Επιστρωση χιτωνιου Νικασιλ (Gilnisil)

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.372
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Επειδή γηρασκω αεί διδασκόμενος ... κοιτάζοντας τα ανάγλυφα γράμματα πάνω στα κυλινδρα μου Gilardoni που ναι μεν ήξερα πως έχουν επίστρωση Νικασιλ αλλά τώρα διάβασα ακριβέστερα για αυτη την μέθοδο από το site του κατασκευαστή ..... που πρώτη φορά ακούω.

 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επειδή γηρασκω αεί διδασκόμενος ... κοιτάζοντας τα ανάγλυφα γράμματα πάνω στα κυλινδρα μου Gilardoni που ναι μεν ήξερα πως έχουν επίστρωση Νικασιλ αλλά τώρα διάβασα ακριβέστερα για αυτη την μέθοδο από το site του κατασκευαστή ..... που πρώτη φορά ακούω.

Νομίζω ότι έχει ξεπεραστεί, τώρα κάνουν άλλες επιστρώσεις...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.788
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Νικασίλ έχει το δικό μου στον κύλινδρο που είναι μοντέλο 2008 όπως και του πατέρα μου το Kymco μοντέλο 2010-2011. Πάει μια 10ετια απο τότε.

Ίσως ισχυεί αυτό που λέει ο Μάνος, δεν ακούγεται κάτι για νικασίλ πλέον, μπορεί να έχει βρεθεί κάποιο άλλο υλικό πιο αποδοτικό σε αντοχή και απαγωγή θερμότητας.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Νικασίλ έχει το δικό μου στον κύλινδρο που είναι μοντέλο 2008 όπως και του πατέρα μου το Kymco μοντέλο 2010-2011. Πάει μια 10ετια απο τότε.

Ίσως ισχυεί αυτό που λέει ο Μάνος, δεν ακούγεται κάτι για νικασίλ πλέον, μπορεί να έχει βρεθεί κάποιο άλλο υλικό πιο αποδοτικό σε αντοχή και απαγωγή θερμότητας.
Υπάρχει επίστρωση ζιργκονίου, Nimonic και στις μηχανές στα πλοία τελευταία χρησιμοποιείται το DURASTEEL
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.788
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@apache Ζιρκόνια έχει ο αισθητήρας λ στο δικό μου και πιστεύω οτι και σε άλλα οχήματα οι πιο πολλοί αισθητήρες λ με ζιρκόνιο είναι φτιαγμένοι...αλήθεια πλέον στις μηχανές τις καινούριες τι επίστρωση χρησημοποιούν;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.372
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εδω μιλαμε για την avant garde τεχνολογια του 1980 εποχης να μαθαινουμε ιστορια .... και σεις φτασατε στην συγχρονη κεραμικη επιστρωση και ανθρακονηματα , πολυ σωστα ..... αλλα πολυ αμφιβαλλω αν εχουν δει δειγμα τους οι μαντεμενιες κουϊμπεκες σας .....! funny
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.788
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σε παρακαλώ...όχι και μαντέμι....SCEM το Address...υψηλής τεχνολογίας υλικά...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επιστρωση νικασιλ ειχαν τα κ100 , τα ρ1100-50 , τωρα δεν ξερω τι βαζει η πενφε
και το σοθτζουκι freewind 650 νικασιλ και αυτο..
Δεν παιρνει ρεκτιφιε απ οσο ξερω
 

tedvj23

member
Δημοσιεύσεις
859
Περιοχή
Patra City
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Ceramic 2000 is a metal matrix coating system specially developed for high-performance engine applications. Ceramic 2000 is unrivalled for coating the cylinder bores of engines (Block/Liners/Sleeves). The process has been tailored to coat a variety of different base materials i.e., Aluminum Alloys, Steel, Cast Iron, MMC's and Hyperutectic alloys. Ceramic 2000 is made up of an Oleophilic (Oil loving) hard metal coating which is loaded with very small and ultrahard ceramic particles.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.495
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Επιστρωση νικασιλ ειχαν τα κ100 , τα ρ1100-50 , τωρα δεν ξερω τι βαζει η πενφε
και το σοθτζουκι freewind 650 νικασιλ και αυτο..
Δεν παιρνει ρεκτιφιε απ οσο ξερω
Νομίζω Μπάμπη χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι επίστρωση νικασίλ ξεκίνησαν στα τζαπάν δίχρονα την δεκαετία του 90 και κατόπιν σε ορισμένα τετράχρονα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.372
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εννοεις πρωτο-ξεκινησε η μεθοδος απο japan ή ..... πολυ αργοτερα προς το '90 αρχιζαν να την εφαρμοζουν και οι japan κατασκευαστες ?
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.495
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Εννοεις πρωτο-ξεκινησε η μεθοδος απο japan ή ..... πολυ αργοτερα προς το '90 αρχιζαν να την εφαρμοζουν και οι japan κατασκευαστες ?
Νομίζω Στέλιο όπως είπα χωρίς να είμαι απόλυτος ότι ξεκίνησε από τζαπάν σε δίχρονους κινητήρες και μετά σε τετράχρονους. Κάπου είχα διαβάσει πριν πολλααααα χρόνια ότι ο λόγος ήταν ότι τα δίχρονα ήταν πιο ευάλωτα στην θερμοκρασία (κολλάγανε) και έτσι σαν βελτίωση ξεκίνησε η επίστρωση με νικασίλ στον κύλινδρο.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.372
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Αυτη η μεθοδος εφαρμοζοτανε απο τα τελη της δεκαετιας του ΄70 στα κυλινδρα των ιταλικων μοτο αλλα και αλλων ευρωπαικων κινητηρων.
Δες το λινκ του κατασκευαστη Gilardoni που εχω παραθεσει . Ισως ομως και αλλοι ευρωπαιοι κατασκευαστες να υπηρχαν τοτε. Bcdefgh
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.495
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αυτη η μεθοδος εφαρμοζοτανε απο τα τελη της δεκαετιας του ΄70 στα κυλινδρα των ιταλικων μοτο αλλα και αλλων ευρωπαικων κινητηρων.
Δες το λινκ του κατασκευαστη Gilardoni που εχω παραθεσει . Ισως ομως και αλλοι ευρωπαιοι κατασκευαστες να υπηρχαν τοτε. Bcdefgh
Έχεις δίκιο Στέλιο μπορεί στην Ελλάδα να ήρθαν τα πιο γνωστά τζαπάν με νικασίλ γιατί μόλις θυμήθηκα ότι σε honda mtx200 του 85-86 δεν θυμάμαι ακριβώς χρονολογία μάλλον το 90 σε επισκευή του μου είχαν πει δεν παίρνει ρεκτιφιέ λόγω νικασίλ.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.460
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Nikasil εμφανίστηκε πρωτα σε ιταλικές μοτοσυκλέτες της δεκαετίας του 70... ΓΚΟΥΤΣΙ πρωτα απ ολες από το εργοστάσιο...ακολουθησαν οι σπεσιαλ κατασκευαστες after market κλπ
...

Οι Ιάπωνες τα εκαναν χρηση τουλάχιστον μια δεκαετία αργότερα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Νομίζω Μπάμπη χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι επίστρωση νικασίλ ξεκίνησαν στα τζαπάν δίχρονα την δεκαετία του 90 και κατόπιν σε ορισμένα τετράχρονα.
Το κ100 του 1983 ειχε επιστρωση νικασιλ..το ξερω γιατι το ειχα Bike
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
... εγω το εχω ακομα ....! Tooth abcdefghgkHug
Πάντως υπάρχει εταιρία στην Αγγλία που στέλνεις τα κύλινδρα και σου κάνει διάφορες επιστρώσεις, για ζιργκόνιο όπως του Tracer ζήταγε 60 λίρες τον κύλινδρο..
 
Top Bottom