Ερώτηση για feature συναγερμού.

leto

new member
Δημοσιεύσεις
66
Ηλικία
44
Περιοχή
Αττική
Μοτοσυκλέτα
Brixton crossfire 500
Όνομα
Βασίλης
Καλησπέρα σε όλους!!!
Είμαι σε έρευνα για συναγερμό που θα βάλω στο νέο μου δίκυκλο.
Η απορία μου είναι η εξής. Ο περιμετρικός αισθητήρας έχει το νόημα αν πάνε να στην ψειρίσουν (αν το σκέφτομαι παντελώς λάθος παρακαλώ διορθώστε με).
Το κλείδωμα του μοτέρ δεν μπορώ να καταλάβω σε ποια περίπτωση μπορεί να φανεί χρήσιμη. Αν είναι να στην πάρουν, είτε με σήκωμα, είτε την ανάβουν και φεύγουν, θα είναι απενεργοποιημένος ο συναγερμός, σωστά ή κάνω λάθος και εδώ?

Σας ευχαριστώ πολύ.

υ.γ. Για την ιστορία του πράγματος μου έχουν ψειρίσει μηχανή με συναγερμό scorpio πάνω, κάποιος "πελάτης" έψαχνε φανάρι και όργανα (είχε βρει φαίνεται καλάμια απο αλλού). Ηταν κύριοι να μου αφήσουν το τιμόνι να κρέμεται απο τα συρματόσχυνα του συμπλέκτη και του γκαζιού. Δεν έβαζα την περίμετρο τότε γιατί παίζανε γατιά στη γειτωνιά και βάραγε συνέχεια.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.837
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ο περιμετρικός αισθητήρας έχει νόημα για εμένα γιατί ουσιαστικά ανιχνεύει την όποια κίνηση προς αυτόν και δίνει συναγερμό όταν παραβιαστεί το όριο του.
Αυτό που λες με τα γατιά μου κάνει περιέργεια γιατί μια γάτα δεν έχει τον απαιτούμενο όγκο για να ενεργοποιήσει τον αισθητήρα.

Αν τυχόν είναι έξω σε πεζοδρόμια που περνάει κόσμος θα σου σπάσει τα νεύρα!

Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει συναγερμός που αν παραβιαστεί μόνο ο περιμετρικός αισθητήρας να στέλνει σήμα σε κάποιο μπρελόκ ή στο κινητό αλλά αυτός να μην χτυπάει και όταν αντιληφθεί και μετακίνηση της μοτο τότε να δίνει κανονικά συναγερμό.

Επίσης συνήθη τακτική των επιτήδειων είναι να πλησιάζουν, να δίνει συναγερμό και να φεύγουν… το κάνουν αυτό 5-6 ή όσες φορές χρειαστεί μέχρι να βγάλεις τελείως τον συναγερμό νομίζοντας ότι έχει κάποια βλάβη και μετά από λίγο… φτερά!!!
 

leto

new member
Δημοσιεύσεις
66
Ηλικία
44
Περιοχή
Αττική
Μοτοσυκλέτα
Brixton crossfire 500
Όνομα
Βασίλης
Επίσης συνήθη τακτική των επιτήδειων είναι να πλησιάζουν, να δίνει συναγερμό και να φεύγουν… το κάνουν αυτό 5-6 ή όσες φορές χρειαστεί μέχρι να βγάλεις τελείως τον συναγερμό νομίζοντας ότι έχει κάποια βλάβη και μετά από λίγο… φτερά!!!
Με έκαψες τώρα....λες να ρην πάτησα έτσι; Θα το κάνανε για κανα 3μηνο αυτό...μόλις απέκτησα άλλη μια σκέψη να με κρατάει ξύπνιο τα βράδυα.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Με έκαψες τώρα....λες να ρην πάτησα έτσι; Θα το κάνανε για κανα 3μηνο αυτό...μόλις απέκτησα άλλη μια σκέψη να με κρατάει ξύπνιο τα βράδυα.
Kλειστο parking και συναγερμός μαζί...


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom