Δεκανίκι του δικό μου κενού δεν θα γινόσουν ποτέ.

Μου είναι πολύ δύσκολο να ασπαστω το "μπράβο στην αποτυχία". Όχι πως μια αποτυχία δεν είναι καλοδεχούμενη, αλλά όχι και να την επικροτω. Η προσπάθεια και ο αγώνας είναι τα σημαντικά. Για να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι και να "ματώνεις" θέλεις και μερικές νίκες νομίζω. Εάν βιώνεις μονάχα ήττες και αποτυχίες και σου λένε και μπράβο σαν νέο παιδί, τότε μάλλον θα γίνει ένας μέτριος video-gamer.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Σιγουρα οι διαχείρηση μιας αποτυχιας
απο εναν γονέα ειναι ενα τρομερά μεγάλο θέμα-πρόβλημα....συνήθως απο αυτην την διαχείρηση εξαρτάται και μετέπειτα "ζωή" του παιδιού -εφήβου...
Βαγγέλη ισως λεω ισως πολλές "μικρές" αποτυχίες μπορεί να οδηγήσουν σε μιά "μεγάλη" επιτυχία....οπως ειπες ο αγώνας συνεχίζεται και εκεί είναι που θα ερθουν και οι επιτυχίες !!!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

well know member
Δημοσιεύσεις
2.375
Ηλικία
50
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας. Φωκιανό Αρκαδίας.
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 640 ADV (07)
YAMAHA YZF600R (97) Thundercat
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας.
Τα βουνά για αυτό υπάρχουν να ανέβεις και να κατέβεις αλλιώς θα φτάναμε ουρανό. ...η ζωή είναι ανέβα, κατέβα και έχει ενδιαφέρων έχει περιπέτεια και είπαμε είναι κουραστική για να πας με τα πόδια !!!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Κρατάω μια φράση...
Δεκανίκι του δικό μου κενού δεν θα γινόσουν ποτέ.

Και πάνω σε αυτό μου έρχονται εικόνες από τότε που ήμουν αθλητής. Και θυμάμαι όταν ήμασταν πιτσιρικάδες... κάποιους άλλους μου συναθλητές που "υπεφεραν" στις προπονήσεις γιατί τους πίεζαν οι πατεράδες τους να παίξουν με το ζόρι. Αυτό ακριβώς!
Δεκανίκι του δικό μου κενού δεν θα γινόσουν ποτέ.

Μου είναι πολύ δύσκολο να ασπαστω το "μπράβο στην αποτυχία". Όχι πως μια αποτυχία δεν είναι καλοδεχούμενη, αλλά όχι και να την επικροτω. Η προσπάθεια και ο αγώνας είναι τα σημαντικά. Για να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι και να "ματώνεις" θέλεις και μερικές νίκες νομίζω. Εάν βιώνεις μονάχα ήττες και αποτυχίες και σου λένε και μπράβο σαν νέο παιδί, τότε μάλλον θα γίνει ένας μέτριος video-gamer.




Εθιξες μεγαλο θέμα.
Τα παιδιά μου δεν τα πιεσα ποτέ να ακολουθήσουν και να < αγαπήσουν > κάποιο άθλημα.
Πέρασαν απο tae kwon do,μπάσκετ, τένις ,ποδόσφαιρο.
Στο ποδόσφαιρο δε ηταν που αηδιασα.
Γονεις να βρίζουν, να πιάνουν προπονητή γιατί δεν έπαιξε όσο άξιζε, αντίπαλοι γονείς να φωνάζουν σπαστου τα πόδια αυτουνου που είχε την μπάλα, ο οποίος ηταν ο γιος μού!!!
Μετα απο δυο χρόνια και αφού είδα όλα αυτά τους προετρεψα να δουν κάτι άλλο, δεν κάνω όνειρα όπως πολλοί οτι θα γίνουν οι νέοι ronaldo.mesi κλπ.
Πλέον η μεγάλη παίζει βόλεϋ, και τα αγόρια στίβο και άρση βαρών
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
μιας και το φερε η κουβέντα ....
Θα αφηνατε τα παιδιά σας να μπουν σε ενα φορουμ μοτοσυκλέτας ....ειδικότερα σ αυτό εδώ ;;;;;
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
μιας και τοφερε η κουβέντα ....
Θα αφηνατε τα παιδιά σας να μπουν σε ενα φορουμ μοτοσυκλέτας ....ειδικότερα στην σ αυτό εδώ ;;;;;


Ναι
Με 1000 Giving
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

well know member
Δημοσιεύσεις
2.375
Ηλικία
50
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας. Φωκιανό Αρκαδίας.
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 640 ADV (07)
YAMAHA YZF600R (97) Thundercat
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας.
μιας και το φερε η κουβέντα ....
Θα αφηνατε τα παιδιά σας να μπουν σε ενα φορουμ μοτοσυκλέτας ....ειδικότερα σ αυτό εδώ ;;;;;


Η κόρη μου 11 χρονών μπαίνει ...
Ο μικρός 3 χρονών η χαρά του μεγάλη ..
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
εμενα μπαινει απο το λαπτοπ.....
η επιτυχια ειναι μια και οι αποτυχιες πολλες....
πιο δυσκολη στη διαχειρηση ειναι η πρωτη και οι δευτερες πιο δυσκολες στα συναισθηματα
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ευχαρίστως θα τα άφηνα ή μάλλον θα τα προέτρεπα όμως τότε θα ήθελα όλοι μας να είμαστε πιο προσεκτικοί στον χώρο μας.

Νομίζω όλοι,μεγαλοι-μικροί,γονείς και μη καταλαβαινουν τι εννοώ.
Smileys drinking beer Emoticon σε ολους και σας ευχαριστώ που με κάνατε Μέλος της παρέας σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@SHOOTER045
Επειδή είμαστε "γείτονες" απ'οτι κατάλαβα δεν αποκλείεται να σε έχω πετύχει και σε κάνα γήπεδο. Κι εγώ βόλλευ έπαιζα μέχρι πέρσι.
Δυστυχώς έχεις πολύ μεγάλο δίκιο... έχω δει κι εγώ πολλούς χούλιγκαν-πατεραδες οι οποίοι σηκώνουν πολλά κιλά ξύλο. Κι αυτοι στο βόλλευ που είναι και ένα άθλημα χωρίς ουσιαστική επαφή με τον αντίπαλο. Φαντάζομαι τι γίνεται στο ποδόσφαιρο.... μπάσκετ, χάντμπολ.

Όσο για το φόρουμ... Εγώ αναρωτιέμαι αν τα παιδιά βρίσκουν κάτι που να τους ιντριγκάρει μέσα στα forum. Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο... γενικα το λέω. Νομίζω πως μετά το fb το χάος.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
@SHOOTER045
Επειδή είμαστε "γείτονες" απ'οτι κατάλαβα δεν αποκλείεται να σε έχω πετύχει και σε κάνα γήπεδο. Κι εγώ βόλλευ έπαιζα μέχρι πέρσι.
Δυστυχώς έχεις πολύ μεγάλο δίκιο... έχω δει κι εγώ πολλούς χούλιγκαν-πατεραδες οι οποίοι σηκώνουν πολλά κιλά ξύλο. Κι αυτοι στο βόλλευ που είναι και ένα άθλημα χωρίς ουσιαστική επαφή με τον αντίπαλο. Φαντάζομαι τι γίνεται στο ποδόσφαιρο.... μπάσκετ, χάντμπολ.

Όσο για το φόρουμ... Εγώ αναρωτιέμαι αν τα παιδιά βρίσκουν κάτι που να τους ιντριγκάρει μέσα στα forum. Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο... γενικα το λέω. Νομίζω πως μετά το fb το χάος.



Η μεγάλη μου πέρυσι ξεκίνησε το βόλεϋ και για την ωρα παιζουν φιλικά, μιας και η ομάδα είναι καινούργια.
Στο μέλλον όμως δεν αποκλείεται να έρθουμε στα μέρη σου η εσείς στα δικά μού ( Αριδαία Ν.Πέλλας)
Για την ωρα στο βόλεϋ δεν έχω δει κάτι μεμπτό.
Ίσως γιατί ηταν ανευ σημασίας τα παιχνίδια.
Τώρα στο δεύτερο
Παιδιά και φόρουμ.
Αυτό που μας ενώνει είναι η μοτοσυκλέτα.
Αν είχαν τα παιδιά μου μοτοσυκλέτα θα προτιμούσα να μπαινουν εδώ μέσα και να μαθουν 5 πραγματα ,παρα από οπουδήποτε αλλού.
Είναι θέμα κοινών ενδιαφερόντων.
Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον και συμμετοχη τι να το κάνουν το φόρουμ?
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ευχαρίστως θα τα άφηνα ή μάλλον θα τα προέτρεπα όμως τότε θα ήθελα όλοι μας να είμαστε πιο προσεκτικοί στον χώρο μας.

Νομίζω όλοι,μεγαλοι-μικροί,γονείς και μη καταλαβαινουν τι εννοώ.
Smileys drinking beer Emoticon σε ολους και σας ευχαριστώ που με κάνατε Μέλος της παρέας σας.




Οχουυυ
Το καταλάβαμε
Δεν θέλετε καμπύλες.


otan-zwa-farmas-kanoun-treles.jpg
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
μιας και το φερε η κουβέντα ....
Θα αφηνατε τα παιδιά σας να μπουν σε ενα φορουμ μοτοσυκλέτας ....ειδικότερα σ αυτό εδώ ;;;;;
Την γυναίκα μου δεν αφήνω...................
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
...
Όσο για το φόρουμ... Εγώ αναρωτιέμαι αν τα παιδιά βρίσκουν κάτι που να τους ιντριγκάρει μέσα στα forum. Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο... γενικα το λέω. Νομίζω πως μετά το fb το χάος.

Bασικο ειναι να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε παιδια.

Τα δικα μου,ειδικα την κορη μου,την εφερα πρωτη φορα σε επαφη με μοτοφορουμ στα 15 της,οταν την εβαλα να διαβασει σχεδον με το ζορι,ενα ταξιδιωτικο του Βασιλη (Uriah Heep).Απο εκεινη τη στιγμη και μετα με εβαλε να της βρω ολα του τα ταξιδιωτικα.Ο γιος μου που τρελαινεται για ταξιδια,καθε φορα που θελει να παει καπου.με βαζει να του κατεβασω ταξιδιωτικα που αφορουν,την περιοχη που θελει να παει.

Οταν λοιπον εχει κατι να του κεντρισει το ενδιαφερον θα μπει και μια και δυο και εκατο,σαν τα δικα μου.Εκει ειναι και το μυστικο,ο γονιος να μπορει να το κατευθυνει με τροπο χρησιμο,κεντριζοντας του το ενδιαφερον.

Κατα τ αλλα,δεν κατευθυνα ποτε τα παιδια μου,ουτε σκοπευω να το κανω στο μελλον.Φροντιζω καθε φορα να σιγουρευτω οτι ξερουνε τι ειναι απο που αποριπτουνε,η προτιμουνε και τα αφηνω να αποφασισουνε μονα τους.Δεν νομιζω οτι πρεπει να ζησουνε αυτα την ζωη που δεν εζησα,για να ειναι ευτυχισμενα.

Τελος για να απαντησω και στο ερωτημα του Στελιου.Υπαρχουνε στιγμες στο γραφειο που αν εχω κοσμο δεν μπαινω στο φορουμ και αυτο ειναι κατι που δεν μου αρεσει,γιατι δεν ξερω τι θα πεταχτει απο μεσα.:D
 
Top Bottom