Εξάτμιση και επιτρεπτά όρια

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
408
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Στην άδεια κυκλοφορίας κάθε οχήματος, αναγράφει τα επιτρεπτά όρια θορύβου και δίπλα ακριβώς τις στροφές του κινητήρα στις οποίες θα γίνει η μέτρηση. Σε tracer 700 με acrapovic ΚΑΙ σιγαστήρα στη μέτρηση που έγινε τα db ήταν 25 πάνω από τα επιτρεπτά όρια! Και επαναλαμβάνω! Με σιγαστήρα! Οπότε όποιος έχει aftermarket εξάτμιση καλό είναι να ξέρει τα επιτρεπτά όρια για τη μοτοσικλέτα του και τα db που βγάζει με την εξάτμιση του για να αποφύγει και το πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Στην άδεια κυκλοφορίας κάθε οχήματος, αναγράφει τα επιτρεπτά όρια θορύβου και δίπλα ακριβώς τις στροφές του κινητήρα στις οποίες θα γίνει η μέτρηση. Σε tracer 700 με acrapovic ΚΑΙ σιγαστήρα στη μέτρηση που έγινε τα db ήταν 25 πάνω από τα επιτρεπτά όρια! Και επαναλαμβάνω! Με σιγαστήρα! Οπότε όποιος έχει aftermarket εξάτμιση καλό είναι να ξέρει τα επιτρεπτά όρια για τη μοτοσικλέτα του και τα db που βγάζει με την εξάτμιση του για να αποφύγει και το πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γινονται ελεγχοι;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
οι "παπακηδες"
Εγώ και ο "δικαστής" Address δεν ξέρουμε τίποτα....

Εμένα δεν παράγει θόρυβο, εμένα παράγει έργο....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το χειρότερο από όλα κατ εμέ είναι κάτι 50αρακια με εξατμίσεις τύπου σωλήνας από ξυλόσομπα. Βλέπεις μια χαζομάρα να πηγαίνει τελικιασμένο με 60χλμ/ω και ακούγεται ενοχλητικά άσχημα.

Εμένα η εξάτμιση που του έχω βάλει, έχει fixed σιγαστήρα ο οποίος δεν βγαίνει. Από περιέργεια που το είχα δώσει μια φορά στον κολλητό να το οδηγήσει να δω πως ακούγεται στους άλλους, παραδόξως δεν βγάζει πολύ θόρυβο. Και η αλήθεια είναι πως στο άνοιγμα περισσότερο την εισαγωγή ακούω παρά την εξάτμιση.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Δεν έχω ακούσει ποτέ να φάει κάποιος πρόστιμο για υπερβολικό θόρυβο.
Αν κ θα έπρεπε.
Νομίζω πώς κανένα τμήμα της τροχαίας δεν έχει πιστοποιημένο ντεσιμπελόμετρο.
Έχει αλλάξει κάτι;
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
408
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Έχει και η τροχαία και οι περισσότεροι Ζητάδες ντεσιμπελόμετρο. Έλεγχοι γίνονται κανονικά. Στο περιστατικό που περιέγραψα, επιβλήθηκε κανονικά το πρόστιμο. Το θέμα είναι πως μια εξάτμιση με σιγαστήρα δε κατάφερε να είναι κάτω από το προβλεπόμενο όριο...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.537
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Να συμπληρώσω σε γνωστό μου του έβαλαν πρόστιμο του πήραν την άδεια ή πινακίδες (δεν θυμάμαι καλά) και τον υποχρέωσαν να περάσει ΚΤΕΟ ώστε μετά με το χαρτί από εκεί πήγε και το πηρε πίσω
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Η ανοησία με τις υπερβολικα θορυβώδεις εξατμισεις πρέπει να τελειώσει...

Αλλο μια πιο μπάσα, λίγο πιο ελεύθερη και άλλο να περνάνε οι μ@λ@κες 3 το πρωί με κόφτες λες και απογειώνεται Ντακότα.....
 

Garfield

new member
Δημοσιεύσεις
44
Ηλικία
49
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia SR Max 300
Όνομα
Ιωάννης
Θεσσαλονίκη φουλ και καλά κάνουν. Έχει παραγίνει το κακό με τον Έλληνα καγκουρα
Ας περάσουν και από Περαία μεριά γιατί εδώ στην μεγάλη ευθεία και αν έχει παραγίνει το κακό.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.537
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ας περάσουν και από Περαία μεριά γιατί εδώ στην μεγάλη ευθεία και αν έχει παραγίνει το κακό.
Δυστυχώς παντού είναι.

Στην Θεσσαλονίκη ξέρω ότι υπάρχει κανάλι στο viber που γράφουν όλη ημέρα για το που έχει μπλόκα, τι ειδους αστυνομικοί είναι, με τι αυτοκίνητα κλπ κλπ.
Εκεί μέσα παίζει οι μισοί να είναι επίδοξοι, ελαφρυχέρηδες, λιγάκι σκουρόχρωμοι.
Για να δείτε που έχουμε καταντήσει.


Αντί να λέμε πιάστε τα βλαμμένα μπας και ηρεμήσει ο τόπος, τους κάνουν πλάτες κιόλας.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έχει μια 3ετια που μετράνε θόρυβο .
Και καλά κάνουν δλδ.
Στις μεγάλες μηχανές το πρόβλημα είναι μικρό ,όπως κι οι παραβάσεις,στα παπιά θέλουμε δουλειά όμως
 
Top Bottom